Allah'ı (c.c.) Zikretmek Nasl Olur?

bi husben

Kıdemli Üye
Yazdıklarınızı okuma zahmeti de gösterin lütfen... Üstteki mesaj nedeniyle ceza verilmiş ki buna kadar kaç tane bu içerikte mesajınız mevcut.. Kendi başınıza yazıp çiziyorsunuz biz de uzaktan seyrediyoruz diye mi algılıyorsunuz? O da yetmiyor mükerrer üyelik alıp ikinci mesajdaki üslubu kullanıyorsunuz.. Sizin yaptığınızla diğerlerinin yaptıkları arasında dağlarca fark var.. Hakarette sınır tanımıyorsunuz.. Ayrıca cezalar katlanarak artar diye belirttik..

ne hakaret etmişim cahid bey örnek verin lütfen

ne yane yanlış yalan beyanat varsa yalana demiyellimmi

size soruyorum o zaman

hu çekmekmi kuran okumakmı hangisi daha faziletlidir biz hu çekmeklemi mükellefiz kuranı okuyup tatbik etmekle mi
bir müslüman bile bile batılı hakkın üzerine örtmez . buyrun cevap verin

cahid

Kıdemli Üye
ne hakaret etmişim cahid bey örnek verin lütfen

ne yane yanlış yalan beyanat varsa yalana demiyellimmi

size soruyorum o zaman

hu çekmekmi kuran okumakmı hangisi daha faziletlidir biz hu çekmeklemi mükellefiz kuranı okuyup tatbik etmekle mi
bir müslüman bile bile batılı hakkın üzerine örtmez . buyrun cevap verin

Şimdi bile hakaret ediyorsun.. Hu çekmek diyerek alttan alta aşağılama niyetini açık ediyorsun.. Kur'an'da "Ey İman edenler.. Allah'ı çokça zikredin" diye âyet yer alıyor hiç mi okumadın? Kur'an okumak da zikirdir Allah demek de.. Kur'an'ı tatbik etmek işine gelen kısmını alıp işine gelmeyeni almamakla olmaz. Hakkın üzerini örten sensin..

bi husben

Kıdemli Üye
Şimdi bile hakaret ediyorsun.. Hu çekmek diyerek alttan alta aşağılama niyetini açık ediyorsun.. Kur'an'da "Ey İman edenler.. Allah'ı çokça zikredin" diye âyet yer alıyor hiç mi okumadın? Kur'an okumak da zikirdir Allah demek de.. Kur'an'ı tatbik etmek işine gelen kısmını alıp işine gelmeyeni almamakla olmaz. Hakkın üzerini örten sensin..

kalpleri ancak allah bilir cahid bey cevap vermek yerine nefis mücadelesine girmişsiniz

hakareti bile tanımlayamıyorsunuz . idaalarınızda gecersizdir çünkü dayanksızdır tekrarlıyorum hakarete örnek verin

şunu size açıklayayım o zaman zikir zaten kurandır Allah kuranı zikir diyede tanımlıyor lakin sizin anladığınız zikir türünden değildir

hu nedemek onuda açıklayayım hu türkçe karşılığı O demektir ve hiç bir anlam ifade etmemektedir sizler o o o o deyip duruyorsunuz

eğerki biri kalkıp kurandan önce hu cekin derse batılı hakkın üzerine örtüyor demektir.

fakiri

Kıdemli Üye
kalpleri ancak allah bilir cahid bey cevap vermek yerine nefis mücadelesine girmişsiniz

hakareti bile tanımlayamıyorsunuz . idaalarınızda gecersizdir çünkü dayanksızdır tekrarlıyorum hakarete örnek verin

şunu size açıklayayım o zaman zikir zaten kurandır Allah kuranı zikir diyede tanımlıyor lakin sizin anladığınız zikir türünden değildir

hu nedemek onuda açıklayayım hu türkçe karşılığı O demektir ve hiç bir anlam ifade etmemektedir sizler o o o o deyip duruyorsunuz

eğerki biri kalkıp kurandan önce hu cekin derse batılı hakkın üzerine örtüyor demektir.

