Banka promosyon paralarını ne alıyorsunuz.

Sofuoglu

Ordinaryus
Sayın @Ebu Computer,
Amacı faiz yememek olan,faizi başkasınada yedirtmez..!
"pis ve necis şeyi benim midem kaldırmaz, ben yiyemem ama sen mecbursun,açsın bu pisliği yemek zorundasın" demekte neyin nesi..!
Bu nasıl bir mantıktır böyle..!
Biri çıkar sen yemezsen ver ben yiyeyim der..
Biri fakirin hakkı olan zekâtı vermemek için bin mazeret arar, sonra faize fakirin hakkı der..!
Biri faiz altından daha avantajlı der..!
Biri şunu der,biri bunu..
Burda ben,o,bu hoşnut olmak derdinde değiliz..!
Allah'ı hoşnut etmeye bak..!
Âyet-i kerime'de:
"Allah'tan korkar takvâ sahibi olursanız, mualliminiz Allah olur." buyuruluyor. (Bakara: 282)

Elbetde Allah'ın hükümlerine uyar,emrettiği gibi yaşar,nehy ettiklerinden uzak durup takva ile yaşamaya gayret gösterirseniz imanınız artar..!
Daha öncede söyledik kalbiniz nasıl mutmayin oluyorsa öyle hareket edin..!
Yoksa avanesi 7 taksit kredi kartı ile Hacca,umreye götürenlerin sözüne itibar edilmez..!
Vesselam..!

ihvanistanbul

AkhenAton
açlıktan kıvrananın ekmek çalması caizdir. hırsızlık malı pistir ama açlığı yaşayana ruhsat vardır. parayı yakmak hiçbir kıymet ifade etmez. sevap beklemeden bir ihtiyaç görmek en makulu.
sofuoğlu bağlandığın interneti ödediğin firma banka kullanıyor. sen bu firma vesilesiyle bankaları güçlendiriyorsun. çünkü paran önce bankaya sonra firmaya gidiyor. faiz düzeninin destekçisimisin? sapla samanı karıştırmayın.

Sofuoglu

Ordinaryus
Sapla samanı karıştıran siz olmayasınız İhvanistanbul..!
Faiz olan paranın fakire verilmesinde nasıl bir zaruriyet var?
Ne zaruriyetinden bahsediyorsun..!
Zaten fakir senin verdiğin parayı ne bilsin,açlıktan ölecekse sorgulayacak hali yok tabi,biz faizden bahsediyoruz,
sen helal olan parandan ver,pis olan faizinden değil..!
Zaruriyet diye diye Allah'ın hükümlerini kenara atar olduk malesef..!
Senin görüşüyün benim görüşümün dinde hiçbir hükmü yok,
Hüküm Allah ve Resulüne ait.
Hazreti Allah Ayeti kerimesinde almayın buyuruyor...
Olması(uyması) gereken budur..!
Bunun üzerine hâlâ neyi tartışıyoruz..!

Allah ve Resul’ü bir işe hüküm verdiği zaman, mümin bir erkekle mümin bir kadın için, artık o işte kendi arzularına göre seçme hakkı yoktur. Allah’a ve Resul’üne başkaldırıp isyan eden kimse hiç süphesiz ki apaçık bir şekilde sapıklığa düşmüş olur.(Ahzab 36)
Bize(Mümine) düşen "Amenna ve Saddakna" demek değilmi..!

Israrla Ebu Computer,
"aldık napalım" diye sorunca.!
Bizde yakın dedik,
bu kendi tercihi artık,kendisi bilir..!
Biz böyle bir durumda kalmış olsaydık,almazdık,
hadi bir türlü prosüdür gereği zorla verdiler,yakardık..!

Şu..!
"Bağlandığın interneti kullandığın firma banka kullanıyor,sen bu firma vesilesi ile bankayı güçlendiriyorsun" dediğin absürt sözüne gelince..!

