Askıda Ekmek Uygulaması

Zirve-i-Hiç

Paylaşımcı
Web sitesi
www.marifetatolyesi.blogcu.com
Gaziantep'te bir fırıncı, fırınının önüne koyduğu ekmek sandığıyla ihtiyaç sahipleriyle hayırseverler arasında köprü olmaya çalışıyor.

Şahinbey ilçesi Şehitler Caddesi’nde pide fırını çalıştıran Orhan Kızıltaş, ekmek sandığının üzerine ‘ihtiyacı olan fakire bir ekmek de sen bırak’ yazdırarak, Ramazan ayında muhtaç ve fakir ailelerin sofrasına katkıda bulunuyor. Osmanlı döneminde halkın oyulmuş bir kayaya yiyecek, giyecek türü yardımlarını gizlice bıraktığını ve muhtaç ailelerin de rencide olmadan onu aldığını ifade eden Kızıltaş, kendisinin de bundan etkilenerek bu işe başladığını söyledi.
7 yıldır bu işi yaptığını ifade eden Orhan Kızıltaş, “Şu an 50 aile bizden ekmek alıyor ve bunlar fakir ve ihtiyaç sahibi kimseler. Rencide olmamalarına dikkat ediyoruz geldiklerinde sandıktaki ekmekten vermiyoruz normal parasıyla alır gibi ihtiyacını söylüyor biz de veriyoruz” dedi.

Bu konuda halktan olumlu sonuçlar aldığını aktaran Kızıltaş şöyle devam etti: “Bir bayan bir ay boyunca sandıktan ekmek aldı daha sonra bize 20 TL para verdi kocam çalışmıyordu 1 ay buradan ekmek aldım şimdi ise işe başladı bu parayla sandığa ekmek koyun dedi. Bir başkası inşaat işçisiydi sandığı fark etmemişti utana sıkıla durumunu anlattı 2 ay bizden ekmek aldı işe başlayınca aldığı ekmeklerin parasını getirdi biz de yaptığımız çalışmadan bahsedip parayı alamayacağımızı söyledik o da elindeki parayı vererek ‘o zaman benim yerime de fakirlere ekmek verin’ dedi.”
Yılın 12 ayı bu çalışmayı devam ettirdiklerini söyleyen Kızıltaş, Ramazan ayında halkın hayır konusunda daha hassas olduğunu ve komşu esnafında her gün bu işe destek olduğunu söyledi.
Kaynak:Bekir Aslan – İLKHA

Duyrulur..

arifan yolcusu

Profesör
Rencide olmamalarına dikkat ediyoruz geldiklerinde sandıktaki ekmekten vermiyoruz normal parasıyla alır gibi ihtiyacını söylüyor biz de veriyoruz

vay be...
insanlık ölmemiş

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Maşallah güzelim doğunun güzel yürekli insanı işte... :)

ilahiname

Üye
aynı olayı giresunda bir bakkal da yapıyor Rabbim hayra vasile oldukları için onlardan razı olsunn...

ummuhan

Kıdemli Üye
İstanbul Üsküdarda benim bildiğim 4-5 yıldır yapılıyor... Allah hayır sahiplerinden razı olsun...

fakiri

Kıdemli Üye
Hiçbir HAYIR askıya alınamaz ! Bu nasıl bir anlayıştır ki, yapılan hayırlarda sağ elin verdiğini sol el bilmeyecekken, bugün adeta davul zurna ile reklâm yapılarak güyâ hayırda bulunuluyor ! Eskiden hayır yapanlar hayırlarına gece zifiri karnalıkta hayır sahiplerinin kapıalrının çnelrine bırkaır brıakın hayır yapanın erzakı bırkan kişi bile tnaınmadan hayırlar jayır sahiplerine ulaştırılırdı. Şimd ise, gideceksin fırına , fırıncıya "Askıda ekmek-pide varmı ? " diye soracaksın; yahutta "askıdan ekmek-pide almak istiyorum!" diyeceksin ve bunun adı da hayır olmuş olacak ! Yuh Olsun bu anlayışa ! İnsan hayırda da bulunsa ibadet te edecek olsa; dininin kuralarını ve kaidelerini bir öğrenir en önce !

