Arapça öğrenmek Istiyorum.

nebevi

Asistan
ekvani kardeşim sen diyorsun ki yarın öleceğini bilsen arapca öğrenirmisin.( kardeş vakit harcarmısın dediğini yazmadım çünkü dinimiz hiç bir ilme vakit harcamak olarak bakmaz).ben derim ki değil yarın bugün ölüm geleceini bilsem hemen ilme (arapça yı öğrenmeye) koşarım.giderim değil koşarım.
Allah u Teala KUR AN I KERİM DE HİÇ BİLEN LE BİLMEYEN BİR OLURMU?
Diyerek bilenin üstünlüğünü,öğrenmenin önemini belirtmiş.hani sen türkcesi varken ne gerek var diyosun ya zannedersem Türk cesinin hepsini de okumamışsın.bir kardeş olarak önce okumanı tavsiye ederim.tavsiye .bilgi değil.
Burada uzun uzun okumanın fazilletini yazmayacağım.heryerde mevcutken bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp....
ilk emri oku olan devamında bilmediklerini öğreten diyerek bilinmeyen güzellikleri öğrenmeye teşvik eden dinimize mensup olanların ilme bilgiye son derece yönelmesi lazım.yok yönelmek istemiyorsa yönelene destek vererek görevini yapması lazım.yok destek de vermiyor hiç olmassa engel olmaması lazım.arapça öğrenmek farz değil.fakat KUR AN ARAPCA BEN DAHA İYİ ANLAMAK İSTİYORUM,PEYGAMBERİM ARAPÇA YA TEŞVİK ETMİŞ.ARAPÇAYI SEVİYORUM SİZ DE SEVİN BUYURMUŞ.inancıyla okuyan mümin ne güzel iş yapar.
bu arada yazılarında ilmi okuyup yaşanmadıktan sonra
diye bahsetmişsin.birincisi her okuyan aynı değil.insanlık tarihinde okuyup hiç yaşamayandansa okuyup birçok halini düzeltenler çoğunluktadır.çünkü =insan bilmediğine düşmandır=
ALLAH ın emirlerini ,azabın,rahmetini,nimetini bilmeyen ,bilene göre hata olasılığı yüksektir.nefsini koruyanlar nadir şahsiyetlerdir.o koruyanlarda Allah CC yü biyerlerden iştip az da olsa öğrenmişlerdir,
.sana göre Kur an ı Kerim i türkcesinden oku uygula...iyi ne güzel uygula uygula da ,=arapçayı öğrenmanize ne gerek var= demen yanlış
.çünkü senin bu dediğini herkes yapsaydı sen de türkçeleştirilmiş Kur an bulamazdın.demek ki geçmişimiz türkce arapca ilmini bilmese sen de kalmıştın ,amelinde kalmıştı ortada.
arapca, tefsir, hadis ,fıkıh vb dersleri ,geçmiş büyükler ,i Azam lar talebe başından kakkıp gidemezken ,onlara rahmet okumak bıraktıkları ilim mirasına sahip çıkmak varken ,okumaya gerek yok demeyi mümin kardeşime yakıştıramadım.
:rtfm:KUR AN I KERİMDE İLİMLİ İNSANLARA OKU VE YÜKSEL bildiğin kadar yükselirsin denileceğini bildiriyor.sen okuyanları Nemrut a benzetiyorsun.Allah CC nün peygamberi YERYÜZÜNDE CENNET EHLİ GÖRMEK İSTEYEN TALEBENİN YÜZÜNE BAKSIN buyuruyor.sen cehennem ehli olan nemrut gibi hırslı onlar diyorsun...
KARDEŞİM SEN NAPIYORSUN...!!!

ekvani

Asistan
o zaman arabistandaki herkes evliya olurdu.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Hesap günü arapça resmi dil olacak bildiğim kadarıyla kardeşler... Öğrenen de öğrenmeyen de konuşacakmış, tartışmayalım:O... Arapça öğrenmek de, ingilizce öğrenmek de en başta bir kültürdür, ilimdir... Öğrenmek kişiyi yükseltir... Ama "arapça öğrendim hadi gel Kur'an-ı anlıyayım, gel eser çevireyim" dersen "ORDA DUR HEMŞERİM" denir o kişiye... Anlamak ve anlatmak ayrıdır, derinlemesine birçok ilim ile birlikte okuduğunu anlatman ayrıdır... Yani bir şiiri okursun ve geçersin, öteki der ki "bu şiirde şu mısrada bu anlatılmaktadır, bu mısrada bu"... Bakın uyduruk ve de dünyalık bir şiir için bile bin tane çıkarım yapan insanlar varken nasıl olur da bizler Arapça öğrendik diye alim statüsüne çıkabiliriz?!...

nebevi

Asistan
o zaman arabistandaki herkes evliya olurdu.

ilgnç...:blink:yav yazdıklarımız bu kadar değişik anlaşılması feciii bir durum....yazımızda hiç böyle bir şey iddia etmedik...mevzuuya bak cevaba bak derler buna....

artık yorum istemez bu konu....

mihrimah kardeş yorumunuz çok güzell.:clap2:.

uykusuz

Kıdemli Üye
Arapça öğrenmek isteyenler ilahiyat okusun:)

nefahtü

Kıdemli Üye
Arapça bilenler hergün yatsınlar kalksınlar şükretsinler ancak okuduklarını anlayıp idrak etmeyip uygulamayanlar hergün tövbe etsinler.

nefahtü

Kıdemli Üye
Arapça en güzel Kuran üzerinden öğreniliyor tabi bana göre.
Diğer türlü hiç Kuran da geçmeyen kelimeleri ezberlemek zorunda kalıyorsun ve kullanmadığın için de unutuyorsun ancak Kuranda ki kelşmeleri ve fiil çekimlerini öğrendiğinde işin çok kolaylaşıyor.
İnanın hiç zor değil yeter ki her gün 1 saat ayırabilelim.
Geçen sene sadece Arapça olarak başladım bu sene Kuran üzerinden çalışarak gidiyoruz.
Hoca ile yapıyoruz haftada iki gün. Onun dışında kendim bu video serisinden çalışıyorum ve öneririm.

https://www.youtube.com/watch?v=8FUKdGe64Jc

önerilere açığım.