Aslan Mashadov

spesifik

آزادی قید و بند
Aslan Mashadov: ''Tam teşekküllü bir İslam Devleti kuracağız'

Şu anda Londra'da mülteci olarak yaşayan eski ÇİC'nin eski hükümetinin bazı vicdansız üyeleri ne yazık ki Aslan Mashadov'un anısına hakaret eden ve aşağılayan bazı medya bilgilerini halen yayıyor.

Bu vicdansız yetkililer ÇİC cumhurbaşkanına Dağıstanlı bir gazeteci Tagayev'in (Sovyet zamanı muhalifi) Bakü'de yayınlanan bir kitapçığını hileyle kabul ettirerek cumhurbaşkanını yanılttıktan sonra 2000 yılında Mashadov'la kaydedilen ses kasetlerinin birini bu amaç için kullanıyor. Tagayev bu kitapçığında hakaret edici bir tonla Cumhurbaşkanı Mashadov'un da içinde olduğu bir dizi Çeçen siyasi liderler hakkında konuşuyordu.

Kafkasya Emirliği ve Mücahidlere karşı Londra'dan bir bilgi savaşı başlatan provokatörler ayrıca bu kitapçığı Çeçenya'ya göndermişti ve kitapçığın Movladi Udugov tarafından yazılmış olduğunu iddia etmişti.

Bugün, bu kişiler şu anki Londra provokatörlerinin bir yalanıyla oyuna getirilerek söyletilen Mashadov'un duygusal konuşmalarını dağıtiyor ve şimdi de Udugov'un bu "kitapçığı sadece düzenleyip yayına hazır hale getirdiğini" iddia ediyorlar.

Ne var ki, Londralı entrikacılar Aslan Mashadov'un, Movladi Udugov'la (Şamil Basayev aracılığıyla) sürekli bir iletişimde olduğunu fark etmekte başarısız oldu.

Bu yüzden siyasi maceracılar Allah yolunda kahramanca can veren (inşaAllah) Çeçen Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov'un anısına gölge düşüremeyecekler.

Rus propaganda makinesi bugünkü Çeçen ve Kafkas halklarının mücadelesini haydutluk, terörizm olarak göstermek için çabalıyor ancak Aslan Mashadov'un kahramanlığı bu sahte, düzmece propagandayı çürüttü. Yetkili ve onurlu liderlerin Kafkasya'daki Müslümanların mücadelesinin başında olduğunu gösterdi.

Şura Meclisi'nin geniş oturumu olarak iyi bilinen oturumu takiben 2002 Eylül'ünde -8 Mart 2005- de şehit olan (inşaAllah) Aslan Mashadov'un Movladi Udugov'a gönderdiği ve Kavkaz Center tarafından yayınlanan ses dosyasının transkript bir çevirisidir

Aslan Mashadov'un, Movladi Udugov'a gönderdiği ses mesajının transkripti (Eylül 2002)

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla!

Salât ve selam bütün Mücahidlerin Lideri Hz. Muhammed'e (s.a.v), ailesine, ashabına ve Kıyamet Gününe kadar O'nun yolunu izleyenler üzerine olsun.

Movladi sana ve tüm yakınlarına, Allah yolunda çalışan bütün Müslümanlara selam olsun!

Bugün konuşmamın başında bir ay kadar önce gerçekleştirilen son toplantımızda (Devlet Savunma Komitesi Şura Meclisi toplantısı) tartışılan, çözümlenen, kabul edilen hedef ve amaçlarımız hakkında birde alınan kararlar hakkında konuşmak istiyorum.

Elbette, orada dışarıda olan sizlerin gelişmeleri takip ettiğinize eminim, ancak bu konuyu size kendimin bilgilendirmesinin daha iyi olacağını düşündüm. Bunun yanında, senin kesinlikle tanıdığını düşündüğüm Seyf-İslam burada yanımda bulunuyor. Ayrıca o da hem içeride olsun hem dışarıda olsun her iki durumda da oldukça zayıf olduğumuz bilgilendirme çalışmalarının bizim için önemini anlayarak özel isteklerle (ses mektubu) sana bir kaset göndermenin daha iyi olacağını düşündü.

