Allah Ne Yapacağımı Biliyorsa Beni Neden Yarattı?

spesifik

آزادی قید و بند

Ayrı başlıkta açmak istedim..
@Kaptan @Yahayy @adams77

görüşlerinizi alabilir miyim ?

Yahayy

Kıdemli Üye
@Büşra, takip...
Salim kafa ile dinleyelim bakalım Khan kardeşimiz ne diyor.
Ön kabul olarak boyut farkı ile ifade edilebilecek şeyleri biz çok çok kısıtlı algılarla ifade etmeye çalıştığımızda
oluşan kargaşayı tenakuz olarak görüyoruz.

Ama biz henüz zemini bilmiyoruz ki, ne üzerinde konuşacağız.
Zaman/Allah, Mekân/Allah kavramlarını kim halletmiş ki bu konularda ahkâm keseceğiz.
Bu ön girişten sonra kalanı videodan sonrasına efem inşaAllah.

spesifik

آزادی قید و بند
Kaderi farklı bir bakış açısı ile ele almış
ipucu olsun eywallah bekleriz efendim

kilicarslan

Kıdemli Üye
bu forumda hala bu soru soruluyorsa forumu kapatıp gidelim bence.

siz birisi bu ne munzur birisi bu şunu yapacak edecek deyipte, yargılayıp hüküm giydirip hapse atabilirmisiniz. Suç sabit olmalı ki bunun bir cezası olsun değil mi? Yapmadığı işin cezası olur mu hiç? Ödül de aynı şekildedir, sınavdan geçer not almadan, sınıfı geçemezsiniz.

Yahayy

Kıdemli Üye
@Büşra , sanırım bu arkadaşla kafamız tamamen farklı çalışıyor.
Ben başlıktaki soruya en ufak bir cevap görmedim videonun içinde :D
Benimle ilgili olan kısmı ilk mesajımda kaldı.
Konunun özelinde suçu tescillemek falan yok,
yaratırken cehennemlik kul yaratma iradesi ve
felsefedeki "kötülük paradoksu" var.

Bunlar bunun cevabı değil.

ihvanistanbul

AkhenAton
Acaba bizi yaratmadan evvel yaratacagını murad edeceğini bildiği için yaratmış olabilir mi?

talib

Kıdemli Üye
Allahu Teala ne yapacağımızı biliyor ve bizi de şahit kılıyor kendi yaşantımıza...

'Yazık bize! Bu kitaba da ne oluyor ki, küçük büyük hiçbir şey bırakmayıp saymış' derler.

Biz ne yaptığımızı yaşayarak göreceğiz ki, kimsenin itiraza bir mecali kalmayacak.

hirahos

Kıdemli Üye
Allah Teala, ilmiyle ezelden ebede kimin ne yapacağını bilir. Herkesi, dünya hayatına göndermeden ilmine göre Cennete ya da Cehenneme koyabilirdi. Fakat Cehenneme düşenler itiraz ederlerdi. "Ya Rabbi, bizi imtihan et de kaybedersek öyle mücazat ver, bize böyle ceza verme" derlerdi. İlmi ve diğer sıfatları tahakkuk edecektir. Allah Teala, ilminde asla ve kat'a yanılmaz, sıfatlarında hata etmez.

cemaliii

Kıdemli Üye
bu şuna benziyor. öğretmen sınıftaki öğrencilerinin kapasitesini,ne yapıp yapmayacağını bilir.aslında imtihan etmesine gerek bile yoktur.direk kafadan not bile verecek kadar iyi tanır öğrencisini.öğretmenin sınav yapmadan 1 verdiği öğrenci "hayır ben daha yüksek puan alırım"diye iddia edebilir.işte imtihan öğrencinin kendi kapasitesini görüp bilmesi,öğretmene itiraz edememesi içindir.yoksa öğretmen herkesin potansiyelini bilir.

talib

Kıdemli Üye
Bu dediğimiz bir hikmeti olabilir. Tüm hikmeti budur diyemeyiz. Allahu Teala bilinmekliğe muhabbet ettim buyuruyor. Kamil insanın gözünden dünyayı görmek, hilafet sırrı ve daha nice hikmetler belki...

