Aşı olmalı mı, olmamalı mı ?

cahid

Kıdemli Üye
Bu yazıdan sonra çok sular akmış :)

O yazının yazıldığı dönemde tablo bu kadar açık değildi sürecin başında Çin'de İran'da sokak ortasında ölen insan tiyatrolarıyla hepimiz inanıyorduk.. Yazının diğer kısımlarıyla ilgili değişen pek bir şey yok ama. İstanbul sözleşmesi kaldırıldı belki ama 6284 v.b. türevleriyle uygulanmaya devam ediyor. Diğer kanayan yaramız da nafaka mağdurları onlar da İstanbul'dan Ankara'ya yürüyorlar galiba şuan..

spesifik

آزادی قید و بند
O yazının yazıldığı dönemde tablo bu kadar açık değildi sürecin başında Çin'de İran'da sokak ortasında ölen insan tiyatrolarıyla hepimiz inanıyorduk.. Yazının diğer kısımlarıyla ilgili değişen pek bir şey yok ama. İstanbul sözleşmesi kaldırıldı belki ama 6284 v.b. türevleriyle uygulanmaya devam ediyor. Diğer kanayan yaramız da nafaka mağdurları onlar da İstanbul'dan Ankara'ya yürüyorlar galiba şuan..
Mağdur olan taraf kim ?
Erkekler mi ? İki yıl evvelince bende öyle düşünüyordum
ama ne yazık ki o da hikayeymiş
her türlü kadın mağdur malesef

cahid

Kıdemli Üye
:)Bırak fıkıh usulüne göre kıyas yapmayı ,şu yaptığın kıyasın çivi-elma kıyasından farkı yok:)Kıyas yaptıktan sonra bunları da kıyas edersin:)Hiç dini terminolojiye girmeye bile gerek yok,şu akla bak 60 yıl fıkıh okuyan adamların üzerini çizdiği gibi,şu yaptığı kıyası bir de fıkıh usulüne göre delil getiriyoruz diye taktim ediyor:)Fetva vermek ne veballi iş oysa!Biraz aklı çalışan adam aşağıda yaptığın kıyasa getirdiğin basit meselenin ne kadar saçma olduğunu zaten anlar:)

Sağlık nedeniyle bazı insanlar oruç tutamıyor diye tüm insanların oruç tutmama özründen bahsedilebilir mi?

Bir özrü olduğunu düşünenler camiye gelmez ya da gelirse ayrı bir bölümde namazını edebilir.. Özrü olmayanlar da normal bir şekilde cemaatle namazını eda eder bu kadar basit mesele. DİYORSUN:)

Bir özrü olduğunu düşünenler:)Adam özrü olduğunu düşünmüyorsa ve özrü varsa ne olacak?Özrü olmadığını düşünen biri ya da birileri asempomatikse ve de test yaptırmamışsa ,bunu nasıl ayıracaksın:)Normal insanlar ile aynı yere sıkışık saf düzeni aldı:)

Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde Cuma namazı kılmak için oluşturulan cemaatte, virüs bulaşan 8 kişiden 6'sı hayatını kaybetti. Pandemi sürecinde hiç vaka sayısı görülmeyen İsmail köyünde, peş peşe ölümlerin yaşanması üzerine derin bir sessizlik oluştu.

Corona kaptı, cuma namazına gitti: 6 kişi öldü! Haber google arama motorunda mevcut ,sadece ilk kaynak olarak aldım adresi ,kaynak problemi olanlar için dipnot olarak veriyorum sadece:)

Doğruluğu yanlışlığını bir kenara bırakıyorum..
Maske mesafe korumamış mı cemaati ilginç? Onun için takıyordunuz ya maskeyi , araya koyuyordunuz mesafeyi ne oldu?
Hem bu benim dediğimin aksine bir durum değil bu kronik hastalıkları olan özür sahibi değildir mi demişim? Aksine risk grubunda olanların namazını evinde kılmalarında mahzur yoktur diyorum.. Ha cemaate gelmek isteyen olursa açarsın üst katı risk grubundakiler için diğerleri normal şekilde eda eder.

