Asgari ücret açıklandı

ihvanistanbul

AkhenAton
2021'de geçerli olacak asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir." dedi. İşçileri temsil eden Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, "Karara muhalif kalıyoruz, katılmıyoruz" dedi. İşveren temsilcisi TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise zam oranının enflasyonun 7 puan üzerinde olduğunu belirtti.

ihvanistanbul

AkhenAton
her ne kadar geçinmek için az olsada vasıfsızlığı teşvik edecek kadar çok. Ne yazık ki ülkemiz adım adım pakistan/hindistan olma yolunda ilerliyor.

talib_

İhvan Forum Üye
İki çarpıklık söyleyeceğim. Asgari ücret bu şartlarda en az 450 dolar olmalı idi.

İkinci çarpıklık ise, asgari ücret geçmişe göre daha iyi zam almıştır. Memur maaşlarına yaklaşmıştır. Asgari ücretle maaş alan az, çoğu prim, yol, yemek gibi ekstralar almaktadır bu haliyle bir memur maaşı alıyor şu an. Önceden memur maaşı asgari ücretin 2.5 katı iken şu an 1.5 katı ve dediğim eklemeler ile aslında aynı maaşı almaktadır.

cahid

Kıdemli Üye
İki çarpıklık söyleyeceğim. Asgari ücret bu şartlarda en az 450 dolar olmalı idi.

İkinci çarpıklık ise, asgari ücret geçmişe göre daha iyi zam almıştır. Memur maaşlarına yaklaşmıştır. Asgari ücretle maaş alan az, çoğu prim, yol, yemek gibi ekstralar almaktadır bu haliyle bir memur maaşı alıyor şu an. Önceden memur maaşı asgari ücretin 2.5 katı iken şu an 1.5 katı ve dediğim eklemeler ile aslında aynı maaşı almaktadır.

Kamuda kadroya alınanlar tediye v.s. ile 4 bin liranın üstüne çıkacak ki en düşük memur maaşı da yaklaşık o seviyelerde. Bence sorulması gereken soru şu olmalı : Yaşadığımız süreçte yapılan kapatmalar ve ekonomiye olan etkileri göz önüne alındığında bu oranda bir zam yapılması sizce normal mi? Kaynağı nedir? (Yanlış anlaşılmasın keşke asgari ücret çok daha fazla olsa - Tabii bir istisna memurlarla kadroya alınanların neredeyse aynı maaşı almasını dışarıda çalışan kesim açısından adil bulmuyorum)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Maaş olarak düşük ama oran olarak yüksek bir zam.

Hangimiz çalıştığımız yerde yüzde 21 zam aldık.

Selam ve dua ile

ihvanistanbul

AkhenAton
yok artık, hay senin vicdanına

bak şimdi sana lutfedip aklın varmış gibi tane tane anlatacağım:

bir kişi liseyi bitirdikten sonra 4 yıl okul okuyor ve diyelim ki mühendis oluyor. aldığı maaş ne kadar? ( kamu değil özel sektör )

3000-3500 tl arası. peki bu kişi 4 yıl lc.waikikide tezgahtarlık yapsa alacağı para ne kadar? 2800 yani ömrünün 4 yılını okumak için harcayıp 200 tl mi fark alacak? asgari ücrete mahkum ettiniz milleti. sizler bu ülkenin başına gelmiş en cahil güruhsunuz. normalde asgari ücret dediğin vasıfsız, kendini geliştirme imkanı bulamamış kişilere uygun görülen devletin bu limitin altında işçi çalıştıramazsın diyeceği ücret olup ülkenin maksimum %5-%10 kesimi için geçerli olmalıyken bu ülkede oran %50.

iş veren açısından düşünelim. iş yerine getir götür yapacak, arada kamyona mal yükleyecek eleman alıyorsun vereceğin para 2800 + yol + yemek + vergisi sana maliyeti 5000 tl. peki kalifiye eleman ne kadar isteyecek ? hamal 2800 alırken sen muhasebeciye 3000 verebilir misin? 5000 versen işi döndürebilir misin?
her iş veren cengiz inşaaat yada kolin gibi mabadını devletin sıcak kucağına koymuş ballı ihalelerle semirmiyor. ekmek aslanın ağzında değil cengizin kolinin limakın midesinde, çıkartabilirse oradan çıkartmaya uğraşıyor büyük çoğunluk!

gamsız

Profesör
bak şimdi sana lutfedip aklın varmış gibi tane tane anlatacağım:

bir kişi liseyi bitirdikten sonra 4 yıl okul okuyor ve diyelim ki mühendis oluyor. aldığı maaş ne kadar? ( kamu değil özel sektör )

