Aşı olmalı mı, olmamalı mı ?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
hacı abi Allah tekrarını vermesin sen bu illeti atlattın. tam olarak ne düşünüyorsun?

geçen sene bu aylarda, tamda bizi korana manyağı yaptıkları vakit, hani tv.lerde titreyerek kendini yere atıp, aha koranadan böyle ölüyorlar veya eve girerken, üstümüzü başımızı kapıda soyunup, içeriye öyle girdiğimiz vakitlerde, bizde korona denilen virüsü aldık, 3 gün sırt ağrısı ve ateşli bir şekilde evde geçirdikten sonra, gittiğimiz doktor, bana hastaneye yatmamı söyledi, he bunu bilerekmi söyledi, sanmıyorum, çünkü tedavisi şu an için bile bilinmiyor, bizde tabi olduk yattık, aslında hastaneye yatışımın ilk günü verdikleri ağrı kesici iğneye ağrılarım gitmişti ama teslim olmuştuk bir kere, 16 tane verdikleri sıtma ilaci yetmiyormus gibi diğer başka ilaçlarla beraber 10 gün yatışımız oldu, medicalparkta, aslında yaptıkları şey, çıkan crp yi indirmek oldu, sonra çok şükür çıktık, ben çıktıktan 5 - 6 gün sonra bizim doktor yakalandı ve sonrasındada öldü, Allah rahmet eylesin, benim şahsi gözlemim ve inancım, insanları entübeye kadar şeyin virüs değil, bilakis bu virüsü yok etmek için içirdikleri ilaçların yan etkileridir.... geçen ay, 1 doz aşı olmuş eniştem, ilaç içmeden çok şükür evde geçirdiler, hanımı olan kızkardeşim aşısız yine ilaç içmeden geçirdi, eniştemin eniştesi, 2 doz aşılı, ilaç içti ve entübe oldu, ama çk şükür hastaneden çıktı, onun hanımı ve çocukları aşısız yine ilaç içmeden evde geçirdiler, durum böyle....

KAFKAS

Kıdemli Üye
Şurayı iyi anlamak lazım AŞILAMA başlamadan önce zaten ölüm oranı %2 olan bir salgından bahsediyoruz.Geriye kalan %98 in önemli bir kısmı ya asempomatik ya ilaç kullanmadan hafif şekilde veya evde ilaç kullanarak hafif ya da göreceli olarak daha şiddetli geçirirken ,ölmese bile hastanelik olan ve yoğun bakım sürecinden sağ çıkan kabaca tekrar üzerinden geçeyim %98 lik bir kesimi teşkil ediyor.

Burada esas mesele sağlık sisteminin kilitlenmemesi.Kimse aşılamanın %100 etkisinden bahsetmiyor!Evet aşı oldum artık saldım çayıra diye bir şey yok.Bu covid ortaya çıkmadan bile bir aşının aşı olabilmesi için dünya standartlarında bir tanım yapılmış % 50 LİMİTİ yani bu standart tanım, bu COVİD 19 öncesi, dünya üzerinde şu anda piyasada olan ne kadar çok çeşit hastalık ve bu hastalığa karşı geliştirilen aşı varsa hepsi için yapılan ortak bir STANDART tanım ve aklınıza gelebilecek diğer aşılarda bile hiçbirinde %100 diye bir şey YOK!

SEN BİREYSEL OLARAK sayısal loto oynayabilirsin nasıl olsa %98 diyerek AMA DEVLETİN SAYISAL LOTO OYNAMA imkanı yok ,her halükarda ölen 2 kişi senin vatandaşın ve sağlık sistemini her şekilde aktif kalması devletin birincil görevi.

Aşılama hızlandıktan ve %50 yi geçmeye başladıktan sonra dünya üzerinde ABD,İngiltere,Almanya,Fransa,İtalya,İspanya yani v.s v.s dünya üzerinde BM ye kayıtlı virüsün etkili olduğu ne kadar ülke varsa AŞILAMADAN ÖNCE ve AŞILAMADAN SONRA ölümlerde bariz bir fark olduğu ortada aşılamanın yavaş olduğu dozların tamamlanmadığı ülkelerde de ölümlerde bir azalma olmadığı hatta artış yaşandığı bir gerçek.

