Allah'tan, önce peygambere kul olmak lazım !!???

Kaptan

Mecra Yazarı
Ey efendi biz sadece Allah'a kul olmakla emrolunduk.

Yorumsuz, yorum yapinca bazilari kiziyorlar

çelebiler

Kıdemli Üye
Tarikat şeyhi ya illa sapıtacak.Sonra bu sapıtmayı hak gibi sunacak ki reklam olsun.

Allah'ın Kitabını anlamak,anlatmak hiç akıllarına gelmez.

AlpBilge

Yasaklı
Mekke müşriklerine rahmet okutturuyorlar. Allah tek olarak anıldığında yüzlerinde hoşnutsuzluk ifadesi beliriyor. Allah ilahlaştrılmış kişilerle birlikte anıldığında hemen yüzleri gülüyor. Dillerini eğip bükerek Kur'an'ın tevhid mesajını tahrif ediyorlar. Hristiyanlaşma ve Yahudileşme temayülü gösteriyorlar.

Rasulullah'ı ilahlaştırarak Allah'a şirk koşanlar, aşağıdaki ayetleri idrak ederek okusunlar ve tevbe etsinler.

De ki: "Allah'ın dileği dışında benim kendime bile zarar ya da fayda vermeye gücüm yetmez. Her ümmetin belirli bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne de öne alınabilirler." (Yunus 49)

"De ki: 'Ben peygamberlerin ilki değilim. Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Sadece bana vahy olunana (Kur'an'a) uyuyorum ve ben apaçık bir uyarıcıdan başkası değilim." (Ahkaf 9)

De ki: "Ben sadece sizin gibi bir insanım. Bana ilahınızın tek ilah olduğu vahyediliyor. Artık O'na yönelin ve O'ndan bağışlanma dileyin. Yazıklar olsun şirk koşanlara." (Fussilet 6)

De ki: Ben size "Allah'ın hazineleri yanımdadır" demiyorum. Ben gaybı da bilmiyorum. Size "Ben meleğim" de demiyorum. Ben sadece bana vahyedilene/Kur'an'a uyuyorum." De ki: Körle gören bir olur mu? Hiç düşünmüyor musunuz? (Enam 50)

talib

Kıdemli Üye
Ey efendi biz sadece Allah'a kul olmakla emrolunduk.

Yorumsuz, yorum yapinca bazilari kiziyorlar

Maalesef siz saptırmış oluyorsunuz, göz göre göre. Kul ne demek, evvela ona bakın. Sizin zihninizdeki kul tanımı, sadece bir anlamı. Ama kul kelimesine farklı manalar yüklemişler. Siz farklı manalar yüklenmiş, farklı manalara gelir kısmına bakmadın, sadece zihninizdeki tek manaya göre hüküm veriyorsunuz. Bir alıntı:

Bazı kelimeler birkaç manaya gelir. Cümledeki yerlerine göre manaları değişir. Kul, mahluk, insan, köle, bende, emir altında bulunan, tâbi, mensup, hizmetçi gibi manalara gelir.
Sultana bağlı askerlere Kapı kulu denirdi.

Bende kelimesi de kul demektir. Bendeniz, kulunuz demektir. Bu tabir bugün bile tevazu ifadesi olarak kullanılmaktadır.

Emir kuluyum demek, emir altında çalışıyorum, benim de âmirim var demektir.

Ben Ali beyin kuluyum demek, ben Ali beyin hizmetçisiyim demektir.

Padişahlar, tebasından olan sadık yardımcıları için "Kulum" tabirini kullanırlardı. Burada kulum, sağ kolum demektir.

Onun kapısına kul olamam demek, ona hizmetçilik edemem demektir.

