Almanya'da İslam Karşıtlarına Karşı Gösteri Düzenlenecek

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Tepkime puanı
247
Puanları
0
Almanya’nın Dresden kentinde "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) oluşumu tarafından yapılan gösterilere karşı bir gösteri düzenleneceği bildirildi.

KİLİSENİN ÖNÜNDE GÖSTERİ YAPILACAK

Dresden Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, "Dresden ve Saksonya için - Dünyaya açıklık, insanlık, birbirleriyle diyalog için" sloganıyla 10 Ocak Cumartesi günü Frauenkirche Kilisesi önünde bir gösterinin yapılacağı ifade edildi.


Dresden kentinin ve Saksonya eyaletinin yüzyıllardan beri dünyaya açık olduğu belirtilen açıklamada, kültür ve ekonomi eyaleti Saksonya’nın başarı hikayesinin buradaki halkın dünyanın çeşitli yerlerindeki insanlarla el ele vererek yaptığı çalışmalarla mümkün olduğu ifade edildi.

Gerçekleştirilen açıklamada, bu eyalete gelen insanların Saksonya’yı yurt edindikleri belirtilerek, bu insanların Alman dilini ve değerlerini paylaştıkları belirtildi.

GÖSTERİYE KATILMA ÇAĞRISINDA BULUNDU


Saksonya Eyalet Başbakanı Stanislaw Tillich'e gösteriye katılma çağrısında bulunan Dresden Belediye Başkanı Helma Orosz, pazartesi günleri düzenlenen PEGIDA yürüyüşlerine katılanların Dresden kentini temsil etmediğini ifade etti.

Açıklamalarının ilerleyen kısımlarında Orosz, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve toplumun birlikteliği için çaba sarf ettiklerini belirtti.Dresden kentindeki spor kulüpleri de Tillich ve Orosz’un çağrısını memnuniyetle karşıladıklarını ve gösteriye katılacaklarını açıkladı.

12. YÜRÜYÜŞLERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEKLER

Dresden kentinde ekim ayından bu yana pazartesi günleri göçmen ve
İslam karşıtı gösteriler düzenleyen PEGIDA hareketinin 12 Ocak Pazartesi günü 12. yürüyüşünü yapacağı duyurulmuştu.


Grup 27 Ekim'de yaklaşık 500 kişinin katılımıyla gösterilere başlamış, İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle desteğini artırmıştı. Son olarak 5 Ocak'ta düzenlenen 11. gösteriye yaklaşık 18 bin kişi katılmıştı.

PEGIDA’dan esinlenerek Almanya'nın çeşitli kentlerinde bazı gruplar da benzer gösteriler düzenlerken, Köln, Berlin ve Hamburg gibi şehirlerde ise PEDIGA karşıtı gösteriler yapılmıştı.

http://www.risaleajans.com/gundem/islam-karsitlarina-karsi-gosteri-duzenlenecek
 
Üst