Aynanın olduğu bir odada namaz kılmanın hükmü nedir?

kadem

Profesör
Soru:
Aynanın olduğu bir odada namaz kılmanın hükmü nedir?

Müellif: Şeyh ibn Cibrin

Cevap:

Allaha hamd olsun

Eğer ki birisi karşısında ayna olduğu halde, aynada kendini görse dahi, namaz kılarsa onun namazı geçerlidir. Fakat kişi sürekli olan bakışlarını azaltmalı ve aynaya bakmamalı. Kişi zihnini namaz dışına dağıtacak (çekecek) her şeyden bakışlarını uzak tutmalı.

kitap:Al-Lu’lu’ al-Makeen min Fataawa by al-Shaykh Ibn Jibreen, 103

r@r@r@

Üye
Aynanin Karsisinda Namaz Kilinmaz Atesin Karsisinda Namaz Kilinmaz Bir Insana Karsi Namaz Kilinmaz Yasaktir

r@r@r@

Üye
olmamasi daha iyidir melekler girmez o zaman

müttaki

Profesör
Aynasız Namaz mı olur... :D

Namazda kişi kendi yüzünü görecek... içinde ki keratalıkları görecek ki AYNADA... pişman olacak

zaten pişman olmaktır tevbe...

Allahın senin benim Namazımdan faydası yok.. bunların bizim halimizde faydası olmalı...

bunun için de Kendi Yüzümüzü kendi sıfatlarımızı görmemiz lazım AYNA'da...

o yüzden AYNASIZ namaz kılınmaz... :shake2[1]:

talib

Kıdemli Üye
İnsan zaten bir ayna değil midir? Hakk'ın esmasının göründüğü...

r@r@r@

Üye
Aynasız Namaz mı olur... :D

Namazda kişi kendi yüzünü görecek... içinde ki keratalıkları görecek ki AYNADA... pişman olacak

zaten pişman olmaktır tevbe...

Allahın senin benim Namazımdan faydası yok.. bunların bizim halimizde faydası olmalı...

bunun için de Kendi Yüzümüzü kendi sıfatlarımızı görmemiz lazım AYNA'da...

o yüzden AYNASIZ namaz kılınmaz... :shake2[1]:
sen ne dediginin farkindamisin nasil boyle Islamla alay edebiliyosun

r@r@r@

Üye
Evet ya bu soruya cevap verilmesi mumkun mu aceba?Benim odam da bulunuyorda,bilmek istiyorum...Saygilar...
kardes yikarida izah etmistim namaza engel fakat resim olan yere melekler girmiyor bulunmamasi daha efdal
selametle

müttaki

Profesör
sen ne dediginin farkindamisin nasil boyle Islamla alay edebiliyosun

yazıya tekrar baktık nasıl alay ettiğimizi göremedik... bizce aynasız namaz kılanlar Allahla dalga geçiyor...

sonra da... binbir türlü soru çıkarıyorlar.. bebek resim olan yere Melek girmezmiş... bebekler meleği mi kovalıyor... :)

senin Resmin.. benliğin varsa şekilde surette kaldıysan eğer elbette sende melek olmaz.. bizim dediğimiz AYNA'da gönül aynasıdır...

gönüle ihlas sırrı sürerler ne yapsan kendi yüzünü görürsün...

aydanur

Üye
yazıya tekrar baktık nasıl alay ettiğimizi göremedik... bizce aynasız namaz kılanlar Allahla dalga geçiyor...

sonra da... binbir türlü soru çıkarıyorlar.. bebek resim olan yere Melek girmezmiş... bebekler meleği mi kovalıyor... :)

senin Resmin.. benliğin varsa şekilde surette kaldıysan eğer elbette sende melek olmaz.. bizim dediğimiz AYNA'da gönül aynasıdır...

bu konularda mecaz kullanacaksan mesajın bitmeden (gönül aynasından bahsettiğini) belirtirsen yanlış anlaşılmazsın

müttaki

Profesör
bu konularda mecaz kullanacaksan mesajın bitmeden (gönül aynasından bahsettiğini) belirtirsen yanlış anlaşılmazsın

hiç mecaz mı gerçek... yoksa gerçek mi mecaz diye düşündüğün oldu mu...

:) biz fazla düşünmekten ayıramaz olduk... :) neyse elimizden geldiğince çalışırız...

emmargah

Profesör
yegen ya gönüldeki putları kırmak zordur.:)
eyvallah kardeş:)

müttaki

Profesör
yegen ya gönüldeki putları kırmak zordur.:)
eyvallah kardeş:)

emmargah...

