Anneler, babalar! Çocuklarınızı nasıl kontrol ediyorsunuz?

ibrahimi

Has Uşak
Günümüzde bir çok iletişim aracı mevcut. İnternetiniz varsa herşey eliniz altında. Gençler teknolojiyi çok iyi kullanmasını biliyor, peki teknolojiyi çok iyi kullanan çocuklarınızı nasıl takip ediyorsunuz?

Veya şöyle sorulması gerekir, çocuklarınızı takip ediyor musunuz? Çocuğunuzu siz mi yoksa sosyal medya mı büyütüyor. Bu konuda fikirlerinizi merak ettim.

ibrahimi

Has Uşak
Konuya kimse cevap vermediğine göre biz birkaç kişiyi davet edelim :)
@Büşra Betül @muallim08 @redyellow @ömerusta @lafons7275

Leylifer

Kıdemli Üye
İlk ben yorum yapayım kardeşim için yaptıklarımız hakkında konuşayım :)

Açıkçası benim kardeşim babamı kendisine model alıyor, onunla eğlenmek, onun yaptıklaırnı yapmak, onun yolundan gitmek hayatında büyük yer kaplıyor... Kendi karakterini babama göre şekillendirdi... Bizim burası sakin bir sokak olduğu için 7. sınıfa kadar dışarıda oynamasına özen gösteriyorduk ama kendisi dışarıdayken aileden biri mutlaka kendisini takip için dışarıda olurdu, ne kadar sakin olsa da tedbirli davranıyorduk... (Bu arada kardeşimle aramda 9 yaş var) 7. sınıftan sonra bir takım olaylardan dolayı dışarı çok fazla çıkarmadık... Liseye gittiğinde ise meslek lisesi olunca çok fazla arkadaş çevresi oldu fakat bu çevre kavgaya yönelik olunca kendisi ile konuşmalar yaptık... Çok şükür hayatımıza giren bir kişi sayesinde onu kendine örnek aldı ve şimdi tek derdi dersleri :) Ayrıca sırf o evin çevresinden uzaklaşmayıp lise 1 de edindiği arkadaşlardan uzak kalsın diye interneti kapatmadık, internette de herşey benim kontrolüm altında :)

Kısacası bilgisayar, dersler ile ilişkisini ben kontrol ediyorum, arkadaş çevresi ile olan ilişkisini de babamla annem kontrol ediyor ama en zor görev annemin, çünkü annemle dertleşiyor ve annemden nasihat alıyor. Ablayla dertleşilir demeyin kardeşim ailede en çok benden korkuyor onu fazla iyi tanıdığım için :)

Velhasılı kelam annemle babam gibi ebeveyn olmak isterim... Daha iyisi olunabileceğini düşünmüyorum... Çocuklarını her daim kontrol altında tutmaya çalışıp sosyal hayattan ve sosyal medyadan soyutlamayan aile... Aksine herşeyden yararlanıp kendi karakterini oluşturmasını sağlayan aile...

Dua Nur

Kıdemli Üye
Bir pedagog ile irtibatta olmak lazım. Çok farklı bir nesil ve manevi ortam var. İş ciddi.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Çocuklarımızı takip etmek istiyorum tabi ki, elimden geldiği kadarıyla buna çalışıyorum ama maalesef şu gününüz imkanlarıyla, tekniğiyle bunu yapmak çok zor.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

ömerusta

Kıdemli Üye
ne o kuran düne mi gönderildi ? bu güne ışık tutmuyor mu?insan nasıl terbiye edilir kuran yazmıyor mu? çocuklarınız insan değil mi?
yoksa siz terbiye olmadınızdan terbiye etmeyi bilmiyormusunuz? yoksa terbiyesizliği siz yapıyor kurana aykırı yaşıyor çocuklarınıza öyle örnek oluyor şimdide şaşırıp apışıp kalıyormusunuz?
kuranı evinize asmayın elinize alın genç anne baba vede adayları akledin akıllı olun kuran temiz sudur yıkanan kirden kurtulur selamun aleykum