korakademik

Ordinaryus
arkadaşım herkes senin kadar alim mi?
pardon ya alimin burda ne işi var...

alim olan zaten öyle yazdığın gibi cümle de kurmazlar.

orda belirttiğin davul zurna zaten mü'minler için çalmıyor.

artı...
sadaka 4 şekilde verilir.

gece...
gündüz...
açık...
gizli...

bu dördü de kullanılmazsa sadaka konusunda fitne çıkabilir.

fakiri

Kıdemli Üye
arkadaşım herkes senin kadar alim mi?
pardon ya alimin burda ne işi var...

alim olan zaten öyle yazdığın gibi cümle de kurmazlar.

orda belirttiğin davul zurna zaten mü'minler için çalmıyor.

artı...

gece...
gündüz...
açık...
gizli...

İşte siz bu çok ilmi (!) açıklamalarınızla gerçek bir alim olduğunuz gösterdiniz !
Millet hayrın nasıl yapılacağını böylelikle öğrenmiş oldu ! Senin askın da var mı ? :)

korakademik

Ordinaryus
artı...

gece...
gündüz...
açık...
gizli...

askıntım var:D

fakiri

Kıdemli Üye
artı...

gece...
gündüz...
açık...
gizli...

askıntım var:D

Askıntın olduğun her cümlenden belli de, biz sadakaların yalnız gizli olanını tercih ediyoruz. Sen istersen 4 değil, 44 çeşidini de yazabilirsin !
Benim öğrendiğim din bana bu işlerin "gizli" olsun diyor. Sen hangi dinden bahsediyorsun onu bilemiyorum !

korakademik

Ordinaryus
sadakanın bir kısmını açıktan vermezsen fitneyi nasıl engelliceksin.
ayrıca
sadece açık-gizli yok
gece ve gündüz
sadakaları da vardır.
bu da HZ. Ali'nin uyguladığı yöntemlerdendir.

söylediğim sadaka çeşitlerini öğrenmeni tavsiye ederim...

fakiri

Kıdemli Üye
sadakanın bir kısmını açıktan vermezsen fitneyi nasıl engelliceksin.
ayrıca
sadece açık-gizli yok
gece ve gündüz
sadakaları da vardır.
bu da HZ. Ali'nin uyguladığı yöntemlerdendir.

söylediğim sadaka çeşitlerini öğrenmeni tavsiye ederim...
Dedik ya arkadaş , sadaka denilince biz bir tek çeşidini biliyoruz onuntarifini de İslâm Dini adına da "Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek ..." şeklinde yapmış ! Diğer çeşitleri dediklerini sen kendine sakla , yorumlarını da öğrencilerine yaparsın ! Hadi güle güle !

korakademik

Ordinaryus
:D
bakara suresinde

keşke interneti bırakabilsem.
hastalığa yakalandık tedavisi yok sanırım:D

fakiri

Kıdemli Üye
:D
bakara suresinde
keşke interneti bırakabilsem.
hastalığa yakalandık tedavisi yok sanırım:D

Yaw , sen bizimle dalga mı geçiyorsun arkadaş ? Bakara Sûresinde tam 287 a7yet var. Hangi ayet baklayı ağzından çıakr da bilelim. Hastalıkların sadece internetle sınırlı değil diye düşnüyorum.

korakademik

Ordinaryus
"Mallarını gizli ve açık olarak gece ve gündüz harcayan kimseler var ya, işte onların, Rableri katında ecirleri vardır
nokta.gif
Onlara hiçbir korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklardır
nokta.gif
" (el-Bakara 2/274)

sahabenin sadaka uygulamalarına da bakarsan bulabilirsin.
özellikle gece ve gizli olanları meşhurdur.
ama gündüz ve açık olan daha çoktur ama güneşin ışığı yüzünden farkedilmiyor.