Cahillik yapma !.. Hu Allahımızın bir adıdır. Sen git de hocaların gelsin, onlara izah edelim. Çünkü, senin bunu anlayacak kapasiten yok !

cahid

Kıdemli Üye

Rahman'ın(has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) "Selam!" derler (geçerler) Furkân / 63

"Hû" demenin ne demek olduğunu manasını biliyoruz Allah'a (c.c.) şükür sizden öğrenecek de değiliz.. Size göre "O" deyip duruyoruz.. Cehaletinizin ne boyutlarda olduğunu anlatması bakımından sözleriniz kifâyet ediyor. "Hû" diye Allah (c.c.) zikredilir O (c.c.) kastedilir.. Haddinizi aşan kelâmlar ediyorsunuz.. Haşr Sûresi 22.âyet-i celile'de aynen şöyle geçiyor.. "Huvallahüllezi Lâ İlâhe İlla " O Allah ki O'ndan başka ilah yoktur. Bizzat âyet-i kerime'de Cenab-ı Allah kendini "Hû" ile tesmiye ediyor.. Arapçanız çok kavî ve Kur'an'a gayet hakimsiniz doğrusu.. Bu âyeti göremediniz ondan herhalde.. Allah'ı (c.c.) zikredin diyen kimseyi hakkı örtüyor diye sıfatlandırmak ne kadar akıl ve iz'an'a sığar. Bizzat Allah (c.c.) "Fezkurûnî Ezkurukum" buyuruyor.. "Beni zikredin (anın , hatırlayın) ben de sizi anayım (hayırlı bir topluluk içinde)" Kur'an okumak zikirdir, Allah (c.c.) demek zikirdir.. "Hay" demek zikirdir, "Hû" demek zikirdir, Subhanallah zikirdir , Elhamdülillah zikirdir, namaz kılmak zikirdir.. Söylediğiniz kimseler Kur'an okumuyorlar mı? Ya da Kur'an okumanın faziletini inkâr mı ediyorlar? El Cevap : Yok.. Peki siz ne yapıyorsunuz? Zikrin faziletini küçümsüyorsunuz bizzat Allah'ın (c.c.) emri olduğu halde..

Muhterem Arapça'dan anlamak kişiyi âlim etseydi bedevî diye bir topluluk olmazdı Araplar içinde.. Nefis mücadelesine girişmişsiniz diyorsunuz keşke girişebilsek çünkü nefis mücadelesi de Allah'ın (c.c.) emri bizzat..

Onlar, ufak tefek kusurları dışında, büyük günahlardan ve çirkin işlerden uzak duran kimselerdir. Şüphesiz Rabbin, bağışlaması çok geniş olandır. Sizi, topraktan yarattığında da ve analarınızın karnında ceninler iken de, en iyi bilendir. Bunun için kendinizi (nefsinizi) temize çıkarmayın. Çünkü O, Allah’a karşı gelmekten sakınanları en iyi bilendir. Necm Sûresi 32

Ben nefsimi temize çıkarmam; çünkü nefs, Rabbimin merhameti olmadıkça, kötülüğü emreder. Doğrusu Rabbim bağışlayandır, merhamet edendir." Yusuf Sûresi 53

Hakaret nedir bir şeyi olduğundan farklı göstermek yolu ile kişileri aşağılamaktır.. Sizin bu ve benzer söylemleriniz de insanları aşağılamaktan uzak değildir.. Yazının başındaki âyeti kerime ile hitap ediyorum size.. Selametle...

fakiri

Kıdemli Üye
--HU-- ism-i şeriifne Rabbinmizin adı değildir, O demktir idyen bir kişinin müslüman olduğuna inanmıyorum !