Aşağıdaki siteyi düzenli olarak 15 aydır takip ederim.Dünya üzerinde aşılama oranı çok iyi olduğu halde, aşılama olmayan döneme göre ölüm oranı şu an yüksek çıkan tek bir ülke gösterin bana!

cahid

Kıdemli Üye
Şurayı iyi anlamak lazım AŞILAMA başlamadan önce zaten ölüm oranı %2 olan bir salgından bahsediyoruz.Geriye kalan %98 in önemli bir kısmı ya asempomatik ya ilaç kullanmadan hafif şekilde veya evde ilaç kullanarak hafif ya da göreceli olarak daha şiddetli geçirirken ,ölmese bile hastanelik olan ve yoğun bakım sürecinden sağ çıkan kabaca tekrar üzerinden geçeyim %98 lik bir kesimi teşkil ediyor.

Burada esas mesele sağlık sisteminin kilitlenmemesi.Kimse aşılamanın %100 etkisinden bahsetmiyor!Evet aşı oldum artık saldım çayıra diye bir şey yok.Bu covid ortaya çıkmadan bile bir aşının aşı olabilmesi için dünya standartlarında bir tanım yapılmış % 50 LİMİTİ yani bu standart tanım, bu COVİD 19 öncesi, dünya üzerinde şu anda piyasada olan ne kadar çok çeşit hastalık ve bu hastalığa karşı geliştirilen aşı varsa hepsi için yapılan ortak bir STANDART tanım ve aklınıza gelebilecek diğer aşılarda bile hiçbirinde %100 diye bir şey YOK!

SEN BİREYSEL OLARAK sayısal loto oynayabilirsin nasıl olsa %98 diyerek AMA DEVLETİN SAYISAL LOTO OYNAMA imkanı yok ,her halükarda ölen 2 kişi senin vatandaşın ve sağlık sistemini her şekilde aktif kalması devletin birincil görevi.

Aşılama hızlandıktan ve %50 yi geçmeye başladıktan sonra dünya üzerinde ABD,İngiltere,Almanya,Fransa,İtalya,İspanya yani v.s v.s dünya üzerinde BM ye kayıtlı virüsün etkili olduğu ne kadar ülke varsa AŞILAMADAN ÖNCE ve AŞILAMADAN SONRA ölümlerde bariz bir fark olduğu ortada aşılamanın yavaş olduğu dozların tamamlanmadığı ülkelerde de ölümlerde bir azalma olmadığı hatta artış yaşandığı bir gerçek.

Aşağıdaki siteyi düzenli olarak 15 aydır takip ederim.Dünya üzerinde aşılama oranı çok iyi olduğu halde, aşılama olmayan döneme göre ölüm oranı şu an yüksek çıkan tek bir ülke gösterin bana!

Şu verileri karşılaştırınca ölüm oranının daha düşük olduğunu düşünüyorsan matematik diye bir dersin sizin okulda okutulmadığı anlamına gelir..

2020'de vaka sayıları tutulmadığı halde hasta sayısına bile endekslesek çok daha az ölüm oranı var.. Aşılarla birlikte ölüm oranı % 0,0.. lı rakamlardan % 10'lara çıkmış durumda objektif olarak inceleyenler için ki aşı sonrası kalp krizi geçirenler bu orana dahil edilmediği halde!!

Ekli dosyalar

• 2021 Ağustos.JPG
    2021 Ağustos.JPG
    77.6 KB · Görüntüleme: 2
  • 2020 ağustos.JPG
    2020 ağustos.JPG
    90.1 KB · Görüntüleme: 2

kebîkec

İhvan Forum Üye
geçen sene bu aylarda, tamda bizi korana manyağı yaptıkları vakit, hani tv.lerde titreyerek kendini yere atıp, aha koranadan böyle ölüyorlar veya eve girerken, üstümüzü başımızı kapıda soyunup, içeriye öyle girdiğimiz vakitlerde, bizde korona denilen virüsü aldık, 3 gün sırt ağrısı ve ateşli bir şekilde evde geçirdikten sonra, gittiğimiz doktor, bana hastaneye yatmamı söyledi, he bunu bilerekmi söyledi, sanmıyorum, çünkü tedavisi şu an için bile bilinmiyor, bizde tabi olduk yattık, aslında hastaneye yatışımın ilk günü verdikleri ağrı kesici iğneye ağrılarım gitmişti ama teslim olmuştuk bir kere, 16 tane verdikleri sıtma ilaci yetmiyormus gibi diğer başka ilaçlarla beraber 10 gün yatışımız oldu, medicalparkta, aslında yaptıkları şey, çıkan crp yi indirmek oldu, sonra çok şükür çıktık, ben çıktıktan 5 - 6 gün sonra bizim doktor yakalandı ve sonrasındada öldü, Allah rahmet eylesin, benim şahsi gözlemim ve inancım, insanları entübeye kadar şeyin virüs değil, bilakis bu virüsü yok etmek için içirdikleri ilaçların yan etkileridir.... geçen ay, 1 doz aşı olmuş eniştem, ilaç içmeden çok şükür evde geçirdiler, hanımı olan kızkardeşim aşısız yine ilaç içmeden geçirdi, eniştemin eniştesi, 2 doz aşılı, ilaç içti ve entübe oldu, ama çk şükür hastaneden çıktı, onun hanımı ve çocukları aşısız yine ilaç içmeden evde geçirdiler, durum böyle....
Cümleten geçmiş olsun.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Şu verileri karşılaştırınca ölüm oranının daha düşük olduğunu düşünüyorsan matematik diye bir dersin sizin okulda okutulmadığı anlamına gelir..

