Arapcada ü sesi

actual1985

Üye
Arapçada ü sesi var mıdır , nasil okunur ,ince harflerde uü diye mi okunur ,dinlememe rağmen farki algilayamadim ,uü diye okuma olur mu ,tecvid bilen yardim eder mi

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

actual1985

Üye
U ile ü arasi ses nasil oluyor

actual1985

Üye
Bi Allah in kulu yok forumda arkadas yardimci olan ,sevaba gireceksiniz diger tarafta bos bos konular hakkinda yorum yapan dolu ,Allah in kitabını soruyorum cevap yok

hikemiyat

Profesör
Arabcada ü sesi yoktur..Herhangi bir arab hafızı dinlerseniz okuyuşu fark edebiliriz.Kimi kuran kurslarında maalesef buna dikkat edilmeden çocuklara yanlış öğretilme oluyor..

kilicarslan

Kıdemli Üye
bizim hocaların bir kısmı yanlış okuyor. Kimsede çıkıp demiyorkii:
ellahu ekber " yanlış
" eşdehü... rasülüllah" yanlış.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
U ile Ü arası ses Û'dür.. Anlam olarak 'usul' başka, 'usûl' başkadır. Mahreç öğrenirken bu sesi çıkarmayı öğrenirsin. Araplar mahreç bilmiyorlar. Dilleri bozulmuş. En güzel mahreç Türk mahrecidir çünkü kalın ve ince harfleri okurken belli ediyorlar. Bu belli etmeyle anlamları ayırmış oluyorlar. Kalın Tı harfi ile ince Te harfi, De'ler falan, bunları u ve û ile ayırmazsan anlamlar karışır. Sad ver Sin var. Biri kalın diğeri incedir. Sûbhaneke derken sin'le başladığını bilirsin. Subhaneke okunmaz. Okuyan cahildir..

ALI25

Kıdemli Üye
Arabcada böyle birer harfler yok ve onun icin de ondaki kelimeler bu sekilde okunamaz ç ğ j o ö p ü.

ALI25

Kıdemli Üye
ee,herkez müçtehid olunca,kafasına göre okur haliyle.
Sahte muctehid mi yoksa laylon muctehid mi hangisi acaba diye bir sorayim dedim.

Yok öyle birsey birde ne icin ve nasil vaz olunmussa öyle olur ve de o sekilde okunur.

Yoksa o dil de dil olmaz ve o dilde olmaktan da cikar ve bozuldugu gibide katl edilmis olunur o söz ve kelimelerde ve bu arada böyle de olunca malesef.

Verda

Gales
Yok. U ile ü arası falan denirse bu; Türkçe'nin Arap alfabesiyle okunması zorunluluğunun gereksizliği kadar bişeydir...

hikemiyat

Profesör
U ile Ü arası ses Û'dür.. Anlam olarak 'usul' başka, 'usûl' başkadır. Mahreç öğrenirken bu sesi çıkarmayı öğrenirsin. Araplar mahreç bilmiyorlar. Dilleri bozulmuş. En güzel mahreç Türk mahrecidir çünkü kalın ve ince harfleri okurken belli ediyorlar. Bu belli etmeyle anlamları ayırmış oluyorlar. Kalın Tı harfi ile ince Te harfi, De'ler falan, bunları u ve û ile ayırmazsan anlamlar karışır. Sad ver Sin var. Biri kalın diğeri incedir. Sûbhaneke derken sin'le başladığını bilirsin. Subhaneke okunmaz. Okuyan cahildir..

Arabların mahreç bilmemesi, türk hafızlarının (en azından bir çoğunun)Ø dat ¶ herfini Øzı ¸ harfiyle okumasından belli.!!!.Bu işte bile menfi milliyetçilik yapmanız çok garibdir.

bi husben

Kıdemli Üye
Arapçada ü harfi yoktur Arapların dilleri bozulmuş diyenlere kargalar güler

Hakperest

Kıdemli Üye
-- "yequlune" diyen araplar & "yegulüne" diyen türkler --
sinemalarda

yahu kurandan kolayınıza geleni kolayınıza geldiği okuyun
sadece anlamda kalın
anlamı bozmayın
dili ve sözü eğip bükmeyin yeter
yanisi
Kuran okuyun
hem dilinizle
hem beyninizle
hem de kalbinizle

bi husben

Kıdemli Üye
Nasıl anlarsan anla!

Bugünün arapları arapçayı bilmiyorlar. 1400 sene önceki arapçayı biliyorlar ve aynı dili konuşuyorlar diyenin aklına ve mantığına şaşarım..

adresini verde navigasyona yukleyeyim bir kaç karga var seni bulmak için zorlanmasınlar

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
-- "yequlune" diyen araplar & "yegulüne" diyen türkler --
sinemalarda

yahu kurandan kolayınıza geleni kolayınıza geldiği okuyun
sadece anlamda kalın
anlamı bozmayın
dili ve sözü eğip bükmeyin yeter
yanisi
Kuran okuyun
hem dilinizle
hem beyninizle
hem de kalbinizle
Mahreç ilminin gayesi bütün harfleri ayrı seslerle vermektir. Doğrusu da budur. Her akıl sahibi bilir ki, coğrafi farklılıklar ve nesilden nesile geçişler muhakkak dilde şive farklılıkları oluşturur. Kur'an'ın dilini ve harflerin sesini korumak için ulema bu ilmi geliştirmiş ve harflerin seslerinin ayırd edilmesine önem vermişlerdir.

