Aşûre günü ve gecesi

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Tepkime puanı
324
Puanları
0
Konum
istanbul
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Önümüzdeki çarşambayı perşembeye bağlayan gece (15 Aralık) “Aşûre Gecesi”ni; perşembe günü de “Aşûre Günü”nü idrak edeceğiz inşallah...
Muharrem ayı Kur’ân-ı kerimde kıymet verilen “dört aydan” biridir. Aşûre Günü ve Gecesi de bu ayın içinde en kıymetli olanıdır.
Bu ayda “oruç tutmak” çok sevap kazandırır. Hadis-i şerifte; bu ayda oruç tutmanın fazileti hakkında şöyle buyurulur: “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra da en faziletli namaz gece kılınan (teheccüd) namazdır.”

DUALARIN KABUL OLDUĞU GÜNAllahü teâlâ birçok duaları Aşûre Günü kabul buyurdu. Âdem aleyhisselamın “tevbesinin kabul olması”, Nuh aleyhisselamın gemisinin “tufandan kurtulması”, Yunus aleyhisselamın “balığın karnından çıkması”, İbrahim aleyhisselamın “Nemrud’un ateşinde yanmaması”, İdris aleyhisselamın “diri olarak göğe çıkarılması”, Yakub aleyhisselamın “Yusuf aleyhisselama kavuşması” ve “gözlerindeki ‘perde’nin kalkması”, Yusuf aleyhisselamın “kuyudan çıkması”, Eyyûb aleyhisselamın “hastalıktan kurtulması”, Musa aleyhisselamın “Kızıldeniz’den geçip Firavun’un boğulması” ve İsa aleyhisselamın “velâdeti” (doğumu) ve “Yahudilerin öldürmesinden kurtulup ‘diri’ olarak göğe çıkarılması” hep Aşûre Günü olmuştur.

MUSÎBET GİBİ GÖRÜNSE DE...Birçok peygamberin ve mü’minlerin kurtuluşu bu mübarek güne rastlamıştır. Hazreti Hüseyin radıyallahü anh bugün şehâdet şerbetini içerek Rabbine ve sevgili dedesine kavuşmuştur.
Hazreti Hüseyin ve ağabeyi Hazreti Hasan radıyallahü anh, Medine-i Münevverede dünyamızı şereflendirmişlerdir. Mübarek dedeleri başta olmak üzere bütün sahabiler tarafından çok sevilmiş, takdir edilmiş ve el üstünde tutulmuşlardır. İslâm dini uğrunda pek sıkıntı çekmemişlerdi. Bu da onların derecelerinin Bilâl-i Habeşi radıyallahü anh, Ammar bin Yasir radıyallahü anh ve diğer imanları uğrunda “eza ve cefa”ya maruz kalanların derecelerinden daha düşük olmasına sebep olacaktı...
Rabbimiz, buna razı olmadı. Onları çok sevdiğinden makamlarını yükseltmek için ikisine de “şehâdet” rütbesini ihsan buyurdu.
Bu iki mübarek insanın “şehid” olmaları bizler için musibet gibi görünse de onlar için büyük nimet olmuştur. Bizler hâlâ bu hadiselere üzülsek de, onlar dereceleri yükseldiği için kim bilir ne kadar sevinmişlerdir.

“HİKMETİ NEDİR Y RABBΔMusa aleyhisselam bir yerden geçerken, daha önce tanıdığı bir adama rastlar. Bakar ki; bu tanıdığı adamcağızı vahşi hayvanlar parçalamışlar. Bu zavallının vücudunun bir kısmı yenmiş bir kısmı da o şekilde terk edilmişti.
Bunu gören Musa aleyhisselam taâccüb ederek;
“Ya Rabbî, ben bu kulunu tanırdım. Çok salih bir kimse olup seni de çok severdi. Bu musibetin onun başına neden geldiğinin hikmetini merak ediyorum” dedi.
Rabbimiz de buna karşı;
“Ya Musa doğrudur. Bu kulum bizim salih kullarımızdan biri olup, bizi de çok severdi. Ancak, bizden çok yüksek makâmlar talep etmekteydi. Ne var ki; amelleri ise o makamlara çıkmasına kâfi değildi. Biz ona bu musibeti, onun istediği makamlara kavuşması için verdik” buyurarak bu işin hikmetini açıklamıştır.
Böylece bizim gördüklerimizle, ilâhi maksat arasındaki fark anlaşılmış oldu...
Bu vesileyle, Allahü tealadan, sıhhat ve âfiyet içinde, nice Aşûre günü ve gecelerine cümlemizi kavuşturmasını temenni ediyorum.

HAFTANIN SOHBETİ
M.SAİD ARVAS
 
Üst