korakademik

Ordinaryus
Yaw , sen bizimle dalga mı geçiyorsun arkadaş ? Bakara Sûresinde tam 287 a7yet var. Hangi ayet baklayı ağzından çıakr da bilelim. Hastalıkların sadece internetle sınırlı değil diye düşnüyorum.

internet hastılğının yan tesirleri çoktur:D
bulmuşum her elma deyince ortaya atlayanı
zıplatayım dedim:D

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Peygamberimiz: "Üç şey iyilik hazinelerindendir. Biri de verdiği sadakayı gizlemektir" buyurmuştur. Kur`an`da da sadakalar gizli verilmeğe teşvik edilmiştir: "Eğer sadakaları gizler ve gizlice fakirlere verirseniz; işte bu sizin için daha hayırlıdır." (el-Bakare, 271). Sadakayı gizli vermenin en mühim faydası, sadakayı verenin riyadan kurtulmasıdır. Ayrıca, sadaka alanın da şeref ve haysiyeti rencide olmaktan korunmuş olacaktır.

Öyle bakıyorumda herşeyi kafamızdan yorumlamaya o kadar çok alışmışızki...
Hadis-i şeriftede belirtildiği gibi sadaka illada gizlenmeli denmemiştir ama gizlenirse ameli yönden daha faydalıdır denilmiştir...
Çünkü o sadakayı verenin riyaya girme gibi bir vartaya düşme tehlikesi var...Ama açıktan verilirsede bu şekilde buğz edilmesi bana göre abesle iştigaldir...Sonuçta bu uygulamayı yapan insanlar eğer yaptıklarına riya karıştırmıyorlarsa haklarında su-i zanna girmiş oluyorsunuz...Ve ayrıca böyle insanlar velevki riya karıştırsalar bile başka insanlara örnek olma gibi bir ihtimal var o riya yapsa başkası yapmaz...Elimizden geldiğince hüsn-ü zanla yaklaşalım...Allah'ın hüküm vereceği yerde tabiri caizse bizlerin hüküm vermesi ne kadar doğru biraz düşünürsek daha aklı selim cevaplar yazmış oluruz...

fakiri

Kıdemli Üye
"Mallarını gizli ve açık olarak gece ve gündüz harcayan kimseler var ya, işte onların, Rableri katında ecirleri vardır
nokta.gif
Onlara hiçbir korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklardır
nokta.gif
" (el-Bakara 2/274)

sahabenin sadaka uygulamalarına da bakarsan bulabilirsin.
özellikle gece ve gizli olanları meşhurdur.
ama gündüz ve açık olan daha çoktur ama güneşin ışığı yüzünden farkedilmiyor.

Ayetin tefsirlerini inceledim. Müfessirler burada zikredilen gece ve gizli kelimelrinin gündüz ve aşikâr kelimelerinden önce zikredilmesinin takdimini
sadakanın gizli verilmesinin efdal olduğuna delâlet ettiği gibi umum evkat ve ahvalde muhtaç olan bir kimseyi görünce ihtiyacını defe sa'y
edenlerin cümlesine şâmildir. demişlerdir. Şu halde senin iddianın da olabilirliliği ortaya çıkmışl da olsa, efdaliyeti olamdığı ortaya çıkmıştır.
Çünkü, aşikâre yapılan hayırlara gösteriş ve riyâ karışma tehlikesi ve vartası her zaman vardır. Bizler sahabiler gibi olamayacağımız için de bu
konuda çok daha zayıf ve tehlikeye düşme ihitmalimiz mevcuttur. Ama, sen böyle bir korku bilmiyorsan istersen her yapacağın hayır için bir
bando-mızıka tut öyle yap ! Paşa gönlün bilir !