Neden bir yasağı savunurken böyle saçma örneklendirmelere gerek duyulur anlamıyorum..!
Ben kendimden ve iyalimden Sorumluyum,ticaretle uğraşıyorum,kredi kartı dahi kullanmıyorum,elimden gelse bankanın önünden geçmeyeceğim ama sistem buna müsade etmiyor..!
Senin tercihin ile yaptığın şeyler vardır,sen bundan mesulsün,
Zorla biri senin normalde yapması gereken işini yapmak için senden rüşvet istiyorsa,bu işin karşılığında sen müspet bir kazanç sağlamıyorsan,onun senden zorla aldığından(gaspettiğinden) sen mesul değilsin..!
Ben interneti nasıl kullandığımdan mesulüm,
Paramı ödeyip karşılığında hizmet alıyorum,banane karşımdaki ne yapıyorsa..!
Sonuçta faiz olduğunu bildiğin parayın tasarrufu sana ait,mesulıyeti direk seni ilgilendirir..!
Bununla ,faiz olduğunu bildiğin parayı fakire vermen arasında nasıl bir bağ kurdun,helal olsun sana..!

Ey iman edenler! Siz kendi nefislerinizi ıslah etmeye bakın. Siz doğru yolda bulundukça yoldan sapanların size zararı olmaz. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman yaptıklarınızı size haber verecektir.(Maide 105)

Vesselam..!

ihvanistanbul

AkhenAton
Sofuoğlu paralel evrende mu yasiyorsunuz? Bu ülkede çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden baba var! Daha geçen gün bir anne baba evlatlarini akrabalarına emanet edip intihar ettiler! adamın hesabına para yatmis yemeye niyeti yok ki napayim diyor kalkmış yak diyorsunuz. Versene bir garibana. Zaten onlardan somuruldu bu para. Siz bankayı kullanın, eminim kartla işlemde yapıyorsunuzdur ( yapmadığınız iddia etseniz bile şu an kullandığınız internetin faturasını bile bankadan ödüyorsunuz, ticaret için ödeme alıp ödeme yapiyorsunuz ) kalkıp burada bankanın verdiği promosyonu yakın diyorsunuz. Buyrun kendinizi ateşe verin efendim. Bankaya para kazandiriyorsunuz promosyon olarak da değil direkt! Ticaret yapmayın madem mecbur musunuz? Girin bir işe ücretle çalışın olmadı patronla anlasın sigortanızı yapmasın parayı elden isteyin hiç bankaya bulaşmazsiniz? Alırsınız elden maaşı yaşar gidersiniz

Sofuoglu

Ordinaryus
De ki “Allah’tan başka bir hakem mi arayacağım?” Halbuki O size kitabı açık olarak indirmiştir. Kendilerine kitap verdiklerimiz, onun Rabb’inin katından hak ile indirilmiş olduğunu bilirler. O halde sakın şüphe edenlerden olma!(Enam 114)

Neyse,biz Allah'ın hükümlerini söyledikçe siz hala kendi fikrinizi söylemeye devam edip şimdide rotayı bize çevirdiniz.!
Bizim faizle,promosyonla zerre kadar işimiz olmaz! ticaretimizi ona göre yaparız,senin gibi 100 kişi böyle ticaretmi olur dediler ama oluyor Elhamdülillah..!
Şimdide yine absürt bi şekilde konuyu sigortaya bağladın,
Araban varsa trafik sigortanı yapmak zorundasın,ama kasko yaptırma zorunluluğun yok.
Biz kendi tercihin ile alacağın veya reddeteceğin promosyondan faizden bahsediyoruz,sen nelerden..
Neyse..!
Bundan ötesi polemik olacaktır..
Size kolay gelsin...!
Sen Dünyada böyle yaşamaya devam et...!

Son düzenleme:

ihvanistanbul

AkhenAton
araba almayabilirsin, mecbur değilsin. şehirde yaşamaya mecbur değilsin, ticaret yapmaya mecbur değilsin. kendinize göre hayat şartları oluşturup kendi şartlarınız dışında kalan kişilere ahkam kesmeniz pek ahlaki olmuyor.

promosyon adamın tercihi değil. hesabına yatmış bir para. istemiyorum şıkkı yok. bu parayı yakman bankaya zarar vermez, sisteme zarar vermez, kimseyede yararı dokunmaz. pandemi sebebiyle onbinlerce insanın yokluktan kıvrandığı dönemde verirsin bir garibana en azından 1 ay ne yiyeceğim derdi olmaz.

