Anayasa Mahkemesi başörtülü avukatı haklı buldu

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

AKPnin başörtüsü düzenlemesi yaparken yaptığı yargıda, emniyette, orduda başörtüsü olmaz terbiyesizliğini anayasa mahkemesi KISMEN düzeltmiş.

AVUKATLARIN başörtülü olarak girememeleri HAK İHLALİDİR diyor aym.

Aynı şekilde HAKİMLERİN de, ordu mensuplarının da, emniyet mensuplarının da başörtülü olabilmesi gerekir, bu konuda da karar alınmalıdır.

AYM'nin son dönemlerde aldığı en doğru karar.

Karar doğrudur ama eksiktir; Yukarda dediğim gibi sadece avukatlarla sınırla olmamalı, ORDUDA, YARGIDA, EMNİYETTE yani HER YERDE BAŞÖRTÜSÜ SERBEST OLMALIDIR.

Anayasa mahkemesi AKP’nin saçmalığını kısmen düzeltmiştir , devamını bekleriz.

Mugalata

Kıdemli Üye
başörtüsü kişisel bir karardır. kamu görevlilerinin görev yapmasını engellemediği sürece sadece o kişiyi ilgilendirir. o halde özgürlük alanıdır.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
başörtüsü kişisel bir karardır. kamu görevlilerinin görev yapmasını engellemediği sürece sadece o kişiyi ilgilendirir. o halde özgürlük alanıdır.

Sadece şunu hatırlatmak istedim sevgili kardeşim: BAŞÖRTÜSÜ KAMU GÖREVLİLERİNİN GÖREV YAPMASINI ENGELLEMEZ. Özgürlük ile ilgili yorumun için teşekkürler.

Mugalata

Kıdemli Üye
Sadece şunu hatırlatmak istedim sevgili kardeşim: BAŞÖRTÜSÜ KAMU GÖREVLİLERİNİN GÖREV YAPMASINI ENGELLEMEZ. Özgürlük ile ilgili yorumun için teşekkürler.

genel olarak doğrudur. ama mesela belki şöyle engelleme olabilir: takılan örtü, o kişinin yüzünü kapatabilir ve tanınmasını güçleştirebilir. suiistimale yol açabilir. onun dışında elbette engellemez.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
genel olarak doğrudur. ama mesela belki şöyle engelleme olabilir: takılan örtü, o kişinin yüzünü kapatabilir ve tanınmasını güçleştirebilir. suiistimale yol açabilir. onun dışında elbette engellemez.

Başörtüsü kamu görevlisinin görevini yapmaya engel değildir. Hatta belki hijyen, saç dökülmemesi vs. gibi durumlardan bakılırsa faydası bile olur....Sizin dediğiniz ise Peçe türü bir örtü. Kaldı ki bunda bile suistimal olayı örtünün kamu görevlisinin görevini yapmasına engel olduğundan değil beyninin engelli olduğundan kaynaklanır... suistimal ayrı bir şeydir, yüzü açık da suistimal yapabilir sonuçta.

elbiss

Ordinaryus
Doğru güzel bir karar ...Baş örtüsü Seçimi İnsanların Demokrasinin Özgürlük kavramından gelen en temel kullanım hakkıdır..Bunun yanı sıra insanlara tanınmış olan din ve vicdan yaşam özgürlükleride insanların sosyal yaşam hayatlarındaki en temel haklarıdır...

Ordu da İntikal halinde yada savaş halinde yada dış görev halinde yada uluslararası görevlerde baş örtüsü sorun oluşturabilir fakat memuriyet hali büro işlerinde orduda da bu durum kullanılabilir aynı durum emniyette büro idare işlerinde de başörtüsü kullanılabilir dış görev intikallerinde ve dış görev hallerinde resmi üniforma giyilmesi uygundur diye düşünüyorum..

Bu durumu başörtüsüne karşı olduğum için değil tamamen ülke içi düzenleri dengede tutabilmek adına düşünüyorum bu durumu izah edebilmek oldukça zor ama benim KAZAN KAZAN sistemimi bilebiliyorsanız eğer bu sistemde şu temeli esas aldığımı bilebilirsiniz....bir taraf belli haktan feragat edecek diğer tarafta belli haklardan feragat edecek ortayada DENGE ÇARKI çıkacak işte bu denge çarkı ile ortamın düzeni sükuneti bozulmayacağı için KAZAN KAZAN SİSTEMİ ile herkes kazanacak ..........

Yaşasın güzel dünya :) Hiç bir insanı üzmemeli ve hiçbir insanın haklarınıda ezmemeliyiz o yüzden Denge Politikalarını uygulamak çok önemli....Bunu anlatabilmem çok zor ama beni anlayan ne demek istediğimi kolaylıkla iyi niyet altında anlayacaktır kanısındayım..Yoksa mecalim siz insanları üzmek kırmak yada ezip geçmek hiç değildir ...ki benim tuzum çorbam ne :)

Öyle..