Allah Rızası İçin bir hikaye..!!

johncoffey07

Asistan
S.A arkadaşlar istedim ki çevremizde duyduğumuz, okuduğumuz güzel hikayeleri, yazıları burada paylaşalım...İlki benden tabiki...:D

ALLAH SENDEN İLLE DE DİLEKÇE YAZMANI İSTEMEZ

"Derdini anlatamamktan yakınıyorsun.
Sesini duyuramamak canını yakıyor.
Varlığını hiçe sayanlara içerliyorsun.
Anlaşılmamak yüreğini kanatıyor.
Seni sen söylemeden anlayan bir dostun olsaydı, ne çok sevinirdin.
Yüreğini senin göğsüne koyan Yaratıcın yüreğinden geçenleri bildiğini bildiriyor sana.
Sen dile getirmesen de, içini oyan sızıları, ruhunu kemiren pişmanlıkları açık bir söz gibi duyuyor.
Diyor ki, başkalarından sakladığını bildiğim gibi, kendinden sakladıklarını da biliyorum.
Seni en çok o anlıyor.
Sesini bir yükselt de öyle konuşalım, demiyor.
Bir dilekçe yaz da, sonra değerlendirelim, demiyor."
Tanrı sana küsmedi,Yusuf Özkan-Senai Demirci

johncoffey07

Asistan
Her defa haberi taze bir müjde;

O var!

Her defasında, geç,gafletten vecde;

O var!

Ne sen varsın, ne ben, ne yar, ne kimse;

O var!

Bütün sevdiklerin elden gittiyse;

O var!

Kalacak kim var ki, dost tomarından?

O var!

Sana daha yakın şah damarından;

O var!

Arama ilaç yok eczanede!

O var!

Gayede, sebepte ve bahanede;

O var!

Sevdiğini ebed boyu tutan dinç,

O var!

Ölümsüzlük şevki,İlahi sevinç;

O var!

Yıkılmaz dayanak, kırılmaz destek;

O var!

Tekten de tek, bir tek, tek başına tek;

O var!

NECİP FAZIL KISAKÜREK

johncoffey07

Asistan
"Cenab-ı Hak sanki şöyle diyor:"Ey kulum! Senin kalbin, Benim bahçem;Benim cennetim de senin bahçendir.Ne zaman ki sen, Bana karşı bahçende cimrilik göstermeyip bilakis Banim Bilgimi ve Sevgimi oraya doldurursan;Ben sana karşı bahçemde nasıl cimrilik yapar ve seni oradan engellerim??"

Fahrüddin-i Razi

johncoffey07

Asistan
"İlahi!Bana nimet verdin, şükretmedim.Üzerime bela gönderdin sabretmedim;Şükretmediğim için verdiğin nimeti almadın,sabretmediğim için belayı sürekli kılmadın.İlahi!Senden Lütuftan başka ne gelir??"

Hasan-ı Basri

johncoffey07

Asistan
MEŞGUL ET

Bir hak dostu divan durmuş, Rabbine dua ve kulluk etmekle meşguldür...O'na ait manaların en derinlerine ve en zevklilerine daldığı bir anda ise, bütün huzuru, çalınan kapının sesi ile bozulur.

Mananın derinliğinden maddi dünyanın sığlığına geri dönmek zorunda kalan Hak aşığı canının sıkılmasını da Rabbine iletir:

"-Allah'ım der,"beni kendi için Sen'den ayıranı, Sen de Kendinle meşgul et!"

Dua kabul edilir.Kapıyı çalan dünya ehli de bir süre sonra Kutlular Kervanına katılır...

johncoffey07

Asistan
EVİNE SEVDİĞİNDEN BAŞKASINI ÇAĞIRIR MISIN??

Yine Muvaffak oğlu Ali'dir.Hacc'a altmış defadan fazla gitmiştir.Sonuncusunda Haceru'l Esved'in karşısındayken aklına bir soru takılır:

" Acaba" der Hacı Ali, "haclarım kabul olmuş mudur?" Soru huzurunu kaçırmıştır.Endişeyle bir köşeye kıvrılır.Uyuya kalır.Rüyasında derinden bir ses işitir.

"Ey Muvaffak oğlu! Sevdiğinden başkasını evine çağırır mısın?"

ALLAH HEPİMİZE NASİP ETSİN İNŞALLAH:D:D:D

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
ZAMAN
Çok zaman önceydi.

