Allahın borca sadakaya ihtiyacımı var.

ankakusu

Asistan
Dostlarım beşikten mezara kadar ilim öğreniniz demiş ya. Öğrenmeye çalışıyoruz affınıza sığınarak.

Allahın bizim neyimize ihtiyacı olabilir ki. Ama ayetlerde borç tan sadakadan bahsediyor. Bu sadaka borç nedir.

HADİD SURESİ
http://www.kuranikerim.gen.tr/default.asp

11-Hani Allah'a güzel bir borç verecek kimse ki, Allah onu ona katlayıversin?! Hem onun için çok hoş bir mükafat da vardır!

18-Şüphesiz sadaka veren erkek ve dişilere ve Allah'a öyle (karz-ı hasen) güzel ödünç verenlere, verdikleri kat kat artırılır; bir de onlara pek hoş bir mükafat vardır!

dayi

Profesör
Altıncı katta oturan bir kardeş anlattıydı..su söylemiş..su dağıtan firmanın 45 yaşlarındaki elamanı altıncı kata suyu çıkarmış..burasımı..evet..şuraya bırak..adam nefes nefese..fakat yüzünden bir tebessüm yayılıyorki..sorma gitsin dayı..dedi..ve ilave etti..yaw dedi su bedeli 3 ytl
verdim beş lira
üstü senin şu zahmetinin karşılığı değil fakat kabul edersen kalsın sende..

Karz_ı Hasen..bu olabilirmi..evet diyorsanız..olabilir diyorsanız..''O''nu buldunuz demektir..şimdi kalıyor geriye ''O''na güzel ödünçler verebilinecek fırsatları kaçırmamaya..

HU..

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
bende şöyle duydum
yahudiler demişler ki haşa )allah fakir biz zenginiz çünkü bizden istiyor.allahta onları lanetlemiş,cehennemivaadetmiş
bur daki mana şudur ne yaparsan kendine kıldığın namaz,tuttuğun oruç,verdiğin sadaka hepsi senin dereceni arttıran şeyler
yoksa allahın senin ne namazına ihtiyacı var ne de orucuna onun c.c. hiçbirşeye ihtiyacı yok.
bi hadisi kudside kulum bana bi adım yaklaşırsa ben ona koşarım
burdaki mana insanın sandığı mana değil yürümek fiili değil
rahmet manasında vs geliyor
o bahsettiğiniz ayetlerde öyle manalara geliyorlar.
inş..diğer arkadaşlar daha tafsilatlı anlatırlar.

XaberDar

Profesör
Onların mallarından sadaka al, bununla onları temizlemiş, arındırmış olursun� (Tevbe Suresi, 103)

Bilirsiniz ki sadaka belaların define sebeptir. Yani aslında bizim ihtiyacımız var.

B

.BeYzA.

Guest
“Allah’a güzel bir şekilde borç veren (karz-ı hasen)” anlamında kullanılmıştır. Bu kimseye de bunun kat kat fazlasının ödeneceğinden bahsedilmiştir.

Bu ayetlerde, Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla yapılan harcamalar da karz-ı hasen kapsamına alınmıştır. Karz-ı hasen zahirde insanlara verilirken, mecâzen Allah’a verilen bir borçtur. Allah Teâlâ, bu borcu katında zayi etmeyeceğini ve karşılığını sevap ve mükâfat cinsinden katlayarak geri döndüreceğini ilâhî bir vaat olarak bildiriyor. (Müzzemmil 20)

Karz (borç verme), Allah’a yakınlaşma (kurbet) anlamını içeren, alan açısından dünyevî, veren açısından uhrevî faydaları olan bir işlemdir. Karz-ı Hasen (Güzel Ödünç) denmesinin sebebi, hayır duygusuyla ve Allah rızası için yapılan her türlü malî fedakârlığı kapsamasındandır."

(alıntı)

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
bu arada aklıma bi soru takıldı
basen (her zaman) cami çıkışlarınd dilenciler para dilenio
allah rızası için dio
bende varsa veriom
basen 50 kuruş oluyo neyse
bunlarında hükmü çok verenlerin hükmü gibi midir?allah rızası için verilmesi.

B

.BeYzA.

