Amerika'nın yapamadığını onlar yaptı!

ismail

Yeni

Sosyal ağların istihbarat aracı olarak kullanılması, şehir efsaneleri arasında gösterilse de, yaşanan gelişmeler kafa karıştırmaya devam ediyor. Google ve Facebook’tan iki ilginç adım atıldı.

Kullandığımız hemen hemen tüm popüler sosyal ağlar, Amerika’da kuruldu ve orada geliştirilmeye devam ediyor. Bu sosyal ağlar arasında Facebook, Twitter, Friendfeed, Foursquare gibi popüler ürünler var.
Çoğu zaman strateji uzmanları tarafından siber savaşlarda kullanılacak en büyük silahların bu sosyal ağlar olacağı dile getirildiğinde, çoğu internet kullanıcısı bu eleştirilerin şehir efsanesi olmaktan öteye gitmeyeceğini düşünüyor.
Yaşanan gelişmeler ise kafa karıştırmaya devam ediyor. Birkaç saat önce Google ve Facebook’tan gelen 2 açıklama, bu eleştirileri destekler nitelikte.
Facebook, cep telefonu operatörleri ile anlaşarak 0.facebook.com adresinden girişi ücretsiz olarak sunuyor. Firma, az önce yaptığı duyuruda listesine iktidarın devrildiği, tam bir karmaşanın yaşandığı Tunus'u da eklemiş durumda.
Bir diğer internet devi Google ise son zamanlarda adı ABD ile yaşadığı diplomatik krizlerle anılan İran ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. En popüler yazılımları arasında yer alan Google Earth, Picasa ve Google Chrome’un İran üzerinden indirilmesinin mümkün olduğunu belirtti.
Amerikan basını, kendi hükümetlerini tüm dünyada yaşanan gelişmelere karşı seyirci kaldığı için eleştiri yağmuruna tutsa da aslında sessiz ve derinden çok önemli adımlar atılıyor.
Bu sosyal ağlar üzerinden elde edilen bir fotoğraf veya video bile tüm dünyada gündem oluşturup yönlendirmek için harika bir haber malzemesi haline gelebiliyor.
İnternet devleri, bu gelişmeleri duyururken insanlara daha fazla özgürlük, daha fazla güç ve daha fazla iletişim seçeneği sunmak için bu yenilikleri yaptıklarını dile getiriyorlar. İnternetin sunduğu bu imkanlara ben de inanıyorum.
Aklımı karıştıran tek şey, bu yeniliklerin sunuluş zamanlaması.

|SEÇKiN|

Profesör
geçen gün camide 15-16 yaşlarında bir delikanlı görmüştüm, üzerinde bir tişört ve üzerinde şöyle yazıyordu:
"yüz(face)verdik, ... çıkarma!"
ilgimi çekmişti. noktalı yerin ne olduğunu yazmama sanırım gerek yok. anladı herkes.
evet, yeter ki bişey amerikadan çıkmayıversin, tamamdır! ... çıkarmada üstümüze yok gerçekten.
bu bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde çok daha baskın... yeter ki bişey moda trendine girmiş olmasın,
filtre etmeden, sakıncaları düşünülmeden, cumburlop dalıveriyoruz içine...
şuna hep inanmışımdır, abd kaynaklı hiçbir şeyde bu millete bir hayır gelmemiştir, gelmeyecek de...
bütün icatları, teknolojik buluşları insanlığın mahvına müteallik!
facebook, twitter vb. bu yüzden hiç birine üye değilim, sevmedim bu lanet olası abd oyuncaklarını...