ama kalbim temiz

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli
AMA KALBİM TEMİZ
Hani derler ya ‘kalbim temiz ya’
Eğer duyarsanız böyle bir şey kalbi temizleyen ibadettir deyin. Hiç çekinmeyin! Hele şu söz var ki kahreder insanı’Ben namaz kılan çok insandan çok iyiyim ya’
Enaniyetin doruğunda namazın farz olduğunu unutarak söylenen acı sözler…

Aslında birazda bizden kaynaklanıyor. Minareyi çalan kılıfını uydurur ya bizde kılıf oluyoruz maalesef. Yanlış anlamayın amacım ahlakı küçümsemek değil. Kalbim temiz deyip ubudiyeti terk edenlere iki çift kelamdır. Yoksa ahlak imanın ve ubudiyetin yarısı.
Ve Peygamberi peygamber yapan yüksek ahlakı ve ubudiyetiydi. Ve ahlakı yüksekleştiren ubudiyettir! Allah’a karşı borcunu ifa etmeyen teşekkürü çok gören insanın kalbi ne kadar temiz olabilir. Sorarlar h.z.Aişe validemize ne zaman iyi olduğumuzu anlarız? Oda derki;
—Kötü olduğumuzu sandığımız zaman
—Ya ne zaman kötü olduğumuzu anlarız
_iyi olduğumuzu sandığımız zaman
Bu örnek mükemmel bir cevap zaten.’Ben iyiyim’ diyen nefsime ve öyle sananlara. Evet, Biz müslümanız ve çevremiz tarafından dindar biliniyoruz. Üzerimizde tertemiz bir kıyafet var. Dindarlık sıfatı. O tertemiz bembeyaz kıyafette küçük leke sırıtır. Bu yüzden göz önündeyiz. Var mısınız? Gösterelim islamın yüksek ahlakını çevremize dahası gayrimüslimlere ve nihayetinde islama girmelerine vesile olacak kadar gösterelim.
;’’ "Eğer biz ahlâk-ı İslâmiyenin ve hakaik-i imaniyenin kemalâtını ef’alimizle izhar etsek, sair dinlerin tâbileri, elbette cemaatlerle İslâmiyete girecekler. Belki Küre-i Arzın bazı kıt'aları ve devletleri de İslâmiyete dehalet edecekler’’
Peygamber ahlakıyla ahlaklanmak gerek. Çünkü onun ahlakı kur’an ahlakıydı’Kur’an ahlakı ise Rabbin istediği gibi olmaktır. Ey nefsim! Seni yaratanın istediği gibi bir kul olmak istemez misin?

Enes

İhvan Forum Üye
Ce: ama kalbim temiz

Teşekkür ederim kardeşim...

yazıların böyle kısa ve öz olursa daha çok kişiye ulaşır düşüncesindeyim...

değindiğin konu son derece güzel...

ve "kalbi temizleyen ibadettir" harika bir cevap...

ozlem_tns

Doçent
kalbim temiz diyenlere

Şuara Suresi'nin 89. ayetinde cennete girecek olanların "Ancak Allah'a
selim (temiz) bir kalp ile gelenler..."olduğu bildirilir.Ancak
Kuran'da bildirilen kalp temizliği, günümüz toplumlarından bazılarının
anladığı gibi bir temizlik değildir. "Kalp temizliği"nin öneminden
yola çıkarak, "ben insanlara hiç kötülük yapmıyorum, fakirlere arada
sırada yardım ediyorum, demek ki Allah'ın istediği ahlaktayım" demek,
kendi kendini aldatmaktan başka bir şey değildir. Çünkü Kuran'a göre
kalbin temiz olması demek, Allah'a yönelmiş ve O'na itaat etmiş olmak
demektir.

Belki bazı insanlar, arada sırada fakirlere yardım ederek,hayvanlara
yiyecek vererek, komşularına gülümseyerek,"iyi insan" olarak
tanınabilirler. Ancak cehennemden kurtulmanın,Allah'ın rızasını ve
rahmetini kazanmanın yolu "iyi insan"
olarak tanınmak değil, Allah'ın Kuran'da tarif ettiği şekilde bir
mümin olmaktır.Bu ahlakı kazanmadan yapılan ve cahiliyenin kendi değer
yargılarına göre "iyilik" olarak kabul edilen bir davranışın, Allah
Katında herhangi bir değeri olmayabilir.

