AŞK'ın son nasihatı

Gülzar-ı İrfan

..............
Katılım
24 Eki 2006
Mesajlar
6,736
Tepkime puanı
436
Puanları
0
Mevlana Hazretleri vefatından önce müridleri nazarında tüm insanlığa vasiyet ediyor.ALLAH’ın selamı, rahmeti bereketi sizin ve tüm ümmeti MUHAMMED’in üzerinize olsun. ALLAH’ü Zülcelal şöyle buyurmaktadır;
“Ey iman edenler zannın bir çoğundan sakının, zannın büyük bir kısmı günahtır. Birbirlerinizin ayıplarını araştırmayınız, sizden biriniz ölmüş kardeşinizin etini yemeyi sever mi? Ondan tiksindiniz (zaruret halinde eti yenmeyen hayvanların bile ölmeyecek kadar eti yenir ama insan etine asla müsaade edilmemiştir.) ALLAH tan korkun ALLAH tövbeleri kabul eden ve çok merhametli olandır.
RASULALLAH (s.a.v) efendimiz şöyle buyurmuşlardır;
“İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirlerinizi sevmedikçe gerçek mümin olamazsınız”
Müslümanlar, hele takvayım diyen, tasavvuf yolunun yolcusuyum diyen insanlar birbirlerini sevmezlerse diğer insanlar sever mi?
RASULALLAH (s.a.v) efendimiz Ebu Cehil’e bile Ebu Cehil dememiş, insanların islamdan uzaklaşması için değil islama ısınma-ları için gece gündüz gayret sarf etmiş, gözyaşı dökülmüş, dua etmiştir Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur. “Müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz.”
“ALLAH’ın hidayete erdirdiğini kimse dalalete düşüremez, dalalete düşürdüğünü de kimse hidayete erdiremez.”
Yüce RABBİMİZ şöyle buyurmuştur;
“Deki ey mülkün sahibi olan ALLAH’ım mülk senindir, dilediğine verirsin, dilediğinden söküp alırsın, dilediğini aziz dilediğini zelil edersin.”
Hidayete erdirmek yada erdirmemek, aziz etmek yada zelil etmek ALLAH’a mahsustur, insanların buna gücü yetmez. Kur-an’ın kölesiyim bendesiyim Hz. MUHAMMET (s.a.v) Efendimizin yolunun tozuyum, toprağıyım. LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDUN RASULALLAH diyen insanların hizmetçisiyim. “Hep incindim, beni incittiler ama kimseyi incitmedim” kimseyi incitmeyiniz, kalp kırmayınız. Bizim yanımızda bize bağlısınız, bizim yanımızdan ayrıldığınız zaman hep nefislerinize bağlanıyorsunuz.
ALLAH’ın Resulü Hz. MUHAMMED (s.a.v) insanları takva yoluna çağırmış, o yolda en güzel örnek olmuştur. Sahabeler insanları takva yoluna çağırmışlar. Mezhep sahipleri, piranlar insanları takva yoluna çağırmışlar, bizler de takva yoluna çağırıyoruz.
Sizlerin görevi bu yola gelen insanları kaçırmak değil, gelmeyenleri bu yola getirmeye çalışmaktır.İnsanlara ilim ile değil, hilm (tevazu) ile yaklaşınız.” İnsanların anlayacağı şekilde insanlara konuşunuz.
ALLAH’ü Teala (c.c) Musa ile Harun Aleyhisselam’ı Firavun’a gönderirken bile “Ya Musa, Ya Harun Firavun’a yumuşak söz ile anlatın” buyurmuştur.
Bu güzel yolumuza, bu nurlu yolumuza aşkla muhabbet ile gelen, kardeşlerinizi, bu takva yolundan kaçırırsanız veya ayrılmasına sebep olursanız, onların vebalinden nasıl kurtulacaksınız? O vebali nasıl yükleneceksiniz?
Yaptığınız her şeyi ALLAH’ın rızası için yapınız, birbirlerinizi ALLAH için seviniz, birbirinizin ayıplarını, hatalarını aramayınız. “Kim bir kardeşinin ayıbını örter ise, ALLAH’ü Teala da onun ayıbını örter.”
Bu yolda olan insanlarla değil islamı bilmeyen, Kur-an’ı bilmeyen, tasavvufa düşman olan insanlar ile uğraşın onları bu yola getirmeye çalışın.
ALLAH’ü Teala şöyle buyurur;
“Ey Adem oğlu yeryüzünde gururlanarak yürüme, senin boyun ne yüce dağlara ulaşa bilir, nede ayağın yedi kat yerin dibine ulaşır.”
Sakın ilminize, bilginize, makamınıza, mevkiinize bu yoldaki geçirdiğiniz zamana güvenip mağrur olmayınız, daima tevazulu ve yumuşak huylu olunuz, büyüklük ancak ALLAH’a mahsustur. Güneş gibi olunuz, güler yüzlü olunuz, herkese sıcaklığınızı veriniz. Rahmet gibi olunuz, herkese dua ediniz, toprak gibi tevazulu olunuz, su gibi cömert olunuz.
ALLAH’ın selamı ALLAH’ın yolunda olanların üzerine olsun.
ALLAHA EMANET OLUN
 

Yüzde bir

Doçent
Katılım
18 Haz 2011
Mesajlar
702
Tepkime puanı
340
Puanları
63
bu güzel paylaşımınıza teşekkür ederiz güzel insan ...​
 
Üst