Ayasofya camiinin açılma zamanı geldi

HENGAMe

Yeni
Katılım
25 Eyl 2009
Mesajlar
1,386
Tepkime puanı
268
Puanları
0
Yaş
40
29 Eylül 2010 / 23:58
Said Nursi’nin talebelerinden Abdullah Yeğin Ayasofya tartışmasını Risale Haber’e değerlendirdi


-Ayasofya ile ilgili tartışmalar var. Bu konuda neler söylersiniz?

-Biz, bütün Müslümanlar, oranın müze halinde kalmasını değil, oranın cami olmasını istiyoruz. Sultan Fatih, İstanbul’u fethettiği zaman orayı da vakfettiği zaman, ibadetten başka maksatla kullanana beddua etmiştir. Kim orayı cami halinden başka bir şeye çevirirse o, Sultan Fatih’in bedduasına sahiptir. Binaenaleyh akıl, mantık, hakikat, İslamiyet, şefkat, merhamet oranın cami olmasını ister. Bunu bütün Avrupa da ister, Asya da ister, bütün Müslümanlar da ister.


- Üstadın isteğinden bu zamana 60 yıl geçti.Bu biraz gecikmedi mi?

-Bir şey olmaz. Zamanı şimdi gelmiş demek ki, şimdi açılsa bir şey kaybedilmiş olmaz.
Hükümet bizden daha iyi düşünür. İnşallah insaflı hareket ederler.

-Açılırsa yine hükümete güç, kuvvet temin eder mi?

-
Temin etsin ya da etmesin. Biz Allah rızası için yapacağız. Kuvvet olsun diye yapmayız.

-Hıristiyanların dindar ruhanileri, ayin yapmak istiyorlar. Onlara da açılmasında bir sakınca var mı?

-Gelsinler, yapsınlar. Camilerimize gelsinler dua etsinler. Biz isteriz. Biz Hıristiyanlarla anlaşabiliyoruz zaten. Yahudilerle veya İslam düşmanı olanlarla anlaşmakta zorlanıyoruz. Biz Hz. İsa (a.s.)’a inanıyoruz. O’nu da Allah’ın bir peygamberi biliyoruz. O’nu Allah’ın kulu biliyoruz. Allah’ın oğlu diye bir şeyi dünyada hiçbir akıl kabul etmez. Zaten Katolikler O’na Allah’ın peygamberi diyorlar. Allah’ın birliğine inanıyorlar. Hıristiyanların ekserisi Allah’ın birliğine ve Peygamberimize de inanıyor. Allah’ın birliğine ve Peygamberimize inananlar Müslüman sayılırlar.Yapabilirler. Hıristiyanlar camide neden ayin yapamasınlar? Yaparlar, bir olan Allah’a ve bizim gibi tüm peygamberlere inanıyorlarsa...

-Peki, Ayasofya ile ilgili başka söyleyeceğiniz bir şey var mı?

Allah razı olsun. Dua ediyoruz. Bütün Müslümanlar duacıyız. Ayasofya yakın zamanda belki de bu Kurban Bayramında inşallah açılır.

-Üstadın bu konuda bir işareti var mı?
Ne zaman açılacağına dair?

Açılması yönünde çok fazla tahşidatı var, teşviki var. Ama “şu zamanda açılacak” veya “şöyle olacak” diye bir işareti var mı onu bilmiyorum da ama açılmasını istiyor. Sultan Fatih’in bir yadigârıdır. O da her Müslüman gibi açılmasını istemiştir.
 
Üst