bi husben

Kıdemli Üye
Cahillik yapma !.. Hu Allahımızın bir adıdır. Sen git de hocaların gelsin, onlara izah edelim. Çünkü, senin bunu anlayacak kapasiten yok !

cahil adam arapça bilmediğin belli geçmiş karşıma konuşuyorsun sana cevap vermeye gerek bile yok sana selam deyip geçiyorum

bi husben

Kıdemli Üye
Rahman'ın(has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) "Selam!" derler (geçerler) Furkân / 63

"Hû" demenin ne demek olduğunu manasını biliyoruz Allah'a (c.c.) şükür sizden öğrenecek de değiliz.. Size göre "O" deyip duruyoruz.. Cehaletinizin ne boyutlarda olduğunu anlatması bakımından sözleriniz kifâyet ediyor. "Hû" diye Allah (c.c.) zikredilir O (c.c.) kastedilir.. Haddinizi aşan kelâmlar ediyorsunuz.. Haşr Sûresi 22.âyet-i celile'de aynen şöyle geçiyor.. "Huvallahüllezi Lâ İlâhe İlla " O Allah ki O'ndan başka ilah yoktur. Bizzat âyet-i kerime'de Cenab-ı Allah kendini "Hû" ile tesmiye ediyor.. Arapçanız çok kavî ve Kur'an'a gayet hakimsiniz doğrusu.. Bu âyeti göremediniz ondan herhalde.. ..

halen nefis yapıyorsunuz cahid bey ayetin ne dediği gayet acık hu o demektir ve tek basına hiç bir anlam ifade etmemektedir. başına veya sonrasına Allahın sıfatlarından biri geldiği vakit anlam ifade etmektedir. huallah o Allah gibi HU kesinlikle Allahın isimlerinden biri değildir bu idaada olanlar Allaha iftira atmaktalar

bi husben

Kıdemli Üye
cahid bey nefsinizden iftirayada başlamışsınız ben nerde Allahı zikretmeyin diye beyanat vermişim bunu ıspatlayın yoksa iftiranızdan dolayı Allaha hesap vermek zorunda kalacaksınız.

fakiri

Kıdemli Üye
cahil adam arapça bilmediğin belli geçmiş karşıma konuşuyorsun sana cevap vermeye gerek bile yok sana selam deyip geçiyorum

Sen bildiğini zannettiğin Arapça ile işte böyle küfre düştün de bundan haberin yok !Şu an itibariyle sen İslâm Dairesinden çıkmış bulunuyorsun ! Bu forumda tevbe etmediğin sürece de mulhid hükmündesin. İstrediğğin yere git başvur. hükmün budur !

bi husben

Kıdemli Üye
Sen bildiğini zannettiğin Arapça ile işte böyle küfre düştün de bundan haberin yok !Şu an itibariyle sen İslâm Dairesinden çıkmış bulunuyorsun ! Bu forumda tevbe etmediğin sürece de mulhid hükmündesin. İstrediğğin yere git başvur. hükmün budur !

ya öylemi vah vah. sana ne demiştim cahillere selam der geceriz selam sana

bi husben

Kıdemli Üye
Allah’ı zikretmek demek, Allah Resulünün getirdiği gerçek kaideleri hayata uygulamaktır.
Yani, bir başka deyimle Kur’anın emirlerine sımsıkı sarılmaktır. Her kim Kur’ana inanmaz, Onun içindeki düsturları kendisi için hayat düsturu haline getirmezse, Allah’dan yüz çevirmiş, şeytanla dost olmuş demektir.
Buna Allah-u Teala şöyle işaret buyurmaktadır:
“Kim benim zikrim olan Kur’an’dan yüz çevirirse, kuşkusuz onun için çok dar bir geçim vardır. Ve kıyamet günü onu kör olarak haşrederiz. “Rabbim Beni neden kör olarak haşrettin? Halbuki ben gören bir kimseydim” der. Allah da “İşte böyledir, sana ayetlerimiz gelmişti, fakat sen onları unutmuştun. İşte bugün de ben seni öyle unutmaktayım” buyurur.” (Taha: 124)
Bu ayetler, zikrin ancak Kur’an ayetleri olduğunu belirtmektedir.
Demek ki, bir kimse, gece gündüz Allah’ı zikretse, fakat Allah’ın zikri olan Kur’ana uygun bir hayat yaşamasa, böyle bir kimse şeytanın dostu olmaktan kurtulamaz.
Havada uçsa, suda yürüse yine de bundan kendini kurtaramaz. Çünkü, böylesini havada uçuran, denizde yürüten şeytandır, rahman değildir.