*Hacılara su dağıtmayı ve Mescid-i Haram'ı onarmayı,Allah'a ve ahiret
gününe iman eden ve Allah yolunda cehd edenin (yaptıkları) gibi mi
saydınız? (Bunlar) Allah Katında bir olmazlar. Allah zulmeden bir
topluluğa hidayet vermez. (Tevbe Suresi, 19)*

*Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir.Ama iyilik,
Allah'a, ahiret gününe, meleklere,
Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu
yakınlara, yetimlere, yoksullara,yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve
kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı
veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda,
hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve
davranışlarıdır). İşte bunlar,doğru olanlardır ve müttaki olanlar da
bunlardır.(Bakara Suresi, 177)*

Kuran'a göre kalbi temiz olan insan, Allah'a iman eden,Allah'ın emir
ve yasaklarına harfiyen uyan, O'na teslim olmuş insandır.Buna göre,
kalbi temiz olan insan,
sürekli Allah'ı anan ve kalbi Allah'ın zikriyle "mutmain" olmuş
(tatmin bulmuş) kişidir. Öyle ki Kuran'da müminler şöyle tarif edilir:
*Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah'ın zikriyle mutmain
olanlardır. Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah'ın zikriyle
mutmain olur. (Rad Suresi, 2

*Bir başka ayette ise müminlerden şöyle söz edilir: Onlar ki, Allah
anıldığı zaman kalpleri ürperirr30;(Hac Suresi, 35)*

*Yine bir başka ayette, müminlerin kalplerinin "Allah'ın ve haktan
inmiş olanın zikri için saygı ve korku ile yumuşadığı"(Hadid Suresi,
16) haber verilir.*

Dolayısıyla kalp temizliği, insanı Allah'tan uzaklaştıran tüm
engellerin kalpten arındırılmış olması anlamına gelir. Böyle bir insan
dünya hırsından, bencillikten, korkudan, güvensizlikten uzak olur.
Allah'tan başka varlıklara bağlanmaktan, onlara
Allah'tan bağımsız bir sevgi duymaktan kurtulur.Kısacası Allah'a itaat
etmeyen ve Müslümanlığın gereklerini yerine getirmeyen insan için
"kalp temizliği"nden söz edilemez."Benim kalbim temiz, dine uymasam da
olur" diyenler, Allah'ı ve müminleri aldattıklarını sanabilirler, oysa
yalnızca kendilerini aldatmaktadırlar. Bu ifade ancak, ibadetlerini
uygulamaktan kaçınan ve yanlış bir yaşam tarzını Müslümanlık olarak
göstermeye çalışan bir insanın samimiyetsizliğidir.

HarunYahya

Üye
Web sitesi
www.ademyakup.net
"Benim kalbim zaten temiz" diyenlere cevap

Şuara Suresi'nin 89. ayetinde cennete girecek olanların "Ancak Allah'a selim (temiz) bir kalp ile gelenler..." olduğu bildirilir.

Ancak Kuran'da bildirilen kalp temizliği, günümüz toplumlarından bazılarının anladığı gibi bir temizlik değildir. "Kalp temizliği"nin öneminden yola çıkarak, "ben insanlara hiç kötülük yapmıyorum, fakirlere arada sırada yardım ediyorum, demek ki Allah'ın istediği ahlaktayım" demek, kendi kendini aldatmaktan başka bir şey değildir. Çünkü Kuran'a göre kalbin temiz olması demek, Allah'a yönelmiş ve O'na itaat etmiş olmak demektir. Belki bazı insanlar, arada sırada fakirlere yardım ederek, hayvanlara yiyecek vererek, komşularına gülümseyerek, "iyi insan" olarak tanınabilirler. Ancak cehennemden kurtulmanın, Allah'ın rızasını ve rahmetini kazanmanın yolu "iyi insan" olarak tanınmak değil, Allah'ın Kuran'da tarif ettiği şekilde bir mümin olmaktır.