Yahayy

Kıdemli Üye
Tüm yazdıklarınız zaten var olan paradoksu tetikleyici şeyler.

Allah kulunun cehennemlik amel sahibini olduğuna şahitlik etmesini istiyor diyorsunuz hepinizin söylediği şey aşağı yukarı bu.

Bu şu demek işte bunu söylüyorsunuz ?
Allah ezelden bu kulu cehennem için yarattı al kendinde cehennemlik olduğuna şahit ol diye dünyaya gönderdi diyorsunuz.

Peki, ilk olarak henüz daha kul yaratılmadan bu yarattığım kul cehennemlik olsun/olacak iradesi ile yaratan Allah demek olmuyor mu bu?

Allah buna karar vermiyor diyorsanız, yarattığı kulu henüz yaratmadan önce cehennemlik olup olmadığını bileyemeyen bir Allah mı var? Eğer bu adam ezelden cehennemlikse kendi iradesi dışında cehennemlik olması ve ezel sıfatı olan bir varlık olması gerek.

Şahitlik kısmı basit bunu boşuna yazıyorsunuz.
Şunun cevabını verin kul henüz yaratılırken cehennemlik midir cennetlik midir buna Allah karar veriyor mu, yoksa Allah'ın iradesi dışında mı gelişiyor bunun cevabını verin.

lafons7275

Kıdemli Üye
Neden bilmiyorum demek bu kadar zor geliyor yahayy?

Yahayy

Kıdemli Üye
Sen bu meseleyi biliyor musun bilmiyor musun? Sadece bunu cevapla.
Arkadaşım senin histeri'li piskolojin ve kişisel ihtiraslarını tatmin etmek gibi bir derdim, sorumluluğum olduğunu hiç hissetmiyorum.
Işık görürken belki, ama an itibari ile sana "Selâm" modundayım.
Onun için kendi başınla ilgilen, burada iddia eden varsa iddiasının içini neyle dolduruyor onu konuşuyoruz.

Kimsenin imanıyla bilmem neyiyle bir derdimiz yok, herkesin imanı kendine özel, hiçbirimiz birbirimizden sorumlu değiliz, böyle bir yükümüz yok.

Yahayy

Kıdemli Üye
Sen niye bu konuşmalara katılıyorsun ki?

Bilmiyorsun ama bilenlerin söylediklerini de kabul etmiyorsun. Bu ne küstahlık!
Bak kardeşim, terbiyesizlik yapma.
Senin kudurmuş nefsini tatmin aracı değil kimse.
Benim yazdıklarım ayrı milletin yazdıkları ayrı.
He bunlar senin içinde saklayıp açamadığın inkarını tetikliyorsa sitemini Allah'a arz et, habis ruh dünyanın gizli saklı marazları beni ilgilendirmiyor.
Seni ilgilendirmiyorsa cevap verme, papağan gibi herkesle aynı şeyleri söyle çek git.

lafons7275

Kıdemli Üye
Benim yazdıklarım ayrı milletin yazdıkları ayrı.

Mesele de bu ya, senin bilgi olabilecek bir şey yazdığın yok. Sadece gayret edenleri kötüleyen yazıların var.

Dediğin gibi kişilere takılma. Bildiğini koy. Koymuyarsan bari gölge etme.

Yahayy

Kıdemli Üye
Mesele de bu ya, senin bilgi olabilecek bir şey yazdığın yok. Sadece gayret edenleri kötüleyen yazıların var.

Dediğin gibi kişilere takılma. Bildiğini koy. Koymuyarsan bari gölge etme.
Ben anladım seni endişen olmasın en baştaki fikirlerimi destekliyorsun artık. Hadi yoluna, Selâm.