Çalıştığım hastanede 1000 küsür personelden 300 küsürü pozitif olmuş şuana kadar ve 1 tane ölen yok.. Oruç kıyası konusunda da siyaset yapmaktan başka bildiğin bir şey yok.. İşine gelmediği için dalga geçerek geçiştirmeye çalışıyorsun niyetinin ne olduğunu açıkça ortaya koyuyor aslında bu.. Maksadın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek!!

cahid

Kıdemli Üye
Mağdur olan taraf kim ?
Erkekler mi ? İki yıl evvelince bende öyle düşünüyordum
ama ne yazık ki o da hikayeymiş
her türlü kadın mağdur malesef

Genel bir mağduriyet olduğu kesin. Mağdur olanlar olaya ve şartlara göre değişiyor.

Örn 1: Süresiz nafaka ödemek zorunda kalan bir adam ikinci eşinin geçimini sağlamakta güçlük çekiyor ve burada başka bir kadın da mağdur olmuş oluyor doğal olarak..

Örn 2: Evleneli daha 1-2 ay olmadan ortada bir çocuk durumu dahi olmadan kadın sudan sebeplerle ayrılmak istiyor ayrılıyorlar adam ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalıyor ki bazı durumlarda ayrılan kadınların resmi nikahsız birliktelik yaşayıp nafaka parasını yeni "partner"iyle yediği de bir vakıa maalesef.

Örn 3: -Nafaka durumundan farklı olarak- Kadın kocasıyla ufacık bir tartışma yaşıyor ve bunu bahane edip uzaklaştırma kararı aldırıyor ve bu esnada devlet korumasında çok özür dileyerek yazıyorum eve başka bir adamı atıyor..

Bunlar gibi çok farklı örnekler ve mağduriyetler mevcut maalesef. Küçük yaşta evlendi diye eşleri hapse atılıp çocuklarıyla yaşamaya çalışanlara geçmedik bile asıl mesele o aslında..

spesifik

آزادی قید و بند
Genel bir mağduriyet olduğu kesin. Mağdur olanlar olaya ve şartlara göre değişiyor.

Örn 1: Süresiz nafaka ödemek zorunda kalan bir adam ikinci eşinin geçimini sağlamakta güçlük çekiyor ve burada başka bir kadın da mağdur olmuş oluyor doğal olarak..

Örn 2: Evleneli daha 1-2 ay olmadan ortada bir çocuk durumu dahi olmadan kadın sudan sebeplerle ayrılmak istiyor ayrılıyorlar adam ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalıyor ki bazı durumlarda ayrılan kadınların resmi nikahsız birliktelik yaşayıp nafaka parasını yeni "partner"iyle yediği de bir vakıa maalesef.

Örn 3: -Nafaka durumundan farklı olarak- Kadın kocasıyla ufacık bir tartışma yaşıyor ve bunu bahane edip uzaklaştırma kararı aldırıyor ve bu esnada devlet korumasında çok özür dileyerek yazıyorum eve başka bir adamı atıyor..

Bunlar gibi çok farklı örnekler ve mağduriyetler mevcut maalesef. Küçük yaşta evlendi diye eşleri hapse atılıp çocuklarıyla yaşamaya çalışanlara geçmedik bile asıl mesele o aslında..
bunların bir kısmı yanlış olan bilgiler
iki aylık ayrılmalarda nafaka tazminat yok
en az bir yıl olmalı evlilik süresi =)
ayrılık sürecinde eve adam falan atamazsınız yasal olarak evlilik devam ediyor
ama dava açılmışsa bir yaptırımı yok evet
dava açıldıktan sonra tarafların gayri meşru ilişkilerinin yaptırımı yok !
yani nizam islami değil ki neresini düzeltelim
takıları çalma pahasına evliliği kullanan aklı evvellerin Allah cezasını versin
Bir ailenin yok oluşuna sebep olup bir ömür nafakaya mahkum kalana da Allah tan merhamet temenni ederim ki
ettiklerinin bedelini bu tarafta ödüyor olsun öteki taraf ebedi hezeyan...

cahid

Kıdemli Üye
bunların bir kısmı yanlış olan bilgiler
iki aylık ayrılmalarda nafaka tazminat yok
en az bir yıl olmalı evlilik süresi =)
ayrılık sürecinde eve adam falan atamazsınız yasal olarak evlilik devam ediyor
ama dava açılmışsa bir yaptırımı yok evet
dava açıldıktan sonra tarafların gayri meşru ilişkilerinin yaptırımı yok !
yani nizam islami değil ki neresini düzeltelim
takıları çalma pahasına evliliği kullanan aklı evvellerin Allah cezasını versin
Bir ailenin yok oluşuna sebep olup bir ömür nafakaya mahkum kalana da Allah tan merhamet temenni ederim ki
ettiklerinin bedelini bu tarafta ödüyor olsun öteki taraf ebedi hezeyan...