dostluk

Kıdemli Üye
Benim üç çocuğum var üçününde internet şifrelerini tel şifrelerini bilirim özel hayat diye bir kavram yok internette onlara..yaşları küçükken beni teknoloji özürlü görürlerdi sessizce çaktırmadan her yedikleri nsneyi ortaya dökerdim.. Biri çok şükür teliyle duvağıyla evlendi gitti.. Bir oğlum on yaşında birdaha kızım yirmidört yaşında.. Şimdi daha çok oğluma sanaldada yaptıklarından Allah katında sorumlu olduğunu öğretiyorum her kabın içindekini sızdırdığını vs.. Küçükken vereceksin bazı eğitimleri..dün daha arkadaşı ok yazacağına k yazmış oda (k) aka yazıp göndermiş onu anlattı bende çok ayıp günah olduğunu sandalda olsa normal hayatta yapmadığını söylemediğini argo küfür gibi yazma gibi seyler söyledim ilgisini çekti dinledi ..zor çocuk yetiştirmek biz sebeplere yapışıyoruz çocuklarımıza heran beraberim yanlız bırakmıyoruz onları.. Rabbim korusun artık..

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Günümüzde bir çok iletişim aracı mevcut. İnternetiniz varsa herşey eliniz altında. Gençler teknolojiyi çok iyi kullanmasını biliyor, peki teknolojiyi çok iyi kullanan çocuklarınızı nasıl takip ediyorsunuz?

Veya şöyle sorulması gerekir, çocuklarınızı takip ediyor musunuz? Çocuğunuzu siz mi yoksa sosyal medya mı büyütüyor. Bu konuda fikirlerinizi merak ettim.

ne o kuran düne mi gönderildi ? bu güne ışık tutmuyor mu?insan nasıl terbiye edilir kuran yazmıyor mu? çocuklarınız insan değil mi?
yoksa siz terbiye olmadınızdan terbiye etmeyi bilmiyormusunuz? yoksa terbiyesizliği siz yapıyor kurana aykırı yaşıyor çocuklarınıza öyle örnek oluyor şimdide şaşırıp apışıp kalıyormusunuz?
kuranı evinize asmayın elinize alın genç anne baba vede adayları akledin akıllı olun kuran temiz sudur yıkanan kirden kurtulur selamun aleykum

Soruya bak... cevaba bak.

Aleykümselam.

ömerusta

Kıdemli Üye
Soruya bak... cevaba bak.

Aleykümselam.

ne oldu yanliş bir şeymi söyledim yoksa soru günümüzde teknolojigelişiyor bunun karşısında cocuklarımızı nasıl koruyacağıza kurandan cevap yok mu?
yoksa bu dediğiniz illet kuranı aşar mı?
kuran bu gelişimin farkında değil mi?
kardeşim sen önce kuranı öğren onu eşsiz zamansız mekansız sınırsız değişmez değiştirilemez hüküm koyucu hüküm kaldırıcı helali haram kılıcı haramı helal kılıcı kabul et
o zaman sen eytilmiş olursun çocuklarınıda eyitmeyi bilirsin selamun aleykum
hakını helal et üç çocuk büyütmüş 5 çocuk dedesiyim yaşım vede tercübemi yazdım
sizde bildiğinizi yazın bakalım ne deyim evlatlarıyın hayırını gör

dostluk

Kıdemli Üye
ne oldu yanliş bir şeymi söyledim yoksa soru günümüzde teknolojigelişiyor bunun karşısında cocuklarımızı nasıl koruyacağıza kurandan cevap yok mu?
kardeşim sen önce kuranı öğren onu eşsiz zamansız mekansız sınırsız değişmez değiştirilemez hüküm koyucu hüküm kaldırıcı helali haram kılıcı haramı helal kılıcı kabul et

dindar insanların çocukları dahada sapıtmış olabiliyorlar ..anne baba başka çocukları eğitirsen kendi çocuğuna sıra gelmeyeniliyor..bizim bir eniştemiz vardı çok dindardı çocuklarının yemediği nane kalmadı.korkuyla zorla Kuran'ı anlattı kurandaki doğruları anlattı ters tepti baskı gördüklerini söylüyorlar anne babadan ayrılınca içkide kumarda hırsızlıkta yaptılar..bilmek ayrı , yöntem ayrıdır..her bildiğini yaşadığını çocuklarına kabul ettiremeyebilirsin..

en bariz kurandaki örnekler hazreti Nuh'un Adem'in evlatları misal..

