ALLAHIN RAHMETi | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

ALLAHIN RAHMETi

zebih

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
22 Ara 2006
Mesajlar
4,033
Puanları
63
[FONT=tahoma,helvetica]Oğlu ile babası sahile indiler

Oğlu sordu babasına

babacığım şu yerdeki şeyler neyin nesi

çakıl taşı evladım...

oğul kafasını sağa çevirdi

babacığım ya bunlar

onlar da çakıl taşı evladım

sola çevirdi

ya bunlar babacığım

hepsi çakıl taşı evladım

babacığım ne kadar da çok var bunlardan

evet evladım

peki babacığım bunlardan daha çok bir şey var mı dünyada

var evladım

nedir babacığım

BABANIN GÜNAHLARI EVLADIM

babacığım

ya senin günahlarından daha çok bir şey var mı

var evladım

nedir babacığım

ALLAH'IN RAHMETİ EVLADIM
[/FONT]
 

zebih

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
22 Ara 2006
Mesajlar
4,033
Puanları
63
[FONT=tahoma,helvetica]Abdulkadir Geylanî kuddise sırrıhu buyuruyor ki:

Ey ahali! Yakında hepiniz öleceksiniz. Ölünce peşinizden size ağlanmadan önce, siz kendinize, kendi halinize ağlayınız! Akıbeti belirsiz bir çok günahlarınız var. Bunlar afvedilir mi? Yoksa cezalarınızı mı çekeceksiniz? Kalbleriniz dünya sevgisi ve dünya hırsı ile dolu. Onları, haramları ve kötülükleri terk ederek ve Allah Teâlâ'ya yönelmek sûretiyle tedavi ediniz.

Uzun emellerini kısalt, hırsını azalt. Her namazı veda namazı olarak kıl! Sanki bir dahaki namaz vaktine çıkamayacakmış şekilde kıl! Yazılmış vasiyyeti yastığının altında hazır olmadıkça uyumak bir mü'mine yakışmaz. Eğer Allah Teâlâ ve Tekaddes Hazretleri ona âfiyet içinde uykudan kalkmağı nasib ederse ne âlâ, ne mubarek; aksi halde aile efradı vasiyyetini bulur.

Ölümünden sonra ne yapacakları ve nasıl hareket edecekleri hususunda ondan faydalanırlar, kendisine rahmetler okurlar.

Yeyip içmen veda yeyip içmesi olsun! Âile efradının arasındaki bulunuşun veda bulunuşu olsun! Kalbine, hep emanet, eğreti olduğunu iyice hakket, iyice
çak. Kaderi başkalarının elinde bulunan bir kimse nasıl emânet ve veda halinde olmasın? Zira yarın ne olacağını, işlerinin nereye varacağını, kaderinin kendisine neler getireceğini bilmemektedir.

Ölümü hatırlamak, kalbini temizler. Seni, dünyaya ve insanlara bağlanma felaketinden kurtarır, yalnız Allah sevgisine bağlar, kalbinden perdeyi kaldırır. Neticede görürsün ki insanlar da, diğer varlıklar da fânidir, yok olmağa mahkumdur, âcizdir, ne zararları vardır ve ne de faydaları!...

Râbia-yı Adeviyye kuddise sırrıhuya, Süfyan-ı Sevri kuddise sırrıhu şöyle demişdir:

Senin ömrün ancak sayılı günlerden ibarettir. Bir gün geçince senin ömrünün bir kısmı gider. Ömrünün bir kısmı gidince, yakında tamamı gidecektir. Sen bilgili bir insansın, amel işle, düşün. " Dinarım, dirhemim gitti, malım zayi' oldu deme. Bilakis günüm gitti, zira bir günle ömür biter. " de.

Âbid bir zat ölüm gelince şöyle demiştir:

" Hüzünler yurdu olan dünyadan ayrılacağıma üzülmüyorum. Ancak uyuduğum bir gece, oruç tutmayarak geçirdiğim gün ve Allah'ın zikrinden gafil bıraktığım bir saat için üzülüyorum. "

İktibas: Ahiret Hazırlığı Sâdık Dânâ Erkam Yayınları
[/FONT]
 
Üst