"Bana Kız Kardeşini Mut'a Olarak Versene"

ummuhan

Kıdemli Üye
İrana gittiğimde fütursuzca Hz. Ömeri yerden yere vuran iftiralar ile şia reklamı (!) yapan rehberi hatırladım....

Bir de mut'a nikahı rahatlığı ile orada rahat yüzü gördüğünü gerinerek anlatan iş(!) adamlarından birini....

(Tabii bana rastlama şanslarını bilmeden :p )

Yani mut'a ve Hz. Ömer konusunda ben gördüğüm ve işittiğim şia davranışları ile amel ederekten kendilerine en küçük bir muhabbet duymuyorum :)

K

Kaçak

Guest
Sıkıntı Hz Ömerin konumu değil kanımca , sıkıntı Hz Alinin konumu ...
Hz Ali uçuyorsa , yayak kalanları yükseltemezsiniz ...
En güzeli Hz Alinin uçmadıgını anlatmak , anlamak ...
Neyse o konu uzun konu ...

Zaten ay çok sevimliler diye bir şey dedigimi hatırlamıyorum ...
Siyaseten , Ehli Sünneti solladıklarını kabul ediyorum sadece ...
Ehli Sünnetinde , Ehli Sünnetlilik bataklıgına saplanıp kaldıgını görüyorum ...
Şuna sinir oluyorum mesela ...
Kamuoyunda yoklama yapsanız ( bizim mahallede ) Mahmut Ustaosmanoğluna güvenin , destegin , yakınlığın daha fazla oldugunu görürsünüz kanımca ....
Ama devinimi yapan , degişimi gerçekleştiren , birşeyleri düzeltenin Tayyip Erdoğan olması gibi ...
Ehli Sünnete güvenin , sevginin , destegin fazla olması , Şianın degişimi , devinimi , yaptıgı gercegini örtmüyor ....
Bunu örtmeye çalışırken , iş ! adamı zihniyetine sahiplerin adeti olan mutanın anlatılmasına itiraz ediyorum ...
Bu ülkede ve dünyada , bir şeylere karşı duranların , meydanlarda olanların , direniş ruhunu diri tutmaya çalışanların beslendigi kaynaklardaki Şia etkisini görüpte , bu hareket ve kişilere karşı kampanya yapılmasını hazmedemiyorum ...
Sen besle , sen yol aç , sen ışık yak dön o zaman nankör de , dönek de , de diyebildigini ....
Bu mantıga itiraz ediyorum ama kaçınılmaz son olan Şia sever damgasını yiyorum ...
Umrumdamı , inan hiç umrum degil yani ...
Umarım derdimi anlatabiliyorum ...

iffet ikbal

Asistan
Allah razı olsun.
Kardeşlik, birlik diyenlere eyvallah ama, onların da hiç olmazsa bu gibi inanışların / uygulamaların yanlışlığını kabul etmesi, eleştirmesi gerekmez mi?
Şii-Sünni kardeş olacağız diye, böyle konuların gündeme getirilmesinden kaçmamalıyız.

Ümmetin vahdeti adına asari müştereklerde birleşilebileceğine,abd ve israile karşı bölünmemek gerektiğini savunuyorum.onlardaki dinamik cihad şuurunun şer güçlerin korkulu rüyası oluğunu ve el altından şia aleyhi çalışmaları destekleiklerine ve oyuna geldiğimize. inanıyorum.
Yanlışları elbette vardır,kendi içlerinde de onlarca kola ayrıldıklarını bildiğim için genel manada şuna inanırlar , şuna hakaret ederler demek istemiyorum.
Yanlış inanışarı olduğunu kabu ederim ,d eğilse şiayı seçmiş olmam gerekirdi..