3000-3500 tl arası. peki bu kişi 4 yıl lc.waikikide tezgahtarlık yapsa alacağı para ne kadar? 2800 yani ömrünün 4 yılını okumak için harcayıp 200 tl mi fark alacak? asgari ücrete mahkum ettiniz milleti. sizler bu ülkenin başına gelmiş en cahil güruhsunuz. normalde asgari ücret dediğin vasıfsız, kendini geliştirme imkanı bulamamış kişilere uygun görülen devletin bu limitin altında işçi çalıştıramazsın diyeceği ücret olup ülkenin maksimum %5-%10 kesimi için geçerli olmalıyken bu ülkede oran %50.

iş veren açısından düşünelim. iş yerine getir götür yapacak, arada kamyona mal yükleyecek eleman alıyorsun vereceğin para 2800 + yol + yemek + vergisi sana maliyeti 5000 tl. peki kalifiye eleman ne kadar isteyecek ? hamal 2800 alırken sen muhasebeciye 3000 verebilir misin? 5000 versen işi döndürebilir misin?
her iş veren cengiz inşaaat yada kolin gibi mabadını devletin sıcak kucağına koymuş ballı ihalelerle semirmiyor. ekmek aslanın ağzında değil cengizin kolinin limakın midesinde, çıkartabilirse oradan çıkartmaya uğraşıyor büyük çoğunluk!
OKUMUYORUM BİLE YAZDIĞINI HAŞA BENDE AKIL NE GEZER SİZİN GİBİ ÇOKBİLEN!!! VARKEN

spesifik

آزادی قید و بند
ihvanistanbul zahmet etmiş te beğenmiş yazımı , :)
sistemden nemalanan sistemi eleştiremiyor
ama ben hem yiyorum hem de eleştiriyorum heheheh
yav kaşıkla veriyor kepçeyle alıyor
5 kg yağ ne kadar oldu habarın var mı
köprü geçişlerinde ki zamlar
te hey te hey
he yağ zararlı zaten =P

cahid

Kıdemli Üye
Resme büyük pencereden bakarsanız ortada tartışacağınız bir durum bile olmayacağını anlarsınız. Adım adım tek dünya devletine bunun sonucu olarak da evrensel maaş sistemi ve mülkiyetsiz bir yaşama doğru götürülüyoruz suni salgınları ve hedeflerini anlayamazsak eğer. Gelişmeleri takip etmeyenler için biraz açmak gerekirse yukarıda da belirttiğim üzere memurlar ve sonradan kadroya geçenler eşitlenirken sonraki aşamada asgari ücrette yavaş yavaş o noktaya getirilecek bence. Yani vasıflı vasıfsız kalifiye ya da değil bir önemi kalmayacak. Dev şirketler hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken küçük ve orta ölçekli işletmeler birer birer iflas edecek ve isyan etmemeleri için her ülkede karın tokluğu diyebileceğimiz sembolik ücretler verilecek kendilerine çalışmadan. Çalışmasam da aç kalmıyorum diye insanların çoğu buna muhtemelen razı olacak. Tabii bütün bunların birçok bedeli olacak. Tamamen kontrol edilebilir puanlama sistemli bir insan tasarlanıyor.. Evlerinizin arabalarınızın toprağınızın bir değeri kalmayacak hepsi bu tek dünya devletinin olup kiracısı olacaksınız. Bütün bunları komplo teorisi zannedenler çok yakın zamanda anlayacaklar ne olduğunu ama iş işten geçmiş olacak. Bizde uyuyanların sayısı Batılılara göre çok daha fazla maalesef.. Allah sonumuzu hayır eylesin.

adams77

Kanalizasyoncu
Maaş olarak düşük ama oran olarak yüksek bir zam.

Hangimiz çalıştığımız yerde yüzde 21 zam aldık.

Selam ve dua ile

Eskiden çok alakadar olurdum şimdilerde kestim sanırım zamn agi ile 21 :)

