bana bir şeyhler oluyor

müttaki

Profesör
anlatacaklarım var! vaaz vermek değil niyetim, duyduğumu söylemek. söylemeye değer şeyler duyuyorum zira. belki hayatı daha yaşanır kılmak için ya da belki sadece ama sadece anlatmak için... sen anlat dedi tanrı bana, anlaşılsın diye değil, hiçbir mükafat beklemeden anlat...

çünkü bir mükafattır anlatıcıya, doğru düzgün anlaşılmak! sen anlat dedi... sen sadece anlat! umudu hatırlatsın diye umutsuzluğu, çareye yol açsın diye çaresizliği anlat... ders verme dedi kimseye, çünkü hoca denmez öğrenmesini bitirene! çırakları olan bir çıraktır usta, olsa olsa... sen anlat dedi bana tanrı, sen sadece anlat...

"hic kitap okumayan bir adam nicin merak eder seneye yazilacak kitaplari?

bu dunyada bile ya$amayi beceremeyen nicin merak eder diger gezegenlerdeki hayati?

gecmi$ ve bu gun ne zaman bitirildi de gelecek sorgulaniyor?

i$ler hala kalle$ce hallediliyor ikili ve uluslararasi ili$kilerde...
her ulkenin sinir kom$ulari dost ve karde$ du$man ulkeler.
dogru duzgun top bile oynayamiyorlar kavgasiz!

oyunlari sava$ gibi gorenler sava$i da oyun gibi goruyor elbet..

ayni kadina sevdalananlar birbirini vuruyor, ayni $eyden nefret edenler can ciger arkada$..
bir $eyi, bir kadini, bir erkegi ya da bir ulkeyi sevmenin cezasi olum bile olabiliyor bazi.."

"yalnizlik, her kimlige dogu$tan yazili tek ugra$idir insanin bir ya$ama sirasinda..
tek sermayesi, sahip oldugu tek $eydir. kiymetini bilmelidir, dedi.
yalnizdir insan, hep kalabaliklara kari$ma tela$i bundandir.
kalabalik yalnizliklar, yalniz kalabaliklar olu$ur $ehir $ehir, ulke ulke.
kalabalik arttikca, artmaktadir yalnizliklar.
insan bir olumu istemez, bir de ondan beter bir yalnizligi.
ama ikisi de muhakkak gelir ba$ina bir yalniz ya$ama sirasinda.
olumun degil ama yalnizligin bir tek caresi var dedi,
tek caresi a$ktir bir yalniz ya$ama sirasinda nefes almanin.
a$kta zaten iki yalnizin ortak bir yalnizlikta bulu$masidir dedi..
a$ik olun, gosterin birbirinize yalnizliklarinizi!
nasilsa ayrilik, insanin kendi tek ki$ilik yalnizligini ozlemesi..
sade olum degil, ayrilikta ya$amin emri
."

evet söyledi
ya da ben duydum
duyduğuma göre elbet bir ses söyledi bu söylendikçe usulen söylenir olan sözleri.
evet duydum söyledi
her duyduğumda ağladım
pek çok ağlayışım sırasında duydum.
kalbim tutanak tuttu duyduklarıma
soruldu, dedi, cevap alındı
yaşamak, dedi, tek marifetiniz -biraz özen gösteriniz.
zulüm kimse zalimlik yapmayınca biter -mazlumlar dahil, dedi.
ama yapmayın, o daha bir çocuk, dedi tanrı..

ya gördüm neyleyim
insanlar vardı duvarın içinde.
ya ben hep duvara konuştum
ya da duvar değil konuştuğum, içinde insanlar var.
nedense beni anlasın istedim içinde insan olan duvarlar.
bilmiyorum,
belki de ben gerçekten delirdim
onlar haklı belki de.
içinde değil duvarların insanlar
sadece arasındalar..

serdAR-

Üye
nden yazdin bu yaziyi anladim ya neyse, ve yazdiklarin baslikla ne alakasi var onu da anlamis degilim , bence gereksiz bi yazi

müttaki

Profesör
Yılmaz Erdoğan'ın bana bir şeyhler oluyor filminden alıntı....