Nitekim 17 Haziran'da Ebu Velid, Seyf İslam, Abdül-Halim, Rizvan Ahmedov'un (Şehit, inşaAllah) yönetiminde Nojay-Yurt Komutanı'nın katılımıyla bir toplantı yaptık. İki ya da üç haftalık toplantılar sırasında çok sıkı çalıştık.

Gelebilen bütün komutanlar geldi ve gelemeyen komutanlar şehit olanlardı inşaAllah. Toplantıya katılabilen herkesle buluştuk ve iyi bir iş çıkardık.

Toplantı boyunca her şeyi konuşmayı başarabildik, göğsümüzü temizledik, dedikodu, ihtilaf, entrika, iftira gibi can sıkıcı olan her şey konuşuldu ve konuşulmaya teşvik edildi...

Bu toplantının en değerli başarısının, Allah'ın rızasını ararsak Allah'ın bize vaad ettiği zafer konusundaki fikir birliğimiz ve bunu başarmanın yolunun da sadece Allah'ın yardımına başvurmamız konusundaki fikir birliğimiz olduğuna inanıyorum.

İkinci olarak, Mücahidlerin birliği ve yalnızca üçüncü olarak silah gücü ve savaş yürütmek.

Şüphe yok ki Mahşer Günü için diriltildiğimizde bedenimizin her parçası Allah huzurunda amellerimize şahitlik edecektir... Üç sene boyunca (kâfirlerin emirleri ve konumları- hükümetleri ve yönetimlerinden bahsetmiyorum) Mücahidler arasında iki nizam (hizmet düzeni) vardı, iki düzene sahipken Allah'ın yardımına dayanmıyorduk. Bu konu hakkında çok düşündüm. Pek çok cesur komutan Cihad uğrunda can verdi. Bu daha önceki gibi bir savaş değil. İlk savaş bununla kıyaslandığında kolay bir işti.

Allah bu savaşı bizim için daha zorlu yaptı, çünkü ilk savaşın zafer ödülünü muhtemelen gerektiği şekilde kullanamadık. Bununla beraber birinci savaştan kazandığımız deneyimle şiddetli saldırıları köreltebildik, bu savaş süresince böylesi bir direnme ve geri püskürtme gösterebildik böylece Troşev ve Şamanov'un planları başarısız oldu. Düşman için ne bugün ne de gelecekte hiç bir gerçek başarı göremiyorum.

Her kes tarafından hor görülen şeytani düşünceleriyle münafıklar, yani ulusal hainler onların etrafında asılı bulunmaktadır: Kadırovlar, Gantemirovlar, Deniyevler, Yamadayevler. Bunlar Rusların yardımları olmadan bir hiçtirler ve yapabilecekleri tek şey kölelik vazifelerini yerine getirmeye devam etmektir.

Allah bu savaşı üç yıl daha uzattı ve bu üç yılda halkın muazzam imparatorluğa karşı savaşması bir sorunun gündeme gelmesine yol açtı, Allah niçin bize zafer vermiyor? Eğer bu soru hakkında düşünürsem cevap hepimiz için tektir. Çünkü Mücahidler arasında bu iki nizam vardı ve bu yüzden toplantıda bunu tartıştık ve her bir kimsenin tek bir kanun altında, aynı nizam altında birleşmesi gerektiği tek bir sonuca vardık, işte aldığımız karar budur.

Bizim bir tek yolumuz vardır. Eğer biri Mücahidiz ve Cihadın ön sıralarında yer alıyoruz diyorsa; Mücahidlerle zorlukları paylaşmalıdır ve ön saflarda yer alıp savaşmalıdır. Onlarla zorlukları eşit bir şekilde paylaşmalıdır. Eğer onlar, devletimiz adına Cihad yapalım derse, kâfirler için bu durumun çok tehlikeli olduğunu anlamalıyız, devletimiz Cihad'da ve Allah'ın düzeni burada, yani Şeriat sistemi içinde demektir.

