aşık olduğumda yaşadığım duygular

Darul_Beka

Profesör
onun ismini duyunca kalbim çarpardı
ismini bir yere yazar saatlerce izlerdim
onun yaşadığı yerleri gezmekten huzur duyardım
her yer her şey onunla güzeldi
onu hatırlatan her nesneye aşırı sevgi ve saygı duyardım onun
ismini söylemek beni kendim den geçiryordu
hayatımın tüm anlamı oydu sadece onunla ilgili şeyler bana mutluluk
veriyordu
evet bu yaşadığım beşeri bir aşktı
şimdi bu aşkın muhabbetin peygamber ve yaratana çevrildiğini
düşünün ve yukarıdaki şeyleri bu merkezden bir kez daha okuyun
özellikle mealciler, tasavvuf düşmanlar sadece kuran diyenler okusun
çünkü onlar aşkı ve muhabbti de inkar ediyorlar
belki de beşeri aşkı tatmadıkları için
yaratan aşkını peygamber aşkını
muhabbetini
anlayamıyorlar
onlar için sakalı şerif bir kıldır
ama bizim için aşık olduğumuz insanı hatırlatan çok değerli bir hatıradır
aşık olan beni anlar
keşke onlar da aşık olmayı en azından beşeri aşkı tatmış olsalardı
ancak o zaman bizi anlarlardı

Darul_Beka

Profesör
Mekke sokaklarında gezerken hissettiklerimi nasıl anlatabilirim ki

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Hazır konu efendimizden açılmışken kameramdan bir kaç medine ravza görüntüsü paylaşayım ve efendimize salat ve selamlar gönderelim inşaallah:

sdc10939890.jpg

sdc10943890.jpg

sdc11005890.jpg

sdc11027890.jpg

Yahayy

Kıdemli Üye
İşte tipik bir hastalıklı peygamber anlayışının en bariz örneği, aşıkmış kalbi çarparmış arkadaşın...

Darul_Beka

Profesör
İşte tipik bir hastalıklı peygamber anlayışının en bariz örneği, aşıkmış kalbi çarparmış arkadaşın...

kalbimin çarpması basit bir beşeri aşkta idi
tüm beliğim onun ismini duyunca kendinden geçerdi

Yahayy

Kıdemli Üye
kalbimin çarpması basit bir beşeri aşkta idi
tüm beliğim onun ismini duyunca kendinden geçerdi

Beşeri aşk için yaşananlar diyip, sonra da mealci Kur'ancı takımı bu aşk'ın bir de peygamber'e hissedilenlerini düşünsünler demişsin.
Yani çok daha fazlası ve etkileşimlisi yaşaşıyor filan vs devam etmişsin.

Peygamberi kendi nefsine tercih edecek kadar Peygamber'e salât etme derecesinde olmak Allah'ın mü'min tasviri içindedir.
Peygamberin Mü'minler için canlarına, mallarına, nefislerine tercih önceliği vardır.
Peygamber böyle dedikten sonra, başka bir mü'minin hayır böyle diye sesini yükseltme hakkı yoktur.
İstişare hakkı var ama diretme hakkı yoktur.
Ancak bu asla aşk beyitlerinde süfli beşeri aşkların terminolojisi ile tasavvur edilemeyecek bir bağlılığın simgesidir.
Bu bağlılığın kaynağı Allah'a bağlılık ve teslimiyettir, asla kaşa göze, gülüşüne, endamına methiye yazılarak ifade edilmemeli,
süfli seviyeye indirilmemelidir, bir kere olayın çıkış noktası ve doğasına ters.

Ama Allah'ın 6000 küsür ayette bir defa dahi kullanmadığı "Habibim" kelimesini Allah'a peygamberi öğretircesine
ağızlarına plesenk edenler bu söylenenleri anlamazlar, bizi peygamber düşmanı sanarlar hayır, anlamıyorsunuz.

Tıpkı şeytanın İsa A.s ile ümmetini sağından yanaşıp kandırması gibi Resulullah'ın ümmeti de şeytanın bu hilesine yenik düşüp
Resullah ile aldatılmaya sonuna kadar açtılar kendilerini.

O seviyelere kadar çıktı ki, peygambere Cebrail'den vahiy almayı bile yakıştıramadılar, olmaz Cebrail'e vahyi veren peygamberimizdi,
ama bunu açıklamıyordu, çünkü o ondan çok üstün ve evvel ahir tüm ilimlere sahip diye yakıştırmalar yaptılar.

Tıpkı katoliklerin dediği gibi "Allah yeri ve göğü Mesih'in hürmetine yarattı" lafını alıp
"Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım" kalıbına sokup camilerin mahyalarına astılar.

Ümmet olarak şunu beceremedikçe bir adım Allah'ın istediği seviyeye ilerleyemeyiz,
Allah'ı Allah gibi, Peygamberi peygamber gibi, Alimi alim gibi, Mü'mini Mü'min gibi sevmeyi bilip
çizgileri belirlemedikçe bizi Allah ile aldatanlara karşı gardımız hep düşük olacaktır günümüzdeki gibi.

Verda

Gales
Yahayy'in bu mesaji üzerine bişeyler yazmak haksızlık olur gibi gibi :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Ümmet olarak şunu beceremedikçe bir adım Allah'ın istediği seviyeye ilerleyemeyiz,
Allah'ı Allah gibi, Peygamberi peygamber gibi, Alimi alim gibi, Mü'mini Mü'min gibi sevmeyi bilip
çizgileri belirlemedikçe bizi Allah ile aldatanlara karşı gardımız hep düşük olacaktır günümüzdeki gibi.

