Arkadaş seçimine dikkat etmeli

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
Arkadaş seçimine dikkat etmeli

Saîd Cubeyr'den şöyle rivayet edilmiştir: "Ensar'a mensup birisi Resulullah'ın huzuruna geldi. Adam mahzundu. Resulullah buyurdu ki:

"-Seni üzgün görüyorum, neden?"

Adam dedi ki:

"-Ya Resulallah, beni bir şey düşündürüyor . "

"-Nedir? "

"Biz her gün akşam sabah sizin huzurunuza geliyoruz. Yüzünüze bakıyor meclisinizde bulunuyoruz. Yarın siz resuller birlikte olacaksınız. Yücelere varacaksınız. Ama biz, size nasıl vasıl olabiliriz ki?"

Resulullah (s.a.s.) hiç cevap vermedi. Cibril-i Emin Cenâb-ı Hakk'dan Nisâ Suresi'nin 69. ayetini getirdi:

"Kim Allah'a ve Resulüne itaat ederse işte onlar, Allah'ın nimet verdiği, resuller, sıddîklar, şehitler ve salihlerle beraberdir. Onlar ne güzel arkadaştır. "

Kur'an'ın müminlere bu müjdesi, ne engin bir mutluluktur. Dünyada biri birini Allah için sevmiş, biribirine destek verip yardım ederek kardeşlik kurmuş müminler, ahirette, kerim olan Allah'ın huzurunda şerefti bir arkadaşlık içindedirler. Mümin, bu saadeti, Allah'a ve Resulüne itaatle elde etmiştir. Mümin, Allah ve Resulüne itaat edenlerle arkadaşlık kurarak ve onlarla birlikte İslâm toplumunu oluşturarak bu mertebeye ulaşmıştır.

cicek demeti

Sükut
"GÜL VERENİN ELİNDE GÜL KOKUSU KALIR" arkadasin guzel huylu ise guzellik gelir,yok cirkin huylu ise cirkinlik gelir..Rabbim razi olsun..
95ed75a57c88f085471ee38jb5.gif

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
hocamın bir sözü geldi aklıma kötü arkadaş ejderha gibidir her adımda sizi yakar...rabbim sizden de razı olsun...

_Berceste_

bir tutam delilik...
cok önemli cok ..etkiliyor gercekten insanin hayatini..

10 tane arkadasim olacagina bi tane dogru,kalbi iman dolu bi arkadasim olsun yeter..
kendim öyle oldugumdan degil yani,beni de düzeltsin diye :)

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
cok önemli cok ..etkiliyor gercekten insanin hayatini..

10 tane arkadasim olacagina bi tane dogru,kalbi iman dolu bi arkadasim olsun yeter..

çok haklısın kardeşim arkaşın hoş olmayan huyları insanın üzerine mıknatıs misali yapışıveriyor güzel huylarını almakta o kadar kolay olmuyor...
Beş Kimse İle Arkadaşlık Etme

1 Yalancı: Ona karşı uyanık ol her zaman aldatabilir
2 Ahmak : Sana iyilik etmek istesede kötülük yapar
3 Cimri:en çok lazım olduğu zaman bırakıp gider
4 Korkak:ihtiyaçın düştüğü zaman kaçar
5 Fasık: Seni bir lokmaya hatta daha az bir menfaate satar

Caferi Sadık