Yanlış değil maalesef. Birincisi bizzat arkadaşın tanıdığının yaşadığı bir olay 2 aylık evlilik sonrası senelerdir nafaka ödüyormuş.. İkincisi ayrılık değil uzaklaştırma bahsini ettiğim yani ortada boşanma davası , olayı v.s. bile yok bununla ilgili sosyal medyada paylaşılan bir video bile var hakime soruyorlar hakim cevap veriyor.. Eve adam atan bunu gidip resmi olarak yapmıyor zaten polis de bekçilik yapıyor yaşanan olaylar maalesef bu anlattıklarım çok kişi var bu tür şeyler yaşayan , paylaşan.. Dava açılmasa bile yaptırımı yok arkadaşım deyip işin içinden sıyrılabilir , sıyrılabiliyor..

spesifik

آزادی قید و بند
Yanlış değil maalesef. Birincisi bizzat arkadaşın tanıdığının yaşadığı bir olay 2 aylık evlilik sonrası senelerdir nafaka ödüyormuş.. İkincisi ayrılık değil uzaklaştırma bahsini ettiğim yani ortada boşanma davası , olayı v.s. bile yok bununla ilgili sosyal medyada paylaşılan bir video bile var hakime soruyorlar hakim cevap veriyor.. Eve adam atan bunu gidip resmi olarak yapmıyor zaten polis de bekçilik yapıyor yaşanan olaylar maalesef bu anlattıklarım çok kişi var bu tür şeyler yaşayan , paylaşan.. Dava açılmasa bile yaptırımı yok arkadaşım deyip işin içinden sıyrılabilir , sıyrılabiliyor..
Nafaka ödediği kişi bir hayat kurmadı demek ki
bilemedim
yasalar değişti ama bir yıl diye biliyorum ben
ayrıca maaşın tamamı alınmıyor ki
yani af edersin de asgari ücretin üçte biri bile değil abartmayın =)

cahid

Kıdemli Üye
Nafaka ödediği kişi bir hayat kurmadı demek ki
bilemedim
yasalar değişti ama bir yıl diye biliyorum ben
ayrıca maaşın tamamı alınmıyor ki
yani af edersin de asgari ücretin üçte biri bile değil abartmayın =)

Başıma gelmediği için kesin bilgi sahibi olmadığım için iddialaşmıyorum tabii ama yakınan ciddi bir kesim var. Meselenin çok farklı boyutları var birçoğu da çocuklarının gösterilmediği noktasında ciddi tepkili. Meseleyle alakalı mağduriyetler olmasa Dilipak gibi Sema Maraşlı gibi vicdanlarına güvendiğim insanlar ve çok daha fazlası dillendirmezdi bunları.. Kişiden kişiye değişiyordur durum belki de durduk yere bu mesele için büyük platformlar kurulması muhafazakar birçok yazarın tepki göstermesi incelenilmesi gereken bir mesele olduğu anlamına gelir..

Bir de şöyle bir durum var birçok örnekte ayrılan kadın başkasıyla yaşıyor muhafazakar olduğunu iddia eden kesimde "imam nikahı" ile diğer kesimde özür dileyerek yazıyorum "dost hayatı"

Nafaka meselesinin boşanma sebebi, kusurlu taraf , çocuk durumu gibi şeyler dikkate alınarak detaylıca düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum şahsen..

ebumusab

Üye
Son soru olsun Dilipak hoca dan helallik istedinmi?
O zamanda wuhanda insanlar ölüyormuydu :)