Hz. İbrahimin misalleri anlatılır... almış baltayı eline puthaneye girmiş bütün küçük putları kırmış.. baltayı da en büyük putun boynuna asmış... bilirsiniz

işte o en büyük put benliktir... en sonunda O'nu kırarsın...

ResülAllah mekke fetholunduğunda girmiş kabeye... bütün küçün putları kırmış.. yukarda da büyük bir put kalmış...

ya Ali demiş.. çık omzuma da kır şu putu... Hz.Ali demiş ya ResülAllah ben sizin omzunuza nasıl çıkarım siz peygambersiniz.. ResülAllah demiş oğlum sen ResüLAllahı taşıyabilirmisin... .

neyse çıkmış Ali efendimiz ResülAllahın omzuna... kırmış en büyük Putu...ResülAllah demiş..

ne görüyorsun ya Ali...

senden başka birşey görmüyorum ya ResüLAllah :wave[1]:

put dedin... içimden bunu yazmak geldi konuyu da dağıttık :eek:fftp: :uzgunum[1]:

emmargah

Profesör
senden başka birşey görmüyorum ya ResüLAllah

put dedin... içimden bunu yazmak geldi konuyu da dağıttık :eek:fftp: :uzgunum[1]:

biz muhabbet girdik mi ortada pek konu kalmıyor zaten bi deee böyle durumlarda hani olur ya en güzel ikramlarını yaparsın haberli misafirn gelecektir.günler öncesinden haber vermiştir.ama son anda bi engel çıkarda gelemez.sonra bi bakarsın amanın hiç beklemediğin aklından geçmeyen birisi kapıda:)e tabi tüm izzet ikram ona döner:)ben hep böyle dağılan konularda onu hatırlarım.bahtımızdan ne çıkarsa bize ne hazırladıysa büyüklerimiz;)eyvalah

yeğen abi şu yukarda senden başka bişey görmüyorum kısmınıda bi açsana :uzgunum[1]: ben gene tutuklu kaldım.

müttaki

Profesör
yeğen abi şu yukarda senden başka bişey görmüyorum kısmınıda bi açsana :uzgunum[1]: ben gene tutuklu kaldım.

hatırlıyomusun bi misal anlatmıştık... biri ResülAllaha çirkin demiş Hz. Ebubekir ne kadar güzelsin demişti...ResülAllah da onlar bize baktı biz onlara AYNA olduk onlar bizde kendi nefsini gördü ikisi de kendi nefsinde olanı söyledi...

Ali efendimizinde benlik putu yok olunca kendi nefsinde ResülAllahdan başka birşey görmemiş... ayrısı gayrısı kalmamış :)

emmargah

Profesör
evet evet doğru hatırladım o dersi ..benlik putlarını yıkmalıyız.ben yok biz varız.:)fenafillahta yok olmalıyız.nefsin mertebelerini listelemeliyiz.ben bunları beni esir eden putları yok etmekle başlamayı düşünüyorum aslında.mesela pc gibi.:thinking:neyse eyvallah abicim:)

billev04

Üye
Ben televizyonda duymuştum.Namazda iken önünde sağ ve solunda resim olmayacakmış..namazda yanına rahmet melekleri gelmezmiş.Bende resimleri kapatıyorum.Bibloların üzerini örtüyorum.Hatta gazete sayfalarının bile üstünü örterim.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Saygı ayrı bir durumdur!... Odada bulunan suretleri örtmek saygıdan ve namaza kendini verebilmek açısından çok makbuldür... Öte yandan odada ayı, bebek gibi oyuncaklar var ise onlarda örtülmeli ve kıble tarafında olmamalıdır...

Sual: Aynanın önünde namaz kılmak günah mıdır?
CEVAP
Eğer bakınca aynada şeklimiz görülüyorsa, dikkati çektiği için namaz mekruh olur. Ayna üstüne bir şey asmalı, suretimiz görülmemelidir.

Zaten akıl ölçüleride bunu destekler... Bir derse çalışırken nasıl ki eğer dikkatimizi dağıtıyorsa, müziği kapatıyor, etrafta ses olmasın istiyorsak, televizyonu dahi kapatıyorsak, bir yazı yazarken nasıl ki dikkatimizin dağılmasını engellemek için herşeyi yapıyorsak, asıl ehemmiyetli olan, dinin direği olan namazın da bozulmaması, sıkıntıya düşmemesi için elimizden geleni yapmalıyız... Ayna olan, resim olan, ayıcıklar, bebekler olan odada namaz kılmaktan insan kendi kaçınmalıdır bence... Olur ki namazım sıkıntıya düşer diyerek... Tedbir herzaman iyidir...

bangir

Üye
Web sitesi
www.altinoluk.com

resülüllah s.a.v. resim giren eve melek girmez sadaka rasülullah