Anayasa değişse de biz değişmeyiz...

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Anayasa değişse de biz değişmeyiz - TARAF/ANKARA - Istanbul - 14.09.2010

anayasa-degisse-de-biz-degismeyiz_5716_b.jpg
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, “Anayasa değişse dahi yargıçların bağımsızlığını korumak azmindeyiz” dedi

http://www.taraf.com.tr/haber/anayasa-degisse-de-biz-degismeyiz.htm#
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, referandumda halkın onayladığı anayasa değişikliğini “Yargıçlar olarak hukuk devletini ve yargıçların bağımsızlığını Anayasa değişse dahi, yasalar değişse dahi korumak azmindeyiz” sözleriyle değerlendirdi.
Yalçınkaya, vefat eden Yargıtay 1. Hukuk Dairesi Onursal Üyesi Ahmet Uğur Turan için Yargıtay önünde düzenlenen cenaze töreninin ardından gazetecilerin referandum sonuçlarına ilişkin sorularını yanıtladı. Demokrasi ve hukuk devletinin en önemli unsurlarından birinin yargı bağımsızlığı olduğunu belirten Yalçınkaya, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı birlikte ele alındığında, yargının bağımsızlığı için adalet sisteminin iyi işletilmesi ve aynı zamanda toplumun gelişmesi ve çağdaşlaşması için de hukuk devletinin korunması gerektiğini söyledi.


Halk tersini söylese de...

Yalçınkaya, “Yargıçlar olarak hukuk devletini ve yargıçların bağımsızlığını Anayasa değişse dahi, yasalar değişse dahi korumak azmindeyiz. Bunu engellemek mümkün değildir. Çünkü yargı organı halkın temsilcisidir. Halkı temsilen bu görevini yapmaktadır. Halkımız müsterih olsun. Biz, hukuk devletini gerçekleştireceğiz. Yargıçların bağımsız ve tarafsız olmasını da sağlayacağız” diye konuştu.


Siyasete girer

Bir gazetecinin referanduma ilişkin “Bu sonucu bekliyor muydunuz” sorusuna karşılık Yalçınkaya, bu konuda düşüncesini açıklamak istemediğini, bunu siyasete girmek olarak değerlendirdiğini söyledi.
Bu arada, Turan’ın cenazesine ailesi ve yakınlarının yanı sıra HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Yargıtay 1. Başkanvekili İhsan Akçin ve bazı Yargıtay üyeleri katıldı.
Turan’ın cenazesi, Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecek.
 
Üst