cahid

Kıdemli Üye
Allah’ı zikretmek demek, Allah Resulünün getirdiği gerçek kaideleri hayata uygulamaktır.
Yani, bir başka deyimle Kur’anın emirlerine sımsıkı sarılmaktır. Her kim Kur’ana inanmaz, Onun içindeki düsturları kendisi için hayat düsturu haline getirmezse, Allah’dan yüz çevirmiş, şeytanla dost olmuş demektir.
Buna Allah-u Teala şöyle işaret buyurmaktadır:
“Kim benim zikrim olan Kur’an’dan yüz çevirirse, kuşkusuz onun için çok dar bir geçim vardır. Ve kıyamet günü onu kör olarak haşrederiz. “Rabbim Beni neden kör olarak haşrettin? Halbuki ben gören bir kimseydim” der. Allah da “İşte böyledir, sana ayetlerimiz gelmişti, fakat sen onları unutmuştun. İşte bugün de ben seni öyle unutmaktayım” buyurur.” (Taha: 124)
Bu ayetler, zikrin ancak Kur’an ayetleri olduğunu belirtmektedir.
Demek ki, bir kimse, gece gündüz Allah’ı zikretse, fakat Allah’ın zikri olan Kur’ana uygun bir hayat yaşamasa, böyle bir kimse şeytanın dostu olmaktan kurtulamaz.
Havada uçsa, suda yürüse yine de bundan kendini kurtaramaz. Çünkü, böylesini havada uçuran, denizde yürüten şeytandır, rahman değildir.

Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. “Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru” derler. Âl-i İmrân / 191

Allah’ı zikretmek en büyük ibadettir.”
Ankebût sûresi (29)

“Siz beni anın ki, ben de sizi anayım.”
Bakara sûresi 152

Sabah akşam tevâzu içinde yalvararak, ürpererek ve sesini yükseltmeden Rabbini an. Sakın gafillerden olma!”
A‘râf sûresi 205

Allah’ı çok zikredin ki, kurtuluşa eresiniz.”
Cum‘a sûresi 10

Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mü’min erkekler ve mü’min kadınlar, kendini Allah’a ibadete veren erkek ve kadınlar, samimi ve doğru olan erkek ve kadınlar, mütevâzi ve Allah’a saygılı erkek ve kadınlar, zekât ve sadaka veren erkek ve kadınlar, oruç tutan erkek ve kadınlar, iffetlerini koruyan erkek ve kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkek ve kadınlar var ya, işte bütün bunlara Allah mağfiret ve büyük mükâfat hazırlamıştır.”
Ahzâb sûresi 35

Ey iman edenler! Allah’ı çok zikredin. Sabah akşam O’nu tesbih edin.”
Ahzâb sûresi (33), 41-42

“Atalarınızı andığınız gibi, hatta daha kuvvetli bir anışla Allah’ı zikredin”. (Bakara-200)

“Sayılı günlerde Allah’ı zikredin (tekbir alın)”. (Bakara-203)
“Bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah’ı zikredin”. (Bakara-239)

“Namazı bitirdiğiniz zaman, ayakta,oturarak ve yanlarınız üzerinde (uzanarak) Allah’ı zikredin”.(Nisa-103)

