Aşka Dair

qttqman038

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
16 Nis 2018
Mesajlar
1
Puanları
0
Aşk Dolu Yaşanmış Hikayeler

İnsanlık var olalıdan beri aşkın da varlığı bilinmektedir. Aşk denildiğinde sadece bir kadının bir erkeğe veya bir erkeğin bir kadına aşkı düşünülmemelidir. İnsanoğlu her şeye aşık olabilir. Doğa aşkı ve iş aşkı da insanlığa yakışan aşklar olarak sayılabilir. Aşk denildiğinde insanın aşkını güzel sözler ile anlatması kaçınılmaz bir hal alır. İnsanoğlu dünya kurulalıdan beri bir çok yaşanmış hikâyeyi şiirleştirerek veya özgün bir anlatıma getirerek çevresindeki kişilere anlatmıştır. Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun, Paris ile Helen, Kleopatra İle Markus, Ferhat ile Şirin, Arzu ile Kamber ve Asuman ile Zeycan günümüze kadar hikayeleri gelen ünlü aşıklardır.

Aşk aslında yaşanmış hikayeler ve kavuşma olasılığı yok sayılacak kadar azla ölçülen birlikteliklerdir. Aşkın en temiz hali, çok bilinmeyen, dokunulmayan ve çok da fazla görülmeyen olarak hesap edilebilir. Günümüzde aşk biraz daha eskiye nazaran dokunabilirliliği ve paylaşılabilirliliği olan bir hale gelmiştir. Bunun nedeni de her zaman teknoloji olarak gösterilebilir. Asırlar öncesinde bile erkekler kadınlara kadınlar erkeklere kendi hislerini aşk sözleri ile anlatmıştır. Sevgi ve aşk her zaman bir birinden ayrılmalıdır. Aşkın belki bir nebze gönülden geçmeye gücü vardır fakat sevgi gönülde ömür boyu kalıcıdır.

Bir çok ünlü aşk şiiri yazarının aşk şiirleri çeşitlemelerinden en fazla gönle dokunanlar; Rıfat Ilgaz’ın Gidişini Anlatıyorum, Cahit Sıtkı Tarancı’nın Karasevda, Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Bir Pınarsın, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Çakıl, Ahmet Erhan’ın Sevgilim Sevgilim, Cahit Zarifoğlu’nun Anılar Defterinde Gül Yaprağı, Haydar Ergülen’in Mavi Geçti ve Behçet Necatigil’in Gizli Sevda şiirleri olabilir. Gönül ister ki bu şairlerin şiirlerinin dışında tüm aşık olanlar kavuşsun ve hiçbir şekilde aşkın ayrılık ile anılması mümkün olmasın. Fakat aşk denildiğinde sanki eşit anlamlı gibi ayrılık da aşk ile birlikte okunur olmuş. Sürekli aşk ile ayrılık aynı anda görüldüğünden cümle içinde, şiirler içinde, aşk sözleri içinde ve aşk için yazılmış olan tüm kelimelerin içinde aynı kelime içinde geçer olmuş. Kabul etmek gerekir ki, aşk ayrılık ihtimali ile tüm insanlar tarafından sevilmiş.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst