Aşure günü

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
AŞURE GÜNÜ

Bismillah.Elhamdülillah.Allahu Tealaya hamd , Resulu muhammede Sallallahu aleyhi vessellem efendimize salatu selam olsun.”Muharrem-i Şerif Ayı veFazileti” adlı makalem de Muharrem ayının faziletini yazmıştım.Bu makalem de yine o makalenin devamı niteliğinde olacaktır.

Rivayette şöyle buyrulmuştur."Muharremin onuncu günü olan aşure gününü oruçlu geçirene Allahu teala ,bin hac,bin umre ve bin şehit sevabı yazar ve kendisine doğu ile batı arasındakilerin ecri verilir.Bu kişi İsmail aleyhisselamın çocuklarından bin köle azat etmiş gibi olur.Kendisi adına cennette yetmiş bin köşk kaydedilir.Allah onun canını cehenneme haram kılar"

Başka bir rivayette şöyle varid olunmuştur." Aşure gününü oruçlu geçirene on bin melek sevabı verilir.O gün ihlas suresini bin kere okuyana Allahu teala rahmet nazarı ile bakar ve o kişi sıddıklardan yazılır" Ashab- ı kehfin bir yanından öbür yanına o gün (aşure günü ) döndürüldüğü rivayet edilmiştir...

Muharrem-i şerif ayının biri ile onu arasında bir defa olmak üzere 2 rekat de bir selamla 6 rekat namaz kılınır.Bu namaz akşamla yatsı arasında kılınabileceği gibi, yatsıdan sonra da kılınabilir. Niyeti şöyledir" Niyet eyledim ya Rabbi,senin rıza- i şerifin için namaza.Herhangi bir komşumun ve din kardeşimin veya herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise ,bu hakkın ödenmesi için Allahu ekber..."

1. Rekatte; Fatiha, 1 Ayetel kürsi,11 İhlas
2. Rekatte; Fatiha,10 İhlas
3. Rekatte; Fatiha,1 Elhakümüttekasür,11 İhlas
4. Rekatte; Fatiha,10 İhlas
5. Rekatte;1 Fatiha,3 Kafirun,11 İhlas
6. Rekatte; Fatiha,10 İhlas
Namazdan sonra dua edilir.

Muharremin 9. ve 10. geceleri bir tesbih namazı kılınmalıdır.Yine bu gecelerde teheccüd vaktinde,4 rekat namaz kılınır ki ,her rekat de Fatiha ve 50 ihlas okunur.

Ben yazdığım makalelerimde ,nafile ibadetlere çok yer veririm.Belki bundan dolayı da beni eleştirenler olabilir.Fakat ben bunları duyurarak bir hayra vesile olmak istiyorum.Kimse kimsenin amelini baltalayacak söz ve davranışlarda bulunmasın.İnşaAllah bu günlerde ibadet etmek nasip olur.

Muharrem-i şerif ayı bizler için çok önemlidir. Gayri müslimlerin yılbaşını, aybaşını, hafta başını, gün başını kutlayan bazı Müslümanlar ,biraz da kendi yılbaşlarını ihya etseler ne olur ?Bu önemli günü , rivayet edilen nafilelerle süsleyenler hiçbir şey kaybetmezler.Allah zengin biz fakiriz.Arşın Rabbi zengin Allah….

Bu Muharrem-i şerif ayında o kadar güzel olaylar yaşanmış ki; ben bunları nakletmekle bitiremem.sadece kısa kısa değinebilirim .Aşure gününde oruç tutmak ve bir öncesi ile bir sonrasını da bu oruca ilave etmek gerek.Yani her gece sahura kalkıp yemeli ve iftar vakti de orucu bozmalı.Hatta rivayet edilir ki,bu günde yani aşure gününde yapılan dualar kabul edilir.Biz Müslümanlar olarak bugünü kaçırmamalı, dualarımızı bugünde daha uzun tutmalıyız.Rabbimizden hem dünyalık hem ahiretlik şeyler istemeliyiz.Dua müslümanın silahıdır.Duamız İslama uygun olsun ve abartısız olsun.Yani cennette bir köşk isterim deyip de içinin işçiliğini de katmayalım duamıza.(teşbihte hata olmasın inşallah.)

