Annelere ''sigarayı bırakın''

Dergaz

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Puanları
0
Yaş
33
ANKARA (A.A) - Sağlık Bakanlığı'ndan Anneler Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, sigara kullanan annelerin içtikleri her sigara ile kendilerinin ve çocuklarının yaşam sürelerini kısalttıklarının farkına varmaları ve bu anlamlı günü sigarayı bırakmak için bir bir fırsat olarak değerlendirmeleri istendi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, anneliğin yaşamın en büyük mucizelerinden biri olduğu ifade edilerek, annelerin çocuklarının yaşamlarında en çok etkileri ve hakları olan insanlar olduğu belirtildi.

Sigara ile mücadelede annelerin önemine değinilen açıklamada, sigaranın kadınlarda kalıcı ve ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı, Türkiye'de her 6 kadından birinin sigara kullandığı kaydedildi.

Sigaranın tehlikesinin sadece içiciler ile sınırlı olmadığı belirtilerek, Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre dünyadaki çocukların yarısının sigara dumanına maruz kaldığı ifade edildi.

Bebek ve çocukların akciğerleri ve diğer organları küçük olduğu için sigara dumanının verdiği zararın erişkinlere göre daha büyük olduğu vurgulanarak, ''Sigara dumanı ani bebek ölümleri, orta kulak ve solunum sistemi enfeksiyonları ile inatçı öksürüğün görülme sıklığını artırmaktadır'' denildi.

Sigara kullanan annelerin sigarayı bırakmayı denemelerinin önerildiği açıklamada, anne ve babaları sigara kullanan çocukların kendi kendilerine sigara içen bireylere dönüştükleri belirtildi.

Açıklamada, annelere çocuklarını sigara içmekten koruyabilmeleri yönünde şu önerilerde bulunuldu:
''Evinizi tamamıyla dumansız hale getirin. Sigara içiyor bile olsanız kesinlikle evde sigara içmeyin ve kimsenin sigara içmesine izin vermeyin. Arabada çocuğunuz varken asla sigara içmeyin. Çocuğunuzun sigara içen bireyler olmasını ve sigaralı bir ortamda bulunmasını engelleyin. Çocuğunuza, arkadaşlarının ve çevresindekilerin sigaraya karşı tutumlarının ne olduğunu sorun. Çocuğunuzun okulunda güçlü ve iyi uygulanan 'sigara içmeme' kuralları olduğundan emin olun. Dumansız hava sahası çalışmalarını destekleyin ve çocuğunuza anlatın.

Sigara kullanan annelerin içtikleri her sigara ile kendilerinin ve çocuklarının yaşam sürelerini kısalttıklarının farkına varmalarını ve bu anlamlı günü sigarayı bırakmak için bir fırsat olarak değerlendirmelerini istiyoruz. Hiç şüphesiz ki sigara kullanan gençlerimizin de annelerine verecekleri en güzel hediye 'sigarayı bırakmak' olacaktır.''
 
Üst