Sofuoglu

Ordinaryus
Polemiğe girmek istemiyorum ama zorluyorsun..!
Şartları ben belirlemiyorum,Hüküm açık ortada...
Lafı eveleyip,geveleme..!
"Bir müslüman(Mümin),bankanın verdiği faizi, promosyonu alabilirmi,kredi kullanıp faiz ödeyebilirmi..?"
Bunun cevabını ver bana,
cevabında dil ile değil delil ile olsun mümkünse..!
Bana görüşünü söyleme,biliyoruz zaten sizin görüşünüzü..!

"Türkiye darul harptir! Bankadan faiz alınabilir" diyenleride..!
Kredi kartı ile, 7 taksitle Hacca götürenleride..!
Bir karış sakal bırakıp,sarığı, cübbeyi giyip,"alacağın ev birinci evinse kredi çekebilirsin" diyenleride! çok iyi biliyoruz..!
Onun için senin bu faizi mübah gösterme çırpınışların bize yabancı değil..!

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Mevzu iyice karıştı.

Ortak bir paydada buluşamıyoruz.

Paranın geldiği yer necis olsa da para necis değil.

Altın çamura da düşse yine altın.

Diğer yandan biz burada bir kaygı ile doğru yolu bulmaya çalışırken camii önünde cemaatin konuşmalarına şahit oluyoruz.

''Filan banka promosyonu daha fazla veriyor bu yüzden emekli maaşımı filan bankaya taşıdım.''

Ameller niyetlere göredir hadisi ile işin içinden çıksak mı bilemedim.

Selam ve dua ile.

cahid

Kıdemli Üye
3568

3570

Tartışmayı özlediyseniz şu 2 manzarayı karşılaştırıp tartışın.. En az 1 saat süren kongrelerde herkes dip dibe camiye gelince sosyal mesafe. 10 dakikalık farz namazda bile 1.5 metre mesafe.. Buna fetva verenlere Allah müstehak olduklarını versin!!

hakan köse

İhvan Forum Üye
Mevzu iyice karıştı.

Ortak bir paydada buluşamıyoruz.

Paranın geldiği yer necis olsa da para necis değil.

Altın çamura da düşse yine altın.

Diğer yandan biz burada bir kaygı ile doğru yolu bulmaya çalışırken camii önünde cemaatin konuşmalarına şahit oluyoruz.

''Filan banka promosyonu daha fazla veriyor bu yüzden emekli maaşımı filan bankaya taşıdım.''

Ameller niyetlere göredir hadisi ile işin içinden çıksak mı bilemedim.

Selam ve dua ile.
verilen fetvalarda dikkat edilirse o parayı; (özellikle) bankada bırakmayın deniliyor , eee o zaman bu para alınacaksa kendimiz kullan(a)mayacak isek bir yere verilmesi gerekiyor , @Ebu Computer adlı arkadaş ta sağolsun sevap peşinde değil paranın heba olmaması düşüncesinde , bendenizin aklında kaldığı kadarı ile en güzel çözüm hayır kurumlarının veya fakirin ısınma masrafında kullanılması , parayı yakmak böyle yerine gelir sanırım,(bir yorumcu da yakın demiş, çok yüksek sesli güldüm) derken fetva vermiyorum alim falan da değilim gönlümden geçeni benim bu manada anladığımı söyledim, birde şu husus var nacizane söylemeden edemedim, memleketimizin en fakirin durumu dahi Afrikadaki yoksullardan daha iyidir bence en azından bir umudu vardır bir yerden gelecek yardımdan lakin Afrikalı insanlar çok aciz çok zordalar bence ilk sıraya alınabilir düşünme açısından...