Aşure günü olmuş önemli olaylardan bazılarını da yeri gelmişken sıralamak icab ediyor.Bunlar şöyledir;
*Yerlerin ve göklerin yaratılması.
*Hazreti Adem aleyhisselamın tövbesinin kabul edilmesi. (Biz de bugün tövbemizi tazeleyelim inşaAllah)
*Hazreti Nuh aleyhisselamın tufandan kurtulması, gemisinin karaya oturması.(Rabbim bizleri de dünyanın fitnesinden korusun ve selamet sahillerine ulaştırsın inşaAllah)
*Hazreti Yunus aleyhisselamın balığın karnından çıkması (La ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimin ) duasını okumuştu.Bizde bu zikri arttıralım.
*Hazreti İbrahim aleyhisselamın dünyaya gelmesi ve ateşte yanmaması (Rabbim bizler için açılan ateşleri de söndürür bu günde inşaAllah)
*Hazreti İdris aleyhisselamın göğe kaldırılması
*Hazreti Süleyman aleyhisselama saltanat verilmesi
*Hazreti Yakup aleyhisselamın Hazreti Yusuf aleyhisselama kavuşması
*Hazreti Yusuf aleyhisselamın kuyudan çıkartılması
*Hazreti Eyyubun aleyhisselam hastalıktan şifa bulması
*Hazreti Musa aleyhisselamın kızıl denizi geçmesi ve firavunun helak olması (inşaAllah bu günde, bu devirde ki firavunlar helak olur.)
*Hazreti İsa aleyhisselamın doğumu ve ölümden kurtulup diri olarak göğe çıkarılması.
*Hazreti Hüseyin Radıyallahu anh Kerbela da şehit edilmesi.
*Kıyametin kopması da aşure(nin Cumaya denk geldiği bir) gün olacaktır.

Aşure günü oruç tutmak hakkında peygamberimiz sallallahu aleyhi vessellem buyuruyor ki;”Aşure günü orucunun önceki yılın günahlarına kefaret olacağını umarım “İimdi aklımıza şu soru gelebilir.Aşure günü ne yapmalıyız? Maddeler halinde sıralayacağım

*O gün,eve ufak tefek erzak alınırsa,bir sene boyunca evde bereket olur.
*En az on müslümana birer selam veya bir müslümana on selam verilir,fakir fukara sevindirilir.
*Gusledenler ,bir sene ufak tefek hastalık görmezler
* 10 defa şu dua okunur. (subhanellahi milel mizan ve müntehel ilmi ve meblegar rıza ve zinetel arş.)
*Yine aşure gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rekat namaz kılınır.Her rekat de 1 fatiha 50 ihlas okunur.Namazdan sonra 100 defa şu salavat şerife okunur.

(Allahumme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammedin ve ademe ve nuhin ve ibrahiyme ve musa ve isa vema beynehüm minen nebiyyine vel murselin.salavatullahi ve selamuhu aleyhim ecmain.)
*Öğle ile ikindi arasında 4 rekat namaz kılınır.Her rekatte 1 Fatiha, 50 ihlas okunur.Namazdan sonra 70 istiğfar,70 salavatı şerife
70 “la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.” Okunur ve dua edilir

6 Ocak 2008
27 Zilhicce 1428
Pazar
Alper...

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
ALLAH razı olsun paylaşı için...

SeTTaR

Profesör
Eline sağlık kardeş fikirlerini bizlerle paylaştığın için sağol.

_Berceste_

bir tutam delilik...
okkadarr asure dedin ...yapip yedireceksin bize :)

MüGe

Ben, Keyfim ve Kâhyam
Asure%20001.jpg

asure.jpg

Bütün foruma afiyet olsun...Soğutmayın çabuk çabuk yiyin gariii... :p

K

Kaçak

Guest
Yazının tarihi oldukca eskiymiş ...
Tebrik ederim öncelikle , arşiv kültürüne sahipsiniz sanırım ...
Yazma cesaretinede ...
Allah daim eylesin inş.

Bir şey sorsam ;
Aşurede tüm bunlar olmuş olmuş olmuş ...
Bize kalan o gece ibadet ve o gündüz de aşure dagıtmakmı ?
Başka bir şey kalmamış mı bize ?

-Muhammed-

Profesör
offf. canım acaip çekti hele içinde üzüm olcak bol bol kayısı olcak off...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Yazının tarihi oldukca eskiymiş ...
Tebrik ederim öncelikle , arşiv kültürüne sahipsiniz sanırım ...
Yazma cesaretinede ...
Allah daim eylesin inş.

Bir şey sorsam ;
Aşurede tüm bunlar olmuş olmuş olmuş ...
Bize kalan o gece ibadet ve o gündüz de aşure dagıtmakmı ?
Başka bir şey kalmamış mı bize ?

:) Arşivlemeyi severim yazılarımı...Zira bu eski yazılar benim için mihenk taşıdır.

Aşureye gelince,Evet.Bütün rivayetlerde geçen nice büyük hadiseler olmuştur.Biz ise bugünün faziletinden bereketlenmek için dua ve ibadet edeceğiz.Gününde de Nuh Nebinin sünneti olan aşureyi dağıtacağız. Ayrıca neler yapılabilir diye düşünüyorum.Bu yaşanan olayların tahlili yapılır ve bundan çıkarılan sonuç hayatlarımıza tatbik edilebilir...Tabi bunun yanında başka çok şeylerde vardır.