Ali şeriati kitaplarında ,toplumundaki bidat ve hurafelerle mücadele eder.cehalete dikkat çeker...

girdap

Ordinaryus
Ümmetin vahdeti adına asari müştereklerde birleşilebileceğine,abd ve israile karşı bölünmemek gerektiğini savunuyorum.onlardaki dinamik cihad şuurunun şer güçlerin korkulu rüyası oluğunu ve el altından şia aleyhi çalışmaları destekleiklerine ve oyuna geldiğimize. inanıyorum.
Yanlışları elbette vardır,kendi içlerinde de onlarca kola ayrıldıklarını bildiğim için genel manada şuna inanırlar , şuna hakaret ederler demek istemiyorum.
Yanlış inanışarı olduğunu kabu ederim ,d eğilse şiayı seçmiş olmam gerekirdi..

Ali şeriati kitaplarında ,toplumundaki bidat ve hurafelerle mücadele eder.cehalete dikkat çeker...

Elbette. İtikadı ve siyaseti birbirinden ayırmak, siyaseten yılların hiç eskimeyen "böl-parçala" metodunu etkisiz kılmak zorundayız..
Bununla beraber, "dinamik cihat şuuru", Şiile has bir durum olarak görülebilir mi? Çünkü İslam'ın kesin emridir. Tarihteki tecrübelerle de sabittir ki, İslam'ın bayraktarlığını yapan Sünni ağırlıklı devletler hep o şuurla İslam hakimiyeti için çalışmışlar ve başarılı olmuşlardır.
Eğer ki günümüzde konjöktüre ya da siyasi yapıya bağlı olarak Sünnilerde böyle bir eksiklik görülüyorsa, onu dillendirmek ve bu şuurun kazanılmasını dilemek daha isabetli olur sanki..

K

Kaçak

Guest
Sayın Girdap hocam ...
Şimdi güzel bir laf edesim geldi de ...
Ya Ali Şeriatinin ya İmam Humeyninin sözü olsa gerek ...
"Siyasetim itikadım , itikadım siyasetimdir " der ....
Çok söz söylenir bu söz üzerine ama , bünye kaldırmayabilir sonra ...
Hayırlı sabahlar olsun ...

girdap

Ordinaryus
İtikad-siyaset ayrımı derken, elbette onlar gibi inanmasak da siyasette birliği savunmamız gerektiğini söylüyorum.
Daha fazlası yok bende, olsa yazardım.. :)
Hem neden bünye kaldırmasın hocam..
Bence söyleyin, istifade edelim.

ubeyd_el_turki

Doçent
Canlı Şahit

Irak'tan ticaret için gelen Sünni kardeşlerle bu konularada girme fırsatımız olmuştu.
Muta için böyle bir şey yok diyen kişi görmediği bilmediği ne varsa yok bilir herhalde...

Muta işi Şia'nın rahat olduğu veya hakim olduğu heryerde vardır ve onlarca haktır...
Onların en temel eserlerinde kitaplarında "NE KADAR ÇOK MUTA YAPARSAN O KADAR ÇOK YÜKSELİRSİN, HÜSEYİN GİBİ OLUR HATTA ONU BİLE GEÇERSİN" tarzında ifadeler açık seçik yazar...

Ama işte o bazı ilim adamları gibi görünenler var ya !!! şiiler kardeşimiz vs vs şefkat hoşgörü sevgi dostluk kardeşlik kelimelerini sırayalıp duran....
İşte onlar bu rezil işleri hep hoşgörürler...Olsun kardeşlik olsunmuş...

Iraklı Sünni kardeşlerimizin yaşadıklarını dinlemiş olsa idiniz...

K

Kaçak

Guest
Bu adamlar muta yapa yapa bugunki devrimi yaptı yani ...
Onların tarihini örfünü adetini , dini pek bilmem ama ...
Az bucuk akıl sahibiysem ve az bucuk tarih bilgim varsa ...
Bunu yapa yapa anca Cumhuriyet devrimi yapılır ve bugunki nesil ortaya çıkartılır ...
Neyse , Şia= Muta ...
Vazgecmeyin bu söylemden ...