O kadar zaman önceydi ki zaman diye bir şey yoktu.

İnsanlar güneş doğup batıncaya kadar yaşıyorlardı hayatı.

Bir daha hiç olmayacakmış gibi dolu ve anlamlı.

Derken zaman diye üç parçalı bir şey icat etti insan.

Bir parçasına dün dedi,diğer parcasına bugün, öteki parçasına da yarın.

Sonra fesat karıştı zamana ve insan bugünü unuttu.

Dünü düşünüp pişman oldu, yarını düşünüp telaşlandı;

Ama işin ilginç tarafı tüm telaş ve pişmanlıkları güneş doğup batıncaya kadar yaşadı.

Farkında olmadan rezil etti bu gününü. Oysa yarın, bugüne dün diyor, dünde bu gün için yarın diyordu.

Bir türlü beceremedi.Bir eliyle yarına, diğer eliyle düne yapıştı. Bu günü eline yüzüne bulaştırdı...

Mutsuz oldu insan. Ve ne gariptir ki yarının telaşı da, dünün pişmanlığını da hep bugün yaşadı, ama bugünü hiç yaşayamadı

johncoffey07

Asistan
Delİ GÖnÜl

Taştın yine deli gönül
Sular gibi çağlar mısın
Aktın yine kanlı yaşım
Yollarımı bağlar mısın

Nidem elim ermez yare
Bulunmaz derdime çare
Oldum ilimden avare
Beni bunda eğler misin

Yavı kıldım ben yoldaşı
Onulmaz bağrımın başı
Gözlerimin kanlı yaşı
Irmak olup çağlar mısın

Yunus EMRE.

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
ALLAH NASIL MİSAFİR EDİLİR?
Musa Aleyhisselâmın ümmeti:

- Ya Musa! Rabbimizi yemeğe davet ediyoruz. Buyursun bir gün misafirimiz olsun. Nemiz varsa ikram etmeye hazırız, dediklerinde Musa Aleyhisselâm, onları azarladı. «Nasıl olur, Allah (haşa) yemekten, içmekten ve mekândan münezzehtir» diyerek bir daha böyle bir şeyi akıllarından bile geçirmemelerini tenbihledi. Fakat Musa Kelîmullah Turu Sina'ya çıkıp, bazı münasaatta bulunmak istediğinde, Allah tarafından şöyle nida olundu:

- «Ya Musa neden kullarımın davetini bana getirip söylemiyorsun?»

Musa Aleyhisselâm: «Ya Rabbi, böyle daveti size gelip söylemekten haya ederim. Nasıl olur, Zatı Ulûhiyetiniz onların söylediklerinden beridir» dedi.

Allah (c.c.): «Söyle kullarıma, onların davetine Cuma akşamı geleceğim» buyurdu.

Musa Aleyhisselâm gelip kavmini durumdan haberdar etti, hazırlığa başlandı, koyunlar, sığırlar kesildi. Mümkün olduğu kadar mükellef bir yemek sofrası hazırlandı. Çünkü misafir gelecek olan ne bir vali, ne bir padişah, ne bir başka yaratıktı. Kâinatın yaratıcısı misafir olarak gelecekti. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra, akşam üstü uzak yollardan geldiği belli; yorgun argın, üstü-başı birbirine karışmış bir ihtiyar gelip: «Ya Musa! Uzak yollardan geldim, acım, bana bir miktar yemek verin de karnımı doyurayım» dedi. Hz. Musa:

- Acele etme, hele şu testiyi al da biraz su getir bakalım. Senin de bir katkın bulunsun. Biraz sonra Allah (c.c.) gelecek, dedi.

Tabii adam daha fazla diretmeden çekip gitti. Yatsı vakti oldu, beklenen misafir halâ gelmedi. Sabah oluncaya kadar beklediler, halâ gelen giden yoktu. Neyse ümidi kestiler. Hz. Musa taaccüp içinde idi.

