Avrupa'da İhvan'a karşı Almanya - Mısır istihbarat işbirliği Almanya ile | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Avrupa'da İhvan'a karşı Almanya - Mısır istihbarat işbirliği Almanya ile

Ahter

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eki 2009
Mesajlar
5,252
Puanları
0
Avrupa'da İhvan'a karşı Almanya - Mısır istihbarat işbirliği Almanya ile
Avrupa'da İhvan'a karşı Almanya - Mısır istihbarat işbirliği

Almanya ile Mısır arasında, 'terörizm'e karşı mücadelede istihbarat ve polis teşkilatları işbirliğinin daha da genişletilmesi planlanıyor. Yeşiller ve Sol Parti bu istihbarat ağının Avrupa'daki İhvan'ın susturulmasına yönelik hareket edeceğini savunuyor.


Mısır'da askeri darbe ile iktidara gelen Abdulfettah El-Sisi'nin Almanya'ya yapacağı ziyarete bir hafta kala, Alman muhalif partiler Mısır'daki yoğun insan hakları ihlallerine rağmen bu ülke ile polis ve istihbarat işbirliğinin genişletilmesi planlarını eleştirdiler.Yeşiller insan hakları sözcüsü Tom Koenigs, 'Tagesspiegel' gazetesine verdiği demeçte Alman dış politikasının Mısır'daki insan hakları ihlallerini durdurmayı hedeflemesi gerektiğini, Mısır güvenlik kurumlarına hukuk devletinin tekrar geri getirilmesine yarayacak konularda yardım edilebileceğini savundu.

Koenigs, ancak şimdi böyle bir durumun sözkonusu olmadığını, Mısırlı güvenlik kurumlarıyla şu anda yapılacak işbirliğinin mantıklı olmadığını belirtti.
Savunma politikaları uzmanı Otfried Nassauer, Alman federal hükümetinin Mısır'daki darbe rejimine olumlu yaklaşımını eleştirerek, otokratik bir rejimin gerginliği giderme stratejilerine ilgi duyduğuna inanmanın ahmaklık olduğunu söyledi.

Yeşiller Partisi federal meclis milletvekillerinden Franziska Brantner de Mısır'a yaptığı bir ziyaret sırasında Mısır rejiminin polis gücünü reforme etme yönünde gerçekten bir isteğinin bulunmadığını kaydetti. Brantner, reform yerine Mısır polisinin farklı düşünenlere karşı intikam peşinde koştuğunu belirtti. Sol Parti milletvekili Andrej Hunko, Mısır'la planlanan polis ve istihbarat işbirliğinin iptal edilmesini taleb etti.Gazete, rüşvetçiliği, beceriksizliği ve vahşeti ile bilinen Mısır polisinin ve SSI adlı devlet güvenlik ajansının, zindanlarda rejim muhaliflerine akıl almaz işkenceler yapıyor ve cinayetler işlediğini de yazdı.


İlk defa demokratik bir seçimle Devlet Başkanlığına gelen Muhammed Mursi'nin, 2013 yılı ortasında darbe sonucu iktidardan uzaklaştırılmasından sonra, darbe yönetimi için hafiye ve dayakçı olarak çalışan kısaca 'baltacı' da denilen yaklaşık 100 bin kişi Sissi tarafından yeni bir isimle yeniden örgütlendi. NSS ve GIS adı verilen bu yeni örgüt, terörle mücadele ettiğini iddia ediyor.Bunun yanısıra 2008 ile 2012 yılları arasında devlet başkanı idaresinde bir başka istihbarat teşkilatı daha bulunuyordu.Sol Partiden Andrej Hunko'nun verdiği soru önergesine karşı yapılan Federal İçişleri Bakanlığı açıklamasında 'terörle mücadele' işbirliğinin 'oransız' olacağı bildirilse de, bu yıl içinde iki ülke polis ve istihbarat teşkilatları arasında 6 toplantı yapılması planlanıyor. İki ülke arasında henüz bir anlaşma yapılmadığı halde, şimdiden somut aksiyonlar var ve bunların Federal İçişleri Bakanlığına maliyetinin bu yıl 105 bin Avroyu bulacağı bildirildi.

Örneğin bu aksiyonlardan biri bugün Almanya'da yapılacak DFB kupa maçında NSS görevlilerinden bazılarının Berlin olimpiyat stadında hazır bulunmaları. Aynı zamanda bugün Mısırlı muhalif ünlü futbolculardan 11 kişi hakkında idam cezası verilmesi bekleniyor. 2012'de Port Said'de bir maçta çıkan olaylarda bu futbolcuların da çatışmaya katıldığı iddia ediliyor.3 ve 4 Haziran günleri Almanya'yı ziyaret edecek olan Sisi, birinci gün Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile görüşecek ve daha sonra da Federal Başbakan Angela Merkel'le biraraya gelecek. İki saatlik bir görüşme sonrasında, birlikte bir basın toplantısı yapmaları bekleniyor.

Sisi'nin protokol icabı Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile de görüşeceği, ancak Mısırlı diplomatların daha çok Sisi ile Federal Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel'le yapacağı görüşmeden dolayı çok sevindikleri bildirildi. Sisi ve Gabriel daha sonra Mısır ve Almanya arasında yapılacak 'Ekonomi Forumu'nu yönetecek.
İkinci gün Sisi ve heyetinin Alman ekonomi temsilcileriyle bir kahvaltı yapması planlanıyor. Bu görüşmeye Alman sanayiinin devlerinden Siemens, Daimler, Thyssenkrupp temsilcileriyle Deutsche Bank ve Airbus temsilcileri katılacak.

Sisi Mısır'a dönmeden önce Alman federal meclisi üyeleriyle yapacağı görüşmede, insan hakları ihlalleriyle ilgili bazı sorulara da cevap vermek zorunda kalacak. Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, daha önce yaptığı açıklamada, Sisi ile görüşmeyi kabul etmediğini bildirdi.
 
Üst