*Avrupa solundan CHP'ye uyarı*

ORHANCAN

Ordinaryus
Katılım
15 Ara 2006
Mesajlar
2,536
Tepkime puanı
80
Puanları
0
Konum
-İSPARİT-
Avrupa solundan CHP'ye uyarı

12 Temmuz 2010 Pazartesi

AP Sosyal Demokratlar Grubu Başkan Yardımcısı Swoboda'dan CHP ve Kılıçdaroğlu'na tavsiye...


109089.jpg


Anayasa değişiklik paketinin "sosyal demokrat değerler getirdiğini" vurgulayan AP Sosyal Demokratlar Grubu Başkan Yardımcısı Swoboda'dan CHP ve Kılıçdaroğlu'na tavsiye: "Bu paketin arkasında durun ve destekleyin"

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyal Demokratlar Grubu Başkan Yardımcısı Hannes Swoboda, 12 Eylül'de Türkiye'de yapılacak olan referandumla ilgili olarak CHP'ye ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na tavsiyede bulundu.

TÜRK HALKI KAZANACAK

"Hırvatistan Zirvesi"ne katılan Hannes Swoboda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Swoboda, 12 Eylül tarihinde referanduma sunulacak Anayasa değişikliğine ilişkin soru üzerine, "Bu Anayasa paketi Türk vatandaşları için önemli, aynı zamanda Avrupa Birliği için de önemli. Türk halkına daha fazla demokrasi ve özgürlük seçeneği sunuyor. Bu reform Türk halkına çok büyük kazançlar getirecektir. Çünkü yeni özgürlükler getiriyor. Bu özgürlükler kapsamında yargı ve asker de var. Dolayısıyla Türk halkının kazançlı olacağına inanıyorum. Demokrasi yolunda çok büyük bir adım" değerlendirmesinde bulundu.

"Biz Avrupa Birliği olarak her zaman için Türkiye'nin demokratikleşmesine ve reformlarına destek veriyoruz ve bu gördüğümüz Anayasa paketi de reformlara, özgürlüklere açık bir Anayasa paketi" değerlendirmesinde buluna Swoboda, sözlerini şöyle sürdürdü:

BİZ DESTEKLİYORUZ


"Dolayısıyla biz bu değişikliği destekliyoruz. Çünkü sosyal demokrat değerler de getiriyor bu değişiklik. CHP'ye ve yeni liderine bizim tavsiyemiz bu paketin arkasında durması ve desteklemesi. Çünkü sosyal demokrat değerler de getiriyor bu değişiklik. Eğer CHP sosyal demokrat bir parti olmak istiyorsa bu reformları desteklemelidir."

Hannes Swoboda, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'nin AB'ye üyeliğine ilişkin sözleriyle ilgili soruya da "Öncelikle şunu söyleyeyim, ABD'nin Irak'a yaptığı müdahale Türkiye için olumlu bir şey değildi. İkinci olarak, ABD'nin Ortadoğu stratejisinde Türkiye'yi zora sokan birçok şeyler var. Ancak şunu söylemeliyim ki Türkiye'nin yeni dış politikası, AB ve ABD tarafından da ortak değerlerde buluşturulup devam ettirildiğinde bu çok olumlu bir şey olacaktır. ABD daha çok kendi siyasetiyle ilgilenmeli" yanıtını verdi.

Anayasa değişiklik paketinin Anayasa Mahkemesi tarafından kısmi olarak iptalinin ardından tartışmalar devam ediyor. Başbakan Erdoğan, mahkemenin pakette hukuk devletine aykırılık yönünden hiçbir sakınca görmemesinden sonra CHP’ye sert çıkarak, "Hangi yüzle millete gidecekler" dedi.

Mahkemeye gitmek ne zamandan beri korkaklık

Erdoğan’ın bu açıklamasına, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinden verdi. "Mahkemeye gitmek hakkımız" diyen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

HALKIN ÇIKARINI SAVUNDUK

"Mahkemeye gitmek, hak aramak, korkmak anlamına gelmez. Bunu söyleyen kişinin demokrasi kültürü gelişmemiş demektir. Yani halkın çıkarlarını savunmak için mahkemeye gitmek, mahkemeden karar almak ve mahkemenin vereceği karara saygı duymak ne zamandan beri korkaklık oluyor."

Anayasa değişikliği paketi için yapılacak referandumda vatandaşlardan 'hayır' oyu vermelerini isteyen Kılıçdaroğlu, değişikliğinin vatandaşın işsizlik ve yoksulluk sorununa çare olmadığını suvunarak, ''Bir partinin mutfağında Anayasa hazırlanmaz'' dedi.

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/109089-avrupa-solundan-chp-ye-uyari-haberi.aspx
 
Üst