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
İran'ın tarihine baktığımız zaman zaten herşey deliller ve vesikalar ile ortadadır ki,İran tarihi boyunca Osmanlı'yı arkadan vurmak dışında hiçbir askeri faaliyette bulunmamıştır...
Osmanlı sonrası ise gene eski sapkın ve islamdışı adetlerinden vazgeçmemiş ama bu sefer siyaset icabı İslam dünyasının lideri olmak niyetiyle Abd ve İsrail gibi yerlere kabadayılık yapmakta ve bu şekilde Müslümanların zihnindeki kerih ve buğza müstehak ŞİA profilini yıkmaya uğraşmaktadır...
Ama elhamdulillah Ehli Sünnet kaynakları her fırsatta İRAN ve ŞİA'nın kirli ve karanlık tarihi ile gizlemiş oldukları sapkın emellerini gözler önüne sermekte ve ŞİA'nın bu yeni siyasetine fırsat vermemektedir...
MUTA nikahı meseleside bu bizim ŞİA hayranlarının en büyük kabusudur ve cevap veremeyip tabiri caiz ise ancak kıvırdıkları bir meseledir...
SAHABELERE lanet ve hakaret etme meseleside bu kabildendir ve bizim şia hayranları bu konuda ancak kıvırma manevraları ile durumu idare etmeye çalışırlar...
Müslümanların gözüne sürekli ŞİA 'nın sözde yaptığı cihat(!) naralarını sokmaya çalışarak gözlerimizi boyamaya çalışırlar...
Yani bu adamlar ABD ve İSRAİL ile mücadele ediyor sizde MUTA nikahı ve SAHABELERE hakaret gibi hatalarını görmeyin canım ne olacak diyorlar...
Bizim bu gibi kişilere cevabımız şudur...
Avucunuzu yalarsınız...

talib

Kıdemli Üye
Şia demeyin kızarım, ehli beyt mektebi :)

Bu ne yaman iştir ya hu :)

Şia = muta değildir ama muta şia'da vardır.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
basligi acan ihvan kaynak belirtmemis.

karadamlalar

Asistan
Kuranda muta için indiği iddia edilen ayetin muta ile bir alakası yok, hadis kitaplarında önce meşru kılınıp sonra yasaklandığı yazıyor fakat Kuranda bunlar hakkında bir işaret yok aksine belirtilen ayetlerde her türlü fuhşiyatın yasaklandığı geçiyor.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Kuranda muta için indiği iddia edilen ayetin muta ile bir alakası yok, hadis kitaplarında önce meşru kılınıp sonra yasaklandığı yazıyor fakat Kuranda bunlar hakkında bir işaret yok aksine belirtilen ayetlerde her türlü fuhşiyatın yasaklandığı geçiyor.

hadisi serifin ravisi önemlidir. her hadis kitabi yazan kitap da okunmaz. yazarin itikadi önemlidir

karadamlalar

Asistan
hadisi serifin ravisi önemlidir. her hadis kitabi yazan kitap da okunmaz. yazarin itikadi önemlidir
muta hadisleri ehli sünnete göre sahihtir ve ehli sünnet mutanın önce bir dönem serbest bırakılıp sonra kıyamete kadar yasaklandığına hükmeder

alı

Yeni
Şiaya saldırmak için en büyük neden Mut a nikahı!...
Zira ehlisünnet kardeşlerimin "misyar nikahı" hakkındaki görüşlerinide almak isterim...
Adalet tek taraftlı olmamalıdır. Muta yı eleştirecek isek misyara bir kulp uydurmalıyız...

ömerusta

Kıdemli Üye
başlık çok çirkin aşağlık kokuyor terbiyesizlik edepsizlik kokuyor yazan utanmamış ama okuyan utanıyor
haya imandandır
imanı olmayanın hayası olmaz beliki imansız bir kılavyeden çıkmış
bir yanlışı anlatmak bu olmasa gerek

Kaçak

Yeni
Tam bir yukarıdaki mesajı yazacaktım ki ömerusta hızlı davranmış
Sadece tahrik etmek amacı var
çirkin ve basit

karadamlalar

Asistan
bak bu misyar işini duymamıştım yeni gördüm, muta haramsa misyar nedir?