Tasavvufun ilgi alanına girdiğinden Paylaşalım dedik belki istifade eden canlar olur... Duvarlardan geçip İnsanları uyandıran sözlerdir belki AYAN olur... UYAN olur... UYANAN olur

bence gereksiz olan duvarla İnsanlar arasına giren benlikler :shake2[1]:

müttaki

Profesör
yalnizlik, her kimlige dogu$tan yazili tek ugra$idir insanin bir ya$ama sirasinda..
tek sermayesi, sahip oldugu tek $eydir. kiymetini bilmelidir, dedi

.

yaw ne sözler var filmde izlemenizi tavsiye ederiz ... .

emmargah

Profesör
babam izlemişti çok beğenmişti de...ben adını beğenmedim diye izlemedim:thinking:sence benlik mi yapmışım ben yeğen abi:blink:

müttaki

Profesör
ne konuşuyorsunuz Tanrıyla.. dediler nasıl oluyor

çıkarın aradan Yalanları ve zanları... işte O'dur dedi.. Tanrı ile konuştuklarımız

Kuran okurken bile Allah ile konuşamıyoruz içinde yalan yok zan yok sıkılıyoruz şöyle şamata kukara olsaydı da... ya da anlamadan oku oku reçeteyi yemekle hasta iyi olur mu :(

çoğumuz daha İnsanlarla konuşmayı öğrenememişken Allahla mı konuşacağız önce bi İnsan gibi İnsanlarla muhattap oluruz

belki der Kulum artık senin dilin benim kelamın benim gören gözün benim

sen anlat... duyuran benim... duyan benim... görünen benim... gören de benim..

herşey benden bana... sen kalma zannında gayrıda... üzülürsün sonra ve üzersin benim adıma...

ve sen anlat dedi Tanrı bana...

belki bende delirdim belki siz haklısınız ama bir A'dem var Taş kalpli duvara dönmüş yüreklerimizde... girmeyin A'demle Allah arasına...

dedik nasıl çıkacaz aradan... geç dedi davalardan bırak dedi Allahçılık yapmayı İnsan ol dedi... önce dedi kurtar kendini... kendini kurtarmadan İnsanları kurtarmaya çalışanlardır dedi hep yakıp yıkanlar... kendince doğru yaptıklarını sanırlar

Nam'ın Az olsun dedi ... Namaz budur dedi yatıp kalkmak değil.. kibirsiz ve nefretsiz ol dedi... sev dedi Tanrı çünkü ben seni Sevdim... sen hiçbirşey değilken sevdim... sende hiçbirşey olamayanları sev dedi... fakir olanları yalnız olanları

Lütuftur bu yol dedi... lutfettim yalnız olanlara ve hayatta hiçbir dala tutunmayı beceremeyen yoksullara yolsuzlara... tutacak birşey bulamayanlara bir İp uzatırım dedi lütfumdan... artık gönderdiğim İpe tutunurlar dedi.. o İpdir onları bana ulaştıran dedi...

.

SeNoL

MUEYABYA
Kardeş yazıda tanrı ibareleri geçiyor bence hoş değil...Az öncede vurgulamaya çalıştım ama......

müttaki

Profesör
ne derseniz deyin en güzel isimler benimdir dedi Allah...

kalmayın şekilde dedi... güzel olan benim benim de belli bir şeklim yok dedi Allah...Tanrı...

ne Allah demeniz bana ulaşır dedi ne Tanrı... bana takvanız ve niyetiniz ulaşır dedi Allah

SeNoL

MUEYABYA
ne derseniz deyin en güzel isimler benimdir dedi Allah...

kalmayın şekilde dedi... güzel olan benim benim de belli bir şeklim yok dedi Allah...Tanrı...

ne Allah demeniz bana ulaşır dedi ne Tanrı... bana takvanız ve niyetiniz ulaşır dedi Allah

Bir âyet-i kerimede "En güzel isimler Allah'ındır. Allah'a bu isimlerle dua ediniz"1 buyurulur. Bu âyet, Cenab-ı Hakkın birçok isimlerinin bulunduğuna işaret etmektedir. Her birisi güzel ve ulvî mânâlar ihtiva eden bu yüce isimlere "güzel isimler" mânâsında "Esmâü'1-Hüsnâ" denilmektedir. Bu İlâhî isimlerden bazıları şunlardır: "Vâhid, Evvel, Âhir, Zahir, Bari, Musavvir, Rahman, Rahîm, Hayy, Kayyum, Halım, Kerîm, Tevvâb, Rezzâk, Muhyî, Mümît."

Cenab-ı Hakkın isimlerinin tamamı kesin olarak bilinmemektedir. Bazı âlimler Esmâ-i Hüsnânın bin kadar olduğunu beyan ederler. Nitekim, Peygamberimiz (a.s.m.) Cevşenü'l Kebîr isimli hususî duasında Rabbine bin bir isim ve sıfatla niyaz etmektedir. Yine bazı ulema ise bu isimlerin dört bini bulduğu kanaatindedir. Bu isimlerin ise ekserisini sadece Cenab-ı Hak bilir. Bir kısmını melekler, diğer kısmını da meleklerle birlikte peygamberler bildiği gibi; mü'minler de Peygamberimizden öğrendikleri kadarıyla malûmat sahibidirler.