Oranın yüksek olması neyi değiştirirki komşun açken senin tok gezmen

Millet ayçiçek yağını konuşuyor :) siz hangimiz bu kadar zam aldık diyorsun onuda yüzdeye göre diyorsun yemekle aran güzel ama matematikle sanırım kötü :)

spesifik

آزادی قید و بند
Mustafa öztürk ün açıklaması hiç gündem edilmedi burada
Halbuki bencağız @Kaptan forumu ayağa kaldırır diye düşünmüstüm
Yanılmıyorsam öztürk ile ilgili paylaşımlar yapardı
Artı Giresunluymuş yea bilmiyodum
Hâsılı Kuran Allah kelamı değil insan diliyle yazılmıştır dedi =))
Hangi islam ? Ne umursamaz yaşıyoruz

gamsız

Profesör
sistemden nemalanan sistemi eleştiremiyor
ama ben hem yiyorum hem de eleştiriyorum heheheh
yav kaşıkla veriyor kepçeyle alıyor
5 kg yağ ne kadar oldu habarın var mı
köprü geçişlerinde ki zamlar
te hey te hey
he yağ zararlı zaten =P
ne nemalanıyormuşum meselaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, herhalde biliyorsunuz ki palavra sıkarak konuşmuyorsunuz MU ACABAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

mesela neyi kaşıkla aldınzıda kepçeyle elinizden aldılar çok merak ettim bende kaptırmayayımda saklayayım diye sorduydum

spesifik

آزادی قید و بند
ne nemalanıyormuşum meselaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, herhalde biliyorsunuz ki palavra sıkarak konuşmuyorsunuz MU ACABAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

mesela neyi kaşıkla aldınzıda kepçeyle elinizden aldılar çok merak ettim bende kaptırmayayımda saklayayım diye sorduydum
hepimiz nemalanıyoruz yahu
alınmayın bu kadar
ama kimse eleştirilemez değildir
istanbulda değilsin demek ki
köprü geçişleri ya da yağ fiyatı normal diyenlerden misin
madem pandemi süreci yaşanacaktı onca okulu camii yi ne diye yaptı bu devlet de hele ?

gamsız

Profesör
hepimiz nemalanıyoruz yahu
alınmayın bu kadar
ama kimse eleştirilemez değildir
istanbulda değilsin demek ki
köprü geçişleri ya da yağ fiyatı normal diyenlerden misin
madem pandemi süreci yaşanacaktı onca okulu camii yi ne diye yaptı bu devlet de hele ?
sen nemalanmaya devam et
kim dedi ki eleştirilemez diye, eleştiri var saçmalamak yok
ne diye cami mi yaptı? sen iyimisin , pandemi geldidemi cami yapıldı? cami yapıldı da mı pandemi geldi çocukça eleşitiriye .çocukça soru

spesifik

آزادی قید و بند
devletin öngörüsü vardır
neyse sen olayın dalgasındasın kusura bakma
sana kolay gelsin bana müsade =)

cahid

Kıdemli Üye
sen nemalanmaya devam et
kim dedi ki eleştirilemez diye, eleştiri var saçmalamak yok
ne diye cami mi yaptı? sen iyimisin , pandemi geldidemi cami yapıldı? cami yapıldı da mı pandemi geldi çocukça eleşitiriye .çocukça soru
% 1'lik ölüm oranı olanı olan dönemin mevsimsel gribi için doğru düzgün cemaatle namaz kılınamıyorsa diyecek pek bir şey yok.. @adams77 bu şartlarda hangi İslam'dan bahsedelim.. Biri çıkar @spesifik in yukarıda anlattığı gibi çam devirir , birisi Allah'tan korkuyu ikinci plana atıp küresel pisliklerden korkar. Şu forumda "pandemi" namazı meselesi tartışılmadığı zaman dünya müslümanlarıyla birlikte burasının da öldüğünü tabutunun musallada "pandemi" nedeniyle bekletildiğini anlamıştım. Öztürk denen herifle birlikte kabre indirilip toprak atılmayı beklediğini de teyit etmiş olduk. Bunlar gibi daha nice meseleler var. 3461

Bu habere de tepki göstermeyen daha neye tepki gösterecek bilemiyorum..

gamsız

Profesör
% 1'lik ölüm oranı olanı olan dönemin mevsimsel gribi için doğru düzgün cemaatle namaz kılınamıyorsa diyecek pek bir şey yok.. @adams77 bu şartlarda hangi İslam'dan bahsedelim.. Biri çıkar @spesifik in yukarıda anlattığı gibi çam devirir , birisi Allah'tan korkuyu ikinci plana atıp küresel pisliklerden korkar. Şu forumda "pandemi" namazı meselesi tartışılmadığı zaman dünya müslümanlarıyla birlikte burasının da öldüğünü tabutunun musallada "pandemi" nedeniyle bekletildiğini anlamıştım. Öztürk denen herifle birlikte kabre indirilip toprak atılmayı beklediğini de teyit etmiş olduk. Bunlar gibi daha nice meseleler var. Ekli dosyayı görüntüle 3461

Bu habere de tepki göstermeyen daha neye tepki gösterecek bilemiyorum..
benimle alakası nedir cahid