Allah haramdan kaçanı korur | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Allah haramdan kaçanı korur

Bedrin_Aslanı

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
20 Haz 2006
Mesajlar
1,792
Puanları
0
Allah haramdan kaçanı korur
Ünlü hükümdar Timur'dan sonra yerine geçen oğullarından Şahruh (XV. y.y) babasının tersine bilime ve bilgine değer veren, dindar, halim, selim biriydi. Bilginlerle oturup kalkmaktan zevk alırdı. Şahruh'un çevresindeki bilgin kişilerden biri de Nimetullah Efendi idi. Aynı zamanda evliyadan olan Nimetullah Efendi'nin dilinden düşürmediği bir söz vardı:
"Allah haramdan kaçanı korur."
Yani kişi haramdan kaçarsa Allah ona haram yedirmez, nasip etmez, demek istiyordu. Bu sözü sık sık tekrar eder, bunu biraz da hükümdar ve adamlarını uyarmak için söylerdi. Şahruh da bunun her zaman mümkün olmayacağını, insanın bazen bilmeden de harama el uzatabileceğini ileri sürerdi.
Şahruh bir gün sarayında özellikle Nimetullah Efendi'yi ağırlamak üzere bir ziyafet düzenler. Başta hükümdar ve Nimetullah Efendi olmak üzere davetliler sofraya otururlar. Baş yemek kehribar gibi kızarmış bir kuzu çevirmesidir. Herkes gibi Nimetullah Efendi de iştahla yiyor, yedikçe "Allah haramdan kaçanı korur" sözünü tekrarlayıp duruyordu. Hükümdar ve adamları da bıyık altından gülüyorlardı. Nihayet yemek biter. Şahruh Nimetullah Efendi'ye sorar:
–Allah haramdan kaçanı her zaman ve her durumda korur mu?
–Evet korur, haramdan kaçana Allah haram nasip etmez.
–Ama hocam seni korumadı, sende bizimle birlikte haram yedin.
–Hayır, ben haram yemedim haramı siz yediniz.
–Boşuna iddia etme hocam, sofrada yediğimiz kuzuyu benim adamlarım çalmıştı, hırsızlık malıydı o...
–Olabilir, size haramdı, ama bana helaldi. Hükümdar lahavle çekerek:
–Nasıl olur hocam, çalınmış bir kuzu bize haram, sana helal? Nimetullah Efendi sözünü bağlar:
–Eğer inanmıyorsanız, kuzunun sahibini bulun sorun...
Gerçekten hükümdarın adamları çaldıkları kuzunun sahibini bulurlar. Yaşlı bir kadındır kuzunun sahibi. Kuzuyu çaldıklarını, pişirip yediklerini itiraf ettiler ve parasını ödemek istediklerini söylediler. Kadın parasını almayı reddetti ve kendilerine beddua etti.
–Ben o kuzuyu parası için değil, bu havalide Nimetullah Efendi diye mübarek bir zat varmış, ona ikram etmek için yetiştiriyordum, diye cevap verir.
 
Üst