Ayasofya yeniden ibadete açılmalı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Ayasofya yeniden ibadete açılmalı

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,170
Puanları
113
4 asrı aşkın bir süre cami olarak kullanıldıktan sonra 1 Şubat 1935’ten bu yana ibadetten men edilen Ayasofya için, müzeye çevrilişinin 76. yıldönümünde dikkat çekici bir adım atıldı.

Büyük Birlik Partisi, “Ayasofya’ya Özgürlük Platformu” kurdu. Ayasofya’ya özgürlük mücadelesi bu platform üzerinden yürütülecek.

Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesine yönelik toplum talebi artarak devam ederken bu yöndeki ilk somut adım Büyük Birlik Partisi (BBP) İstanbul İl Teşkilatı’ndan geldi. Yeni dönemde Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılması için çalışmalarını artıracak olan parti, Ayasofya’nın müze olarak ziyarete açıldığı 1 Şubat 1935’in 76. yıldönümünde ‘Ayasofya’ya Özgürlük Platformu’nu kurdu.

AYASOFYA’NIN ÖZGÜR OLMASI İÇİN!
Sultan II. Mehmed’in İstanbul’u fethettiği 1453 yılından 1935’e kadar cami olarak kullanılan Ayasofya için ‘Ayasofya’ya Özgürlük Platformu’nu kurduklarını açıklayan BBP İstanbul İl Başkanı Bayram Karacan “Ayasofya’ya Özgürlük Platformu’nu İstanbul İl Teşkilatı’ndan Muhittin Açıcı Bey’in önderliğinde kurduk. Önce İstanbul’daki arkadaşlarımızla, hemen ardından bütün Türkiye’deki teşkilatlarımızla, daha sonra da bütün Türkiye’de Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesi için çaba sarfeden sivil toplum kuruluşlarımız ve vatandaşlarımızla irtibata girilecek. Bu şekilde bir sivil inisiyatifle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu inisiyatifin kurumsallaşmasının ardından Ayasofya ile alakalı, sempozyumlar, paneller, gösteriler düzenlenecek” dedi.

“AYASOFYA ÖZGÜRLÜK PLATFORMU SİYASET ÜSTÜ”
BBP İstanbul İl Başkanı Bayram Karacan, “Biz bu platformu siyaset üstü bir yapı olarak düşünüyoruz. Bizim partiyle ilişkilendirilmesini de doğru bulmayız. Platform yapılanmasını tamamladıktan sonra özgür bir şekilde hareket edecektir.

Nitekim partiyle ilişkilendirmek Ayasofya’nın camileştirilmesine de gölge düşürecektir. Ancak toplumdaki refleksler hemen hemen yok edilmişken, bazı kesimler bu konuda büyük bir duyarsızlık sergilerken çaresizlik sebebiyle parti teşkilatımız öncülüğünde bu işe girişiyoruz. Gönül isterdi ki başka kurumlar tarafından böyle bir platform kurulsaydı da biz bu kuruma katılsaydık.

Ayasofya’nın yeniden cami hüviyetine kavuşması için milli ve İslami duyarlılık sahibi bütün vatandaşlarımızdan ve sivil toplum kuruluşlarımızdan bu çağrımıza katılmalarını bekliyoruz” dedi.

Akit
 
Üst