uzAyli

İhvan Forum Üye
verilen fetvalarda dikkat edilirse o parayı; (özellikle) bankada bırakmayın deniliyor , eee o zaman bu para alınacaksa kendimiz kullan(a)mayacak isek bir yere verilmesi gerekiyor , @Ebu Computer adlı arkadaş ta sağolsun sevap peşinde değil paranın heba olmaması düşüncesinde , bendenizin aklında kaldığı kadarı ile en güzel çözüm hayır kurumlarının veya fakirin ısınma masrafında kullanılması , parayı yakmak böyle yerine gelir sanırım,(bir yorumcu da yakın demiş, çok yüksek sesli güldüm) derken fetva vermiyorum alim falan da değilim gönlümden geçeni benim bu manada anladığımı söyledim, birde şu husus var nacizane söylemeden edemedim, memleketimizin en fakirin durumu dahi Afrikadaki yoksullardan daha iyidir bence en azından bir umudu vardır bir yerden gelecek yardımdan lakin Afrikalı insanlar çok aciz çok zordalar bence ilk sıraya alınabilir düşünme açısından...

Bizim hocalarda afrikaya yollayin diyo ama sevabini beklemeden. Cünkü onlar aclik sinirinda oldugu icin o para o yardim onlara haram sayilmiyomus.

Sofuoglu

Ordinaryus
Yüksek sesle gülerken biraz düşünseydin!,ağlanacak haline güldüğünü anlardın..!
Yukarda konu hakkında gerekli açıklamalar yapıldı!,tekrar başa dönmek istemiyorum..
Lakin..!
İslam dininde senin görüşüyün,benim görüşümün,Zernisan'ın hocalarının görüşünün hiçbir hükmü yok,hüküm yanlızca Allah ve Resulü'ne ait..!
Faiz'den arta kalanı hiçbir Müslüman her ne şekilde olursa olsun alamaz,yiyemez,başkasına veremez, bilerek yedirtmez..!
Açlıkmış,Afrika'ymış,fakirlikmiş,yakacakmış,odunmuş vs.vb.sadece zandan ibarettir,
Fakirin kimsenin pis parasına ihtiyacı yok...!
Zaruriyet hali! onu kabul edecek kişinin sadece kendi durumunu düşünerek(Açlıktan ölüm hali vs.vb.gibi) bunun faiz parası olduğunu bilmesi ile olurki! oda o kişiye mahsus bir durumdur,(Faizi alanın,verenin durumunu meşrulaştırmaz,!)genel hükmü(Naas'ı) değiştir(e)mez...!
Şüphesiz en doğrusunu Hazreti Allah(Celle Celalühü) biliyor,bildiriyor...!
Almayın buyuruyor...!
Vesselam...

hakan köse

İhvan Forum Üye
Yüksek sesle gülerken biraz düşünseydin!,ağlanacak haline güldüğünü anlardın..!
Yukarda konu hakkında gerekli açıklamalar yapıldı!,tekrar başa dönmek istemiyorum..
Lakin..!
İslam dininde senin görüşüyün,benim görüşümün,Zernisan'ın hocalarının görüşünün hiçbir hükmü yok,hüküm yanlızca Allah ve Resulü'ne ait..!
Faiz'den arta kalanı hiçbir Müslüman her ne şekilde olursa olsun alamaz,yiyemez,başkasına veremez, bilerek yedirtmez..!
Açlıkmış,Afrika'ymış,fakirlikmiş,yakacakmış,odunmuş vs.vb.sadece zandan ibarettir,
Fakirin kimsenin pis parasına ihtiyacı yok...!
Zaruriyet hali! onu kabul edecek kişinin sadece kendi durumunu düşünerek(Açlıktan ölüm hali vs.vb.gibi) bunun faiz parası olduğunu bilmesi ile olurki! oda o kişiye mahsus bir durumdur,(Faizi alanın,verenin durumunu meşrulaştırmaz,!)genel hükmü(Naas'ı) değiştir(e)mez...!
Şüphesiz en doğrusunu Hazreti Allah(Celle Celalühü) biliyor,bildiriyor...!
Almayın buyuruyor...!
Vesselam...
o para alınmasında bankaya kalsında daha palazlansınlarda bizi daha fazla ezsinler mi????????? birde bu yönünü düşününüz ...

ayrıca o gülmekte ALLAH RIZASI dahilindeyse ???????????????????? ağlayacak gözyaşım kalmadıysa ?????????