Bu ahlakı kazanmadan yapılan ve cahiliyenin kendi değer yargılarına göre "iyilik" olarak kabul edilen bir davranışın, Allah Katında herhangi bir değeri olmayabilir. İsterse dini bir kisve altında olsun, yapılan işin Allah nazarında "iyi" ve geçerli olmasının temel şartı, bunun Kuran'da bildirilen ölçülere uygun olmasıdır. Kuran'daki bu ölçülere örnek olarak aşağıdaki ayetleri verebiliriz:

Hacılara su dağıtmayı ve Mescid-i Haram'ı onarmayı, Allah'a ve ahiret gününe iman eden ve Allah yolunda cehd edenin (yaptıkları) gibi mi saydınız? (Bunlar) Allah Katında bir olmazlar. Allah zulmeden bir topluluğa hidayet vermez. (Tevbe Suresi, 19)

Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır. (Bakara Suresi, 177)

Kuran'a göre kalbi temiz olan insan, Allah'a iman eden, Allah'ın emir ve yasaklarına harfiyen uyan, O'na teslim olmuş insandır. İslam'a göre, bundan farklı bir "kalp temizliği" söz konusu değildir. Kuran'da, "kalp temizliği"nin ne anlama geldiği detaylı olarak anlatılmaktadır. Buna göre, kalbi temiz olan insan, sürekli Allah'ı anan ve kalbi Allah'ın zikriyle "mutmain" olmuş (tatmin bulmuş) kişidir. Öyle ki Kuran'da müminler şöyle tarif edilir:

Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah'ın zikriyle mutmain olanlardır. Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah'ın zikriyle mutmain olur. (Rad Suresi, 28)

Bir başka ayette ise müminlerden şöyle söz edilir:

Onlar ki, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir… (Hac Suresi, 35)

Yine bir başka ayette, müminlerin kalplerinin "Allah'ın ve haktan inmiş olanın zikri için saygı ve korku ile yumuşadığı" (Hadid Suresi, 16) haber verilir.

İnsanı mümin yapan ve Kuran ahlakından zevk almasını, Allah'a itaat etmekten dolayı sevinç ve huzur duymasını sağlayan, kalbindeki bu içliliktir.

Kuran'da bu kalp duyarlılığının "Allah'ın yol göstermesi" olduğu şöyle bildirilir:

Allah, müteşabih (benzeşmeli), ikişerli bir kitap olarak sözün en güzelini indirdi. Rablerine karşı içleri titreyerek-korkanların O'ndan derileri ürperir. Sonra onların derileri ve kalpleri Allah'ın zikrine (karşı) yumuşar-yatışır. İşte bu, Allah'ın yol göstermesidir, onunla dilediğini hidayete erdirir... (Zümer Suresi, 23)

Dolayısıyla kalp temizliği, insanı Allah'tan uzaklaştıran tüm engellerin kalpten arındırılmış olması anlamına gelir. Böyle bir insan dünya hırsından, bencillikten, korkudan, güvensizlikten uzak olur. Allah'tan başka varlıklara bağlanmaktan, onlara Allah'tan bağımsız bir sevgi duymaktan kurtulur.

Kısacası Allah'a itaat etmeyen ve Müslümanlığın gereklerini yerine getirmeyen insan için "kalp temizliği"nden söz edilemez. "Benim kalbim temiz, dine uymasam da olur" diyenler, Allah'ı ve müminleri aldattıklarını sanabilirler, oysa yalnızca kendilerini aldatmaktadırlar. Bu ifade ancak, ibadetlerini uygulamaktan kaçınan ve yanlış bir yaşam tarzını Müslümanlık olarak göstermeye çalışan bir insanın samimiyetsizliğidir. Ancak ne Allah Katında ne de müminlerin gözünde bu tür samimiyetsiz tavırlar kabul göremez.

selam

Profesör
Birisi sevgilisini anlatırken , onu okadar çok meth ederki.
Herkesi merak sarar , acaba nasıl biri diye.
Birgün derlerki ; Yahu getir şu sevgilini bizde bir görelim.
Adam sevgilisini alır getirir. Fakat oda ne ?
Hiçte anlattığı gibi değildir. Derlerki ;
Yahu bu çok çirkin birşey. Sense bize böyle anlatmadın.
Adam derki ; Siz onun içini görün .Öyle temiz,öyle güzelki.
Orda bulunanlardan biriside derki ,!
Git şunu iç dış yap öyle getir bizde görelim.

Saygılarımla