Askeri Harcamalar Azalırsa İşsizlik Sorunu Hallolacak

TakVa

Ordinaryus
Türkiye'de zorunlu askerliğe formül aranırken, çoğu profesyonel askerliğe geçen Avrupa ülkeleri sistemin getirdiği avantajlardan yararlanıyor.

Bu ülkelerde bir yandan askeri harcamalarda önemli miktarda azalma yaşanırken, işsizler için de iş fırsatı yaratılıyor.

Türkiye’de profesyonel olarak görev yapan subay sayısının neredeyse büyük Avrupa ordularındaki toplam asker sayısına eşit olması, sistemin yeniden yapılandırılmasının ortaya çıkaracağı büyük ekonomik tasarruf tablosunu da ortaya koyuyor.

Krizde işsizlik bürosu gibi çalıştı

Avrupa ülkelerinde ordular, özel şirketler gibi ülkenin her yerinde tanıtım ve işe alma büroları kuruyor.

Reklam ve tanıtım kampanyalarıyla orduda çalışmak vatandaşlara özendiriliyor.

Bu yöntemin özelikle ekonomik kriz dönemlerinde orduya başvurularda büyük artış sağladığı gözlenmiş.

Böylece ordular profesyonel askerlik sistemine geçmekle işsizliğe karşı önemli bir çözüm merkezi haline de gelmiş oluyor.

İtalya gibi ülkelerde askeri personel, toplam istihdamın neredeyse yüzde 2’sini oluşturuyor.

Avrupa ülkelerinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı da Türkiye'deki gibi orduevi sisteminin olmaması. Bunun yerine Avrupa ülkeleri askeri personele 1 maaş fazla ödeme yapıyor.

bugün

Ebu'l-Feth

Doçent
Zaten türkiye bu meseleyi aşmadan nasıl kendini toplar bilmiyorum... Gelişmiş ülkelerde teknolojik ağırlık ve profesyonellik önemli, bizim gibi ülkelerde ise gövde gösterisi, iş teröristle savaşmaya gelince yığınla şehit... Elhamdülillah askerimizin cesaretinden ve maneviyatından şüphe yok ama askerin eline bozuk tüfek üstüne çaput vermek hangi sistem de var bilmiyorum... bir an evvel ordudaki asalakları temizlemek hangi iktidar olursa olsun ona vacip... vesselam..

TakVa

Ordinaryus
Zaten türkiye bu meseleyi aşmadan nasıl kendini toplar bilmiyorum... Gelişmiş ülkelerde teknolojik ağırlık ve profesyonellik önemli, bizim gibi ülkelerde ise gövde gösterisi, iş teröristle savaşmaya gelince yığınla şehit... Elhamdülillah askerimizin cesaretinden ve maneviyatından şüphe yok ama askerin eline bozuk tüfek üstüne çaput vermek hangi sistem de var bilmiyorum... bir an evvel ordudaki asalakları temizlemek hangi iktidar olursa olsun ona vacip... vesselam..

Kamuoyu bu işin üzerine gitmeye başladı. Artık geriye dönüş yok. Ekonomik darboğazda dünya çıkış yolu ararken, bizimkilerin lüks keyfitelerine daha fazla para harcanamaz. Dünyada feneralayları düzenleyip, sabahlara kadar kutsal mekanlarında binlerce ampul yakıp elektriği heba eden, ordu eviydi, kampıydı, kokteyliydi, bizden başka yok . Muz cumhuriyeti misali biz kaldı.k Ama bu konu gündeme düştü, şatafat devam edemez artık.

Millet refah seviyem nasıl yükselir diye düşünüp, paranın oluk oluk aktığı, devlet arazisine, devlet kesesinden PAŞAKONDu yapıp, paralarımızı heba eden bu müsrifliğe önceleri sesiz, sonraları sesini yükselterek karşı koyacak.

Rodî

Üye
Askeri Harcamalar Azalırsa İşsizlik Sorunu Hallolacak

Bunun îçînde Kürt sorunun çözülmesi gerekîyor... (Ne garîp 20 yıl öncede aynı şeyî söylüyorduk..)

SeTTaR

Profesör
Sadece azalmasıyla olmuyor,o paranın iş sağası kurulacak şekilde harcanılması gerekir.

isocan42

Asistan
durun yauu daha genelkurmayın pek möhüm paşaları daha asker açığı vaaaaaaaa, para lazuuuuuuuuummm diye ağlaşıyorlar.

hükümet de bunların dümen suyuna girecek gibi inşallah olmaz ama. tek tip askerlik denen naneyi başımıza saracaklar elbirliğiyle.

aaaaaahh dertli başım aaaahhh içine doğmayı seçmediğin vatana bir de borçlu oluyorsun, en azından o borcu sorumluluk hissiyle yerine getireyim diyorsun okuyorsun ama ülkendeki büyükbaşlar sana sen okusan da okumasan da beni ırgalamaz 12 ay gelecen modern kölelik yapacan postal altında ezilecen diye diretiyor.

bi de bana mı okudun diyen malum tipler var onlara sevgi(!)lerimi yolluyorum.

velhasılı kelam bu ülke ne zaman yöneticilerin kendilerinin efendileri olmadığını algılar ve onlara şöyle bi ayar çeki düzen verirse anca öyle düzelir. yoksa askeriyeniz hükümeti sallamaz asker veriiiin diye halka baskının en alasını kurar hükümet te bön bön bakar. halk da medeniyet arar ama avucunu yalar.

hadi selamlar...

TakVa

Ordinaryus
durun yauu daha genelkurmayın pek möhüm paşaları daha asker açığı vaaaaaaaa, para lazuuuuuuuuummm diye ağlaşıyorlar.

hükümet de bunların dümen suyuna girecek gibi inşallah olmaz ama. tek tip askerlik denen naneyi başımıza saracaklar elbirliğiyle.

aaaaaahh dertli başım aaaahhh içine doğmayı seçmediğin vatana bir de borçlu oluyorsun, en azından o borcu sorumluluk hissiyle yerine getireyim diyorsun okuyorsun ama ülkendeki büyükbaşlar sana sen okusan da okumasan da beni ırgalamaz 12 ay gelecen modern kölelik yapacan postal altında ezilecen diye diretiyor.

bi de bana mı okudun diyen malum tipler var onlara sevgi(!)lerimi yolluyorum.

velhasılı kelam bu ülke ne zaman yöneticilerin kendilerinin efendileri olmadığını algılar ve onlara şöyle bi ayar çeki düzen verirse anca öyle düzelir. yoksa askeriyeniz hükümeti sallamaz asker veriiiin diye halka baskının en alasını kurar hükümet te bön bön bakar. halk da medeniyet arar ama avucunu yalar.

hadi selamlar...

Konu tartışmaya açıldıysa bişeyler değişecek demektir.