İkinci gün Hz. Musa Tur'a gidip:

- Ya Rabbi, mahcup oldum, ümmetim: «Ya Sen bizi kandırdın, ya Allah sözünde durmadı» diyorlar dediğinde, şöyle hitap olundu:

- Geldim ya Musa, geldim. Açım dedim, beni suya gönderdin, bir lokma ekmek bile vermedin. Beni ne sen, ne kavmin ağırladı.» Bunun üzerine Hazreti Musa Kelîmullah:

- Ya Rabbi bir ihtiyar geldi sadece, o da bir kuldu, Allah değildi. Bu nasıl olur? dediğinde Cenabı Allah:

- «İşte ben o kulum ile beraberdim. Onu doyursa idiniz, beni doyurmuş olacaktınız. Çünkü ben ne semalara, ne yerlere sığarım, ben ancak aciz bir kulumun kalbine sığarım. Ben o kulumla beraber gelmiştim. Onu aç olarak geri göndermekle, beni geri göndermiş oldunuz» buyurdu.

Demek ki, Allah için yapılan her şey, bizzat Allah'ın kendisine yapılmış gibi olmakta, Allah o kimseden razı olmaktadır.

johncoffey07

Asistan
Biliyorum Allah diyen hiç kimsenin boynu bükük kalmadı şimdiye kadar..

Biliyorum hiç bir zalim ebede kadar kalmadı bu dünyada....

Biliyorum hayat aslında "iyi" lerin....

Biliyorum Efendim(sav) benimle..O ölmedi...

Biliyorum benim için dua ediyor..Sevgisi yüreğimde biliyorumm..

Eğer ölüm beni ona kavuşturacaksa..

Kötü değil ölümm..Şeb-i Aruss..

HEMEN GEL EY ÖLÜMM SEVGİLİM BENİ BEKLER...

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
Onu Cennet ile müjdeleyin!

Osmân bin Maz'ûn (r.a.) hazretlerinin bir oğlu vefât etdi. Ondan dolayı üzüntüsü çok olup, mahzûn oldu. Evinde oturdu. Evinde bir mescid binâ etdi. Orada ibâdet ederdi.
Resûlullah (s.a.v.) hazretleri işitip, buyurdu ki,
-Onu benim yanıma getirin. Onu Cennet ile müjdeleyin!
Sonra onu, Resûlullahın (s.a.v.) yanına götürdüler.
Resûlullah (s.a.v.) ona buyurdular ki;
- Bil, yâ Osmân ki, muhakkak Cehennemin yedi kapısı vardır. Ve Cennetin sekiz kapısı vardır. Cennet kapılarından her birine gitdiğinde, oğlunu orada görüp, Allahü teâlâdan sana şefâ'at eder hâlde olduğunu görmeğe râzı olmaz mısın!
Osmân bin Maz'ûn 'radıyallahü teâlâ anh',
- Yâ Resûlallah; râzı oldum, dedi.
Süâl edildi ki, yâ Resûlallah!
- Bizim oğullarımız da böyle olur mu?
Buyurdular ki,
- Evet olur, kıyâmete kadar ümmetimden sabr eden ve sevâb istiyen herkese de böyledir!

emmargah

Profesör
aklıma gelen ilk hikaye hangisi hım....

tamamdır buldum:)

bir zamanlar bundan çokta uzun uzun olmayan yıllar önce KENDİ toprağımız anadolu da yaşamış dünya alimi((hazır cevaplılıkta bi yetidir bence)) Nasreddin Hocamız bir gün oğluyla kasabaya inmek üzere yola çıkarlar....
yol uzun hoca tek olan eşeğini de yanına alır...

hoca eşeğe biner..ipini de oğluna verir ve çeker...
bi kasabaya varırlar ..çok bilmiş halk(( ki hala o insanlardan mevcut))
-bakın bakın der hoca zavallı çocuğa ipi vermişte...kendi eşek üzerine rahat rahat gidiyor....saçından sakalından da utanmıyor derler
fesubhanAllah der hoca iner eşşekten bu sefer de oğlunu bindirir.. kendi ipleri eline alır...
az gider uz giderler...dere tepe düz giderler ....
derken gene bir grup insan bu sefer de
-vah vah seyrialem görün işte kocaman adam yürürde, bi lokma çocuk eşek üzerinde deyip hayıflanırlar...
fesubhanAllah der hoca ve bu sefer de hem kendini hemde oğlunu bindirir eşeğe...
gene az giderler .. uz giderler hikaye bu ya
bi grup insan çıkar gene
bu sefer
-bak sen ya merhamette kalmamış şu insan oğlunda ..zavallı hayvancağız çatlıyacak şimdi derler:)
bi fesubhanAllah daha çeker hoca
bu sefer de hem oğlu hemde kendi iner ....gene giderler giderler..
gene bi yığın insan...
-delimidir nedir şunlara bakın eşek boşta bunlar yürüyor derler:)

hoca dönerr der ki oğluna;
evlat gördünmü
insanlara yaranamazsın:)

ben çok seviyorum bu hikayeyi.....

