Atatürkçüler bu üslubu sırtlarından nasıl atacak?

Dergaz

Profesör
İhvan Üyesi
Uzun zamandır televizyon izlememiştim...

Salondan, 'oğlum, oğlum, oğlum' diye bağıran bir ses duyduğum zaman; kimin babası oğluna çıkışıyor bir bakayım, diye ekranın karşısına geçtim...
Anayasa Profesörü Süheyl Batum, kendisine itiraz eden her öğrenciye 'oğlum', diye sesleniyordu.

Belli ki, kimse ona, öğrencilerine 'siz' diye seslenen o büyük hocaları hatırlatmamıştı.
Kendisini baba yerine koyan ve oğlunu ikna etmeye çalışan birinin hüzün verici çabalarını izledik..

'Osmanlı yarı aydınları' diyordu mesela... Sonra salondan itirazlar gelince, 'Öyle demedim, yarı aydın Osmanlı aydınları' dedim, diye çevirmeye çalışıyordu... 'Oğlum, oğlum' diye seslenmeye devam ederek...
Belli ki, Mustafa Kemal Atatürk'ün bir Osmanlı aydını olduğunu unutmuştu... Cumhuriyet'in bir Osmanlı aydınları projesi olduğunu, Cumhuriyet'i kuranların uzaydan gelmediğini düşünememişti...

Programın sunucusu Abbas Güçlü ise bir başka alemdi...
Muhalif her öğrenci sorusunu susturmakta beis görmüyor, hatta bazen kendi zihniyetine pas atan öğrenci sorularını yanlış anlıyor, karambolde onları da susturuyordu...

Ben AK Partili olsam, diye düşündüm, partinin oy oranlarını 50'lere falan tırmandırmak için televizyonlarda saat satın alır, bu programı tekrar ve tekrar yayınlatırdım...

Abbas Güçlü'ye de bir demet çiçek yollardım.
Sonra Yılmaz Özdil'in, 'Deniz Baykal'ın koltuğuna oturanın Anıtkabir'e girmesi yasaklanmalı' diyen yazısını hatırladım.

Atılgan Bayar
devami