“Şeytan, içki ve kumar ile aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı zikretmekten ve Namaz kılmaktan alıkoymak ister (istiyor)”. (Maide-91)

“Allah, tek olarak anıldığı zikredildiği zaman, Âhirete inanmayanların kalpleri ürker. Ama O’ndan başka (ilâh)ları anıldığı zaman hemen sevinirler”. (Zümer-45)
36-) “Kim Rahman’ın zikrine karşı kör olursa, ona bir şeytanı saldırırız; artık o, onun arkadaşı olur”.(Zuhruf-36)

40-) “Bilmediğinizi zikir ehline sorun”. (Nahl-43)
41-) “ Onlar ki, Allah zikredildiği zaman, kalpleri titrer. Başlarına gelene sabrederler, Namazı kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan dağıtırlar- infak ederler”. (Hac-35)

Anlamak isteyene çok şeyler anlatıyor bu âyetler ama cahiller hâlâ yüz çeviriyorlar.. Bu sözünle ne kadar cahil olduğunu da tescil ettirmiş oldun... Peygamber (s.a.v.) Efendimiz Kur'an-ı Kerim haricinde pek çok tesbih ve zikiri de ta'lim etmiştir.. Ama sen hâlâ noksan aklınla Kur'an'dan başka zikir olmaz diyorsun.. Allah'ı (c.c.) zikredin diyor âyetler.. Kur'an okumak ayrı şey zikir ayrı şey.. Kur'an da zikirdir ama sana soruyorum şimdi "Lekum dinukum ve liyedîn" Ben Allah'ı zikretmiş mi oldum? Yoksa kâfirlere hitap etmiş mi oluyorum?

"Allah'ın 99 ismi vardır Kim bunları ezberlerse (îman eder ve ezbere sayarsa) Cennete girer" buyurulmuştur
Buhârî ve Müslim

Tirmizî, İbn-i Hibban ve Hâkim'in bu konudaki rivâyeti ise, şöyledir:

"Kim bunları (Esmâ-i Husnâ'yı) mânâlarını anlayarak sayar, bunlarla Allah'ı zikrederse Cennete girer

Bu hadisleri daha önce hiç mi görmedin?

Zikri inkar ediyorsun yok diyorsun.. Sonra da demedim diyorsun.. Daha birçok delil var.. Allah (c.c.) akıl , fikir , anlayış versin sana..

bi husben

Kıdemli Üye
Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. “Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru” derler. Âl-i İmrân / 191
Allah’ı zikretmek en büyük ibadettir.”
Ankebût sûresi (29)

“Siz beni anın ki, ben de sizi anayım.”
Bakara sûresi 152

Sabah akşam tevâzu içinde yalvararak, ürpererek ve sesini yükseltmeden Rabbini an. Sakın gafillerden olma!”
A‘râf sûresi 205

Allah’ı çok zikredin ki, kurtuluşa eresiniz.”
Cum‘a sûresi 10

Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mü’min erkekler ve mü’min kadınlar, kendini Allah’a ibadete veren erkek ve kadınlar, samimi ve doğru olan erkek ve kadınlar, mütevâzi ve Allah’a saygılı erkek ve kadınlar, zekât ve sadaka veren erkek ve kadınlar, oruç tutan erkek ve kadınlar, iffetlerini koruyan erkek ve kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkek ve kadınlar var ya, işte bütün bunlara Allah mağfiret ve büyük mükâfat hazırlamıştır.”
Ahzâb sûresi 35

Ey iman edenler! Allah’ı çok zikredin. Sabah akşam O’nu tesbih edin.”
Ahzâb sûresi (33), 41-42

“Atalarınızı andığınız gibi, hatta daha kuvvetli bir anışla Allah’ı zikredin”. (Bakara-200)

“Sayılı günlerde Allah’ı zikredin (tekbir alın)”. (Bakara-203)
“Bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah’ı zikredin”. (Bakara-239)