ömerusta

Kıdemli Üye
bak dostluk iki kötü örnek bir gerçeği yok etmez bunu unutma
birde metot diyorsun kuran bunun metodunuda gösteriyor okursan anlarsın okumuyorsunuz okuduğunuzu zannediyorsunuz
hep birilerinden bir şey bekliyorsunuz islamı form köşelerinden öğrenmeye vede öğretmeye kalkıyorsunuz siz şeyhinizin önünde ölü oluyorda kuranın önünde diri durmuyorsunuz çocuğunuz varmı bilmiyorum ama çocuklar foto kopi makinası gibidirler
onlar sizin aynanızdır sizi yansıtır kendinize tutmayı bilirseniz yoksa nereye bakarlarsa orayı yansıtırlar
yoksa ben tüm bilgileri eytimi yok saymıyorum bütün bilgilerin bütün eytimlerin kurana göre yapılmasının gerekliliğini söylüyorum

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

Haşa kuranda yoktur vs. demedik iyi oku soruyu ve benim yazımı.

Sen cevap vermek yerine gereksiz bir suçlamaya giriyorsun.

Soruları tekrar edelim:

1- Günümüzde bir çok iletişim aracı mevcut. İnternetiniz varsa herşey eliniz altında. Gençler teknolojiyi çok iyi kullanmasını biliyor, peki teknolojiyi çok iyi kullanan çocuklarınızı nasıl takip ediyorsunuz?

2- Veya şöyle sorulması gerekir, çocuklarınızı takip ediyor musunuz? Çocuğunuzu siz mi yoksa sosyal medya mı büyütüyor. Bu konuda fikirlerinizi merak ettim.

KURANDAN CEVAP VARSA ve siz de o cevabı biliyorsanız buyrun o cevabı yazın, biz de faydalanalım.

ömerusta

Kıdemli Üye
ya retyolew kardeş siz evinizde maç izliyeceksiniz kızınız futbolcunun resmini odasına asacak siz evde namaz kılacaksınız kızınız secadeyi serecek veya kaldıracak siz gece saat 12 de 1 de ihvan forma takılacaksınız kızınız fese takılacak
ne bekliyorsunuz limon ağacında armut olmaz kardeş
bu sizin şahsınıza değil topluma örnek olsun diye yazdım yoksa size kişiliğinize saygı duyarım selamun aleykum

ömerusta

Kıdemli Üye
Bakın bir konu açtım açtığım konuyuda önceden bildirdim ki takip ederlerse fayda göre bilirler diye inceden bir giriş yaptım iki gün yazdım tık yok
dedim ula biz ihtiyarladık dişimiz takma ağzımızda oynuyor millet bizi geviş getiriyor zannediyor iysimi çeneni tut dedim vaz geçtim
bu gün sorunuza katıldım güneşi gösterdim mumu soruyorsunuz ne diyorsunuz?

• insanın küçüğü vede büyüğü

merhaba arkadaşlar yarin den itibaren insanların küçüğü vede büyüğü başlığı altında çocuklarımızın vede bizlerin nasıl hayatta sağlam vede temiz kala bileceği çocukların yetişmesi gençliği evliliği
    anne babaların tavır vede davranışları olması gerekeni olmaması gerekenleri
    gibi yazıları günlük paylaşacağım bu paylaşımımda kafanıza takılan sorularınıza cevap varmeye çalışacağım
    eleştiriye açık olacağım fakat hakaret vari sataşmaların olmaması gerkliliğine
    inanıyorum vede rica ediyorum en azından benim sataşmamdan kurtulmuş olma sevincini doya doya yaşamanızı rica ediyorum
    yazdığım yazılarımın kesin böyle olmalı bu budur gibi bir dayatması olmayacağını söylemek isterim buradaki paylaşım çocuk eytimi piskolok
    falan değil sadece vede sadece yaşım dan gelen tercübelerimi aktarmak bir nebze ışık yutmak adına olacak şimdiden takip edecek eleştirecek katkı sağlıyacak kardeşlerime teşekür ederim .​