Demek ki kul kelimesi farklı manalara geliyor. Bu farklı manaları kullananlara bir şey diyemezsiniz, zihninizdeki tekfir gayretine dayanarak. En fazla diyeceğiniz, kul kelimesi tek manaya gelsin, başka mana istemem ben. O da realitenin dışında bir şey istemek olur yine.
@Lailaheillallah 'a da bir şey diyemiyorum. Biz bu sözü cennet bileti olarak kullanırken, o ve onun gibiler tekfir gayreti ile kullanıyorlar. İnsandan insana fark...

adams77

Kanalizasyoncu
Maalesef siz saptırmış oluyorsunuz, göz göre göre. Kul ne demek, evvela ona bakın. Sizin zihninizdeki kul tanımı, sadece bir anlamı. Ama kul kelimesine farklı manalar yüklemişler. Siz farklı manalar yüklenmiş, farklı manalara gelir kısmına bakmadın, sadece zihninizdeki tek manaya göre hüküm veriyorsunuz. Bir alıntı:

Demek ki kul kelimesi farklı manalara geliyor. Bu farklı manaları kullananlara bir şey diyemezsiniz, zihninizdeki tekfir gayretine dayanarak. En fazla diyeceğiniz, kul kelimesi tek manaya gelsin, başka mana istemem ben. O da realitenin dışında bir şey istemek olur yine.

@Lailaheillallah 'a da bir şey diyemiyorum. Biz bu sözü cennet bileti olarak kullanırken, o ve onun gibiler tekfir gayreti ile kullanıyorlar. İnsandan insana fark...

Talib abi videodaki şahıs bir formül veriyor. itaat kelimesini kaldır yerine istediğin kelimeyi koy formül bozulmaz diyor. Şimdi sen bunu savunuyormusun !

parmaklarım basmıyor klavye ortadan kayboldu ne kelimeler var yazamıyorum yahu yapmayın tamam bazı şeyleri savununda bu kadar mantık dışı bir formül savunmayın yahu sizde kendi içinizdeki böyle mantıksız ve tutarsız konuşanları eleyin lütfen arkasında durmayın abi oluyor mu?

çelebiler

Kıdemli Üye

Ne mana ile söylense söylensin bu söz tevhide aykırı değil mi?

Toplumun tamamını düşündüğümüzde kültür,algı,bilgi,görgü seviyelerine göre farklı farklı olan insanların bu sözü anlama ve yaşamada nasıl yanlışlar içine düşecekleri aşikar değil mi?

Allah'ın dini,Resulü böyle mj anlatılır?

Ahter

Kıdemli Üye
Tuğrul İnançer'in sözü tevil edilebilirsede, böyle sözlerden sakınmak en doğrusudur..

Ahter

Kıdemli Üye
Tevil edebilirmisiniz. Edilebilirliğini bir görelim.

Kul sözcüğünün değişik manalarına bakarsan tevilinin mümkün olduğunu görürsün.Mesela bir anlamı tabi olma, bende olma anlamlarına da gelir.Resulu ekreme tabi olmayı başaran birisi, Allah Tealaya da gerçek anlamda kul olmayı başarır.Resule itaat Allaha itaat ayetide bunu gösteriyor..Umarım anlaşılmıştır!

çelebiler

Kıdemli Üye
Kul sözcüğünün değişik manalarına bakarsan tevilinin mümkün olduğunu görürsün.Mesela bir anlamı tabi olma, bende olma anlamlarına da gelir.Resulu ekreme tabi olmayı başaran birisi, Allah Tealaya da gerçek anlamda kul olmayı başarır.Resule itaat Allaha itaat ayetide bunu gösteriyor..Umarım anlaşılmıştır!
Bir sözcüğün manasını Allah belirlemişse o sözcüğe kullar başka mana yüklediğinde ne yapmış olurlar?

adams77

Kanalizasyoncu

Bence hiç anlaşılır değil. Kul sözcüğünün değişik manalarının olması sizi neden kitaptaki kelimelerin değişik manalarını kullanmaya götürmüyor ?

Resul 'e hangi noktada tabi olursun ki? Allah 'ın elçisini tanıma ve onu anlayabilme sorumluluğunu es geçiyorsunuz bu yüzden zaten sünneti modelleyerek doğru yaptığınızı sanıyorsunuz.

Tasdik etmeden nasıl tabi olacaksın? Tasdik etmeden nasıl itaat edeceksin?

Yahu bir inanç sistemi bu kadar basit bir temel üzerine kurulabilir mi? O zaman dünyanın diğer bölgelerinden yaşayan ne kadar topluluk var ise atalarından arta kalan inançlarında bir yanlışlık yok.

