Almanya'da Muhteşem Bir Cami Yükseliyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Almanya'da Muhteşem Bir Cami Yükseliyor

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0


Diyanet İşleri Türk İslam Birliği tarafından Almanya’nın Köln kentinde inşa ettirilen ve “Avrupa’nın en modern cami ve külliyesi” olarak görülen Merkez Camii ve Genel Merkez ve Kültür Kompleksi’nin kaba inşaatı tamamlanma aşamasına geldi.

Mimarisiyle Kölnlülerin yanı sıra Alman mimarların da dikkatini çeken bu modern ve ihtişamlı yapının yanından geçenler, yanlarındaki cep telefonuyla da olsa fotoğrafını çekmeden yapamıyor.

Merkez Camii'nin inşaatının tamamlanmasından sonra Köln’ün önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Schramma’nın tabiriyle; “Dünyaca ünlü Dom katedralinden sonra turistlerin uğramadan geçemeyeceği bir eser” olaması bekleniyor.

İki elin parmaklarının kenetlenmiş halini ve dolayısıyla Müslüman göçmenlerle yerli Alman toplumunun kucaklaşmasını simgeleyen bir mimariye sahip olan caminin şal şeklindeki duvarlarının aralarına sadece şeffaf camlar konulacak.

Bu şekilde, günde 70 binden fazla aracın geçtiği Innere Kanalı caddesinin yanında bulunan cami ve külliye, şeffaflığın, diyaloğun simgesi olacak. Arabasıyla caddeden geçenler bile içeride nelerin yapıldığını, Müslümanların nasıl ibadet ettiğine tanık olacak.:clap2:

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri ve DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Dere, komplekste din ve toplum araştırmaları yaparak Almanya’da bu alandaki ihtiyaçlara cevap verecek olan enstitülerin olacağını açıkladı.

Dere, “Projenin modern bir mimari üsluba, aynı zamanda iyi bir tasarıma sahip olduğunu düşünüyorum. Bu mimari ile bütünleşen cami ve kültür merkezi Almanya ve Avrupa için daha sağlıklı bir İslam algısının oluşmasına, İslam’ın kültür ve düşünce dünyası hakkında olumlu bir izlenim uyandıracağını ve en önemlisi sahasında daha verimli hizmet üretilmesine imkan vereceği kanaatindeyim." ifadelerini kullandı.

Bu projenin, Köln şehrinin terk edilmiş uzak bir köşesinde veya sanayi bölgesinde değil, şehrin ve toplumun içerisinde, görülebilir bir yerde gerçekleşir olmasının birleştirici, bütünleştirici ayrı bir sembol değer taşıdığına dikkat çeken Dere, "Umarım bu merkez, mimarisi kadar doğru din hizmetinin verileceği, sağlıklı, yüksek nitelikli dini bilginin ortaya konacağı ve paylaşılacağı bir mekan olarak Almanya’daki seçkin yerini kısa zamanda alır.” dedi.

Buranın iyi bir diyalog fonksiyonu görüp görmeyeceğini sorusuna da cevap veren Ali Dere, şunları söyledi:

“Malumunuz diyalog sözden önce göz, algı ve hisle başlar. Mimarisi ve işlevleriyle görülecek ve beğenilecek bu yeni merkez diyalogun en başta genel anlamdaki süreçlerine olumlu katkı sağlayacaktır.

Bunun yanında, idari kısım ve kültür bölümlerinde bazı araştırma birimlerinin olacağını, bunlardan birinin de “din ve kültür araştırmaları” alanında teorik ve pratik çalışmalar yapacağını biliyorum.

Ayrıca ortak programların yapılabileceği gençlik bölümü, bayanlar bölümü, sergi salonu, bir mini sinema-tiyatro sunum salonu, bir İslam güzel sanatlar atölyesi ve bir ilmi kütüphane bir bölümleri bu komplekste yer alıyor ki; bunlar her anlamda diyalog ve kaynaşmaya daha geniş bir zemin oluşturacak diye ümit ediyorum.

Böylece bu unsurlar burayı sadece cami değil, aynı zamanda bir bilgi ve kültür merkezi haline getirecek. Bu yönüyle de güzel bir örnek olacağını düşünüyorum."

Kompleksin sadece Almanya’da değil, Avrupa’da da tüm Müslümanların gururla sahip çıkacağı, günümüz seçeneklerine uyan modern bir bina olacağını ifade eden Dere, "Günümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak imkanları barındıran bu külliye, modern mimariye sahip bir cami ile birleşerek, inşallah bugüne hitap eden modern bir Avrupa külliyesi olacak.” dedi.

Bir yıl sonra tamamlanması planlanan kompleks tamamen DİTİB’in kaynakları ve Müslümanların yardımlarıyla inşa ediliyor. Kampanyalarda şimdiye kadar 7 milyon727 bin Euro toplanan DİTİB Merkez Cami ve Kültür Merkezi Kompleksi’nin 25 milyon Euro’ya mal olması bekleniyor.

moralhaber
 

-Muhammed-

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
18 Kas 2010
Mesajlar
1,740
Puanları
63
Bunca sancının içinde ne güzel olur..
 
Üst