Allah'i (cc) Zİkretmenİn Fazİletİ

dilhuba

Profesör
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
Ulu Allah (CC) buyuruyor ki:

"_Siz beni anın ki,ben de sizi anayım.Bana şükredin,sakın nankörlük etmeyin"(Bakara Suresi 152.ayet)

Sabit-ül Bünnani (R.A) der ki; Ben Rabbimin beni ne zaman anacağını biliyorum"
Dinleyenler bu söz karşısında irkilerek "Bunu nasıl biliyorsun" diye sorarlar.Sabit-ül Bünnani;
"Ben O'nu ne zaman anarsam o da beni o zaman anar"diye karşılık verir.

Yine ulu Allah (C.C) buyuruyor ki:

"_Ey iman edenler Allah'ı sık sık anın"(Ahzab suresi 41 ayet)

Yine ulu Allah (CC) buyuruyor ki:

"_Arafattan indiğimiz zaman Allah'ı "Meş'arulharam" da anın.O size nasıl hidayet verdiyse siz de O'nu zikredin (Bakara Suresi _198.ayet)

"_Hacc görevlerinizi bitirince atalarınızı andığınız kadar,hatta daha hararetli bir dil ile Allah'ı anınız.( Bakara Suresi_200.ayet)

"_Bu derin düşünceliler ayakta,oturarak ve yanları üstü uzanmışlarken Allah'ı anarlar ve "Ey Rabbimiz,sen bütün bu varlıkları boşuna yaratmadın,seni böyle bir isnaddan tenzih ederiz, o halde bizi cehennem azabından koru" diyerek göklerin ve yerin yaratılışı hakkında enine boyuna düşünceye dalarlar" ( Al-i İmran Suresi _191 ayet)

"_Namazı kılınca ayakta,oturuyorken ve yanüstü uzanmışken Allah'ı anınız ( Nisa Suresi_103.ayet)

İbni Abbas (RA) yukarıdaki ayeti tefsir ederken "yani gece gündüz,denizde karada,evde yolda,varlıkta darlıkta,sağlıkta hastalıkta,gizli açık her zaman ve her yerde Allah'ı anınız"

Ulu Allah münafıkları "Allah'ı çok az anarlar" diye kınamaktadır. (Nisa Suresi_142.ayet)

"_Rabbini,içinden yalvararak ve çekinerek,yüksek sesle konuşmayarak sabah-akşam an da gafillerden olma" ( A'raf Suresi_205. ayet)

İMAM-I GAZALİ___ MÜKAŞEFETÜ'L KULUB(KALPLERİN KEŞFİ)