Anti-depresanlar, kalp hastalığı riskini artırıyor

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
43
İngiltere'de yapılan bir araştırma, eski nesil anti-depresanların, kalp hastalığı olasılığını artırabileceğini ortaya koydu.


İngiliz bilimadamları, İskoçya'da yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla yapılan araştırmada, eski nesil ilaçlar arasında yer alan, Norpramin gibi trisiklik anti-depresanların, kardiyovaskiler rahatsızlığa yakalanma olasılığının yüzde 35 oranında artmasıyla bağlantısı bulunduğunu bildirdi.
University College London'dan Mark Hamer ve ekibinin, araştırma çerçevesinde İskoçya'da genel nüfus üzerinde yapılan sağlık verilerini kullandığı, 35 yaş üzerindeki yetişkinlerle ilgili 1995'den 2003 yılına kadar alınan verileri değerlendirdiği ve bu kişileri 2007 yılına kadar izlediği belirtildi. Araştırmaya, kalp hastalığı bulunduğuna dair klinik geçmişi olanların dahil edilmediği kaydedildi.
Sonuçları European Heart Journal'da yayımlanan araştırmada, 8 yıllık süreçte yüzde 26,2'si ölümcül, 1,434 kalp hastalığıyla bağlantılı vaka görüldüğü ve trisiklik anti-depresanların, kardiyovasküler rahatsızlığa yakalanma olasılığının yüzde 35 oranında artmasıyla bağlantısı olduğu tespit edildi.
Yeni nesil seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin ise bu olasılıkla bağlantısı olduğu gözlenmedi.
Hamer, Prozac ve Paxil gibi eski nesil anti-depresanların, artık depresyon tedavisinde büyük ölçüde kullanılmadığını ancak bu ilaçların, uykusuzluk, sırt ve baş ağrısı gibi şikayetlerin tedavisi için hastalara verildiğine dikkati çekerek, "Bulgularımız, doktorları anti-depresanları reçete ederken tedbirli olmaları konusunda uyarıyor" dedi.
 
Üst