ALLAH IN ELÇİSİNİN BİZLER İÇİN ÖRNEK OLUŞUNU, NASIL ANLAMALIYIZ?

çelebiler

Kıdemli Üye
Peygamber kuranı açıklayarak bizi kandırıyor diyorsun yâni (hâşâ)
Allah'ın tefsir ettiğini kim daha fazla açıklayabilir?Vicdanını da mı körelttin yoksa?
Düşün diyorum düşün olmayan kelimelerle Allah ve Resulüne iftiralar atanlara ortak olma.

çelebiler

Kıdemli Üye
Peygamber canlı kurandır
Hayata geçirilmiş kur-andır
Peygamberden âlâ tefsir mi var
Sen hiç Kuran okuyor musun?
Okuyorsan Kuran'ı kim tefsir etmiş,Kuran'ı insanlara kim tebliğ etmiş bi bak orada yazıyor.
Görmediğin deneyimlemediğin şeyler hakkında saptırıcıların etkisiyle konuşma zira gereksiz oluyor hakikati bilene.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Sen hiç Kuran okuyor musun?
Okuyorsan Kuran'ı kim tefsir etmiş,Kuran'ı insanlara kim tebliğ etmiş bi bak orada yazıyor.
Görmediğin deneyimlemediğin şeyler hakkında saptırıcıların etkisiyle konuşma zira gereksiz oluyor hakikati bilene.

Burda kuran okumadığını itiraf eden bir tek sen varsın. Arapça bilmiyorsun bu sebeple okuyamıyorum diyorsun. Kuranı tercüme edenler Farsça dan kelime kullanıyor bünyen kabul etmiyor. Ne aslından ne tercemesinden istifade edemiyorsun. Kim ne dese itiraz ediyorsun.

Sen kendi egonu, adam veya hoca saydıkların in sözlerini vahiy zannediyorsun.?

Kuran dediğimiz fatihayla başlayıp nas suresiyle biten iki kapak arasında kayıtlı kitaptır ve Arapçadır. Çok şükür okuyoruz. Meal bizim konuştuğumuz dile yapılan tercemesidır. Onu da okuyoruz. Anladığımız da iddia edebilirim. Senin anlamadığını iddia ettiğim gibi...

çelebiler

Kıdemli Üye
Burda kuran okumadığını itiraf eden bir tek sen varsın. Arapça bilmiyorsun bu sebeple okuyamıyorum diyorsun. Kuranı tercüme edenler Farsça dan kelime kullanıyor bünyen kabul etmiyor. Ne aslından ne tercemesinden istifade edemiyorsun. Kim ne dese itiraz ediyorsun.

Sen kendi egonu, adam veya hoca saydıkların in sözlerini vahiy zannediyorsun.?

Kuran dediğimiz fatihayla başlayıp nas suresiyle biten iki kapak arasında kayıtlı kitaptır ve Arapçadır. Çok şükür okuyoruz. Meal bizim konuştuğumuz dile yapılan tercemesidır. Onu da okuyoruz. Anladığımız da iddia edebilirim. Senin anlamadığını iddia ettiğim gibi...
Muhterem senin Türkçe anlamadığın da ispatlandı
Yine anlamıyorsun.Canın sağolsun belki bir gün gözlerini açmaya karar verirsin.

spesifik

آزادی قید و بند
Tabi ki aklım yeter.Aklı kim verdi ve kullanmamızı istedi?
Akıl nedir sizce,kötü birşey gibi bahsediyorsunuz?
Bilinç ve vicdan Mushafta yok mu?Bunlar tam da mushafın konuları.
Bu söyledikleriniz çok şaşırttı beni doğrusu.Sonuçta bu derece yanlışı sizden beklemezdim.
Akıl da yeryüzü de bir ayettir çelebiler
Ama bilirsin halüsinasyon gören bir zihne gördüklerinin var olmadığını ispat edemezsin
Çünkü o senin göremediklerini görür duyar hisseder
Akıl da boyle gerçeği örtebilir demek istedim
Ön kabullerinle söylediklerimi okursan doğru olsa dahi yanlıs dersin =)
Yanlı bakmıyorum gerçekten
Aslında bu konuları konuşmayı seviyorum ama zaman ve emek istiyor