• sayfa (1)
    bismillahirrahmanirrahim
    kendimizi bir kameranın önünde kabul edelim her anımız kayıt ediliyor sayarsak ne kadar dikkatli hareket etmek gereklılığini biliyoruz sanırım
    ya birde kayıt eden kameranın bizim eksimize eksi artımıza artı ekleye bileceğini düşünürsek nefes alırken dikkat etmek zorundayız
    çünki çocuklarımız kayıt yapan vede yayın yapa bilen bir kamera gibidir
    örnek işten çıktınız evinize geldiniz anne veya baba fark etmez of çok yoruldum canım çıktı ayaklarıma su indi veya trafikte maf oldum dediniz
    çocuk bakıyor ve diyor ki annem çok yoruluyor keşke annem çalışmasa idi ben büyüyünce çalışmayacağım herkesin annesi okumamış işede gitmiyor
    hep evde çocuklarıyla gününü gün ediyor diyor burkuluyor
    anne mutvağa gidiyor çocuk peşinde geliyor yardım edeyim annem yoruldu diyor bir şeyler yapmak istiyor anne farkına varmadan onun yaptığı bir yanlışı görerek yorgunluğun da verdiği sıkıntıyla yapma kızım sen küçüksün bırak onu git kardeşinle tv seyret diyi veriyor çocuk bir kez daha kaybediyor
    bu vede buna benzer yüzlerce örnek vere biliriz bu sıkıntılar karşısında savunma mekanızması harekete geçiyor annem beni sevmiyor beni dinlemiyor benimle ilgilenmiyor bende onu sevmiyorum bende onu dinlemiyorum diyor bilinci
    anne şikayet ediyor kızım beni dinlemiyor daha küçücük yarin böyle olursa ne yapacağım ?
    erkek çocuğu rahat annem yine yorulmuş bana karışmaz araba yarışı oynaya bilirim der geçer odaya töker dağıtır yada bilgisayarın başında kalkmaz
    anne bir şeyler sorar veya birşey yapmasını ister çocuk hı hı tamam tamam ama hiç dinlemez çünki anesine geldiğinde soru sorduğunda annesi
    yargunum oğlum ne olur soru sorup durma yaramazlık yapma git oyna dediği için onu dinlememiş vede dinlenmemiş olur

biraz sonra babada gelir of yoruldum kılasik elbette yorulacaksın işten geliyorsun tabi ki kahvede maçta gelmiyorsan işten geliyor kabul edelim
    hanım hoş geldin der teşekür ederim çocuklar babanız geldi içeriye bir ses koşarlar baba hoş geldin sağ olun çocuklar falan ilk söz yaramazlık yaptımı bunlar daha anneden cevap gelmeden yaramazlık yapmadınız değil mi ? sesizce yok çünki onların yaptığı yapılması gerekendi çocukca yemeğim hazırmı yok birazdaha efendi olsun bu gün ne yaptın hayatım ne pişiyor falan hafif bir yoklama sonuçta yine miyde meselesi yemek hazırsa sofraya değilse tv veya bilgisayara geçi verir sanki o çocuklar yokmuş gibi bir davranış sergiler çocuklarda bir tarafta sevilmediğini algılıyarak hüzünlenme veya kendisinin varlığını göstermek adına abuk sabuk hareketler veya sorular sormaktadırlar bunu gören baba oğlum kızım ne yapıyorsun sen kes şu saçma hareketleri falan yada
    ne diyorsun abuk sabuk sorular soruyorsun sen dersini yaptınmı? git dersini yap derken başından atmaya çalışır farkında olmadan çocukları yok sayar
    çocukta yok sayıldığı babayı yok sayar boş ver babamı şimdi tv seyreder gibi lakayıt hareketler sergiler
    hele birde baba maçta gelmişse birde gol görmüşse kimseyi görmez eşini kucaklar nasıl gol attık amma oğlunu kızını sever işte biz böyle yaparız değilmi?
    diyerek onlarıda ortak eder kendi takımına
    işte siz ey baba geçinen ler siz böyle yaparsınız çocuklarınızın rızkını onlara ayırmanız gereken zamanı o futbola verdiniz verdiğiniz bir lirayla akşamı gece kulüplerinde geçirecek son model arabalara binecek insanları yok sayacak kadar kibirli insanlara katkı sağladın farkında bile değilsin oglunada kılavuz oldun
    değil çocuklarıyın geleceği doğacak torunlasrıyın bile geleceğine bıçak çaldın baba
    yarin görüşmek üzere hoşca kalın