Guest
bu arada aklıma bi soru takıldı
basen (her zaman) cami çıkışlarınd dilenciler para dilenio
allah rızası için dio
bende varsa veriom
basen 50 kuruş oluyo neyse
bunlarında hükmü çok verenlerin hükmü gibi midir?allah rızası için verilmesi.

siz bunu sormuşken ben de bu kouyla alakalı bilen kardeşlere bişey sorsam...ben de bazen bu kişilere vermek istemiyorum, isteyeni boş çevirmemek babından cüzi miktar veriyoruz ama doğrusu onların gerçekten muhtaç olabileceklerine (istisnalar hariç!) iananmıyorum, bu duyguyu da son zamanlarda hissetmeye başladım peki ben ne yapayım???:confused1[1]: :confused1[1]:

dayi

Profesör
Gelenin kim olduğunu biliyorsanız miktarı önemli değil..vereceksiniz..yoksada bir tebessüm ile geçiştireceksiniz..gönlünü kırmadan..

Veren el,alan elden Hayırlıdır..siz hep veren el olun..

HU..

Bedrin_Aslanı

Profesör
siz bunu sormuşken ben de bu kouyla alakalı bilen kardeşlere bişey sorsam...ben de bazen bu kişilere vermek istemiyorum, isteyeni boş çevirmemek babından cüzi miktar veriyoruz ama doğrusu onların gerçekten muhtaç olabileceklerine (istisnalar hariç!) iananmıyorum, bu duyguyu da son zamanlarda hissetmeye başladım peki ben ne yapayım???:confused1[1]: :confused1[1]:

Dilenci deveyle gelse (zamanımızın mersedesi gibi birşy oluyor yani)boş cevirmeyin.

İslam dairesi içinde yaptığımız herşeyin bize faydası var. Diğer dünyada kazanacaklarımız mutlaka olur. Ama bu dünyada gerçek mutluluğa ermek istiyorsak dinimize sarılmalıyız. "Kalpler yalnız Allah zikriyle tatmin olur." başka hiç birşeyle olmuyor olamazda. Haram olan dünyalık zevklerin hiç birisi sizi tamin etmez hep daha fazla istersiniz. Ama Allah bize yeter. "HasbinAllah venimel vekil.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Yalnız, göz göre göre de birilerini bu yola itmeyelim... Özel bir hastanenin yakınlarında oturuyorum, futbolcuların fln da geldiği bir hastane... Hastane yolunda benim 6 defa veya daha fazla şahit olduğum bir olay var... Bir teyze, ya yanında torunu! ile veya kızı! ile geliyor, "acilden çıktık evladım yol parası verirmisiniz" diyor... Veya 6-7 kadın! yoldan geçen özel! arabaları durdurup, acilden çıktık bizi belli bir yere kadar götürün" diyor... Böyle durumlarda fazlaca muhattaplık kurmadan yola devam etmek en doğrusu bence... Açık bir şekilde halleri belli... Ben mümkün olduğunca birşeyler(mendil, kalem, yarabandı,...) satan insanlara para veriyorum ve sattığı malzemeyi ya almıyorum veya fazlaca para verebildiysem (misal mendilse sattığı şey) bir tane alıyorum geçip gidiyorum... Bence insanları çalışmaya itmek lazım... Bilemiyorum bu yolla faydalı oluyorumdur inşallah...

AşK_€r

arabeskçi
Altıncı katta oturan bir kardeş anlattıydı..su söylemiş..su dağıtan firmanın 45 yaşlarındaki elamanı altıncı kata suyu çıkarmış..burasımı..evet..şuraya bırak..adam nefes nefese..fakat yüzünden bir tebessüm yayılıyorki..sorma gitsin dayı..dedi..ve ilave etti..yaw dedi su bedeli 3 ytl
verdim beş lira
üstü senin şu zahmetinin karşılığı değil fakat kabul edersen kalsın sende..

Karz_ı Hasen..bu olabilirmi..evet diyorsanız..olabilir diyorsanız..''O''nu buldunuz demektir..şimdi kalıyor geriye ''O''na güzel ödünçler verebilinecek fırsatları kaçırmamaya..

HU..

dayım senin şu hitabetine hayranım...allah razı olsun...sağol dayım....

dayi

Profesör
NAM TECELLİNİN..dayıda tecelliye taabi..

HU..