KAFKAS

Kıdemli Üye
kronik hastalıkları olan özür sahibi değildir mi demişim? Aksine risk grubunda olanların namazını evinde kılmalarında mahzur yoktur diyorum.. Ha cemaate gelmek isteyen olursa açarsın üst katı risk grubundakiler için diğerleri normal şekilde eda eder.
O kadar akıl sahipliğinden dem vuruyorsun?Sorduğum sence ÇOK BASİT cevap verilebilecek bir soruya verilecek cevap mı bu:)Bak ne diyorum!Kronik hastalığı olanlardan bahsetmiyorum onları üst kata aldın falan fıstık neyse işte ! Adam özrü olduğunu düşünmüyorsa ve özrü varsa ne olacak?Özrü olmadığını düşünen biri ya da birileri asempomatikse ve de test yaptırmamışsa ,bunu nasıl ayıracaksın:)Normal insanlar ile aynı yere sıkışık saf düzeni aldı?

Oruç kıyası konusunda da siyaset yapmaktan başka bildiğin bir şey yok.. İşine gelmediği için dalga geçerek geçiştirmeye çalışıyorsun niyetinin ne olduğunu açıkça ortaya koyuyor aslında bu.. Maksadın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek!!
Bir kere sen üzüm yedirecek bağcı değilsin çünkü kıyas yapmayı bilmiyorsun!Dini olarak değerlendirmiyorum dümdüz bakmak bile anlamadığını gösteriyor meseleyi!Asemptomatik birisi yani virüsü taşıyan ama virüsün emarelerini göstermeyen birsinin oruç tutmak kendi tercihidir lakin cemaat ile sıkışık safta namaz kılmak kendi tercihine bırakılamaz!Hani diyorsun ya!Sağlık nedeniyle bazı insanlar oruç tutamıyor diye tüm insanların oruç tutmama özründen bahsedilebilir mi?
Sen asemptomatik test yaptırmamış virüslü insanların varlığının bilindiği virüslü bir ortamda sağlıklı insanı aynı sıkışık safta birbirine yaklaştırmak akıl karı olmasa gerek.Virüslü olduğunu bilmeyen bir adamı nasıl seçip bulacaksın.Mesafe meselesini bu kadar sulandırmanın manasını, bilemedim nasıl bir siyaset yapıyor muşum burada sen kıyas yapmayı bilmiyorsan bir de şu yaptığın anlamsız kıyas ile fıkıh usülüne giriyorsan orası da senin problemin!.

cahid

Kıdemli Üye
Son soru olsun Dilipak hoca dan helallik istedinmi?
O zamanda wuhanda insanlar ölüyormuydu :)

Beşeri kanunların yazboz kanunları olduğu konusunda fikrim değişmedi öncelikle. Kendisini uygulayıcı olarak da itham etmedim onun için helallik isteyecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Kendisiyle yazdıklarımı paylaşsanız muhtemelen o da hak verecektir..

cahid

Kıdemli Üye
O kadar akıl sahipliğinden dem vuruyorsun?Sorduğum sence ÇOK BASİT cevap verilebilecek bir soruya verilecek cevap mı bu:)Bak ne diyorum!Kronik hastalığı olanlardan bahsetmiyorum onları üst kata aldın falan fıstık neyse işte ! Adam özrü olduğunu düşünmüyorsa ve özrü varsa ne olacak?Özrü olmadığını düşünen biri ya da birileri asempomatikse ve de test yaptırmamışsa ,bunu nasıl ayıracaksın:)Normal insanlar ile aynı yere sıkışık saf düzeni aldı?

Bir kere sen üzüm yedirecek bağcı değilsin çünkü kıyas yapmayı bilmiyorsun!Dini olarak değerlendirmiyorum dümdüz bakmak bile anlamadığını gösteriyor meseleyi!Asemptomatik birisi yani virüsü taşıyan ama virüsün emarelerini göstermeyen birsinin oruç tutmak kendi tercihidir lakin cemaat ile sıkışık safta namaz kılmak kendi tercihine bırakılamaz!Hani diyorsun ya!Sağlık nedeniyle bazı insanlar oruç tutamıyor diye tüm insanların oruç tutmama özründen bahsedilebilir mi?
Sen asemptomatik test yaptırmamış virüslü insanların varlığının bilindiği virüslü bir ortamda sağlıklı insanı aynı sıkışık safta birbirine yaklaştırmak akıl karı olmasa gerek.Virüslü olduğunu bilmeyen bir adamı nasıl seçip bulacaksın.Mesafe meselesini bu kadar sulandırmanın manasını, bilemedim nasıl bir siyaset yapıyor muşum burada sen kıyas yapmayı bilmiyorsan bir de şu yaptığın anlamsız kıyas ile fıkıh usülüne giriyorsan orası da senin problemin!.