îbnî Mâce ve Tirmizi gibi hadis kitaplarında Esmâ-i Hüsnâ hakkında rivayet edilen hadis-i şeriflerde Peygamberimiz bu isimleri bir bir zikretmekte ve faziletini bildirmektedir. Esmâ-i Hüsnânın sayıldığı hadis-i şerifin baş kısmının meali şöyledir:

"Şüphesiz, Allah'ın doksan dokuz, yüzden bir eksik ismi vardır. Muhakkak Allah tektir, tek olanı sever. Kim o doksan dokuz ismi sayarsa veya ezberlerse Cenab-ı Hak onu Cennetle mükâfatlandırır."2

Ancak, bu müjdeye mazhar olmak için sadece isimleri sayıp ezberlemek kâfi gelmez. Bu İlâhî isimlerin içinde bulunan ve taşımış oldukları ulvî mânâları düşünüp, kâinat yüzündeki tecellî ve akislerini müşahede etmeyi de unutmamalıdır. Meselâ, Allah'ın Rezzak olduğunu bilip düşünerek rızık için endişeye kapılmamalı. Rızkı helâlinden aramalı, kanaatkar olmalı. Cenab-ı Hakkın sadece insanın kendisini değil, en küçük mikroptan file kadar, parmak kadar balıklardan tonlarca ağırlıktaki balinalara kadar milyarlarca canlının ve bitkinin rızıklarını hiç şaşırmadan, ihmal etmeden, en güzel bir şekilde ihsan ettiğini düşünüp tefekkür etmek Rezzâk ismini okumanın bir cihetidir.
Cenab-ı Hakkın isimleri tevkîfîdir, yani semavîdir. Bu isimlerin büyük bir kısmı Kur'ân-ı Kerimde zikredildiği gibi, geriye kalanlarını Peygamberimiz bildirmektedir.

Peygamberimiz de (a.s.m.) zikretmiş oldukları isimleri Rabbinden öğrenerek bildirdiğine göre, Cenab-ı Hak için bu isimlerin dışında bir isim kullanılmaz. Yani, Allah sadece Kur'ân'ında bildirdiği ve Habibine öğrettiği isimleriyle kendisine niyaz edilmesini istemektedir. Başta mealini verdiğimiz âyet-i kerime bu mânâya işaret etmektedir.
Cenab-ı Hakkın, söylendiği zaman kalb ve gönülleri dolduran ve kâinatı mânâlandıran "Allah" ismi-i celâli ve doksan dokuz mübarek ismi ve sıfatları bulunuyorken Onu başka uydurma isimlerle anmak ne kadar yakışıksız bir hareket olduğu açıktır. Bilhassa "Allah" ismini söylememek için ısrarla "tanrı" kelimesini kullanmak iyi niyetten kaynaklanan bir düşünce değildir. Çünkü esasen "tanrı" kelimesi, bir olan Allah'ı tanımayıp başka "uydurma" mabutlara isim olarak verilmiştir. "Yer tanrısı, gök tanrısı" gibi. Halbuki Cenab-ı Hakkın böyle bir isme ihtiyacı olmadığı gibi, kendi bildirdiği isimlerin dışında çağrılmamasını, dua ve niyaz edilmemesini istemektedir.

İsmi Ahmed olan bir insanı "ağaç" diye çağırsanız size ne kadar kızacağını, hattâ darılıp küseceğini; yanlışlıkla söylemişseniz hemen "Benim ismim ağaç değil Ahmed'dir" diyeceği kesindir. Bir kul olan insan kendi ismiyle çağrılmayıp başka uydurma bir isimle çağrıldığı zaman nasıl kızıyorsa; kâinatın Rabbi olan Yüce Allah, kullarının kendisini uydurma isimlerle çağırmasına, dua etmesine hiç rıza gösterir mi? Bir insanı kendi ismiyle çağırmaya dikkat eden insan, Cenab-ı Hakkı yüce isimleriyle çağırmazsa ne kadar anlayışsızlık gösterdiğini, ne kadar hata ettiğini artık anlamalı. Bilhassa "Allah" ismi celilî Allah'tan başka hiçbir mahluka verilmediği için de ismi âzam olmuştur. Bundan dolayı Kur'ân-ı Kerimde "Allah" lafz-ı celâli, müstakil olarak iki bin sekiz yüz küsur yerde geçmektedir.

1-Araf Sûresi, 180.
2-İbni Mâce, Dua, Dua: 10. Tirmizî, Dua: 83.