“Namazı bitirdiğiniz zaman, ayakta,oturarak ve yanlarınız üzerinde (uzanarak) Allah’ı zikredin”.(Nisa-103)

“Şeytan, içki ve kumar ile aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı zikretmekten ve Namaz kılmaktan alıkoymak ister (istiyor)”. (Maide-91)

“Allah, tek olarak anıldığı zikredildiği zaman, Âhirete inanmayanların kalpleri ürker. Ama O’ndan başka (ilâh)ları anıldığı zaman hemen sevinirler”. (Zümer-45)
36-) “Kim Rahman’ın zikrine karşı kör olursa, ona bir şeytanı saldırırız; artık o, onun arkadaşı olur”.(Zuhruf-36)

40-) “Bilmediğinizi zikir ehline sorun”. (Nahl-43)
41-) “ Onlar ki, Allah zikredildiği zaman, kalpleri titrer. Başlarına gelene sabrederler, Namazı kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan dağıtırlar- infak ederler”. (Hac-35)

Anlamak isteyene çok şeyler anlatıyor bu âyetler ama cahiller hâlâ yüz çeviriyorlar.. Bu sözünle ne kadar cahil olduğunu da tescil ettirmiş oldun... Peygamber (s.a.v.) Efendimiz Kur'an-ı Kerim haricinde pek çok tesbih ve zikiri de ta'lim etmiştir.. Ama sen hâlâ noksan aklınla Kur'an'dan başka zikir olmaz diyorsun.. Allah'ı (c.c.) zikredin diyor âyetler.. Kur'an okumak ayrı şey zikir ayrı şey.. Kur'an da zikirdir ama sana soruyorum şimdi "Lekum dinukum ve liyedîn" Ben Allah'ı zikretmiş mi oldum? Yoksa kâfirlere hitap etmiş mi oluyorum?

"Allah'ın 99 ismi vardır Kim bunları ezberlerse (îman eder ve ezbere sayarsa) Cennete girer" buyurulmuştur
Buhârî ve Müslim

Tirmizî, İbn-i Hibban ve Hâkim'in bu konudaki rivâyeti ise, şöyledir:

"Kim bunları (Esmâ-i Husnâ'yı) mânâlarını anlayarak sayar, bunlarla Allah'ı zikrederse Cennete girer

Bu hadisleri daha önce hiç mi görmedin?

Zikri inkar ediyorsun yok diyorsun.. Sonra da demedim diyorsun.. Daha birçok delil var.. Allah (c.c.) akıl , fikir , anlayış versin sana..

sen anlamak istemiyorsun galiba şıkıştınızmı karsınızdakini cahillikle suclayın bende seni bilgili sanırdım lakin nefsine uyan hırsından okuduğunu anlamayan biri olarak çıktın.

zikir kurandır bunun aksını kimse ispat edemes Allah kuranı zıkır olarak adlandırmıstır ayette gectiği gibi zikri biz indirdik ve onu koruyacak olanda biziz.

simdi ben sana mı ınanayım Allaha mı inanayım

hu diyerek Allahı andıgınızı zannediyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz Allahı zikredecekseniz En efdalı olan la ilahe illallahı secın gecerli olan zikir budur Allahı anmak demek ne demektir bunu bile anlamak istemiyorsunuz

söyle bakalım Allahın 99 adında esmaul husnada hu diye bir ismi varmı neden bile bile batıldan yanasınız

su damlası

Asistan
Bence birbirinizi daha iyi anlamaya çalışmalısınız.Burada herkesin halis bir niyeti olduğu unutulmamalı.Burada eğer herkes sorumlu olduğu için en doğru olanı bulmaya ,ortaya koymaya çalışıyorsa lütfen birbirimizi yanlış şeylerle itham etmeyelim.Ortak değerlerimizi unutmayalım.Hepimiz aynı Rabb'e güzel bir kul olmaya çalışıyoruz.Secde ediyoruz,rüku ediyoruz...