Konuyu bilen birçok uzmanın dile getirdiği şey asemptomatik bulaştırıcılık diye bir şey yoktur kesinlikle. Sizin anlamadığınız şey şu maske , mesafe gibi tedbirler korumaz.. Velev ki korusa da bu şartları sürekli sağlamak imkan dahilinde değildir. Bunun böyle olduğunu iddia eden kongre, şampiyonluk kutlamaları, turistlere hiçbir kısıtlama olmaması gibi durumları açıklayamaz. Bağışıklığı güçlendirmek dışında bir çözümü de yok meselenin. Hastaneye yatan ölenlerin içerisinde eşlik eden kronik hastalıkları olmayan kaç kişi getirebilirsiniz? Kaldırsınlar DSÖ'nün dayattığı tedavi protokolünü ve yerine Ümit Aktaş, Prof. Dr. Serhat Fındık gibi doktorların protokolünü uygulamaya başlasınlar ölümler ciddi oranda azalacaktır. Birçok tedavisi olan bir hastalık ısrarla Favipiravir diye hiçbir ülkede kullanılmayan bir ilaçla tedavi edilmeye çalışılıyor..

Kıyas konusunda hatalı buluyorsan usulen cevap vereceksin. Sana göre anlamsız kıyas.. Korkan, özür sahibi olduğunu düşünen mesafeyle kılsın beni ilgilendirmez, dileyen de bizim gibi normal şekilde kılsın kimse karışmasın tüm istediğimiz bu.. Ama işlerine gelmez bu siz bunu anlamıyorsunuz.. İşlerine gelince bilim deney yapar ama böyle bir karşılaştırmayı neden yapmıyorlar diye düşünün bakalım?

Sürecin başında virüs diye tabir edilen şeyin laboratuar üretimi olduğunu söyleyenlere komplocu diyen Mehmet Ceyhan, Osman Müftüoğlu gibi doktorlar şuan üretilmiş olma ihtimali var diyorlar.. Yarın gerçekler açığa çıktığı zaman buralarda olursunuz inşallah artık ne diyeyim size daha..

gamsız

Profesör
her iki görüştende mantıklı açıklamlar olsa daaaa;;;;;; seve seve olmasada sevmeye sevmeye herkes aşılanacaaaakkkkkk :)

Cenan

Ordinaryus
ben de mesajınızı şimdi gördüm
torun tombalak topyekün olun ama tamam mı =)))

Yogun gundemi olan insanlarin ilgi göstermesi biraz zor. Görme engellilere ulaşman lazım. Birde edebiyat fakültesinde okuyupta, okuma tembeli olanlar var. Onlar da arayıp bulacaktır seni. Allah rast getirsin.

Biz de büyük, küçük herkes aşı oldu bir ben kaldim.
Türk aşısını bekliyordum lakin mahalle baskısına boyun eğip ileriki zamanlarda fırsat bulduğumda aşı olurum insallah

gamsız

Profesör
3.doz aşı gündeme geldi, aşı olmaya niyetliler bile tereddüte düştü, benimde kafam karıştı ama iyi biliyorum ki herkes AŞI olacak istese deeee ,istemese deeeeeee

cahid

Kıdemli Üye
3.doz aşı gündeme geldi, aşı olmaya niyetliler bile tereddüte düştü, benimde kafam karıştı ama iyi biliyorum ki herkes AŞI olacak istese deeee ,istemese deeeeeee

Ortada büyük bir plan yoksa neden herkesi aşılamak istiyorlar düşünmüyor musunuz peki?

Tekrar tekrar yazıyorum özellikle mRNA aşısı olanlar başta olmak üzere pişman olacaksınız ama iş işten geçmiş olacak.. Maalesef 2030'a kadar sevdiklerimizin çoğuyla vedalaşmak durumunda kalacağız bu gidişle.. Anlattıklarıma inanın ya da inanmayın hepinize tavsiyem yakınlarınızla helalleşin şimdiden :(