• sayfa (2)
    yukarda anne vede babanın istem dışı yaptığı yanlışlardan bahsettik biraz daha konuyu ağırlaştırmak isterim örnek kendine saygısı olmayan insanlar çocuklarından saygı beklememeli
    tlefon geliyor çocuk telefon bak yavrum kimmiş çocuk ahmet amca evde yok de evde yok çocuk evde yok diyor
    kapı zili çalıyor komşu bir şey istiyor çocuk anne fatma teyze tuz istiyor yokmuş de yavrum çocuk yokmuş diyor oysaki var olduğunu çocuk biliyor
    sonra dönüyorlar yavrucuğum yalan kötü bir şey yalan söyleme nasihati yapıyorlar çocuk kendi kendine yav bunlar hem yalancı hende sahtekar diyi veriyor kendi kendine
    çocukları gözlemek adına kapılarını dinliyor anne baba aniden içeri dalıyorlar bilğisayarda ne izliyor
    sonra çocuğa ders vermeye kalkıyorlar yavrum girerken kapıyı çal kapı dinlenmez gibi öğüt veriyorlar
    denize giriyorlar mayoyla insanlarda aynen çıplak eve geliyorlar kızım ayıp kısa giyinme diyorlar
    denize girmiyorlar sahilde geziyorlar çocuk bizde girelim diyor anne baba haram yavrum tesettüre uygun değil avret yerleri açık diyorlar çocuk soruyor
    biz onları görüyoruz bize haram değilmi?
    yani tüm yanlışı biz yapıyoruz çocuklardan dürüstlük bekliyoruz yarin buluşmak üzere hayırlı geceler

Verda

Gales
Usta bu nasıl kopyalamadır =)

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bende pc ayarlarım bozuldu sandım :)

spesifik

آزادی قید و بند
Benim çocuklar henüz ergen değil
Sevindirici olan henüz ergen değil,
Korktuğum çoğu aynı anda ergen olacak...

Şimdilik onlarla çocuk olmaya gayret ediyorum ki benimle hem arkadaş hem sırdaş olsunlar
Elimden geldiğince onlarla bire bir toplantı yaparım ruh dünyasına girmeye çalışırım
Birlikte oyun oynamaktan zevk alıyorlar , isim şehir, birdirbir vs oyunları oynuyorum..
On ile dokuz yaşa namaz kıldırmaya (hatırlatmayı unutursam aksatıyorlar) çalışıyorum..
Allah mefhumu oturduktan sonra davranışlara sirayet ediyor , bozuk olanı bu çerçevede düzeltmeye
gayret ediyorum... Yetemiyoruz ...

Anne baba bir nokta da verici olmuyor kitapla beslenmeleri
güvenilir kaliteli insanlarla vakit geçirmeleri gerek diye düşünüyorum...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
ya retyolew kardeş siz evinizde maç izliyeceksiniz kızınız futbolcunun resmini odasına asacak siz evde namaz kılacaksınız kızınız secadeyi serecek veya kaldıracak siz gece saat 12 de 1 de ihvan forma takılacaksınız kızınız fese takılacak
ne bekliyorsunuz limon ağacında armut olmaz kardeş
bu sizin şahsınıza değil topluma örnek olsun diye yazdım yoksa size kişiliğinize saygı duyarım selamun aleykum

Ömer usta arkadaşım, bırak benim şahsıma saygı duymayı da soruya cevap ver.

ömerusta

Kıdemli Üye
Ömer usta arkadaşım, bırak benim şahsıma saygı duymayı da soruya cevap ver.

kardeş anlama zorluğu çekiyorsun ben gayet açık yazdım pan zehrini ortaya koydum ama sana uymuyorsa ne yapayım sana uyan bir cevabı ne bileyim
bak formda tek derdin akp ye mulefet etmen şiyaseti mesele etmen yarin cocukların lisede yürüşlere katılır parti binalarında sörf yaparsa şaşma
bu bir örnektir benim çocuklarım varken siyasi görüşüm oy sandığında biterdi okula gitmeden önce onlara sözüm şu olmuştu
çocuklar siyaset güzel gele bilir seve bilirsiniz fakat ünüversite bitip görev almadan siyaset yapan arkadaş beni karşısından bulur demişim
bu gün üç çocuğumda yüksek lisansını yapmış tezlerini sunmuş durumda henüs siyaset onları ilğilendirmiyor fakat büyük oğlum düşündüğünü bildirdi bak olay bu umarım yardımcı olur