Arapçada ''ü'' sesi yoktur. Lakin ince ve kalın harfleri ayırd etmek için ''u'' ile ''ü'' sesi arası yumuşak bir ''û'' sesi kullanılır.

Hakperest

Kıdemli Üye
Mahreç ilminin gayesi bütün harfleri ayrı seslerle vermektir. Doğrusu da budur. Her akıl sahibi bilir ki, coğrafi farklılıklar ve nesilden nesile geçişler muhakkak dilde şive farklılıkları oluşturur. Kur'an'ın dilini ve harflerin sesini korumak için ulema bu ilmi geliştirmiş ve harflerin seslerinin ayırd edilmesine önem vermişlerdir.

Arapçada ''ü'' sesi yoktur. Lakin ince ve kalın harfleri ayırd etmek için ''u'' ile ''ü'' sesi arası yumuşak bir ''û'' sesi kullanılır.
Ebu Said el Hudri radiyallahü anhden rivayet edilen hadiste buyrulur ki;*

“Doğu tarafından bir takım insanlar zuhur edecek, onlar Kur’an-ı Kerim’i okuyacaklar, fakat Kur’an-ı Kerim onların gırtlaklarından aşağı geçmeyecek. Onlar, okun av hayvanını delip çıktığı gibi dinden çıkacaklar, ok bir daha kirişine dönmediği gibi, onlar da artık bir daha dine dönemeyeceklerdir. Onların alameti; tıraştır.”*(Buhari, Tevhid 57)

İslam ortayoldur... Güzel okunur tecvide uyulur ama kuran tecvidli okunsun ana amacıyla indirilmedi. İnsanlara hidayet olsun diye indirildi. Fonetiği tecvidi telafuzu elbette tarihten gelen ortak bilince yolculukta ve sinelerdeki sinerjide mühimdir. U ü sesi tartışmak yerine neden kurandan uzağız tartışması daha doğru olur kanımca

:::mobil ileti:::

hmersozlu

Yeni
Arapçada ü sesi var mıdır , nasil okunur ,ince harflerde uü diye mi okunur ,dinlememe rağmen farki algilayamadim ,uü diye okuma olur mu ,tecvid bilen yardim eder mi

Osman Eğin, yarışmacı Cihad Bodur hocamıza tavsiye verirken, adeta bu noktada İstanbul tavrı ile okunan Kur’an-ı Kerim’de yapılan en büyük HATA‘ lardan birisi olan bu hususa dikkat çekerek izleyenlere ders veriyor;
– ” Ben yine bir kahire tavrı dinleyecekmişim gibi,nağmelerden bunu anladım.Ama daha sonra elfaz ve lafız itibari ile belli bir takım kaygılarla, o kaygılar neyden kaynaklanıyor bilmiyorum,tekrar böyle bir döndün,yapıyım mı yapmayım mı falan değil mi ? Böyle bir beyne beyne ve aralarda kaldın gibi geliyor bana cihad hocam.
Halbuki; sesin yakışıyor ya…Kur’an’nın elfazı arapça lafızlar,mesela onları böyle kendi yapımıza uydurmayalım.Mesela “veleyssezzekeru kel Ünse…” bu “Ünse” bu ses arapçada yok hocam.Yani “ü” sesini kullanmıyor arap kardeşlerimiz.Arap dilinin fonetik yapısında yok.”U” nun renkleri var,tonları var.Bunların Kur’a’nın lafzı olduğu arapça olduğu o ses yapısından ortaya çıksın diye düşünüyorum değerli kardeşim benim olur mu…Ben öyle düşüyorum şahsen.
Ama geliyoruz bir, İstanbul tavrı demek, tabii,fıtri yapısını bozmak demek değildir.O nağmelere dairdir.
Lütfen o arap dilinin fonetik yapısına riayet edelim diye düşünüyorum.”

ilke

Paylaşımcı
Bizeki hafızlar ve aşırcılar "Amenerrasulu" yu okurken buradaki ayetleri ;"Kullun amenebillâhi ve Kutubuhî ve Rasuluhû" diye okuyacakları yerde; "Küllün amnebillâhi ve Kütübihî ve Rasülühü..." diye okuyorak tamamen yanlış okumaktalar! Arapçada "ü" sesi olup-olmadığını öğenmek isteyenler bir zahmet Mısırlı Hafız Abdussamedin kıraatlerini izlesinler ve hiç bir yerde "Ü" sesi çıkarıp çıkarmadığına bir baksınlar ! Eğer, bir yerde "Ü" sesi çıkardığına rastlarsalar bize de haber versinler de Arapçada "Ü" sesi olduğuna inanalım !

Hakperest

Kıdemli Üye
Sadece u ü ile kalınsa iyiydi
Ezanı türkçeleştirenler
Kuran harflerine de evrim geçirtiler galiba
Dat a zat diyenler qaf a gaf diyenler var yahu