Sen bu dini nasıl seçtin? Hemde elçiyi görmeden :)

Ahter

Kıdemli Üye
Videoda konuşan şahıs , Kuranda geçen abd kelimesiyle ilgili yeni bir yorumda bulunmuyor, ki senin ''bu sözcüğün anlamını Allah belirlemiş'' demen mantıklı olsun.Abd kelimesinin arab lügatında geçen anlamlarından yola çıkarak Peygambere tabi olmayı başaran Allahada kul olmayı başarır demeye getiriyor.Kuranda bu yorumu teyid eden ayetide yukarda söyledik.Resule itaat Allaha da itaattir...Bu söz ne şirktir nede küfürdür..tevili ,bu şekilde mümkündür, lakin dediğim gibi İnançer'in kullandığı cümleyi ben , tevili mümkünde olsa da doğru bulmuyorum..

çelebiler

Kıdemli Üye
Videoda konuşan şahıs , Kuranda geçen abd kelimesiyle ilgili yeni bir yorumda bulunmuyor, ki senin ''bu sözcüğün anlamını Allah belirlemiş'' demen mantıklı olsun.Abd kelimesinin arab lügatında geçen anlamlarından yola çıkarak Peygambere tabi olmayı başaran Allahada kul olmayı başarır demeye getiriyor.Kuranda bu yorumu teyid eden ayetide yukarda söyledik.Resule itaat Allaha da itaattir...Bu söz ne şirktir nede küfürdür..tevili ,bu şekilde mümkündür, lakin dediğim gibi İnançer'in kullandığı cümleyi ben , tevili mümkünde olsa da doğru bulmuyorum..
Zaten dediğimi anlasaydın tüm inancından vazgeçmen gerekirdi.

adams77

Kanalizasyoncu

Hangi peygambere tabi olacaksın? Seni tebliği peygamberden mi alıyorsun :)

o zaman nakilcilere tabi olan Allah 'a kul olmayı başarabilir. yada Nakilcilere kul olan Allah 'a kul olmuş olur.

Resule itaat Allah 'a da itaattir sözünü yanlış anlıyorsunuz. Zaten sizin resül anlayışınızda da sıkıntı var ya zincirleme geliyor demek.

garip70

Ordinaryus
KUL NEDİR?

Mumsema Arşivi:

Kopyala yapıştır: :)

'Abd' kelimesi kul demektir ve Kur'an'ın anahtar kelimelerinden biridir. Zira 'kul' kavramı, zorunlu olarak 'ilah', 'rab' kavramını çağrıştırmakta, insan zihninde hemencecik Rabbin/İlah'ın dûnuna 'kul'u yerleştirmektedir

Bazı kelimeler birkaç manaya gelir. Cümledeki yerlerine göre manaları değişir.

Kul, mahluk, insan, köle, bende, emir altında bulunan, tâbi, mensup, hizmetçi gibi manalara gelir.

Bende kelimesi de kul demektir. Bendeniz, kulunuz demektir. Bu tabir bugün bile tevazu ifadesi olarak kullanılmaktadır.

Padişahlar, tebasından olan sadık yardımcıları için "Kulum" tabirini kullanırlardı. Burada kulum, sağ kolum demektir.

Mevla kelimesi de yedi manaya gelir. Meşhur olan üç manası ilah, köle ve efendi demektir.
(Mevla’mızın rahmeti boldur) cümlesinde mevla, ilah manasındadır.

(Hazret-i Bilal, Hazret-i Ebu Bekrin mevlası idi) cümlesinde mevla, azat edilmiş köle manasına gelir.

adams77

Kanalizasyoncu
KUL NEDİR?

Mumsema Arşivi:

Kopyala yapıştır: :)

'Abd' kelimesi kul demektir ve Kur'an'ın anahtar kelimelerinden biridir. Zira 'kul' kavramı, zorunlu olarak 'ilah', 'rab' kavramını çağrıştırmakta, insan zihninde hemencecik Rabbin/İlah'ın dûnuna 'kul'u yerleştirmektedir

Bazı kelimeler birkaç manaya gelir. Cümledeki yerlerine göre manaları değişir.

Kul, mahluk, insan, köle, bende, emir altında bulunan, tâbi, mensup, hizmetçi gibi manalara gelir.

Mevla kelimesi de yedi manaya gelir. Meşhur olan üç manası ilah, köle ve efendi demektir.
(Mevla’mızın rahmeti boldur) cümlesinde mevla, ilah manasındadır.

(Hazret-i Bilal, Hazret-i Ebu Bekrin mevlası idi) cümlesinde mevla, azat edilmiş köle manasına gelir.

