Amerika Yine Aynı Amerika | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Amerika Yine Aynı Amerika

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42

2 yıl önce tam bugün büyük bir tantana ile iktidara gelen Barak Obama, iddiaların ve beklentilerin aksine hiçbir şeyi değiştiremedi.


Göreve gelir gelmez Guantanamo'yu kapatma sözü veren, Irak'taki son işgalci ABD askerinin 2010 Ağustos'unda geri çekileceğini ve Afganistan sorununu bitirip Filistin konusunda da bütün tarafları muhatap alacağını ilan eden Obama, 2 yılın sonunda tek adım dahi atmadı.
Amerika Birleşik Devletleri'nin son devlet başkanı olan Barack Hussein Obama, bu görevi 20 Ocak 2009 tarihinde dünyanın nefretle andığı George W. Bush'tan devralmıştı. ABD tarihindeki ilk siyahî devlet başkanı olan Obama, büyük iddialar ve beklentilerle iktidara gelmişti. Afganistan, Irak, Filistin ve Guantanamo gibi belli konularda çok olumlu mesajlar vererek iktidara gelen Obama hiçbir şeyi değiştiremediği gibi bazı alanlarda kendisinden öncekilerden de daha kötü gelişmelere neden oldu.

BÜYÜK TARTIŞMALARLA İKTİDARA GELDİ
Obama'nın ailesi, ismi ve geçmişi seçim kampanyaları sırasında büyük tartışmalara neden olmuştu. Kendisiyle aynı adı taşıyan babası Kenya'da doğmuş ve büyümüş bir Afrikalıydı. Obama'nın hem babası, hem de üvey babası Müslüman kökenli ailelerden gelen fakat fazla dindar olmayan kişilerdi. Obama'nın Protestan Hristiyan olduğunu ve United Church of Christ mezhebine üye olduğunu açıklaması da bu tartışmaları bitirmemişti. Bu tartışmalara rağmen Obama, 28 Ağustos 2008 tarihinde Demokrat Parti'nin ABD başkanlık seçimlerindeki adayı olarak ilan edildi. Başkanlık seçimleri 4 Kasım 2008 günü yapıldı. Obama oyların % 52'sini kazanarak ABD'nin 44. devlet başkanı seçildi ve 20 Ocak 2009 günü de İncil'e el basıp yemin etti ve ABD Başkanı oldu.


AFGANİSTAN'DA HER ŞEY OBAMA İÇİN TERS GİTTİ
2 yıl önce bugün göreve gelen Obama, büyük beklentilere rağmen tam bir hayal kırıklığı oldu. ABD'de yaşanan ve hâlâ etkileri devam eden büyük ekonomik kriz, bir türlü artışı önlenemeyen işsizlik ile sağlık ve vergi reformları gibi devasa problemlerle uğraşan Obama, Irak ve Filistin için verdiği onca söze rağmen tek adım atamadı. Afganistan'da tam bir bataklığa saplanan ABD, Obama döneminde de herhangi bir çözüme ulaşamadı. Üstelik işgalciler son 2 yılda daha önce hiç olmadığı kadar büyük bozgunlara uğradılar. Afganistan'a ek 90 bin asker gönderme kararı alan ABD, Afgan halkının direnişi karşısında Obama'lı günlerde de zor zamanlar yaşadı. Seçim çalışmaları sırasında 2011'de ABD askerlerini Afganistan'dan çekeceklerini açıklayan Obama, şimdilerde ek askerleri göndermenin yollarını arıyor. Afganlıların haklarını koruyup rüşveti bitireceklerini de iddia eden Obama, görevde olduğu 2 yılda ise bunların tam tersi yönde hareket etti ve üstelik Taliban'a dahi rüşvet vermeyi planladıklarını açıkladı.GUANTANAMO KAPATILMADI, YÜZLERCE İNSAN KATLEDİLDİ
İktidara gelmeden önce, insanlığın yüz karası haline gelen Guantanamo hapishanesini "göreve gelir gelmez" kapatacağı sözünü veren Obama, şimdilerde bu konuyu hiç açmıyor. İşkenceyi yasaklayacağını iddia eden Obama, bu süreçte yüzlerce insanın katledilmesine de ses çıkartmamıştı. Hatta Obama; "Pasifik'ten Güney Asya'ya, Arap Yarımadası'na kadar uzanan bölgede işbirliğimizi arttırdık. Geçen yıl, içinde liderlerin de olduğu yüzlerce El Kaide savaşçısı yakalandı ya da öldürüldü. Bu sayı 2008'dekinden (Bush dönemi) daha fazla" diyerek terör bahanesiyle yüzlerce insanı katlettiklerini de itiraf etmişti.


