AŞik Olmak GÜnah Midir??

johncoffey07

Asistan
Bir insanın karşı cins hakkında beslediği duygular:Biz buna aşk diyoruz:)günah mıdır??:confused1[1]: :confused1[1]: :confused1[1]:

A

ada

Guest
Bazı sınıraları aşmadan bencede niye günah olsun ki?

Byrocktar

Profesör
ada kardeş sınırlar ne olmalı??? açarmısın biraz biz de dikkat edelim...

VARNA

Üye
Değerli Kardeşim;

Hayır insanın içinde aşk duygusunu yaşaması günah değildir. Zaten bu çoğu zaman iradeyi dinlemez.
Aşık olmak günah değildir. Bir hadiste, bir kadına aşık olup onu gizleyen ve kimseye söylemeden ölen birinin şehit olacağı ifade edilir. Bu nedenle aşık olmak insanın elinde olan bir şey değildir.

Sizin de onu düşünmeniz elinizde olmadan aklınıza gelmesi caizdir. Ancak mukaddes şeyleri feda edecek kadar tapar gibi sevmek doğru değildir. Eğer evlenme imkanınız ve onu dini ölçüler dairesinde istedip almanız mümkünse hemen istetmenizi öneriirz.

Eğer bu mümkün değilse demekki hakkınızda hayırlı değilmiş deyip, Allah’tan helal süt emmiş iyi bir eşi nasip etmesini isteyip aramak gerekir.

Hakkımızda neyin hayırli olduğunu bilemeyiz. Belkide mutlaka olmasını istediğimiz bir şeyin sonradan keşke olmasydı deme ihtimali vardı. Bu nedenle isterken hayırlısını istemek olmazsa sabır ile beklemek en güzelidir.

Hz. Meryemin annesi bir erkek evlat istemişti. Allah ona bir kız verdi. O çok üzülmüştü. Şimdi o annemize sorsak “sen erkeklerden onlarca ama kızlardan bir tane Meryem hangini istersin” elbette tek Meryem’i isteyecektir. Çünkü Kızı Peygamber Annesi oldu.

İşte biz de buna göre hareket etmeliyiz.

Biz Allah’ın kullarıyız. O nasıl isterse öyle hareket etmek durumundayız. Nişanlı bile olsa nikahları yoksa kadın ve erkeğin beraber yalnız kalması haramdır. Çünkü nişan nikah değildir. Şahitler yanında nikahlanmalı ki oturup kalkmak helal olsun.

Örneğin senin bir bahçendeki meyveyi birisi senden izin alsa yese ne güzeldir. Senden izin almadan yerse ve ne farkı var derse ne yaparsın?

Allah bize izinsiz dolaşmayı yasaklamıştır. İzin almak da nikah kıymakla olur.

Selam ve dua ile...

Bedrin_Aslanı

Profesör
herkes birisinden hoşlanabilir. Eğer bu hoşlandığın kişi bekarsa sende evlilik düşündüğün için aşık olmanın bir sakıncası olmaz.İnsanlar kalbine mühür vuramaz Haram konusunda dinin emirleri bellidir. Sana mahrem olmayan bir bayanla işleyebileceğin tüm günahlar
bu kişi için de mevcuttur.

mavigece

Asistan
bende aşık oldum arkadaşlar...Ciddi birisi ama o İstanbulda yaşıyor ben Antalyada yaşıyorum...Bu durumdan dolayı kendinden beni soğutmaya çalıştı...Ve şu an görüşemiyoruz...Hakkımda hayırlı değilmiş diyip vazgeçme işlemini yapamıyorum...Aklım fikrim onda...Nasıl vazgeçebilirim bana bi öneri sunun lütfen

kul emir

Profesör
kesinlikle böyle birşeyin olması söz konusu değildir dünya insanlar için yaratılmıştır ve rabbim insanlara dünyada yaşayabilmeleri için belli seviyeyi korumak şartıyla izin vermiştir unutmayalımki kuranda sadece namaz şöyle kılınmalıdır yada oruç şöyle tutulmalıdır hükümleri yoktur ailevi meselereden sosyal hayata bir çok konuda hükümler içeren kitabı gönderen rabbimde insanların karşı cinsten etkileneceğini bilmektedir ve belli kuralar ölçüsünde insana bunlarıda helal kılmıştır .

islamveinsan

Doçent
S.a

Bugünün ifadesi ile; platonik aşklar helaldir, uzaktan uzağa ve yalnız başına seversin...

