Artık acil servise ücret ödenmeyecek | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Artık acil servise ücret ödenmeyecek

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
Acil sağlık hizmetleri konusunda Başbakanlık tarafından yayımlanan genelge gereği, bundan sonra hastanelerin acil servislerinde muayene olan hastalar ücret ödemeyecek. Ücret alan hastaneler hakkında işlem yapılacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre, kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın bütün hastaneler, sosyal güvencesi olsun veya olmasın, hastanelerin acil servislerine müracaat eden hastaların acil tıbbi ve cerrahi müdahalelerini acilen ve ön şartsız yapacak. Bazı hastanelerin acil servislerinde veznelerin bulunduğu ve bu vezneler vasıtasıyla para tahsilatı yapıldığını tespit eden Sağlık Bakanlığı, hasta refakatçilerinden, refakat ücreti alındığı ve hastalara senet imzalatıldığının görülmesi üzerine, söz konusu hastaneler hakkında işlem başlattı. Bakanlığın genelgesinde, "Acil servislere müracaat eden, ancak herhangi bir sebeple geçerli kimlik belgesi, sağlık karnesi veya hasta sevk evrakı ibraz edemeyen hastaların kimlik bilgilerinin ve adresinin belirlenmesi, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi için hasta bilgilendirme formu doldurulacak. Bu hastalardan hiçbir surette senet veya taahhütname alınmayacak, hasta veya hasta yakınlarına senet ya da bu anlama gelebilecek herhangi bir evrak imzalatılmayacak" denildi.

Sağlık Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda hastane acil servislerinde bulunan veznelerin kaldırılması ve bu alanların ihtiyaç doğrultusunda düzenlenerek hastaların istifadesine tahsis edilmesi planlanıyor.


Kaynak
 
Üst