İRAN KONUSUNDA AYNI TEHDİTKAR DİLİ DEVAM ETTİRDİ
İran konusunda da dünya kamuoyunu tam bir hayal kırıklığına uğratan Obama, belki de görev yaptığı sürede en büyük dış politika konusu olması beklenen İran konusunda kendisinden öncekilerden hiç farklı olmayan bir politika izledi. Obama da aynı Bush gibi sık sık İran'ı uyardı ve herhangi bir iletişime geçmedi. "Değişim" iddiasıyla iktidara gelen Obama, aynı dil ve üslupla konuyu dünya kamuoyuna sundu ve uluslararası kamuoyunda endişenin arttığı ve İran yönetiminin yaptırımları görmezden geldiğini ifade etti. Obama; "Emin olunmalı ki bunun bir sonucu olacaktır" diyerek aynı tehditkar dili devam ettirerek hayal kırıklığına sebep oldu.


AĞUSTOS 2010'DA "IRAK'TA HİÇ ASKERİMİZ KALMAYACAK" DEMİŞTİ
Seçim kampanyaları sırasında "değişim" sözü veren ve bunu özellikle Irak işgali konusunda simgeleştiren Obama, iktidarda geçirdiği 2 yılda ise Irak konusunda ciddi herhangi bir değişim yapmadı. İşgal hâlâ devam ediyor, siviller yine ABD öncülüğündeki işgal kuvvetleri tarafından katlediliyorlar. Uluslararası kuruluşlar sadece 2010 yılında en az 10 bin civarında sivilin katledildiğini ifadeediyor. Obama en son geçtiğimiz Ağustos ayında Irak'taki bütün ABD askerlerinin geri çekileceğini söylemişti. Obama; "Tüm askerlerimizi Irak'tan çekeceğiz. Irak hükümetini destekleyeceğiz ve bölgesel barış ve kalkınma için Irak halkı ile işbirliğimiz sürecek. Bu savaş bitiyor ve askerlerimiz eve geliyor" ifadelerini kullanmıştı.
2 yıl önce bugün göreve gelen Obama, büyük beklentilere rağmen tam bir hayal kırıklığı oldu. Afganistan, Irak, Filistin ve Guantanamo gibi belli konularda çok olumlu mesajlar vererek iktidara gelen Obama hiçbir şeyi değiştiremediği gibi bazı alanlarda kendisinden öncekilerden de daha kötü gelişmelere neden oldu.


FİLİSTİN KONUSUNDA SİYONİST LOBİLERE AYAK UYDURDU
Göreve geldiğinde İslam dünyası ile yeni bir dönem başlatma sözü veren Obama, Filistin konusunda da herkesi muhatap alıp kesin bir çözüme yönelik çalışmalar yapacağını ilan etmişti. Adaylık sürecinde sarf ettiği benzer cümleleri nedeniyle Siyonist lobilerini kızdıran Obama, başkan olduktan sonra ise tam olarak Siyonistlerin politikalarına uygun politikalar geliştirdi. Göreve geldiği zaman "acaba bazı şeyleri değiştirebilir mi?" gözü ile bakılan Obama'nın, 2 yılın sonunda ise sadece İslam dünyasına değil, bütün dünyaya da umut veren lider imajının çok uzağında kaldığı ortaya çıktı.Mustafa R. Özgür / Yeni Akit
 
K

Kaçak

Misafir
Obi'yi severdim ben ya ...
Yazık oldu diyorum , böylesi sempatik birine , böylesi cani bir kişilik giydirmek ..
Ama yapacak bir şey yok , zalim hep zalimdir ...
Muhammed , dostum gömüver şunuda ...
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
Ne demişler
obama siyah ama saray hala beyaz
 
Üst