Mehmed PAKSU Meseleler ve Çözümleri 1

ALINTI

müttaki

Profesör
Şenol kardeş Biz tutunacak bir İp bulamayanlara yazıyoruz

siz birşeye ilimlere tutunmuşsunuz :shake2[1]:

Biz sadece gönlümüzden gelenleri yazıyoruz

ilimin ayrıntılarına girersek çıkamayız... başka bir topic açıp Allah ile konuşmak için hangi dil geçerlidir tartışın...

biz bulduk dilimizi A'Rab ça konuşuyoruz onunla birebir yürekten yüreğe

SeNoL

MUEYABYA
Şenol kardeş Biz tutunacak bir İp bulamayanlara yazıyoruz

siz birşeye ilimlere tutunmuşsunuz :shake2[1]:

Biz sadece gönlümüzden gelenleri yazıyoruz

ilimin ayrıntılarına girersek çıkamayız... başka bir topic açıp Allah ile konuşmak için hangi dil geçerlidir tartışın...

biz bulduk dilimizi A'Rab ça konuşuyoruz onunla birebir yürekten yüreğe

Tutunacak bir ip bulamayanlara yanlış bilgi vermek olmuyor mu bu???
Gönlünüzden yanlış olan bir hitap biçimi geçmemeli bence...
Bizlerin en büyük gevşekliği de zaten yok o kadar derine gitme ,yok onun ayrıntılarına girersek bilmem ne olur,yok önceden böyle birşey mi varmış v.s

Ayrıca ben tartışmak için hiçbirşey yazmam sadece bir kardeşimi uyarmak istedim...gerisi size kalmış....Vesselam..nokta

müttaki

Profesör
şenol abi

bak Muhyiddin arabi ne demiş

*Gerçek Allah'a ibadet etmek, onu dille zikretmek ya da kalple hatırlamak değil, kendin dahil her şeyde onu temaşa etmektir.

dillerde olupda gönülde olmayan kelam zaten yalandır... bizim yalanımızdır hakikatte doğru olabilir

yeterince topici işgal ettiniz.. vazifenizi yaptınız...

teşekkür ederiz

hirahos

Kıdemli Üye
Yeğen abi,

Dost acı söyler.. Ben de acı söyleyecem..

Malesef şenol kardeşim haklıdır.. Siz, yolunuzu bulmuş; hedefinize kitlenmişsiniz tamam.. Maksadınıza eriştiğinize ya da mutlaka erişeceğinize dair kalbimde bir kanaat de vardır..

Ancak, sizin kullandığınız kelimeler, kurduğunuz cümleler için aynı kanaati dile getiremiyecem malesef..

Siz maksada gidersiniz ama; bu sözlerinize bakarak sizi izleyenler olsa olsa kerahet ve soğukluk hissedeceklerdir..

Kimseyi engellemeye, soğutmaya ise hakkınız yoktur.. Allah yalnızca size ait değil; Aşk da, hal de, Hakikat de..

Bari kırdığınız potu, bin dereden su getirerek savunmaya kalkmasaydınız..

dayi

Profesör
"Şüphesiz, Allah'ın doksan dokuz, yüzden bir eksik ismi vardır. Muhakkak Allah tektir, tek olanı sever. Kim o doksan dokuz ismi sayarsa veya ezberlerse Cenab-ı Hak onu Cennetle mükâfatlandırır."2..alıntı..

Esmaül Hüsnada yok galiba CEMAL...neden yok acaba?

HU..

müttaki

Profesör
Hirahos

bize yeterince acı sözler söylendi... Dostum diyenler tarafından vs..

nerede yanlış yaptık Tanrı kelamında mı... bırakın bu işleri...

kelam gönüldeki Halden olacak.....gerisi Laf.. Laf boş söz

bizi izleyenler İP'i olmayanlardır... gerisi zaten bize Acı sözler söyler :shake2[1]:

Allah demeyin Tanrı diyin Allah denmez demedik... Safiyane temiz niyetle Allah denmiş Tanrı denmiş biz takılmayız şekillere şeriatlere

usüller eğer maksadı üstünde ise usül maksadı örter ve usül putperestlik olur çünkü usülün sebebi maksaddır.. maksat yoksa usül ancak nefse köleliktir

hirahos

Kıdemli Üye
Cemali var, Celal kahrında ara
Hayatı var semum bahrinde ara
Dilarayı gönül şehrinde ara..

Semum: Zehir
Dilara: Allah

hirahos

Kıdemli Üye
Yeğen abi, ahh bir "Tanrı" kelamı olsa..

Birazcık başkasının gözüyle de bakabilsen..

Neyse, sinire dokunduk galiba..

Acı geleceğini söylemiştim zaten..

müttaki

Profesör
Hirahos abi.. Bizim sinirler daha yeni alınıyor fakat Kızmadık kimseye

birde Allahın gözüyle bakabilsek kelama.... Kelam olan Allah değil mi.. bilmiyormu bütün kelamları hepsi kendi Zatından değil mi...

asıl acı olan hala İslamı arapçılığa sıkıştırmaya çalışmak

sığmaz İslam hiçbir dile milliyete.. hatta İslam İslam lafzına bile sığmaz açarsak manasını hakikatini dillere gelmez anlatılamaz yaşanır gönüllerde sadece