çelebiler

Kıdemli Üye
Akıl da yeryüzü de bir ayettir çelebiler
Ama bilirsin halüsinasyon gören bir zihne gördüklerinin var olmadığını ispat edemezsin
Çünkü o senin göremediklerini görür duyar hisseder
Akıl da boyle gerçeği örtebilir demek istedim
Ön kabullerinle söylediklerimi okursan doğru olsa dahi yanlıs dersin =)
Yanlı bakmıyorum gerçekten
Aslında bu konuları konuşmayı seviyorum ama zaman ve emek istiyor
Fakat akıl ayrı,düşünmek ayrıdır.Bahsettiğiniz hastalık,beyin çalışmasını etkileyen bir rahatsızlıktır.
Yani birbirlerinden ayrı ayrı şeylerdir.
Akıl,ukâl kökünden gelir.Ukâl af edersuniz hayvanların kaçmasın diye bağlandıkları yuların adıdır.Yararlandığımız hayvanların kaçmamasında bizler için fayda ve iyilikler vardır.Bu manadan hareketle.
Akıl,aldığımız kararları, yaptığımız işleri iyiye güzele faydalıya bağlamaktır diyebiliriz.Yani aklın gerek şartı iyiliktir.İyiliğe yönelik aldığımız kararlar akıldır.Düşüncelerimizin neticesinde iyilik yoksa bu akıl değil nefstir,hevadır,menfaatçiliktir,hırstır.

Yani "akıllı hırsız" diyemeyiz akıllı olsa hırsızlık yapmaz.Hırsızın kullandığı zekâdır.Zekasını nefsine çalıştırmaktır.İyiliğe çalışan zekâ akıl olur.
Gerçeği örten de nefstir,hevadır

Yanlı baktığınızı düşünmüyor.Hiç kimse aslında yanlı değil.Herkes bildiğini iyilik için söylüyor ancak -baştan beri söylediğimiz bu - kelimelerin manaları değişince cümlenin manası da değişiyor.Böylece asıl manadan çok uzaklaşıyoruz.Salât ve namaz kelimelerinin arasındaki fark gibi.Akıl ve düşünmek gibi.

spesifik

آزادی قید و بند
Fakat akıl ayrı,düşünmek ayrıdır.Bahsettiğiniz hastalık,beyin çalışmasını etkileyen bir rahatsızlıktır.
Yani birbirlerinden ayrı ayrı şeylerdir.
Akıl,ukâl kökünden gelir.Ukâl af edersuniz hayvanların kaçmasın diye bağlandıkları yuların adıdır.Yararlandığımız hayvanların kaçmamasında bizler için fayda ve iyilikler vardır.Bu manadan hareketle.
Akıl,aldığımız kararları, yaptığımız işleri iyiye güzele faydalıya bağlamaktır diyebiliriz.Yani aklın gerek şartı iyiliktir.İyiliğe yönelik aldığımız kararlar akıldır.Düşüncelerimizin neticesinde iyilik yoksa bu akıl değil nefstir,hevadır,menfaatçiliktir,hırstır.

Yani "akıllı hırsız" diyemeyiz akıllı olsa hırsızlık yapmaz.Hırsızın kullandığı zekâdır.Zekasını nefsine çalıştırmaktır.İyiliğe çalışan zekâ akıl olur.
Gerçeği örten de nefstir,hevadır

Yanlı baktığınızı düşünmüyor.Hiç kimse aslında yanlı değil.Herkes bildiğini iyilik için söylüyor ancak -baştan beri söylediğimiz bu - kelimelerin manaları değişince cümlenin manası da değişiyor.Böylece asıl manadan çok uzaklaşıyoruz.Salât ve namaz kelimelerinin arasındaki fark gibi.Akıl ve düşünmek gibi.
Doğru akıl ile düşünmek farklı iki eylem yalniz düşünürken kişiye yardim eden akıldır
Zihin kelimeleri kodluyor 'ya
Zihin de akıldan ayrı mı =p
Mesele herkeste kelimenin farklı kodlanması zaten
Mushaf Kuran Kitab Namaz vb kelimelerin zihnimizde çağrışımı aynı değil =)

çelebiler

Kıdemli Üye
Doğru akıl ile düşünmek farklı iki eylem yalniz düşünürken kişiye yardim eden akıldır
Zihin kelimeleri kodluyor 'ya
Zihin de akıldan ayrı mı =p
Mesele herkeste kelimenin farklı kodlanması zaten
Mushaf Kuran Kitab Namaz vb kelimelerin zihnimizde çağrışımı aynı değil =)
"Kelimeyi mushaftan alıp yeryüzünden tarif etmek" bu sebepten gerekli.Çünkü kelimeler dediğiniz gibi herkeste farklı kodlanmış.Mushafın kelimesinin değişmemiş halini yeryüzünde hayatın içinde bulabiliriz.Yani Adem'e verilen kelimeler.