2020'de vaka sayıları tutulmadığı halde hasta sayısına bile endekslesek çok daha az ölüm oranı var.. Aşılarla birlikte ölüm oranı % 0,0.. lı rakamlardan % 10'lara çıkmış durumda objektif olarak inceleyenler için ki aşı sonrası kalp krizi geçirenler bu orana dahil edilmediği halde!!
2020 ve 2021 arasında şu fark var! Bir önceki ayların hasta yükü farkı var !2020 yılı Ağustos ayı öncesi günlük vefat sayıları sıfırdan yükselmeye başladı,yoğun bakım hasta sayısı minimumdan yavaş yavaş artmaya başladı.,2021 Ağustos ayından önce günlük vefatlar yaklaşık 380 seviyelerinden aşağı düştüğü bir döneme denk geliyor.Yoğun bakım yatan sayısı bir önceki aylarda maximumdan azalmaya başladı.Ya şu basit mantığı bile kurmadan matematik işlerine girmemek lazım.Biri Türkçe dersi verir diğeri matematik dersi verir.

Son düzenleme:

ilke

Paylaşımcı
En önce her konunun "ALFABE" sini öğrenmek lazım ! Çünkü, aramızda hiç bilmeyenler, bilmediğini bilmeyenler ve yine bilmediği halde ukalalık taslayanlar var !

Aşı Nedir, Nasıl Etki Eder?
İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı toksinlerin etkileri ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik ürünlere aşı denir. Aşı, insanları hastalıklardan ve hastalıkların neden olduğu sonuçlardan koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında önceden geliştirilmiş savunma sistemi ile savaşır ve kişi hastalığa yakalanmaz. Bu kişi artık o hastalığa karşı bağışıktır. Oluşan bağışıklama genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır.
Bağışıklama, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır. Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerin oluşturduğu toplumlarda hastalıklar, salgınlar görülmez.

Bilmeyen ve bilmediğini bilen, ÇOCUKTUR; ona öğretin.
Bilen ve bildiğini bilmeyen, UYKUDADIR; onu uyandırın.
Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen, APTALDIR; ondan sakının.
Bilen ve bildiğini bilen, LİDERDİR; onu izleyin!
(Çin Özdeyişi)

gamsız

Profesör
@abdullah birisi çok eskiden konusu olduydu galiba yine aklıma geldi bu kardeşin redyellow olduğunu idda ediyorum, %90 ihtimalle... :)

ihvanistanbul

AkhenAton
Mutlakâ aşı olalım! Aşı olmayanları da bu husûsta uyaralım!
Ben de ikinci doz aşımı oldum. Zîrâ İslâm bize tedâvî olmamızı emrediyor. Bu salgının aşıdan başka tedâvîsi şu an için görülmemektedir. Sağlık Bakanımızın verdiği kesin bilgilere göre şu anda entübe olanların %90'a yakını aşı olmayan veya ikinci doz aşı olmayanlardan müteşekkildir. Bu husûsta din adamları ve kanaat önderleri de vazîfelerini yapsınlar, zîrâ bu mesûliyetli bir iştir. Biz Peygamberimiz Sallellâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem'in tedâvî emrine uyalım.
Nitekim Ebû Hureyre Radıyallâhu Anh'dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh Sallellâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur: “Allâh herhangi bir hastalığı (ve vebâ gibi salgınları takdîr edip yeryüzüne) indirdiyse mutlakā ona bir şifâ da indirmiştir.” (el-Buhârî, es-Sahîh, rakam:5678, 7/122)
Yine bu husûsta Ebu’d-Derdâ Radıyallâhu Anh'dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte ise Rasûlüllâh Sallellâhu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
“Muhakkak ki Allâh-u Te‘âlâ hastalığı da ilacını da indirmiştir ve her hastalık için bir şifâ takdîr etmiştir. Öyleyse (hastalandığınız zaman helâl maddelerle) tedâvî olun ama haram (maddeler) ile tedâvî olmayın.” (Ebû Dâvûd, es-Sünen, rakam:3874, 4/7)

