Arapça, yabancı dil olarak seçilebilecek

ziruh

Kıdemli Üye

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'nin, başta komşuları olmak üzere Arap ülkeleriyle vizelerin kaldırılmasının ardından okullarda öğretilebilecek yabancı dil dersleri arasına 'Arapça'yı da koydu
...

Halen İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çince, İspanyolca, Japonca ve Rusça, okullarda seçmeli yabancı dil dersi olarak okutulurken, bu dillere Arapça da eklendi.
Bir dilin yabancı dil olarak okutulması Bakanlar Kurulu kararı gerektirdiği için MEB, söz konusu talebini 24 Mart'ta Başbakanlık'a iletti. Bakanlar Kurulu, talebi 8 Nisan'da onayladı. Bakanlar Kurulu'nun kararı dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık liselerde bir sınıfı dolduracak öğrenci talebinin olması ve okulun öğretmen bulması halinde İngilizce ve Almanca gibi Arapça dersi de verilebilecek. İmam hatip liselerinde meslek dersi olarak okutulan Arapça, halk eğitim merkezleri gibi yaygın eğitim kurumları ile özel sektör tarafından kurs olarak da verilebiliyor.
Arapçanın seçmeli yabancı dil dersi olması konusunu Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya ilk olarak kendisinin ilettiğini kaydeden Demokratik Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, kararı "çok olumlu, ama geç kalmış' olarak değerlendirdi. Hükümetin açılımları sonucunda Arap ülkeleriyle ekonomik, kültürel, siyasal ve turizm ilişkilerinin yoğunlaşmaya başladığını hatırlatan Avcı, Arap ülkeleriyle daha iyi iletişim kurmak için de iyi Arapça bilen insanlara gelecekte daha çok ihtiyaç olacağına dikkat çekti. 1990'lı yıllarda Arapçanın yabancı dil dersleri arasına alınması konusunda MGK'nın tavsiye kararı olduğunu belirten Gürkan Avcı, "Bu tavsiyenin devamı gelmemiş. Aslında bu ihtiyaç 20 yıl önce öngörülmüş ama bugün hayata geçiriliyor." dedi

(Zaman)

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
-Bir bu eksikti,resmen Türkiye'yi İran'a çevirmeye çalışıyorlar.

-Yok hanım teyze,İran'da Farsça konuşuluyor.

-Sen sus,yobaz seni.