Bütün hepimiz bu toplantıda bu konu üzerinde anlaştık ve bunu onayladık. Bu Mücahidler için iyi bir haber oldu Mücahidleri sevindirdi. Bu, bana göre, başarının bir başlangıcıdır. Bugün, bu Mücahidler silahlarını ellerine aldı ve Cihad'a başladı, onlar arasındaki bütün ilişkiler sadece Şeriat Nizamına (kanun) dayanıyor. Cumhurbaşkanı, Başkomutan, Meclis'in Emiri'dir...Devlet Savunma Komitesi- Şura Meclisi.

Böylece bu tür savaş ve barış sorunları tartışıldı ve kararlar verildi... Devletin stratejisi, ideolojisi, politikası tartışılan sorunlardı. Daha sonra Cumhurbaşkanı belirli konuları çözümlemek için ekstra yetkilerle donatıldı ve burada böyle bir düzen kuruldu.

Bundan başka, Yüksek Şeriat Mahkemesi başı Abdül-Halim'in rehberliği altında Hukuk Mahkemesi ve Fetva Komitesi kuruldu. Bu mahkemenin görevi verilen fetvalara göre yargı kararlarını karara bağlamaktır.

Ayrıca Şamil Basayev'in komutası altında bir Askeri Komite'de kuruldu.

Şamil benim naibim (yardımcı) ve Başkomutan Yardımcısı olarak atandı. Savaş durumu halinde, askeri operasyonlar vb. doğrudan Askeri Komite aracılığıyla yönetilecek. Burada bulunan herkes kendimden başlayarak bu kararı imzaladı.

Bu nedenle 3 cephe- Batı, Doğu ve Kuzey Cepheleri oluşturuldu.

Batı Cephesi'nin liderliğini Dokka Umarov

Doğu Cephesi'nin liderliği Ebu Velid

Kuzey Cephesi'nin liderliğini Şelkovskoy Cemaati Emiri Kamal tarafından yapılacak.

Bütün bu cephelerin liderleri Askeri Komite'yi bilgilendiriyor, sırasıyla her bir komutanın kendi operasyonel yönetimi var.

Bu nedenle, Askeri Komite bütün askeri görev ve işleri belirler. Bu toplantıdan sonra Batı Cephesi'ni teftiş etmeye gideceğim ve Dokka'yla birlikte bu bölgede gerekli çalışmaları denetleyeceğim. Buna göre toplantıda alınan kararlara uygun bir şekilde üslerin nerede kurulacağı, ne zaman saldırı yapılacağı vb. bütün işleri bölgede denetleyeceğim.

Bu yüzden bütün gruplar, Cemaatler, sabotaj timleri hepsi bir komutanlığı altında toplanması gerekir, burada, orada ve her yerde.

Ahmed Zakaeyv'in yönetimi altında Bilgi Komitesi kuruldu ve bu Komite'nin iki alt komitesi vardır. Bir tanesi dışarıdadır (savaş bölgesinin dışında demek - KC) ve sen Movladi Udugov bunun başkanlığına atandın.

Burada ikinci alt komite var, senin tanıdığın Ebu Umar'ın tercümanı Beşir başkanlığında. O burada "Müslüman kadın" ve "Cihad" gazetelerini yayınlıyor. Böylece bu şekilde iki alt komitemiz oluyor. Harici Alt komitemiz- Chechenpress, Chechenorg, Kavkaz Center- üç web sitesi devam eden olaylarla ilgili haberleri, bizim tarafımızdan atanan kişiler aracılığıyla bizden gelen bilgileri kapsamalıdır.

Orada bilgi konusunda bir uyumsuzluğun olmaması, kendi aranızda karşılıklı anlaşmaya vardıktan sonra açıklama ve duyurularınızı yapmanız önemlidir. Devletin temellerini zayıflatacak hiç bir yetkisiz işlem-olay olmamasıdır ve bu yüzden bu işleri takip etmek kararlaştırıldı.