Nasreddin hocamızz....hazır cevaplık,ve insanlara espri sanatını öğreten insan...
bencee tümm pikaçular ona feda:) Rabbimin Rahmeti bol bol olsun üzerine hoca.

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
Etme Bulma Dünyası

Bir adam, karısı ve yaşlı babası. Kadın kayınpederini istememekte, huysuzluk etmekte, evin huzurunu boznaktadır.
Bir gün kocasına:
- Bey... bey.. Bezdim bezdim. Bir gün göremedim. Gençliğim gidiyor. Ya ayrılalım, babanla kal., ya da al babanı al da nereye getirirsen getir beraber kalalım. Yoksa ben gidiyorum.
Adamcağız şaşkınbiraz da sitemli bir vaziyette:
-Ne diyorsun hanım, o babam babam; öldüreyim mi, atayım mı? Kimi var bizden başka bakacak, dese de karısı ısrarda ısrar ediyordu.
Adam baktı olacak gibi değil babasını dağa bırakmaya karar verdi. Yanına oğlunu da alarak yola koyulurlar. Babasına da:
- Baba, torununla beraber dağa oduna gidiyoruz, istersen sen de gel" der. Baba gelinin dırdırını dinlemektense onlarla beraber ağın yolunu tutar..
yola koyulu dağlara, ormanların içlerine girip bir müddet gittikten sonra, babasına:
- Baba sen burada biraz dinlen. Bizde odun toplayalım, der ve oradan ayrılırlar.
Odun toplamadan, babasını orada bırakarak dönerler.
Yolda oğlu:
- Dedemi almadık baba.
- Dedeni oraya bıraktık. Artık ihtiyarladı orada kalacak.
Torun ısrar eder:
- Dedemi isterim... . En sonunda babasına ne dese desin fayda etmeyceğini anlayan çocuk:
- Baba, sen ihtiyarladığında ben de senin gibi seni getirip dağa mı bırakacağım? der demez adamın aklı başına gelir.
Babasını almaya karar verir İhtiyar, kendisini almak için yoldan geri dönen oğluna:
- Evlâdım, sen beni bırakıp gidemezsin. Çünkü ben babamı bırakmadım. Ölünceye kadar hizmet ettim.
Adam babasını alıp eve getirir.
«Bu dünya etme-bulma dünyası» diye... Sen ne yaparsan sana da onun aynısının yapılacak.

balamir

Üye
ADALET VE TEVAZU

Emevi halifelerinin büyüğü Ömer b. Abdülaziz Hazretleri, devlet başkanlığı sırasında kul hakkı ve sosyal adalet hususunda çok titiz davranırdı. Gece çalışmalarında ayrı işlere tahsis ettiği iki kandili vardı. Bunlardan birini kendi özel işleriyle ilgili notları yazarken kullanır, öbürünü ise devlet ve millet işleriyle ilgili yazışmalarda kullanırdı. Halife, birden fazla gömleği olmayan, varlıksız biriydi.

Yakınlarından birisi Ömer b. Abdülaziz'e bir elma hediye göndermişti. O da elmayı biraz kokladıktan sonra sahibine geri gönderdi. Elmayı geri götüren görevliye şöyle dedi:

- Ona de ki, elma yerini bulmuştur.

Fakat görevli itiraz edecek oldu:

- Ey müminlerin başkanı! Rasulullah Aleyhisselâm hediye kabul ederdi. Bu elmayı gönderen de senin yakınlarındandır.

Halife cevap verdi:

- Evet ama, Rasulullah s.a.v.'e verilen hediye idi. Bize gelince, bize verilen hediyeler rüşvet olur.

Valilerin maaşlarını çok bol verirdi. Sebebini şöyle açıklardı:

- Valiler para sıkıntısı çekmezler, bütün ihtiyaçları karşılanırsa, kendilerini halkın işlerine vakfederler.

Bir gece halifenin yanında bir misafiri vardı. Kandilin yakıtı tükenmişti. Misafir dedi ki:

- Hizmetçiyi uyandıralım da kandilin yağını koyuversin.

