Ayasofya

berraksu

Aşafatlı
Katılım
2 Eyl 2006
Mesajlar
3,652
Tepkime puanı
85
Puanları
0
Yaş
36
Bazi kaynaklara göre 360 tarihinde yapilan ve 532 senesinde cikan büyük bir ayaklanma sirasinda yanan Ayasofya, Imparator Jüstinyanus tarafindan yeniden, 537/538'de yapilmistir. Ayasofya'nin acilisinda, Jüstinyanus, magrur bir eda ile: "Ey Süleyman seni gecdim. Ey Ayasofya! bu halinle Mescid-i Aksa'yi bile gectin." demisti.
Fetih sirasinda Ayasofya harab bir durumda idi. Duvarlarindaki tezyinat disinda bir hususiyeti yoktu. Fetihten önce meydana gelen bir zelzelede hayli hasar görmüs olan binanin tamiri icin, Imparator Kostantin, Fatih'ten bir mimar istemisti. Fatih Sultan Mehmed Han tarafindan gönderilen Mimar Ali Neccar binanin tamirini yapmis ve bu arada kösesindeki bir payanda icerisinde, sonradan yapilabilecek bir minarenin baslangic merdivenini de yapmisti. Fatih Sultan Mehmed Han, Ayasofya'da dogu tarafina bir istinatgah yaptirarak onu takviye etmis, ayrica mihrap, minber, mesruta, mektep yaptirmisti.
Binada ilk minareyi Fatih Sultan Mehmed Han yaptirdi, daha sonra Sultan ikinci Bayezid Han, Sultan ikinci Selim Han, Sultan Ücüncü Murad Han diger minareleri yaptirdi. Merkezdeki büyük kubbenin yükünü, etrafi tasiyamadigindan, yükü almasi ve destek olmasi icin yanlara Mimar Sinan tarafindan payan (istinat) duvarlari yapildi.
 

kadem

Profesör
Katılım
19 Ağu 2006
Mesajlar
1,622
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Ce: Ayasofya

Tarihin çok güzel bir görselliği bence
 
Üst