Bağlantınızı Test Edin...

YagmuR

Üye
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Tepkime puanı
586
Puanları
0
Yaş
35
Konum
¤´ UnuTuLu§taN `¤
Web sitesi
www.gencislam.com
İnternet bağlantınızın güvenliğini denetleyin!

İnternet bağlantınız güvenli mi, yoksa her isteyen onu kullanabiliyor mu? İşte test etmenin üç yolu.

İnternet, bilgi aramak için kullanılabildiği gibi, aksine sizin hakkınızda bilgi edinmek için de kullanılabilir. Trojanlar, keylogger'lar bilgisayarınızda yaptıklarınızı takip edebilir ve şifrelerinizi gibi hassas bilgilerinizi üçüncü taraflara gönderebilir.

Kablosuz bağlantılarda ise güvenlik daha da önemli hale geliyor. Örneğin ağınıza girmeyi başaran herhangi biri sizin adınıza yasadışı etkinliklerde bulunabilir.

İnternet bağlantınızın güvenliğini korumak için basitten karmaşığa bazı yollar mevcut. Tek bir adımda bunu yapmak mümkün olmasa da doğru adımları atarak bağlantınızı tehlikelerden koruyabilirsiniz.

Firewall kullanın

Zararlılar ve diğer güvenlik tehditleri genellikle bilgisayarınızı kullanarak rastgele kullanıcılara spam bilgi mesajları gönderir. Diğer bilgisayarlarda bir açık bulduğunda ise kendini bu bilgisayarlara yerleştirebilir. Bu da bilgisayarınızın botnet adı verilen, zararlıların bulunduğu ve onların komutlarını yerine getiren bilgisayarlar listesine girmenize neden olabilir.

Bir firewall yükleyerek zararlılara karşı riski büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Firewall'lar bilindiği gibi zararlı olabilecek internet trafiğini engellerler. Windows da artık bir firewall ile geliyor, ancak ücretsiz bir firewall kullanarak veya bir internet güvenliği paketi satın alarak güvenliğinizi daha ileri bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

Ağ izleme yazılımı kullanın

Ev ağlarının kullanımı, yeni bilgisayarların, konsolların, Blu-Ray çalıcıların, TV'lerin ve kablosuz ağı kullanan çeşitli cihazların artmasıyla popüler hale geldi.

Ağınıza bağlı olmaması gereken bir bilgisayarı tanıyabilmek ise bu tür cihazlara sahip olduğunuzda zorlaşıyor. Ağ izleme yazılımları, ağ ve şekillendirme bilgilerini izleyerek bu sorunu çözüyor, bu sayede ağınıza ait olmayan bilgisayarları bulmanız mümkün oluyor. Bazı ağ izleme yazılımları, belli cihazları 'güvenilir' olarak seçmenize de izin veriyor ve ağa yeni bir cihaz eklendiğinde size bir uyarı gösteriyor.

İleri düzey kullanıcılar bunu modemin ara yüzüne oturum açıp bağlı MAC adreslerini gözden geçirerek de yapabilir. Ancak çoğu kullanıcı için bir örneğin Angry IP Scanner gibi bir ağ izleme yazılımı kullanmak daha iyi bir tercih olacaktır.

Kablosuz internet parolanızı kırmayı deneyin


Kablosuz bir ağ kullanıyorsanız, internet güvenliğinizi koruyacak tek şey ağınız için seçtiğiniz paroladır. Bu parolayı bulan herkes internet bağlantınızı kullanabilir. Ağ izleme yazılımı, yeni ve bilinmeyen bir aygıtın ağınıza bağlandığını gösterse de her zaman evde olmayabilirsiniz.

Bu tehlikeden korunmanın en iyi yolu, farklı karakterlerden oluşan uzun bir parola seçmektir. Ne kadar güvenli bir parolaya sahip olduğunuzu sınamak için Aircrack adlı yazılımını deneyebilirsiniz. Yazılımı WEP ve WAP şifremesi kullanan ağlarda kullanabilirsiniz. Yalnız şunu belirtelim ki Aircrack'in kullanımı kablosuz ağların teknik detaylarıyla ilgili olmayanlar için programın kullanımı karışık gelebilir.


Veteknoloji.com
 
Üst