Güzel kardeşim kul kelimesini kendi alanında kullandığında bir sıkıntı olmaz fakat bunu kendi alanından çıkarıp dini alana soktuğunda sıkıntı başlar.

Ali beyin kulusun; Ali bey sana para karşılığı iş yaptırdığı için onun söylediklerini yerine getirmek zorundasın yani Ali beye itaat etmek zorundasın şartları kabul ediyorsun.

Peki Ali beyi İslam 'a aykırı iş yaparsa ne yapacaksın? Kul hakkın yiyorsa ve sende ona itaat ediyorsan ne olacak :)

alanlar çok farklı olunca kelimeler kullanıldığı alanlara göre farklı manaya gelebilir.

Hiç insan kayıtsız şartsız bir kişiye itaat edemez itaatin ölçüsü Allah 'ın yasa ve kanunlarıdır. Eğer kayıtsız şartsız itaat başlarsa haşa çok fena noktalara gidersin. Bu noktada çocuk edinmeyi araştırabilirsin.

garip70

Ordinaryus
Güzel kardeşim kul kelimesini kendi alanında kullandığında bir sıkıntı olmaz fakat bunu kendi alanından çıkarıp dini alana soktuğunda sıkıntı başlar.

Ali beyin kulusun; Ali bey sana para karşılığı iş yaptırdığı için onun söylediklerini yerine getirmek zorundasın yani Ali beye itaat etmek zorundasın şartları kabul ediyorsun.

Peki Ali beyi İslam 'a aykırı iş yaparsa ne yapacaksın? Kul hakkın yiyorsa ve sende ona itaat ediyorsan ne olacak :)

alanlar çok farklı olunca kelimeler kullanıldığı alanlara göre farklı manaya gelebilir.

Hiç insan kayıtsız şartsız bir kişiye itaat edemez itaatin ölçüsü Allah 'ın yasa ve kanunlarıdır. Eğer kayıtsız şartsız itaat başlarsa haşa çok fena noktalara gidersin. Bu noktada çocuk edinmeyi araştırabilirsin.

İyi de... İnançer hocayı dinledim. Sizin anladığınız şekliyle anlamadım. Allaha kul olmayı, peygambere itaat olarak açıklamaya çalışıyor. Peygambere ''KUL'' kelimesini itaat olarak almış. Peygamberin karşısına geçip ona tapının anlamında söylemiyor ki.
Ben mi yanlış anlıyorum siz mi muhterem?

Ahter

Kıdemli Üye
Hangi peygambere tabi olacaksın? Seni tebliği peygamberden mi alıyorsun :)

o zaman nakilcilere tabi olan Allah 'a kul olmayı başarabilir. yada Nakilcilere kul olan Allah 'a kul olmuş olur.

Resule itaat Allah 'a da itaattir sözünü yanlış anlıyorsunuz. Zaten sizin resül anlayışınızda da sıkıntı var ya zincirleme geliyor demek.

Ne acib sorular! Bu sözlerin sahibi sanki başka bir galakside yaşıyor..Peki sen tebliği kimden alıyorsun? Müşteşrikler olabilirmi? Kurandan alıyorum dersen , muğalata yapıyorsun derim.Peygamber aleyhisselamın görevi tebliğ ve beyandır...Madem Peygamber olmadan sen tebliği kurandan alıyorsun, bu mümkün o zaman peygamber neden gelmiş?Sen nasıl anlıyorsun Resule itaatı?

Sen ister farkında ol, ister olma, peygambersiz bir din tasavvuru içerisindesin.

adams77

Kanalizasyoncu
Ne acib sorular! Bu sözlerin sahibi sanki başka bir galakside yaşıyor..Peki sen tebliği kimden alıyorsun? Müşteşrikler olabilirmi? Kurandan alıyorum dersen , muğalata yapıyorsun derim.Peygamber aleyhisselamın görevi tebliğ ve beyandır...Madem Peygamber olmadan sen tebliği kurandan alıyorsun, bu mümkün o zaman peygamber neden gelmiş?Sen nasıl anlıyorsun Resule itaatı?

Sen ister farkında ol, ister olma, peygambersiz bir din tasavvuru içerisindesin.

Yapının nasıl çalıştığını fark etmediğin sürece ben başka galakside yaşıyorum olacam :)