Altını çizdiğiniz satırlar

Rosasepia

Ordinaryus
Kendini kollama önyargısı, bizi başkalarından daha ahlaklı olduğumuzu düşünmeye yöneltir. İnsanlar kendilerini ahlaki iyilik açısından üstün bulma eğilimindedir.’ Oysa ahlakın yolu, en çok nefs muhasebesinden/kendimizi sorgulayabilmekten geçiyor,yani kusurlarımızla yüzleşmekten.

/Kemal Sayar

Rosasepia

Ordinaryus
Dua, sabırdır ve Sabır, belâya karşı yalnızca 'tahammül' etmek, 'katlanmak' değildir; aynı zamanda, 'direnmek' ve 'güç biriktirmek' demektir. öyleyse Kendini, dua ile kuşat; şükür ile savun.; zaferi değil, mücâdeleyi talep et.; namluya kurşunu değil, işini sür..

/İhsan Fazlıoğlu

Cenan

Ordinaryus
İmâm Şâfiî Hz. buyurur:

“Ey dünya ve dünyanın süsüyle şeref bulduğunu zanneden! Ölüm binaya da gelecek, bina edene de... Kimin izzeti dünya ve süsüyse, bilsin ki izzeti pek az, geçici ve fânî... Bil ki dünyanın hazineleri altındandır. Sen iyilik ve îmandan hazineler biriktir!..”

Cenan

Ordinaryus
"Cenâb-ı Hakk’ın, bir kuluna en büyük nîmetlerinden biri, o kuluna aczini bildirmesidir. Bu mâneviyat yolunda kazandığım belki de en büyük nîmet, hatâlarımı görmem oldu. Rabbime karşı müflisliğimi idrâk ettim. Böylece kimsenin hatâsını görmeye ve onunla uğraşmaya tâkatim kalmadı. Hamd olsun, bütün bunların şükrü içindeyim…” Musa Topbaş Efendi Hazretleri

Rosasepia

Ordinaryus
Sevgili Dost, Bir kum saatidir hayat, gittikçe ıssızlaşır geride bir rüya kalır. Davranışlarımız bizim kim olduğumuzu söyler, soru sor, cevap ara..

/Ali Ural

Rosasepia

Ordinaryus
“Bir dertli kul idim derman arayan…” diye söze başladı Bayezid-i Bistami, “Kalbime bir süvari gibi indim.

Bütün ellerimle Hakk’ın kapısını çaldım, bela eliyle çalmadıkça kapı açılmadı. Bütün dillerle izin istedim, hüzün diliyle istemedikçe izin verilmedi. Bütün ayaklarla O’na giden yolda yürüdüm. Yokluk ayağıyla yürümedikçe dergâhına varamadım…

Denildi ki, “Ey Bayezid! Nefsinden boş ol. Hiç ol da gel.” Yıllarca gayret ettim. Ve bir gün sükût edince baktım ve gördüm ki derdim, dermanım imiş…

/Bayezid-i Bistami

Rosasepia

Ordinaryus
'Kendilik' idrâki sorunlu bir bireyin 'kişilik' ifâdesi kaygı ile 'kimlik' ifâdesi korku ile maluldür. Kaygı ve korku, insanı saldırgan ve yıkıcı kılar. Bu nedenle denmiştir ki, "sekîneti olmayanın sukûneti de olmaz"; ikisinin bulunmadığı birey de ne huzur bulur ne de huzur verir.

/İhsan Fazlıoğlu

Rosasepia

Ordinaryus
"... istikâmeti olmayan doğruluk ile iyilik tek başına bir anlam ifâde etmez. Söyledikleri ve ettikleri, mensubiyetlerine içkin bir istikâmet taşımıyorsa kişilerin ne eleştirileri, ne hakaretleri, ne yüceltmeleri, ne de aşağılamaları bir kıymet-i harbiye (...) taşır..."

/İhsan Fazlıoğlu

Rosasepia

Ordinaryus
Hevesleri, beklentileri, erteledikleri, kursağında kalmış kelimeleri, kaçırılmış bakışları, gizledikleri, bitirilmemiş mektupları, susuşları ve istemsiz veda edişleriyle tamamlanmamış bir cümledir insan.

Bütün bunlara rağmen hayat, yine de anlamlı bir cümle kurabilme isteğidir.

/Tarık Tufan

Rosasepia

Ordinaryus
Acı, olmak zorunda; çünkü iyi ve kötü arasındaki savaşta, ruh ancak acı çekerek sağlığına kavuşabilir. İnsan, ruhunu Tanrı’ya teslim edeceğini düşünerek yaşamalı.

/Andrey Tarkovsky

Rosasepia

Ordinaryus
Ne hazindir ki, dünyevîleşme ve maddecilik salgınının kol gezdiği günümüzde, her şeyi materyalist bir zihniyetle değerlendirmeye alışmış olan bâzı çevrelerde, insanın şeref ve kıymeti; para-pul ve makam-mevkî ile ölçülür hâldedir. Düğünler, sünnetler, cenazeler de âdeta bunun test edildiği yerler durumundadır. Hâlbuki insanın izzet ve şerefinin ölçüsü; her hâlükârda İslâm şahsiyet ve karakterini muhâfaza etmesidir, yani îmânıdır, takvâsıdır, güzel ahlâkıdır. Lüks yaşama düşkünlüğü, düğün, sünnet ve sâir kutlama ve eğlencelerde sergilenen nefsânî ve şehvânî manzaralar, yapılan israflar, civardaki hastaları, bebekleri, mahzun, gamlı ve yorgun gönülleri düşünmeden, kul hakkı çiğnediğini aklının ucundan bile geçirmeden patlatılan silâhlar, havâî fişekler, maytaplar, rahatsız edici müzik çığlıkları vs… Bütün bunlar, dünyevîleşme ve yabancı kültür istîlâsının toplumumuzdaki menfî tesirlerinden birkaçıdır. Bizim dînî ve millî örfümüz içinde böyle aşırılıklara yer yoktur.

/Osman Nûri Topbaş

Rosasepia

Ordinaryus
İnsan, yaşamında bir kez de olsa kendine şu soruyu sorup yanıtlamalıdır: Sahip olduğum her şeyi yitirdiğimde, beni ayakta tutacak olan nedir?..''

/İhsan Fazlıoğlu

KUZAT

Profesör
Öfkeyle geçen her dakikanız, mutluluğunuzdan çalınmış 60 saniyedir. |R.Emerson Yılmaz Odabaşı|