Bunun sonucu olarak, yurt dışında yapılacak her şeyi kendin halledeceksin- toplantı, görüşme ve bağlantıların kiminle yapılacağını sen en iyi bilirsin.

Burada alınan kararlar konusunda Ahmed Zakayev'i ikaz ettim ve burada da ayrıca birlikte uyum içinde çalışılmalıdır. İsteseler de istemeseler de, bu topraklarda mavi alevler yansa da, kısacası her ne olursa olsun, Şeriat'a uygun olarak bütün bu yolu gidebileceğimden eminim. İnşaAllah!

Bu yüzden, herkes Şeriat'ı kabul etmelidir. Bunun çok zor olduğunu anlıyorum ancak buna öncülük edeceğim ve endişelenmeniz gereken tek şey - Şeriat kanununu kurana kadar, benimle beraber sonuna dek aynı safta mücadele etmeye devam edebilecekmisiniz?

Bu plan temelinde düşünmek zorundasın ve biz bu yolda çaba harcayacağız. Emirlerden sapan kişiler için sorunu derhal Şeriat Mahkemesi yoluyla çözeceğiz. Kanunları herkim ihlal ederse, her kim olursa olsun hüküm gerektiği gibi önde olacaktır.

Şimdi, en önemlisi, daha önce mevcut bulunan tüm anlaşmazlıkların unutulması gerekir ve bu toplantıdan sonra ortadan kaldırılmıştır.

Bundan başka, Zelimhan Yandarbiyev'le bir kaç görüşme yapmıştım, kendisine bazı ses kasetleri gönderdim. Şimdi bütün bu yetkinin kendisine verildiği birkez daha teyit edildi ve buna göre O İslam ülkelerinde bizim politikamızı yürütebilir. Bu şekilde bütün işlerle seni görevlendiriyor ve seni atıyorum.

Kurbanlara Yardım etmek için bir Sosyal Komite kuruldu, bu komitenin de ayrıca iç ve dış alt komiteleri vardır. Alt komitelerden birisinin başkanları seninde tanıdığın Apti Bisultanov ve Daud Umar. Ayrıca birde Mali Komite var- başkanlığına Supyan atandı. Durum budur.

Kararlar alındı ve Mücahidler heyecanla kâfirlerin üzerine doğru harekete geçti ve onlara saldırmak için hazırlanıyorlar. Bu konuda onlar için hiç bir sorun görmüyorum

Evet, gerçekten Ruslar anayasa, referandum vb... şeyler hakkında tekrar tekrar konuşarak siyasi yönde çalışıyor. Münafıkları toplayarak, kendi aktivitelerini bir şekilde uzlaştırmaya çalışıyorlar, aynı şeyler her zaman yapılmıştı ve yaptıkları şeyler yeni değildir.

Aynı eski Hasbulatovlar, Aslahanovlar, Maigovlar. Ruslar "iç güvenlik kuvvetleri", "kasaba polisleri" kurarak bütün bu haydutları Yamadayev'lerin etrafından toplayarak sivil bir iç savaşı kışkırtıyorlar. Bugün onlara artık hiç bir merhamet gösterilmeyecektir. Mücahidler onlara ciddi bir şekilde kızgındır. Müslüman olduğumuzu bilerek, bize emanet edilen her şeyin sahibinin Allah olduğunu bilerek ve şu anda bizimle birlikte duran herkesle Çeçen ya da Arap olsun hep birlikte tam teşekküllü bir İslam Devleti kuracağız.

İnşaAllah, biz Allah korkusu olan Müslümanlarız ve yarın amellerimiz için Allah huzurunda cevap vermemiz bizim için daha kolay olacaktır. Ve sonunda, veda ederken, bir istekte bulunmak istiyorum Allah'ım bize bu yolda yardım et.

Allahu Akbar!

levent48

Kıdemli Üye
Bir mesele ucundan bucağından "Londra"'ya dayanıyorsa kırk sefer düşünmek lazım...Buna geçmiş zamanda Kraliyet nişanı alan alim müsveddeleri de dahil...(kuraniyyuncular kulağınız çınlasın)