cahid

Kıdemli Üye
Kur'an'dan gayrı zikir değil diyordun şimdi hangi noktaya geldin bak.. Anlayışın ve ilmin ortaya çıktı yani şimdi.. Kimlerle aynı dili konuştuğun ortaya çıktı kendini ortaya koymuş oldun.. Kur'an'da Salat kelimesi de bazı yerlerde dua anlamında kullanılır.. Şimdi Kur'an'da namaz yok mu demek oluyor o zaman? Söylediğim âyeti okuyunca Allah'ı zikretmiş mi oluyorsun ona cevap versene sen?

bi husben

Kıdemli Üye
Kur'an'dan gayrı zikir değil diyordun şimdi hangi noktaya geldin bak.. Anlayışın ve ilmin ortaya çıktı yani şimdi.. Kimlerle aynı dili konuştuğun ortaya çıktı kendini ortaya koymuş oldun.. Kur'an'da Salat kelimesi de bazı yerlerde dua anlamında kullanılır.. Şimdi Kur'an'da namaz yok mu demek oluyor o zaman? Söylediğim âyeti okuyunca Allah'ı zikretmiş mi oluyorsun ona cevap versene sen?

şimdi soruna gelelim zikir aynı zamanda anmaktır hatırlatıcıdır ve her ayet Allahı hatırlattıgı anımsattığı ıcın zikirdir. kuranda namaz yoktur diye bir idaam olmadı konuyu saptırmayın .evet salat aynı zamanda duadır .insanlar salat ettiği zaman dua ederler.kuranı iyi anlamaya calısın aynı zaman kuranda peygamber lafsıda gecmiyor.şimdi peygamberler inkarmı edilmiş oluyor .

cahid

Kıdemli Üye
şimdi soruna gelelim zikir aynı zamanda anmaktır hatırlatıcıdır ve her ayet Allahı hatırlattıgı anımsattığı ıcın zikirdir. kuranda namaz yoktur diye bir idaam olmadı konuyu saptırmayın .evet salat aynı zamanda duadır .insanlar salat ettiği zaman dua ederler.kuranı iyi anlamaya calısın aynı zaman kuranda peygamber lafsıda gecmiyor.şimdi peygamberler inkarmı edilmiş oluyor .

"Ya Hay" demek de zikirdir o zaman "Ya Rezzak" da.. Kezâ "Hû" da zikirdir.. O da Allah'ı (c.c.) hatırlatıyor.. Âyetlerde ve hadislerde O'na (c.c.) işâret eden kelimelerle zikretmek de zikirdir..

İkinci bir husus yukarıda verdiğim bir âyette "Bilmiyorsanız zikir ehline sorunuz" denilmektedir.. Kur'an okuyanlara sorun mu demektir yani? Kur'an okuyan milyonlarca insan var.. Bunların içinde namazın şartlarını , ta'dil-i erkânı bilmeyen bir sürü insan var.. Bilmeyene bilmediği şeyi mi soracaz sizin anladığınıza göre? Ayrıca namaz kılmanın şekline dâir Kur'an'da bir tarif yok.. Sadece Kur'an okuyanlar bunu nerden bilecekler?

Üçüncü bir husus Kur'an'da Alak suresinde oku tabiri vardır.. Zikirden kasıt Kur'an okumak olsa idi bu kadar âyetten bir tanesinde "Kur'an okuyun" şeklinde geçmez miydi? Kur'an'da ayrıca namazın da zikir olduğu ifade buyurulmaktadır..

Bir Soru : "Allah " demek zikir değil midir? Esmaü'l-Hüsna'yı okumak zikir değil midir? Halbuki Kur'an'da yalnız başına âyet olarak zikredilen bir Esmâ bilmiyoruz..

cahid

Kıdemli Üye
Mesajlar konu başlığına uygun olmadığı için ayrı bir başlık altında toplanmıştır..