https://www.youtube.com/watch?v=GGs7IIigs-k

cahid

Kıdemli Üye
Bu saatten sonra ne desek boş.. Yaklaşık 2 yıldır yaşananları görüp yaşanabilecekler hakkında fikir sahibi olmayana dünyanın datasını da koysak hiçbir şey ifade etmez ama bir veriye dikkatinizi çekeyim.. CDC'ye göre ruhsatlı grip aşıları kaynaklı ölümler yılda ortalama 38 iken covid aşılarına bağlı ölüm oranı 6 ay içinde 5000 civarıdır.. Objektif olarak değerlendirme yapılan bir programı da izlemenizi tavsiye ediyorum..

@ilke yukarıdaki yorumu bana yazdıysan tıbbi konularda hocalarla fikir alışverişi yapan başhekimle tartışan biriyim alanın olmayan konularda Cübbeli hoca gibi ahkam kesmeye kalkarsan gülünç duruma düşersin bilgin olsun! Helal gıda , aşılar ve ilaçlar konusunda fıkhi bilgiler için Gimdes , Kemal Özer gibi yerleri takip edin... Sizleri topu taca atıp felan doktor böyle diyor mazeretleri kurtarmayacak uyarmış olayım.. Peygamber (s.a.v.) alkolle , domuzla v.b. haram şeylerle tedaviyi bile men edip haramda şifa yoktur derken içeriğinde bunlardan çok daha necis maddeler dahi olan şeyleri kullanırken biraz düşünceli olun.. Hele ki aşılama yapılmayan dönemde 3 Ağustos 2021'de 40 bin test 1000 hasta 18 ölü varken / aşılanan dönemde 250 bin test 20 bin civarı vaka 120 civarı ölüm varsa ortada bir zaruret durumundan da söz edilemez!!

ilke

Paylaşımcı
@ilke[/USER] yukarıdaki yorumu bana yazdıysan tıbbi konularda hocalarla fikir alışverişi yapan başhekimle tartışan biriyim alanın olmayan konularda Cübbeli hoca gibi ahkam kesmeye kalkarsan gülünç duruma düşersin bilgin olsun!

Senden halâ bir mezbahaneye gidip, yapman gereken iş bekleniyor ! Başka bir şey değil !

KAFKAS

Kıdemli Üye
Koronavirüs vakalarında korkutan artış sürerken, hastanelerde genç hastaların sayısı da yükseliyor. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Prof. Ayşe Özcan, “Yoğun bakımda yatan genç hastaların yüzde 100’ü aşısız. Neden aşısız olduklarını sorduğumuzda da hiçbirinin net bir cevabı yok. ‘Olumsuz şeyler duyduk’, ‘Komşu öyle dedi’, diyorlar” diye konuştu.

Son düzenleme:

abdullah birisi

Kıdemli Üye
he he öyledir, bizde aşılı olanlardan kaçıyoruz, bize de bulaştırır diye, geçen sene tv. lerde titreye titreye kendini yere atanları gösteriyorlardı, bunuda geçtik, googladan hemen araştırma yapabilirsiniz, geçen sene bugun millet aşısız iken ki tabloya bakın, birde bugün, aşının işe yaramadığını göreceksiniz....

3744

3745 1628368933681.jpeg 1628369236401.jpeg

ilke

Paylaşımcı
Deveye "Genellikle bütün hayvanlar ot veya et yerler, sen neden diken yiyorsun?" diye sormuşlar, deve cevap vermiş :
"DEVE olduğumu başka türlü kimse anlayamazdı da ondan demiş !

KAFKAS

Kıdemli Üye
2020 ve 2021 arasında şu fark var! Bir önceki ayların hasta yükü farkı var !2020 yılı Ağustos ayı öncesi günlük vefat sayıları sıfırdan yükselmeye başladı,yoğun bakım hasta sayısı minimumdan yavaş yavaş artmaya başladı.,2021 Ağustos ayından önce günlük vefatlar yaklaşık 380 seviyelerinden aşağı düştüğü bir döneme denk geliyor.Yoğun bakım yatan sayısı bir önceki aylarda maximumdan azalmaya başladı.

Adamlar iki dönem arasındaki farkı anlamaktan aciz ise matematik ne yapsın,aşının işe yaramadığı kıyasını yapan akıl bu işte!