Askere 'künye patlatma' işkencesi

Verda

Gales
Bandırma'da 6. Ana Jet Üssü'nde 'hoş geldin dayağına' maruz kalan Er Onur Gevran'ın acemi birliği için gittiği Kütahya'da da 'künye patlatma' adlı işkenceye maruz kaldığı anlaşıldı.

[FONT=pt_sansbold]Haber: İSMAİL SAYMAZ -[email protected] / Arşivi

İSTANBUL[FONT=pt_sansregular] - Er Onur Gevran, iddiaya göre, acemiliği sırasında bölük önünde sigara içtiği için bir çavuş tarafından kafası dolaba sokularak, künyesi kendisine bağırttırıldı. Bu esnada Gevran’ın ayaklarına tekmelerle vuruldu. Krize girerek konuşma yetisini kaybeden Gevran, bir süre sonra kekelemeye ve ‘r’ harfini söyleyememeye başladı. Gevran, usta birliği için geldiği Bandırma’da, 10-15 asker tarafından dövüldü. Kendisini döven çavuş tarafından hastaneye kaldırılan Er Gevran’ın rapor alması önlendi. Bu arada, Radikal’in önceki günkü haberinden sonra, Gevran’ı darp edenlerin ifadesi alındı. [/FONT]

[FONT=pt_sansregular]Radikal önceki gün Bandırma 6. Ana Jet Üssü’nde erler Revaha Özdemir ve Onur Gevran’ın ‘hoş geldin dayağına’ uğradığını duyurmuştu. Er Gevran’ın darp edilmesine ilişkin [/FONT]soruşturma[FONT=pt_sansregular]başlatılmıştı. Bu kapsamda Gevran’ın Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifadesi alınmıştı. Radikal, bu ifadeye de ulaştı.

[/FONT]
KÜNYE PATLATMA İŞKENCESİ
[FONT=pt_sansregular]
Gevran, ifadesinde, 7 Şubat 2014’te Kütahya’da acemi birliğine teslim olduğunu ve [/FONT]
akşam[FONT=pt_sansregular] bölük önünde sigara içtiği için Eren onbaşı adlı kişi tarafından zorla valizhaneye sokulduğunu söyledi. Burada Çavuş O.T. tarafından, ‘künye patlama’ denilen işkenceye maruz kaldığını öne süren Gevran, şunları anlattı: [/FONT]
[FONT=pt_sansregular]“Çavuş O.T. kafamı dolabın içine sokup iki saat künye patlattırdılar. O sırada arkamdan ayaklarıma tekme attılar. ‘Bağır’ diye benimle dalga geçip psikolojimi bozdular. Bu yüzden stres yaptım, on gün boyunca konuşamadım. Sonra yedi gün kekeme olarak konuşmaya başladım. Tek kalıcı olan, ‘r’ harflerini ‘y’ olarak söylüyor olmamdı. Bu şekilde acemiliğimi bitirdim.” [/FONT]

DOKTORU DA YANILTTILAR
[FONT=pt_sansregular]
Acemi birliğinden sonra Erdek Özel [/FONT]
Eğitim[FONT=pt_sansregular] Komutanlığı Kampı’na gittiğini ve 30 Haziran’da Bandırma 6. Ana Jet Üssü’nde geldiğini kaydeden Gevran, şöyle dedi: “İndiğimiz gibi bizi hizmet bölüğüne aldılar. Valizhanenin önüne çektiler ve o sırada Çavuş S.Ö. geldi, tehditler savurmaya başladı. Gözdağı vermek için yakamdan tuttu ve 3-4 kez duvara vurdu. Ben de sağlık durumumu anlatmak için onun omzundan tuttum. Ama o benim ona vuracağımı sanıp bana yumruk atmaya başladı. Onun kendi devreleri de bana vurdu. Beni 10-15 kişi darp ettiler. Üç saat sonra kusmaya başladım. Sinir krizi geçirdim ve beni hastaneye kaldırdılar. Beni döven Çavuş S.Ö. de ambulansa bindi ve benimle hastaneye geldi. Hastanedeki polis memuru ve acil görevli olan doktor, Çavuş S.Ö.’ye ‘Buna ne oldu?’ diye sordu. O da, ‘Durup dururken krize girdi’ dedi. Halbuki beni darp ettikleri için sinir krizi geçirdim. Çavuş S., doktoru ve polisi bana rapor vermemeleri için yanılttı.” [/FONT]

ŞÜPHELİLER DİNLENİYOR
[FONT=pt_sansregular]
Gevran, ifadesinde, bu şiddeti gerçekleştiren ve göz yuman tüm askerlerden şikayetçi olduğunu belirtti. Bu arada, Gevran’ın şikayeti sonrası soruşturma başlatıldığı fakat şüphelilerin ifadesinin Radikal’in haberinden sonra alınmaya başlandığı öğrenildi. Ayrıca Gevran’ın sağlık raporlarında bir darp bulgusundan söz edilmediği öğrenildiği halde bir aylık hava iznine gönderildiği de anlaşıldı. Gevran şu an halen askerde.[/FONT]
[FONT=pt_sansregular]

[/FONT]
http://www.radikal.com.tr/turkiye/askere_kunye_patlatma_iskencesi-1201292[/FONT]