Yine bugünün ifadesi ile; çıkmak, gezmek, karşılıklı bişeyler paylaşmak, kafelerde buluşmak, telefonda görüşmek, sokaklarda dolaşmak, elini tutmak... gibi hareketlerin bütünü haramdır..

Selametle...

johncoffey07

Asistan
Sevgili VARNA kardeşim.Demişsin ki "bir kişi(erkek) aşık olarak ölürse şehit olur."Buna kadınlar da dahil midir?Ve bu hadis gerçek mi?Yanlış anlamayın ben bunu çevremdeki insanlara söylediğimde "Hadi canım saçmalama ben böyle bir şey duymadım" diyorlar da.Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

ALAKANIZA TEŞEKKÜRLER...

kul emir

Profesör
S.a

Bugünün ifadesi ile; platonik aşklar helaldir, uzaktan uzağa ve yalnız başına seversin...

Yine bugünün ifadesi ile; çıkmak, gezmek, karşılıklı bişeyler paylaşmak, kafelerde buluşmak, telefonda görüşmek, sokaklarda dolaşmak, elini tutmak... gibi hareketlerin bütünü haramdır..

Selametle...

hocam size katılıyorum ama keşke helal ve haramıı belirlerken kaynak sunsak

"haTTat"

Paylaşımcı
İşi tevekkül boyutuna getirebilmek bence en güzeli.
"Ya Rabbim eğer ki bu kişi bana uygunsa ve ben bu kişiyle evlenirsem senin rızana kavuşabileceksem bana nasip et. Eğer senin rızandan ve yolundan ayrılacaksam nasip etme. Hakkımda hayırlısını ver" diyebilenlere selam olsun..
Vesselam..

Bedrin_Aslanı

Profesör
hocam size katılıyorum ama keşke helal ve haramıı belirlerken kaynak sunsak

Aslında kardeşim yazdıklarına kaynak göstermeye gerek yok. çok rahat herkezin bilebileceği şeyler. O yüzden gerek duymamıştır ;) Helalin olmayan biri ile yaptığın uygunsuz şeyler haramdır. Zina yapmıyın denmiyor ona yaklaşmayın deniyor. Bunları düşünürsek ne yapmamız gerektiğini kendimizde anlayabiliriz sanırım...

dagcan_33

Paylaşımcı
allah sevmeyi nasip etsin aşk kötü birşey mantık ölüyor başlayınca

zerefşan

sustum...
İşi tevekkül boyutuna getirebilmek bence en güzeli.
"Ya Rabbim eğer ki bu kişi bana uygunsa ve ben bu kişiyle evlenirsem senin rızana kavuşabileceksem bana nasip et. Eğer senin rızandan ve yolundan ayrılacaksam nasip etme. Hakkımda hayırlısını ver" diyebilenlere selam olsun..
Vesselam..

işte en güzel aşk budur.....çünkü yaşıyorum......

sevgi ve aşk insanı rabbe yaklaştırrır...

merkam

Paylaşımcı
mavi gece kardeş... sevginden vazgeçemezsin ama sevdiğinden vaz geçebilirsin....

hamide

Profesör
aşkı tarif etmek zordur en güzel aşk

ilahi aşk Yunus emrenin Mevlananın aşkı

Allah bize bu aşkı taırsın

Amin

nur_Sahra

Asistan
aska inanmiyorum gecici bi heycan diyelim fakat askin günah oldugunuda düsünmüyorum en kisa zamanda evlenilmesi sartiyla.

Vesselam....