Bu cizgiye dikkat etmek gercekten cok onemli. İfrat ve tefrit yani iki uc arasinda gidip gelme acilen tedavi edilmesi gereken bir hastaliktir. Ve bu hastalik yeni cikmis degildir.

Tefrit; Yahudilelerde, peygamberin mesajina karsi cikma ve redetme seklinde tezahhur ederken, ifrat; Hristiyanlarda, peygamberi sevme ve aşiri yuceltme seklinde kendisini gostermistir.

Pekala Muslumanlarda? Olmaz mi, iste Hristiyanlasma temayulu dedigimiz benzer tutumlar Muslumanlar arasinda da gorulmus ve halen gunumuzde baska sekillerde varligini surdurmektedir, eskiye bir ornek;

Bir adam peygamber'e; "ey Muhammed! Ey Efendimiz, ey efendimizin oglu! Ey en hayirlimiz, ey en hayirlimizin oglu!“ saymaya baslayince peygamberimiz; "Ey insanlar! Sozlerinize dikkat edin ki seytan sizi hukmu altina almasin. Ben Abdullah,in oglu Muhammed'im. Allah'in kulu ve elcisiyim. Vallahi beni, Allah'in beni yerlestirdigi konumundan daha fazla yuceltmeye kalkamniz hosuma gitmez"

Yeniye sayisiz ornekler verilebilir ama lafi uzatma derdinde degilim.

İslamoglu'nun cok guzel bir tesbiti ile bitiriyorum;

"Peygamber tasavvurumuzun bozuk olmasi bizi bozar. Bu tasavvurumuz bozuksa insan tasavvurumuz da bozulur"

Darul_Beka

Profesör
Ortaya koyduğunuz bir tez mi vardi pardon farkedememişim :) aşk ve muhabbeti sadece tasavvuf ehli anlar degil mi?
yazımı irdeleyip anlama zahmetine katlanmamısınız
sanırım sizin için böyle daha kolay oluyor
semboller üzerinden tartışmak
belli kalıpların dışına çıkmamak
ezber tekrarı temblliği rahattır ama boşa vakit kaybıdır
benim yazı doğrudan tasavvuf ile ilgili değil di ki
yahay da sen de anlamadan hemen atladınız
yazımı iki cümle ile özetleyeyim
aşk yaratılıştan insanda var olan bir duygudur
insan bir beşere aşık olabiliyorsa ki ben oldum
yaratana da aşık olabilir

spesifik

آزادی قید و بند
İslam aşk kavramını kullanmaz. Aşk'ın menşei sarmaşıktır.. Failini sarar ve kendinde kaybeder.
BAKİ OLAN SEVDADIR. Aşk'ın gözü kördür cümlesi menşeinden ileri gelir. Aşk kötülükleri görmezden geldirir..
Sevda olgunlaştırır,bekalaştırır...

Aşk geçer,aynı hisler başka fani de tecelli eder ve ya sahibini yok eder...

spesifik

آزادی قید و بند
yaratana da aşık olabilir

İşte Humeyni yaratıcıyı kadın tezahürüne atfederek aşkın bekasını tanımlamış ve bir çok alim tarafından red edilmiştir.. Yaratıcıya aşık olunmaz... Çünkü beşeri aşk duygusu çok farklıdır... Yaratıcıya teslim olunur..
Bu teslimiyet emirlerini harfiyyen yerine getirme çabası ile vuku bulur...

Darul_Beka

Profesör
İslam aşk kavramını kullanmaz. Aşk'ın menşei sarmaşıktır.. Failini sarar ve kendinde kaybeder.
BAKİ OLAN SEVDADIR. Aşk'ın gözü kördür cümlesi menşeinden ileri gelir. Aşk kötülükleri görmezden geldirir..
Sevda olgunlaştırır,bekalaştırır...

Aşk geçer,aynı hisler başka fani de tecelli eder ve ya sahibini yok eder...

Kısmen haklısınız önemli bir noktayı gözden kaçırmışsınız

aşk esas alınmaz
esas olan
fıkıhtır
akaiddir
islamın temel esaslarıdır
bu esaslar aşkı çevreler ve kontrol eder
aşk esas alınmaz
ancak muhabbet esas alınabilir
aşksız muhabbetsiz de olmaz
bu yaratılışta vardır
bu aşkın yukarıda çizdiğim esaslar dahilinde
tezahür etmesi
baldır
güzelliktir
yaratanın verdiği bir nimettir

spesifik

آزادی قید و بند
Aşk suflidir. Muhabbetsiz olmaza evet aşksız olmaza nayır ...

:)

yerel mümin

Kısıtlı Erişim
aşk yahudiler tarafından erkek ve dişileri için kullandiklari gizli bir şifreli bir sevgidirsifresinide cozuyorum sextir zinadir fuhuştur aşklarlari yüzünden islam paramparça olmuştur

Verda

Gales
aşk yahudiler tarafından erkek ve dişileri için kullandiklari gizli bir şifreli bir sevgidirsifresinide cozuyorum sextir zinadir fuhuştur aşklarlari yüzünden islam paramparça olmuştur

Pardon neden her cümleye yahudiler ile başlıyorsunuz alakalı veya alakasız, biraz fazla gözünüzde büyütmüyor musunuz onları?

kebîkec

İhvan Forum Üye

Yahudilerin aşkları yüzünden İslam nasıl paramparça olmuş. :agla: