Anaokulundan atılan "suriyeli" olmayan Türk vatandaşı çocuk

alanyali07

Kıdemli Üye

09:14 16 Kasım 2018
90 TL’lik aidatı ödeyemedi, çocuğu anaokulundan atıldı

Malatya'da devlete ait Orhan Bakış Anaokulu’na giden bir öğrenci 90 TL olan aidatı geciktiği gerekçesiyle okuldan atıldı. Okul müdürü ile görüşmeye giden baba soruları yanıtsız kalınca o anları cep telefonu kamerası ile kayda alıp sosyal medyada paylaştı. Tepkiler üzerine çocuk okula geri dönerken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Malatya'ya bağlı Yeşilyurt İlçesi’nde okul aidatını ödeyemeyince çocuğu anaokulundan atılan baba soluğu okulda aldı. Okul müdürü ile görüşen baba o anları da cep telefonu ile kayda aldı. Okul müdürüne ‘size durumumu anlatmıştım çocuğumu neden okuldan attınız’ diye sordu. Ancak soruları karşılıksız kaldı.

“PARAM YOK DİYE Mİ ATINIZ?”

Üzgün baba sorularına yanıt vermek yerine kendisinden kaçan okul müdürü A.Y.’ye ‘Hocam benim oğlumu neden devletin okulundan attınız? Param olmadığı için mi attınız? Suriyelilerin çocukları bile okurken benim oğlumu neden okuldan attınız’ diyerek tepki gösterdi. Veliye cevap vermeyen okul müdürü daha sonra kendini bir odaya kapattı. Okul görevlileri tarafından odaya girmesi engellenen baba çektiği görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

OKUL MÜDÜRÜ HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILDI

Babanın paylaşımının ardından sosyal medyada olaya tepki yağdı. Konu ile ilgili sozcu.com.tr’ye açıklama yapan Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise olayla ilgili inceleme başlattıklarını belirtti. Okuldan atılmanın söz konusu olmadığını öne süren yetkililer çocuğun okuluna devam etiğini, okul müdürü ile ilgili kararın ise yapılacak inceleme sonucunda verileceğini ifade etti.

---------

Suriyelileri bedava okutuyoruz diye hava atarsan, bu baba ve bunun gibi birçok sesini duyuramayan velinin sesine karşılık vermezsen anca reklam yapmakla kalırsın..

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 600 binin üzerinde Suriyeli öğrencimiz var

Anadolu Ajansı

15.11.2018 - 11:14Eğitim
milli-egitim-bakani-selcuk-600-binin-uzerinde-suriyeli-ogrencimiz-var,vk06vbmckEGu_A7INoWMYw.jpg

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Finlandiya'nın tüm öğrencilerinin sayısı 600 binin altında, bizim sadece Suriyeli öğrenci sayımız 600 binin üzerinde" dedi.

Son düzenleme:

cemaliii

Kıdemli Üye
Bu konuyu geçen medyada gördüm. Malesef eğitimin içinde olmayanların yanlış değerlendirdiği bir konu. Ve malesef başta memur haber siteleri olmak üzere bu tür haberleri muhalif veya yandaş tüm medya yanlış veriyor. Araştırmadan veriyor.

Bahsi geçen okul müdürü sonuna kadar haklıdır. Çünkü anaokuluna kayıt yaptırırken veliye aidat alındığı anlatılır. Anlatılmakla kalınmaz yönetmeliğin ekinde yer alan sözleşme formuda imzalatılır. O sözleşme formunda yine yönetmeliğin ilgili maddesine atıf yapılarak iki ay aidat ödemeyen öğrencinin ilişiği kesilir yazar. Bu yönetmelik maddesidir. Ve sözleşme formunda yer alır. Kayıt anında bunu her müdür anlatır ve formuda veliye imzalatır.adam doğru yapmış ve yönetmeliği uygulamış. Zaten uygulamasa müfettiş amcalar neden uygulamadın kaç aydır aidat yatırmamış diye hesap sorar. Ama medya yine her zamanki gibi velinin yanında, il ilçe memler yine her zamank gibi soruşturma açmakla meşgul. Batsın bu dünya orhan baba.

cemaliii

Kıdemli Üye
Bir kerede sahip çıkın memurunuza. Bu kadar mı oy kaygınız. Unutmayın memurda oy kullanıyor.

Ve memur haber sitelerinin adının memur düşmanı haber siteleri olması gerek. Hiçbir memurun bu memura düşman haber sitelerine girmemesi gerek. Birde bunların köşe möşe yazarları öğretmen. Yazıklar olsun Yazıklar olsun Yazıklar olsun.

alanyali07

Kıdemli Üye
Bu konuyu geçen medyada gördüm. Malesef eğitimin içinde olmayanların yanlış değerlendirdiği bir konu. Ve malesef başta memur haber siteleri olmak üzere bu tür haberleri muhalif veya yandaş tüm medya yanlış veriyor. Araştırmadan veriyor.

Bahsi geçen okul müdürü sonuna kadar haklıdır. Çünkü anaokuluna kayıt yaptırırken veliye aidat alındığı anlatılır. Anlatılmakla kalınmaz yönetmeliğin ekinde yer alan sözleşme formuda imzalatılır. O sözleşme formunda yine yönetmeliğin ilgili maddesine atıf yapılarak iki ay aidat ödemeyen öğrencinin ilişiği kesilir yazar. Bu yönetmelik maddesidir. Ve sözleşme formunda yer alır. Kayıt anında bunu her müdür anlatır ve formuda veliye imzalatır.adam doğru yapmış ve yönetmeliği uygulamış. Zaten uygulamasa müfettiş amcalar neden uygulamadın kaç aydır aidat yatırmamış diye hesap sorar. Ama medya yine her zamanki gibi velinin yanında, il ilçe memler yine her zamank gibi soruşturma açmakla meşgul. Batsın bu dünya orhan baba.

müdürün haklı olduğunu pek söyleyemeyiz..
müdür evvela yol gösterici olmalı.. çocuğu okuldan atma yöntemlerini değil çocuğu okulda tutma yöntemlerini hayata geçirmeye çalışmalı..
videodaki müdür konuşmaktan açıklama yapmaktan aciz, kimbilir nasıl müdür oldu o ayrı konu..

yönetmelikte zor durumda olanlara kolaylık sağlama yöntemleri de vardır.. bu veliye anlatılır .
çözüm, çocuğu okuldan atma teşebbüsü değildir..
"Yönetmelikte açıkça beyan edildiği üzere, durumlarını kanıtlayan belgeleri sunmak şartıyla şehit, gazi ve harp malülü çocukları ve kontenjanın %10’u dahilinde yoksul ailelerin (engelli olanlara öncelik tanınarak) çocukları bahse konu aidatı ödemezler. "

gelelim veliye.. çok sabırlı davranmış açıkçası..
kendimi koyuyorum yerine.. o okulu ve müdürü epey karıştırır ortalığı birbirine katardım doğrusunu söylemek gerekirse..
müdür öyle arkasını dönüp gidemezdi..

eğerki çocuk o müdürün bir yakınının çocuğu olsaydı neler yapabileceğini ,hangi kolaylıkları sağlayabileceğini az çok tahmin ederiz, hiç birbirimizi kandırmayalım..

sabah okula giden SURİYELİ çocukları görüyorum, bir kuruş para vermeden giderlerken
bu ülke vatandaşının çocuğunu "mevzuat" gereği deyip okula almayacaksan ve sonra gelen tepkileri görüp "çocuk atılmadı, müdür hakkında soruşturma açıldı" dersen kimse kimseye mevzuat felan demesin..

Hükümetin çelişkileri zaten saymakla bitmez o ayrı konu.. bir taraftan özel okul teşviği deyip milyonlarca lirayı özel okullara verirken, devletin anaokulundan aidat almak abesle iştigaldir..

bir taraftan böyük devlet gibi davranıp, bir taraftan fakir devlet gibi davranmak da bu hükümetin çelişkisi.. ne yaptığını kendi de anlamıyor zaten.. nabza göre şerbet vermekle meşgul..

talib

Kıdemli Üye
Adamın yaptığı çok çirkin. Yani dayağı hak etmiş. Böylelerine prim vermemek lazım. Jiple okula devlet yardımı almaya gelen tiplerin olduğu bir zamanda, herkesin söylediğine hemen itimad etmeyn.

Anaokulu, mecburi değildir ve ücretlidir. Doğru ya da yanlış, şu an uygulama budur. Kimse bu parayı vermek istemiyor, müdür ne yapsın. Kim bilir adam neler neler yaptı ki, kadıncağız kaçtı artık ondan. Bir başkası olsa, elbet ağzının payını verirdi ama gel gör ki, bu siyaseten kullanılabilecek bir malzeme olduğu için bunu ranta çevirmek istemişler.

Adam gerçekten o parayı veremeyecek durumda ise, anaokuluna vermek zorunda değildi. Müdürler, velilerin çocukları daha temiz bir okulda okusunlar diye onlardan para dilenen insanlar. Bırak kendileri bilirler diyeceksin ama vicdan da buna el vermiyor.

cemaliii

Kıdemli Üye
Alanyalı eğitimin içinde olmadığın için konuya çok ama çok uzaksın. Arkasını dönüp gitmesi telefonla çekmeye başladığı için ve basına servis edeceğini anladığı için.

Sen hiç uyarı yapılmadan 2 ay yatırmadın hadi çocuğunu attık dediklerini mi sanıyorsun. 50 kere öğretmeni söyler yatırın diye. Defalarca idare telefon açar. Mektup gönderir. Yazı yazar.

Bahsettiğin %10 kısmı zaten uygulanıyor.Ama gerçekten durumu olmayanlara.

alanyali07

Kıdemli Üye
Alanyalı eğitimin içinde olmadığın için konuya çok ama çok uzaksın. Arkasını dönüp gitmesi telefonla çekmeye başladığı için ve basına servis edeceğini anladığı için.

Sen hiç uyarı yapılmadan 2 ay yatırmadın hadi çocuğunu attık dediklerini mi sanıyorsun. 50 kere öğretmeni söyler yatırın diye. Defalarca idare telefon açar. Mektup gönderir. Yazı yazar.

Bahsettiğin %10 kısmı zaten uygulanıyor.Ama gerçekten durumu olmayanlara.

eğitimin içinde olanların da yorumlarını görüyoruz başka platformlarda..
mesela bir tane müdür şunu yazmış..
"okul öncesi eğitim ücretlidir.milli eğitim müdürlükleri bulundukları bölgenin sosyo-ekonomik durumuna göre ücret tespit komisyonu ile okulların toplayabilecekleri ücretleri her eğitim öğretim yılı başında belirler. (benim çalıştığım okul en az 10 en fazla 30 tl aidat toplayabilir.) bu aidatı ödemeyen veya ödeyemeyen elbette bir çok veli bulunuyor. öğrencinin okuldan kaydını silme yetkisine sahip olmamıza rağmen bizler öğrenciyi cezalandırmamak adına bu yolu seçmiyoruz. "

demekki çözüm yolu bulunabiliyor..
iletişim sağlanabiliyor..
bu müdür biraz umarsız gibi geldi bana..
zaten meb açıklama yapmış, müdürle veli arasında iletişimsizlik yaşanmış diye..
"çocuğun kaydı silinmedi " demiş meb..

ama ortada okuldan atıldığı onaylayan "başka okula gitsin" denilen bir çocuk var..
"başka okula gitsin" diyen müdür bunu ağzıyla söyleyebilen müdür "biz atmadık çocuğunuz gelsin kaydını silmedik" de diyebilir.. dememiş.. demekki müdürün kendi insiyatifinden olan bunu çocuğu okuldan atmakla kullanmak istediği bir durum var..

cemaliii

Kıdemli Üye
Alanyalı yazık iktidar muhalifliği gözünü kör etmiş. Her meseleye o gözle bakıp hücuma geçiyorsun. Yazıklar olsun.

O biz okuldan atmıyoruz tölere ediyoruz diyen müdürün okulunda yemek çıkmıyordur. Yemek çıkan bir okulda tölere edemezsin. Ne yiyecek öğrenci, otmu yiyecek. Zaten aynı bu tip veliler birde yemek listesi beğenmeyip de gelir okula. Tamam 150 yerine 400 versinler yemek âlâ çıksın.

ihvanistanbul

AkhenAton
Cemalinin yazdiklarini okuyunca mudure, alanyalinin yazılarını okuyunca babaya hak veriyorum. Uzaktan taze bir baba olarak bakinca Allah kimseyi evladina hanimina ailesine karsi mahcup etmesin diyorum. Uzuldum adam icin.
Burada suc ne babada ne mudurde. Vatandasi aylik 30-40 tlyi odemeyecek duruma gelmesine rağmen durumdan haberdar olmayan devlette. ( hukumet demiyorum ak gezenler hemen saldirmasin, devlet diyorum )

alanyali07

Kıdemli Üye
Alanyalı yazık iktidar muhalifliği gözünü kör etmiş. Her meseleye o gözle bakıp hücuma geçiyorsun. Yazıklar olsun.

O biz okuldan atmıyoruz tölere ediyoruz diyen müdürün okulunda yemek çıkmıyordur. Yemek çıkan bir okulda tölere edemezsin. Ne yiyecek öğrenci, otmu yiyecek. Zaten aynı bu tip veliler birde yemek listesi beğenmeyip de gelir okula. Tamam 150 yerine 400 versinler yemek âlâ çıksın.
cemali yazık meslek ırkçılığı yapıyorsun kendi mesleğinden olana toz kondurmamak için vicdanını kör etmişsin.. yazıklar olsun..
mesleğini vicdansızlığını aklamak için kullanma..

bu ithamlarla bana gelme karşılığını fazlasıyla alırsın..

meb, kaydını silmedik demiş mi? demiş..
kaydı silinmeyen çocuğun velisine müdür "kaydını silmedik" diye basit bir cümleyi de kurabilir..
yok bu cümleyi kurmaktan acizse müdür o da meslektaşınızın kapasitesi..

yakınlarına her türlü kolaylığı sağlayan müdürleri de biliyoruz..

cemaliii

Kıdemli Üye
cemali yazık meslek ırkçılığı yapıyorsun kendi mesleğinden olana toz kondurmamak için vicdanını kör etmişsin.. yazıklar olsun..
mesleğini vicdansızlığını aklamak için kullanma..

bu ithamlarla bana gelme karşılığını fazlasıyla alırsın..

meb, kaydını silmedik demiş mi? demiş..
kaydı silinmeyen çocuğun velisine müdür "kaydını silmedik" diye basit bir cümleyi de kurabilir..
yok bu cümleyi kurmaktan acizse müdür o da meslektaşınızın kapasitesi..

yakınlarına her türlü kolaylığı sağlayan müdürleri de biliyoruz..

Eğitimin içinde değilsin derken tamda bunu kastetmiştim. Her duyduğuna inanıyorsun. Turkiyedeki bürokrasinin işleyişinden habersizsin. Emin ol kaydı silinmiştir. Bürokrasi memurun arkasında durmadığı için o cevap verilir. Müdür aciz olduğu için değil. Çok önyargılasın. Klasik memur düşmanısın.

alanyali07

Kıdemli Üye
Eğitimin içinde değilsin derken tamda bunu kastetmiştim. Her duyduğuna inanıyorsun. Turkiyedeki bürokrasinin işleyişinden habersizsin. Emin ol kaydı silinmiştir. Bürokrasi memurun arkasında durmadığı için o cevap verilir. Müdür aciz olduğu için değil. Çok önyargılasın. Klasik memur düşmanısın.
her duyduğuma inanmam.. senin gibi meslek taassubu içinde olanların saçma sapan savunmalarına da inanmam..
türkiyedeki bürokrasiden habersiz olduğun yorumlarından anlaşılıyor.. kendi küçük memur dünyanda mevzuatların arasına sıkışmış kalmışsın.. yaşananları görmez olmuşsun..
emin ol kaydı silinmiştir diyorsun ya, meb kaydı silinmemiş demiş..
yani o çocuk kaydı silinmiş olsa bile tekrar kaydını yapan kim ?
yine aynı müdür paşa paşa kaydını yapmış..
mevzuat hassasiyeti dediğin müdür, paşa paşa tekrar kaydı yapmıştır..
peki mevzuata uydu dediğin o müdür, sildiği kaydı tekrar yaparken hangi mevzuata uymuş hıh ?
korkudan paşa paşa yapmıştır kesin dimi ?
ben mevzuata uydum sildim diye bir açıklama yapabilse ya hadi sıkıysa..
gariban veliye mevzuat yaygarası yapmak kolay.. hadi şimdi yapsın..
dişiniz anca garibana geçer..
senin gibiler para karşısında kul köle olur.. iyi biliriz..
bu arada ben de memurum. sen veli ve çocuk düşmanıysan o kendi sorunun..

cemaliii

Kıdemli Üye
her duyduğuma inanmam.. senin gibi meslek taassubu içinde olanların saçma sapan savunmalarına da inanmam..
türkiyedeki bürokrasiden habersiz olduğun yorumlarından anlaşılıyor.. kendi küçük memur dünyanda mevzuatların arasına sıkışmış kalmışsın.. yaşananları görmez olmuşsun..
emin ol kaydı silinmiştir diyorsun ya, meb kaydı silinmemiş demiş..
yani o çocuk kaydı silinmiş olsa bile tekrar kaydını yapan kim ?
yine aynı müdür paşa paşa kaydını yapmış..
mevzuat hassasiyeti dediğin müdür, paşa paşa tekrar kaydı yapmıştır..
peki mevzuata uydu dediğin o müdür, sildiği kaydı tekrar yaparken hangi mevzuata uymuş hıh ?
korkudan paşa paşa yapmıştır kesin dimi ?
ben mevzuata uydum sildim diye bir açıklama yapabilse ya hadi sıkıysa..
gariban veliye mevzuat yaygarası yapmak kolay.. hadi şimdi yapsın..
dişiniz anca garibana geçer..
senin gibiler para karşısında kul köle olur.. iyi biliriz..
bu arada ben de memurum. sen veli ve çocuk düşmanıysan o kendi sorunun..

Sen o müdürün yerinde olsan, ben yapmam rest çekebilirim yukarıya diyebiliyor musun? Diyebiliyorsan ellerinden öperim. Diyemiyorsan kısa kes aydın havası olsun.

alanyali07

Kıdemli Üye
Sen o müdürün yerinde olsan, ben yapmam rest çekebilirim yukarıya diyebiliyor musun? Diyebiliyorsan ellerinden öperim. Diyemiyorsan kısa kes aydın havası olsun.
aa noldu mevzuata uyarak silmişti hani..
mevzuata uyarak kaydı tekrar yapamam deseydi ya.. nereye gitti o caaanım mevzuat hıh ? attaya mı gitti. ?
paşa paşa tükürdüğü yalattılar diyorsun yani..
işte bundan bahsediyorum, o tükürdüğünü yalama mecburiyetinde kalacağına işi çözüm yollarını arayabilirdi.. boşuna maval okuma..
müdürlerin neler neler yaptıklarını biliyoruz.. burada mevzuat ayağı yapma.. yemezler yani..
karşında senin boş beleş sözlerini yiyecek olan yok..

ihvanistanbul

AkhenAton

İki sene evvel komsum dukkaninin kaldirimda kalan kismini duzeltirdi. Birisi sikayet etmis zabita geldi banada ceza kesecek vs. dukkanin merdivenini yik diyor. Dedim 15 yillik yer benden oncede boyleymis, dinlemiyor. İnsanlar nasil girecek diyorum mevzuat boyle yapacak birsey yok diyor. Mal sahibini aradim durum boyle boyle dedim. Tamam ben hallederim dedi. Ertesi gun zabita mudurlugune gitti bina benim, karsi ki bina x kisisinin dukkani iki metre onde. Yikabilecekseniz ihbar edeyim yada bosu bosuna benimle ugrasmayin demis. O gundur gelen giden yok. Zabitanin ne sucu var aslinda gorevini yapmaya calisti? Muduru evladim gormeyin dedi ve gormedi.

Hakperest

Kıdemli Üye
Alanyalı teoride haklı olsa da pratikte karşılığı pek mümkün değildir. Devlet kaynağını nitelikli tarafa harcaması icab eder. Ana sınıfına ek külfeti kaldıramaz kanımca

alanyali07

Kıdemli Üye
Alanyalı teoride haklı olsa da pratikte karşılığı pek mümkün değildir. Devlet kaynağını nitelikli tarafa harcaması icab eder. Ana sınıfına ek külfeti kaldıramaz kanımca
Pratikte de karşılığı mümkün.
Mümkün ki herkesin artık dilinde olan ve gözüyle gördüğü "suriyelileri okutuyoruz" diye övünen bir iktidar var.
Yok özel okullra tesvik verdik, yok en büyük bütçeyi mebe ayirdik reklamlari yapmak kolay.
Israf ekonomisinde iken acaba o israflar yapılırken nerelere harcandi?
Şöyle birsey duyduk mu, anaokulu öğrencilerine bedava yemek verdik bizi o batırdı..

Sen olur olmaz yerlere para harca.. asıl harcanmasi gereken yerlerden kısmaya çalış..
Anaokulu ogrencilerine harcayınca niteliksiz, suriyelilere harcayınca mı nitelikli oluyor..
Aha da böyle geri adım atıp kaydı silmedik dedirtirler işte..

Bizim kurumdan örnek vereyim, yazıcılardan kalın puntolu cıktı almayin mürekkep tasarrufu olsun diye yazı geldi.. bak resmi yazı..
4 gün sonra müdürlerin odasına sıfır tvler alındı ..
Bizim harcama ve israf anlayışımız bu..

Hakperest

Kıdemli Üye
Pratikte de karşılığı mümkün.
Mümkün ki herkesin artık dilinde olan ve gözüyle gördüğü "suriyelileri okutuyoruz" diye övünen bir iktidar var.
Yok özel okullra tesvik verdik, yok en büyük bütçeyi mebe ayirdik reklamlari yapmak kolay.
Israf ekonomisinde iken acaba o israflar yapılırken nerelere harcandi?
Şöyle birsey duyduk mu, anaokulu öğrencilerine bedava yemek verdik bizi o batırdı..

Sen olur olmaz yerlere para harca.. asıl harcanmasi gereken yerlerden kısmaya çalış..
Anaokulu ogrencilerine harcayınca niteliksiz, suriyelilere harcayınca mı nitelikli oluyor..
Aha da böyle geri adım atıp kaydı silmedik dedirtirler işte..

Bizim kurumdan örnek vereyim, yazıcılardan kalın puntolu cıktı almayin mürekkep tasarrufu olsun diye yazı geldi.. bak resmi yazı..
4 gün sonra müdürlerin odasına sıfır tvler alındı ..
Bizim harcama ve israf anlayışımız bu..
Avrupadan bu konuda fon alıyor olmalı
Yoksa vereceklerini sanmıyorum
Gerçeği iyice öğren öyle gel