çelebiler

Kıdemli Üye
Merhaba sayın @çelebiler, sohbetinizi böldük özür dilerim ... Neylersin ki söz yukarıda sarf edilen kelamı deruni hoşumuza gitti ... Aceb derim be güzel; ne dersin hakikatten mutluluk var mı ola ?..
Aşk olsun azizim teşrifiniz "sohbeti bölmek" mi olur?Bölmek değil kelam ı alinizle ancak teşrifiniz sohbeti kemale erdirir inşallah.
Memnun oluruz mutlu oluruz.Dosttan gelen Hak selamı ile Hak kelamı ile gelen dost,ecel olsa da mutluluk verir.
Hoş geldiniz memnun olduk mesut olduk aşk olsun inşallah

Kaptan

Mecra Yazarı
Bütün forum ve özellikle ihvanforum hudutlarına şamil olmak üzere, ilan ediyoruz ki böylesi bir türkçeyi kullanmayı reddediyor, hangisini tercih noktasında sokak dilini ehven-i şer görüyoruz. Forumun selameti ve bekasu içün bu hususa riayet etmenizi istirham ediyor en kalbi duygularla ve muhabbetle selam ediyoruz efendim. Muhabbet eyleyen cana Aşk olsun Hu..

Son düzenleme:

Darul_Beka

Profesör
@çelebiler
islami sosyet görüşü
gerçeklerden pratik hayattan ve halktan uzak
bir de evrene pozitif enerji gönderelim deseydin keşke
köydeki memed ağaya esnaf hüsnü amcaya anlat bunları
oku de kuranı ne anlıyorsan yaşa
değil vatandaş yahu üniverisite sınavına giren yaklaşık 500.000 kişi okuduğunu anlamaktan uzak türkiyede
ayakların yere bassın
buna cevap vermedin
okuma yazma bilmeyen okuduğunu anlamayan milyarlar var onlar nolcak

Yüzde bir

Doçent
Sayın @çelebiler, ağır ironi içeren ifadeleriniz içerisine böyle ne güzel hakikatli kelamlar sarf etmişsiniz :) ... Uyarılarınızı anlaya bildiğimiz/idrak edebildiğimiz ölçüde aldık kabul ettik ...

Sayın @Kaptan, eleştirdiğiniz ve sakınılması hususun da işaret buyurduğunuz dili, sayın çelebiler'in de ağır bir ironi ile vurguladığı üzere; en çok kullanan üyelerden biriyim ... İstirham ettiğiniz konu üzerine; İhvan Forum hudutları içerisinde reddettiğiniz dili kullanmayacağıma, forumun selameti açısından bu hususa riayet edeceğimi huzurlarınızda taahhüt ederim ... Aşk olsun ya hu; kişiye, postacının sevdiğinden mektup getirmesinde ne suçu olabilir ki ... Kişinin olsa olsa sevincinden postacıya muhabbetinin artması gerektir ki :) ...

İhvan Forum üyelerinin huzurlarında bu arkadaşlara teşekkürü borç bilirim ...

Hepiniz hoşsunuz hoşça kalınız ...

Saygılarımla, vesselam ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Latife yaptım..
Herkes istediği gibi konuşabilir tabi
Ha bana uymuyor o ayrı
Selametle

çelebiler

Kıdemli Üye
Sayın @çelebiler, ağır ironi içeren ifadeleriniz içerisine böyle ne güzel hakikatli kelamlar sarf etmişsiniz :) ... Uyarılarınızı anlaya bildiğimiz/idrak edebildiğimiz ölçüde aldık kabul ettik ...

Sayın @Kaptan, eleştirdiğiniz ve sakınılması hususun da işaret buyurduğunuz dili, sayın çelebiler'in de ağır bir ironi ile vurguladığı üzere; en çok kullanan üyelerden biriyim ... İstirham ettiğiniz konu üzerine; İhvan Forum hudutları içerisinde reddettiğiniz dili kullanmayacağıma, forumun selameti açısından bu hususa riayet edeceğimi huzurlarınızda taahhüt ederim ... Aşk olsun ya hu; kişiye, postacının sevdiğinden mektup getirmesinde ne suçu olabilir ki ... Kişinin olsa olsa sevincinden postacıya muhabbetinin artması gerektir ki :) ...

İhvan Forum üyelerinin huzurlarında bu arkadaşlara teşekkürü borç bilirim ...

Hepiniz hoşsunuz hoşça kalınız ...

Saygılarımla, vesselam ...
İroni değil cancağızım,güzel selamınıza aynı ölçüde samimiyetle mukabele etme niyetidir yazdıklarım.
Kim ne ile gelirse ona göre karşılık görür.
Bence sizinle daha hoştu tekrar teşrif ederseniz daha da hoş olur inşallah.

@Kaptan da diğer arkadaşlar da samimi ve hoş kişilerdir.Aramızdaki muhabbete binaen yazdıkları size belki eleştiri gibi gelmiş olabilir.
Muhabbetimize sizin de dahil olmanız bizleri ancak memnun eder.
Tekrar görüşmek umuduyla saygılar sevgiler sunarız,kabul buyurunuz lütfen.