- Hayır, bırak onu uyusun. Ben ona iki ayrı işi yaptırmak istemem.

- Öyleyse ben kalkıp kandile yağ koyayım.

- Olmaz, misafire iş gördürmek yiğitlikten sayılmaz.

Kendisi kalktı, kandilin yağını koyup yerine döndü ve şöyle dedi:

- Ben kalkıp iş yaparken de Ömer'dim; gelip oturdum, yine aynı Ömer'im.

İki buçuk yıllık halifelik döneminde İslâm aleminde adaleti hakim kılmıştı. Büyük dedesi Hz. Ömer r.a. gibi adalet ve basiret sahibiydi. Henüz kırk yaşlarında iken onu çekemeyenler tarafından bin dinar altın para karşılığında hizmetçisi eliyle zehirlenmişti. Hizmetçisi suçunu itiraf ettiğinde, Ömer b. Abdülaziz, paraları adamdan alarak devlet hazinesine koymuş, kendisini serbest bırakmış, öldürülmekten kurtulması için de kaçmasını söylemişti.

balamir

Üye
ENDÜLÜS'TE GARİP ŞEYLER
Endülüs fatihi Tarık bin Ziyad, İspanya'ya çıkışında onikibin kişilik ordusuyla Kral Rodrik'in doksanbin kişilik ordusunu yenmişti (92/711 Mayıs). Daha sonra da Endülüs'te fetih hareketlerini sürdürmüştü. Tarık ve ordusu ülkenin başşehri olan Tuleytula üzerine yürüyünce, ahali korkudan kaçıp şehri boşaltmış, böylece orası hıristiyanlardan kolayca alınmıştı. Bu fetihten sonra Tarık, dağın arkasında 'Medinetü'l-Mâide' (Sofra Şehri) denilen yere geçti. Burada Hz. Süleyman a.s.'ın sofrasını ele geçirdi. Bu sofra yeşil zümrütten yapılmış, kenarları ve ayakları inci, mercan, yakut ve benzeri mücevherlerle süslüydü. Üçyüzaltmış ayağı vardı.

Kuzey Afrika valisi olan ve baştan beri Tarık'ın fetihlerine destek ve yardımda bulunan Musa b. Nusayr da, Tarık'tan bir yıl sonra onsekizbin askerle, gördüğü lüzum üzerine Endülüs'e girmiş; iki ayrı koldan fetihler sürerken, iki ordunun buluşması ancak bir yıl sonra mümkün olmuştu. Böylece iki büyük komutanın gayretiyle Endülüs fethi iki yılda tamamlanmıştı.

Endülüs'ün fethiyle ilgili, bazı garip olaylar da anlatılır. Şöyle ki, Tarık b. Ziyad Cebel-i Tarık Boğazı'nı geçip Endülüs'e girince, esirler arasında yaşlı bir kadın ona şöyle demiş:

- Böyle olayları iyi bilen bir kocam vardı. Buralara gelip galip olacak bir komutandan bahsedip dururdu. Bu komutanın sol omuzunda kıllı bir ben olduğunu söylerdi.

Tarık elbisesini kaldırınca, söylendiği gibi bir ben görüldü. Tarık ve yanındakiler bunu da bir fetih müjdesi saydılar.

Musa b. Nusayr şehirleri zaptederek İspanya içlerinde ilerlerken, birçok kalıntının da yer aldığı geniş bir araziye ulaşır. Orada dikili bir taş üzerinde oyma yazılarla şu yazıyı görür: 'Ey İsmailoğulları (Araplar)! Sizin varacağınız son yer burasıdır. Artık geri dönünüz. Niçin döneceğinizi de bildireyim: Sizler aranızda kavga ve ihtilafa düşeceksiniz.' Musa buradan geri döner.

Derler ki, Romalılar Endülüs'e girdikleri zaman bir evle karşılaştılar. Onlardan her kral buraya bir kilit ekliyordu. Gotlar da aynı şeyi yaptılar. Rodrik İspanya kralı olunca, bütün uyarılara rağmen bu kilitleri açtı. İçeride kırmızı sarıklı ve siyah atlı Arapların resmini gördü. Bir de şöyle bir yazı vardı: 'Bu ev açıldığında, bunlar da bu ülkeye girecekler.' İşte o sene Endülüs fethedildi.